CLUB ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ 4X4

Forum rules
Η είσοδος απαγορεύεται σε όλους πλην αυτών που αναγνωρίζουν εαυτόν ως κάγκουρα και δέχονται το χιούμορ
fantomas
Posts: 106
Joined: Fri Dec 10, 2010 20:36

Re: CLUB ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ 4X4

Post by fantomas »

επειδη ειμαι παλαιοημερολογιτης εγω... :lol: :lol: :lol: :lol: θα σας πω σημερα τις ευχες!!!
Χρονια πολλα κάγκουρες και χριστος ανέστη!!! Χρονια πολλα Γιωργηδες!!!
User avatar
Drimon
Posts: 2571
Joined: Mon Jun 22, 2009 12:24
Location: Ανά το Αιγαίο

Re: CLUB ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ 4X4

Post by Drimon »

fantomas wrote:επειδη ειμαι παλαιοημερολογιτης εγω... :lol: :lol: :lol: :lol: θα σας πω σημερα τις ευχες!!!
Τι κι αν είσαι παλαιοημερολογίτης, τι κι αν δεν είσαι, με το μαράζι που έμπλεξες ανάσταση σε κόβω να βλέπεις κατά τον Αύγουστο μεριά που θα είναι και παχιές οι μύγες. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: CLUB ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ 4X4

Post by antonisxj »

καγκουράκια και καγκουρίδηδες καλημέρα.
υπάρχει κανείς να έχει καλές γνώσεις απο ηλεκτρομαγνήτες?
συγκεκριμένα ψάχνω ηλεκτρομαγνήτης σε πολύ μινιόν σχήμα να κινεί πύρο διαμέτρου 1cm. με κίνηση περίπου 2cm.
επίσης να λειτουργεί με 12V.

οι γνώσεις μου στους ηλεκτρομαγνήτες είναι απελπιστικά λίγες.

χθές βράδυ μου ήρθε πάλι φλασιά και αν καταφέρω να φτιάξω αυτό που θέλω, θα με γλυτώσει απο 2χιλιαρικάκια, γιαυτό καλάμου καγκουράκια, ξύστε την κεφάλα σας και βοηθείστε :lol: :lol: :lol:

αν κάποιος ξέρει πού θα βρώ πικοιλία απο τέτοια πραγματάκια ας ενημερώσει.

:geek: thanx :ugeek:
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
Drimon
Posts: 2571
Joined: Mon Jun 22, 2009 12:24
Location: Ανά το Αιγαίο

Re: CLUB ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ 4X4

Post by Drimon »

antonisxj wrote: συγκεκριμένα ψάχνω ηλεκτρομαγνήτης σε πολύ μινιόν σχήμα να κινεί πύρο διαμέτρου 1cm. με κίνηση περίπου 2cm.
επίσης να λειτουργεί με 12V.
Ένα πολύ απλό σύστημα που μπορείς χα χρησιμοποιήσεις είναι ο ηλεκτρομαγνήτης από τις βάνες (ηλεκτροβάνες) από τα "μηχανάκια" των αυτόματων ποτισμάτων. Ξαντέριασε ένα και θα δεις το πηνίο που έχει μέσα.
Δεν ξέρω αν σου κάνει η διαδρομή, αλλά αυτή μπορείς να την καθορίσεις.

Σαν σύστημα δεν είναι δύσκολο να το κατασκευάσεις κι εσύ αν θες. Φτιάχνεις έναν κύλινδρο, μέσα στον οποίο θα κινήται το έμβολο που θες να κουνάς, τυλίγεις γύρο του βακελίτη, ύστερα ένα σύρμα για πηνίο, μονώνεις με βερνίκι και είσαι έτοιμος (χοντρικά στα γράφω. Αν θες λεπτομέρειες πάρε τηλ). ;)
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: CLUB ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ 4X4

Post by georgexj »

Drimon wrote:
antonisxj wrote: συγκεκριμένα ψάχνω ηλεκτρομαγνήτης σε πολύ μινιόν σχήμα να κινεί πύρο διαμέτρου 1cm. με κίνηση περίπου 2cm.
επίσης να λειτουργεί με 12V.
Ένα πολύ απλό σύστημα που μπορείς χα χρησιμοποιήσεις είναι ο ηλεκτρομαγνήτης από τις βάνες (ηλεκτροβάνες) από τα "μηχανάκια" των αυτόματων ποτισμάτων. Ξαντέριασε ένα και θα δεις το πηνίο που έχει μέσα.
Δεν ξέρω αν σου κάνει η διαδρομή, αλλά αυτή μπορείς να την καθορίσεις.

