ΛΑΣΤΙΧΑ

caveman
Posts: 22
Joined: Sat Jun 20, 2009 23:04

ΛΑΣΤΙΧΑ

Post by caveman »

Θέλω να αλλάξω λάστιχα σε πεντάπορτο (όχι μακρύ) Sportage 1 και ζητώ τη γνώμη σας.

1. Φοράω 205/70/15. Θάθελα να το ψηλώσω λίγο και να βάλω 215/75/15. Θα έχω πρόβλημα με τράβηγμα, κατανάλωση κλπ ή όλα καλά;

2. Τι λάστιχο να βάλω.
Κάνω κάμποσα χιλιόμετρα σε άσφαλτο, να κυττάξω σε ΑΤ και όχι σε MUD. Σωστά;
Οι άλλες χρήσεις είναι: άμμος (αρκετά), πέτρα (αρκετά), παχιά λάσπη (μέτρια), χιόνι (μέτρια το χειμώνα).

Κάποια που έψαξα είναι αυτά:
Ακούω καλά λόγια για BF ΑΤ αλλά και ότι στη βρεγμένη άσφαλτο γλυστράει.
Το Geolandar AT τι λέει σε βρεγμένη άσφαλτο, χώμα, λάσπη;

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη :)
Φωκίων

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ

Post by Φωκίων »

1. Οχι δεν θα εχεις προβλημα ( ναι θα το νιωσεις το "κοψιμο" αλλα μεχρι εκει ) ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη η καλυτερη μεση λυση σε διασταση, μην πας κατα 235/75/15 ειναι "πολυ" - δειχνει ωραια βεβαια.. ισως χρειασει να "φας" μισο ποντο απο ενα εσωτερικο χειλακι στον θολο, να φανταστεις το εκοψα με ενα... χαρτοκοπτη!!!! και εννοειτε δεν φαινεται τιποτα ( αυτα αν δεν εχεις ψηλωσει απο αναρτησεις)
Αυτη την περιοδο "γλυκοκοιταζω" την διασταση 215R/15 ή καλυτερα 205R/16 ( στενα και ψηλά )

2. Απο την στιγμη που εχεις στο προγραμμα αρκετη ασφαλτο ναι θεωρητικά τα MUD δεν παιζουν και λεω θεωρητικά γιατι οι νεες χαραξεις τυπου Treppador και KL71 και αποτελεσματικές στο εκτός ειναι και αποδεκτότατες στην ασφαλτο, βασικά εξαρταται τι θελεις μια και ξερω πολλους που κυκλοφωρουν χειμονα καλοκαιρι ασφαλτο και χωμα ακόμα και με Fedima Extreme χωρις ( για την δικη τους κριση και αναγκες ) προβλημα

Απο τα τρεπαντορ εχω προσωπικη εμπειρια και μαλιστα απο λιωμενα τρεπαντορ και για το ηρεμο στυλ οδηγησης μου δεν ειχα ποτε προβλημα στην ασφαλτο, και κανω πολυ αττικη οδο και απο την αλλη εβγαλαν και εναν... 24ωρο!!!!
Για τα KL71 εχω ακουσει πολυ καλα λογια επεισεις αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρία

Για ΑΤ, στα BF αλλαξε πολυ προσφατα ( κανα 6μηνο νομιζω ισως λιγο παραπανω ) η γόμα ή/και η σχεδιαση, επεισεις εχω ακουσει καλα λογια αλλα και κακα λογια. Ισως ειναι απο τις περιπτωσεις που ενα λαστιχο σε ενα τυπο αυτοκινητου δουλευει καλα και σε αλλον δεν μπορει να ταιριαξει με τιποτα.

Τα Geo (προσοχη τα 11 οχι τα καινουργια 12 ) που τα ειχα είμουν πολυ ευχαριστημενος και εντός και εκτός γι ΑΤ λαστιχο παντα, ακολουθουσα ανετα αυτοκινητα με mud προσοχη ακολουθουσα οχι ανοιγα δρομο..

