!!Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΠΟΤΑΜΟΥ!!

Forum rules
Η είσοδος απαγορεύεται σε όλους πλην αυτών που αναγνωρίζουν εαυτόν ως κάγκουρα και δέχονται το χιούμορ
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: !!Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΠΟΤΑΜΟΥ!!

Post by antonisxj »

Γιατρέ θα βάλω φωτό μόλις τα συνδέσω.
δεν είναι εύκολο να κρατάω τη βάση της πανάρ στη θέση της και τη βέργα με το κλινόμετρο και να βγάζω μαζί και φωτογραφίες. Τί είμαι? χταπόδι? :mrgreen:
μόλις μπούν στη θέση τους θα σου βγάλω όσες φωτό θές.
πρός το παρόν, έχω γωνία τιμονιού 11,9μοίρες, γωνία πανάρ 10,6μοίρες, μήκος τιμονιού 91εκ. και΄μήκος πανάρ 81εκ.
απότι φαίνεται δεν θα αντιμετωπίσω προβλήματα.
ακόμα και αν χρειαστώ να κάνω την πανάρ στις 11,9 μοίρες να είναι ακριβώς όπως το τιμόνι, έχω χώρο να τρυπίσω σε νέα θέση στη βάση της πανάρ πάνω στο σασί. μειώνοντας έτσι και την πίεση πάνω στη βάση μιάς και θα έρθει πιό κοντά στο σασί.
το άλλο καλό είναι ότι η μπάρα του τιμονιού βρίσκεται ακριβώς μπροστά και παράλληλα με τη βάση την μπάρα της πανάρ.

όλα αυτά μας λένε ότι έχω πέσει μέσα και στα 3 κριτήρια για ένα καλό τιμόνι.
γωνίες ίδιες (η διαφορά της 1,5 μοίρας είναι πολύ μικρή)
μήκος σωστό (περίπου 10 εκ. διαφορά είναι η ίδια διαφορά που έχει και το εργοστασιακό)
παράλληλες οι μπάρες μεταξύτους και η μία πίσω απο την άλλη, όχι η μία πάνω απο την άλλη.

το τελικό τόξο κίνησης των δύο μπαρών είναι ακριβώς το ίδιο και αυτό σημαίνει ποοοοοολά.
Σωστά Doc?


...
....
....
και να μην ξεχάσω... ένα ευχαριστώ πρέπει να πώ στο Βραζιλιάνο που έκατσε και άκουσε τον πόνο μου και επιβεβαίωνε τις σκέψεις μου, μιάς και δεν εχω ξαναφτιάξει πανάρ και τιμόνι και ήθελα κάπου να λέω τις σκέψεις μου :mrgreen:
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
YJ ''The Doctor''
Posts: 1761
Joined: Fri Aug 13, 2010 00:31

Re: !!Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΠΟΤΑΜΟΥ!!

Post by YJ ''The Doctor'' »

antonisxj wrote:
το τελικό τόξο κίνησης των δύο μπαρών είναι ακριβώς το ίδιο και αυτό σημαίνει ποοοοοολά.
Σωστά Doc?


:
Απο την δικη μου εμπειρια, απο τη στιγμη που τις εχεις παραλληλες εισαι ΟΚ.
Με 35χ14.5 και 6,5'' που ειχε το XJ μου, death wobble ΜΗΔΕΝ.
Τετοια αναλυση δεν ειχα κανει για να σου πω :mrgreen: :lol: :mrgreen:
The Donkey tube chassis
Proud member of 4x4 Kagkoures Club
User avatar
ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟΣ
Posts: 738
Joined: Sun Nov 01, 2009 17:26
Location: Ξανθη

Re: !!Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΠΟΤΑΜΟΥ!!

Post by ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟΣ »

antonisxj wrote:....
και να μην ξεχάσω... ένα ευχαριστώ πρέπει να πώ στο Βραζιλιάνο που έκατσε και άκουσε τον πόνο μου και επιβεβαίωνε τις σκέψεις μου, μιάς και δεν εχω ξαναφτιάξει πανάρ και τιμόνι και ήθελα κάπου να λέω τις σκέψεις μου :mrgreen:

Δεν χρειαζεται να με ευχαριστεις βασηλια μου,απλα εκανα το χρεος μου σαν πιστος ακολουθος!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ο Θεος να με φυλαει απο τους φιλους
γιατι τους εχθρους μου τους γνωριζω.

http://www.4x4brasil.com.br/forum/mitsu ... -lift.html
cousto
Posts: 62
Joined: Fri Jun 19, 2009 14:16

Re: !!Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΠΟΤΑΜΟΥ!!

Post by cousto »

Συνονόματε εκει στη Σούδα τα έχετε ολα βασιλικά και μεγαλα... :lol: :lol: :lol:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=451584&cid=4
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: !!Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΠΟΤΑΜΟΥ!!

Post by aggas »

Αντουάν, τι γίνετε τελικά με την άδεια;;
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: !!Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΠΟΤΑΜΟΥ!!

Post by georgexj »

η αδεια δεν ειναι προβλημα αγγελε.αλλα ειναι τα προβληματα.αντωνη μαζεψε τα χανια ολα κ τελειωνετε με το αυτοκινητο.βαλτε ολοι σας τις πατεντες σε ενα χαρτι κ ξεκινα να δεις τι πρεπει να γινει!! ;) ;) ;) ;) αυριο ειναι η τελευταια μερα για να καταθεσεις πινακιδες στο τερανο!! ;) ;) ;)
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: !!Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΠΟΤΑΜΟΥ!!

Post by antonisxj »

cousto wrote:Συνονόματε εκει στη Σούδα τα έχετε ολα βασιλικά και μεγαλα... :lol: :lol: :lol:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=451584&cid=4
η κότα που έκανε αυτό το αυγό, μάλον... ξεκολιάστηκε.




υπάρχει βέβαια και η άλλη εκδοχή.


...


όταν το καλοκαίρι ήρθε ο Δόν στη Σούδα, παρατηρήθηκε αύξηση των εγκυμονούντων γυναικών στην περιοχή . Τελικά μήπως ο Δόν πέρασε και απο κοτέτσι?...??????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: !!Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΠΟΤΑΜΟΥ!!

Post by antonisxj »

οι πινακίδες του τερράνο αύριο κατατιθονται. Τέλος.

Ο υποπόταμος είναι έτοιμος. :mrgreen:

απο το πρωί παλεύω μόνος μου κλεισμένος στο γκαράζ και επιτέλους τελείωσα για να μπορεί να κυκλοφορήσει.

Το μόνο που θέλει ακόμα είναι βαλβολίνες, υγρά φρένων, λάδια στο τράνσφερ και μόλις ετοιμαστεί ο τόρνος, να κάτσω αν φτιάξω ημιαξόνια.

Αλλά ρε παιδιά, έχει πέσει πολλλλλλλύ γκαντεμιά μιλάμε!!!!
να παραγγέλνω άλλα πράγματα, να μου στέλνουν άλλα πράγματα. και να κάθομαι να κάνω πατέντες για να τα βάλω.
να κάθομαι να κόβω κομμάτια απο τα φρέννα γιατί εύρισκαν πάνω στις γαϊδουροδισκόπλακες
να πάω να βάλω το καπάκι του διαφορικού και να βρίσκει πάνω στην κορώνα? επειδή άλλαξα βήμα, άλλαξε και η γωνία των δοντιών της κορώνας και εύρισκε πάνω στο καπάκι. Μα όλα στραβά ρε γαμώτο?
Πρίν ξεκινήσω να φτιάχνω τις σωλήνες του άξονα είχα πάει στο τοπικό μαγαζί να ρωτήσω τι τσιμούχες έχουν για ημιαξόνιο 34,5 χιλιοστά, μου είπαν λοιπόν ότι έχουν 34εσωτερική και 60 εξωτερική. Εφτιαξα λοιπόν κιεγώ τις σωλήνες μου να βάλω τσιμούχες εξηντάρες. Και πάω προχθές να πάρω τσιμούχες και μου λένε ότι δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα. Φταίω τώρα εγώ να του το κάψω το μαγαζάκι? :evil:

τέλως πάντων, θα δούμε τι θα κάνουμε.
πρός το παρόν μερικές φωτό

Image
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: !!Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΠΟΤΑΜΟΥ!!

Post by antonisxj »

Image

Image
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: !!Η ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΠΟΤΑΜΟΥ!!

Post by antonisxj »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
if it doesn't break, fix it until it does
Post Reply

Return to “Οι Κάγκουρες 4x4 Club”