Επεισεις ΑΤ λαστιχο που φοραγα ηταν το Cooper ATII λαστιχο σκυλί που τελικά το πεταξα περισσότερο γιατι ξεραθηκε και χαρακωσε ολοκληρο παρα γιατι εστω και σ αυτη την κατασταση γλυστραγε ή οτιδηποτε αλλο..

ελπιζω να σε βοηθησα κι οχι να σε μπερδεψα..
User avatar
jiannis77
Posts: 24
Joined: Thu Jun 25, 2009 13:41
Location: Αχαρνές (Old-mountain)

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ

Post by jiannis77 »

Μπορώ από τη μεριά μου να σου μεταφέρω τις εντυπώσεις που έχω από τα Geolandar G012 (το νέο πέλμα που έχει λανσάρει η Yokohama). Τα φοράω σχεδόν 4 μήνες και έχω κάνει περίπου 10.000χλμ. Τα περισσότερα από αυτά είναι στην άσφαλτο.
Η συμπεριφορά στο στεγνό οδόστρωμα είναι άψογη. Έχω "ξεχάσει" ότι το αυτοκίνητο έχει ABS (ζήτημα να έχει ενεργοποιηθεί 1 ή 2 φορές).
Η συμπεριφορά στο βρεγμένο οδόστρωμα είναι εξίσου πολύ καλή, με μια "μικρή" λεπτομέρεια: Πρέπει πρώτα να "ζεσταθεί" καλά το λάστιχο κι ύστερα θα απολαμβάνεις την άνεση και τη σιγουριά που νοιώθεις, όπως οδηγείς στο στεγνό.
Στις λάσπες θα σε περάσει με "αξιοπρέπεια" από αρκετές δύσκολες συνθήκες (όχι υπερβολικά δύσκολες π.χ. βούρκος).
Γενικά έχω μείνει πολύ ευχαρίστημενος από το λάστιχο αυτο, σε συνάρτηση πάντα με τη χρήση που του κάνω. Έχω συμμετάσχει και σε εκδρομές μεσαίας δυσκολίας και σεμινάρια με το kia-club (σε βουνά και στην πίστα Ατάρτ), φορώντας αυτά το λάστιχο και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
Βέβαια, τα πιο πολλά εξαρτώνται από τη χρήση που θα κάνεις και τον τρόπο οδήγησής σου.
Γιάννης Κουτσούρης
Suzuki Vitara 1.6 ('05)
πρώην Kia Sportage II ('08) 2.0l
http://www.vitaraclub.gr
http://www.gkc.gr
Image
caveman
Posts: 22
Joined: Sat Jun 20, 2009 23:04

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ

Post by caveman »

Φωκίωνα ωραία τα Treppador και τα KL71 :)
Η αλήθεια είναι πως τα γλυκοκυτάζω τέτοια λάστιχα αλλά δεν το αποφασίζω γιατί κάνω πολύ άσφαλτο.
Αν όπως λες είναι αποδεκτά στην άσφαλτο αλλάζει το θέμα.
Μιλάμε όμως για πολλά χιλιόμετρα άσφαλτο, σε πόλη και ταξίδια, στεγνό και βρεγμένο.
Ταχύτητες συνήθως μέχρι 120-130, σπάνια θα το πατήσω παραπάνω.
Τα treppador που φόραγες πόσο καλά σε κράταγαν στην άσφαλτο, μπορείς να τα συγκρίνεις με κάποιο ΑΤ λάστιχο;;

@Γιάννης
Τα Geolandar που τα έχω δει φορεμένα, μου φάνηκαν πολύ μαλακά. Μήπως θα λυώνουν γρήγορα;
Φωκίων

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ

Post by Φωκίων »

Ποτε δεν με προβληματισαν ετσι απλά
σε κατασταση οπου οι γραμωσεις που κανονικά εχουν πανω τους τα τακουνια δεν φαινονταν πλεον - κι ομως..
Προφανως οταν ηθελα να κανω "φιδια" εκαναν
κι ολα αυτα ΑΦΟΥ ειχαν βγαλει ακομα και τον 24ωρο
και μπολικα χλμ αττικη οδο
και σε αμμουδια να ριχνω βαρκες

απλά ειχα "λαθος" διασταση κατα την ταπεινη μου αποψη για χρηση σε πολυ και αφρατη λασπη.
σε σχεση με ΑΤ που ειχα, οπως σου ειπα δεν ενιωσα οτι "εχασα" κατι, εκτός απο μια ελαχιστη αυξηση του θορυβου ( που επεισεις εχει σχεση και με το φαρδος)
σιγουρα ομως κερδισα στο εκτός

Αν καποια στιγμη μπορω θα τα ξαναβαλω χωρις δισταγμο αλλα σε 215 φαρδος και βεβαια... να τα παρω καινουργια κι οχι μεταχειρισμενα που πηρα αυτα που ειχα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
bluesportage
Posts: 19
Joined: Tue Jul 07, 2009 20:56
Location: κερατσινι

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ

Post by bluesportage »

ναμαι κι εγω...... :P !!να πω κι εγω την αποψη μου!!εγω φοραγα τα cooper cobra!αρκετα καλο στην ασφαλτο αλλα στα 2,5 χρονια ειχε ξεραθει το πελμα εντελως!εχω ακουσει καλα λογια για τα καινουργια cooper,ta discoverer atr,τα οποια για 50/50 εχουν βγει καλα και στην ασφαλτο και στο χωμα.εγω τωρα επανω φοραω τα bridgeston dueler 694 a/t.στο χωμα που του εκανα μια δοκιμη ηταν φοβερα!σε λασπη δεν μπορω να πω γιατι δεν τα εχω βαλει ακομη μεσα.στην ασφαλτο ειναι αρκετα καλα δεν κανουν καθολου θορυβο σε εθνικη μεχρι τα 140,150 χιλιομετρα που τα εχω παει.ΑΛΛΑ......γλιστρανε λιγακι σε νερα.προβλεψιμο γλιστριμα και παιχνιδιαρικο,αλλα δεν παυει ναναι γλιστριμα!επισης να βαλεις(γνωμη μου παντα)215/75/15 ωστε να παρεις και λιγακι υψος!
μοντελο-Kia Sportage 2d+fedima extreme 215-85-15
http://WWW.GREEK KIA CLUB.GR

http://www.gkc.gr
User avatar
jiannis77
Posts: 24
Joined: Thu Jun 25, 2009 13:41
Location: Αχαρνές (Old-mountain)

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ

Post by jiannis77 »

caveman wrote:@Γιάννης
Τα Geolandar που τα έχω δει φορεμένα, μου φάνηκαν πολύ μαλακά. Μήπως θα λυώνουν γρήγορα;
Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω ακόμα! Ο χρόνος θα δείξει; :D

Πέρα από την πλάκα, πριν τα φορέσω είχα πάρει τις γνώμες κι από άλλα μέλη του kia-club, οι οποίοι τα φόραγαν πολύ περισσότερο καιρό. Είναι ένα αξιοπρεπές all-terrain ελαστικό, που δεν έχω ακούσει ακόμα κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Στην ίδια κατηγορία περίπου είναι και το Cooper Discoverer ATR αλλά και το Bridgestone Dueler 694.
Η τελική επιλογή τύπου ελαστικού πάντως είναι καθαρά προσωπική σου υπόθεση, όπως και η διάσταση που θα διαλέξεις.
Γιάννης Κουτσούρης
Suzuki Vitara 1.6 ('05)
πρώην Kia Sportage II ('08) 2.0l
http://www.vitaraclub.gr
http://www.gkc.gr
Image
caveman
Posts: 22
Joined: Sat Jun 20, 2009 23:04

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ

Post by caveman »

Φωκίωνα φωτιές άναψες με τα maxxis :)

Καταρχήν έχω αποφασίσει για τη διάσταση. Θα πάω σε 215/75/15 να πάρω περίπου 1,5 εκ. ύψος.

Δεύτερο πήγα σε λαστιχά και ρώτησα για τιμές.
Για τα KL-71 μου είπε 450€ η τετράδα, ο κατάλογος όμως τα έγραφε 100% off και ο λαστιχάς το έβγαλε ακατάλληλο για δρόμο :(
Επίσης μου έδωσε τιμές για Bridgestone Dueler 694 AT 475€ και Cooper Discoverer ATR 470€ η τετράδα.
Ωραία εμφάνιση είχε το Dueler.

Αύριο θα πάρω τηλ. για το Maxxis και επίσης θα πάω να μου πουν τιμή για το BF AT και το Geolandar.
bluesportage
Posts: 19
Joined: Tue Jul 07, 2009 20:56
Location: κερατσινι

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ

Post by bluesportage »

εγω τα cooper discoverer a/t απο ενα γνωστο τα περνω 400 ευρω.
μοντελο-Kia Sportage 2d+fedima extreme 215-85-15
http://WWW.GREEK KIA CLUB.GR

http://www.gkc.gr
caveman
Posts: 22
Joined: Sat Jun 20, 2009 23:04

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ

Post by caveman »

Σας στέλνω και τα σημερινά στοιχεία που μάζεψα.

Φωκίωνα δεν είναι καλά τα νέα για το Trepador :(
Πήρα τηλ στο maxxis.gr, δε κάνουν λιανική και έτσι οι τιμές τους είναι ενδεικτικές.
Trepador 235/75/15, 500-550€
Trepador 205/70/15, 450-500€
Δυστυχώς δε βγαίνουν σε άλλες διαστάσεις, 235/75 μου φαίνεται πολύ και δε βάζω, με 205/70 δε θα ψηλώσω οπότε άκυρο το Trepador.

Πήγα σε λαστιχά για τα Yokohama, αυτά με το νέο πέλμα μου είπε 450€.
Επίσης ο ίδιος μου έδωσε τιμή για BF AT 450€.

Και σε έναν δεύτερο λαστιχά που σταμάτησα μου είπε για Toyo Open AT 400€ και για Cooper Discoverer ATR επίσης 400€. Βluesportage με πρόλαβες :)

Επίσης για το Kumho KL71 βρήκα μια συζήτηση στο jimnyclub (βάζω τη διεύθυνση, αν δεν πρέπει μου λέτε και τη σβήνω http://www.jimnyclub.com/forum/index.ph ... pic=3190.0), όπου λένε αυτό που είπε και ο Φωκίων, ότι το λάστιχο πάει πολύ καλά και στην άσφαλτο και στη βρεγμένη άσφαλτο.
Αλλά λένε κιόλας ότι η φθορά του ελαστικού στην άσφαλτο είναι μεγαλύτερη από ΑΤ ή ασφάλτινο λάστιχο.
Στη maxxis.gr που πήρα τηλ για τα Trepador και τους ρώτησα και για τη φθορά, μου επιβεβαίωσαν ότι στην άσφαλτο τρώγεται περισσότερο αφού είναι φτιαγμένο για άλλη χρήση και έχει διαφορετική γόμα.


Συμπέρασμα δικό μου ως εδώ:
Νο 1 επιλογή το KL71, αλλά με φοβίζει λίγο η μεγαλύτερη φθορά στο δρόμο και θέλω να το ψάξω περισσότερο.
Αλλιώς ή Cooper ATR ή Geolandar. Και από τα δύο αυτά μάλλον Cooper γιατί το βρήκα σε καλύτερη τιμή από το geolandar και απότι κατάλαβα είναι εξίσου καλά στα υπόλοιπα.
Xρόνος υπάρχει να το σκεφθώ, θα κυττάξω να βγάλω και τον Αύγουστο και μετά να αλλάξω.
Post Reply

Return to “KIA Club”