Σαν σύστημα δεν είναι δύσκολο να το κατασκευάσεις κι εσύ αν θες. Φτιάχνεις έναν κύλινδρο, μέσα στον οποίο θα κινήται το έμβολο που θες να κουνάς, τυλίγεις γύρο του βακελίτη, ύστερα ένα σύρμα για πηνίο, μονώνεις με βερνίκι και είσαι έτοιμος (χοντρικά στα γράφω. Αν θες λεπτομέρειες πάρε τηλ). ;)


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: CLUB ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ 4X4

Post by aggas »

Drimon wrote:
antonisxj wrote: συγκεκριμένα ψάχνω ηλεκτρομαγνήτης σε πολύ μινιόν σχήμα να κινεί πύρο διαμέτρου 1cm. με κίνηση περίπου 2cm.
επίσης να λειτουργεί με 12V.
Ένα πολύ απλό σύστημα που μπορείς χα χρησιμοποιήσεις είναι ο ηλεκτρομαγνήτης από τις βάνες (ηλεκτροβάνες) από τα "μηχανάκια" των αυτόματων ποτισμάτων. Ξαντέριασε ένα και θα δεις το πηνίο που έχει μέσα.
Δεν ξέρω αν σου κάνει η διαδρομή, αλλά αυτή μπορείς να την καθορίσεις.

Σαν σύστημα δεν είναι δύσκολο να το κατασκευάσεις κι εσύ αν θες. Φτιάχνεις έναν κύλινδρο, μέσα στον οποίο θα κινήται το έμβολο που θες να κουνάς, τυλίγεις γύρο του βακελίτη, ύστερα ένα σύρμα για πηνίο, μονώνεις με βερνίκι και είσαι έτοιμος (χοντρικά στα γράφω. Αν θες λεπτομέρειες πάρε τηλ). ;)
Δεν του κάνει αυτό γιατί πρώτον είναι το μάξιμουμ 9βολτα και δεύτερον δεν έχουν την διαδρομή που θέλει. Αντώνη ρώτα και σε μαγαζί που πουλάει ηλεκτρονικά εξαρτήματα. Εκεί θα βρείς σίγουρα.
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
User avatar
Drimon
Posts: 2571
Joined: Mon Jun 22, 2009 12:24
Location: Ανά το Αιγαίο

Re: CLUB ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ 4X4

Post by Drimon »

georgexj wrote: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Τι γούρλωσες εσύ τα μάτια;;;
aggas wrote:Δεν του κάνει αυτό γιατί πρώτον είναι το μάξιμουμ 9βολτα και δεύτερον δεν έχουν την διαδρομή που θέλει. Αντώνη ρώτα και σε μαγαζί που πουλάει ηλεκτρονικά εξαρτήματα. Εκεί θα βρείς σίγουρα.
9Volt είναι το ηλεκτρονικό κύκλωμα που διαχειρίζεται την όλη κατάσταση, το πηνίο θ' αντέξει την παραπάνω τάση. Για την διαδρομή το έγραψα από την αρχή ότι έχω αμφιβολίες και γι αυτό έγραψα το πώς μπορεί να φτιάξει έναν. Το όλο θέμα είναι στον κύλινδρο που τρέχει μέσα το εμβολάκι. ;)


Και τώρα που το θυμήθηκα. 12βολτες βαλβίδες έχουν και τα air-locker. Κοίτα αν σου κάνει τίποτα από εκεί.
User avatar
comanche
Posts: 420
Joined: Mon Nov 30, 2009 07:34

Re: CLUB ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ 4X4

Post by comanche »

Drimon wrote:
georgexj wrote: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Τι γούρλωσες εσύ τα μάτια;;;
aggas wrote:Δεν του κάνει αυτό γιατί πρώτον είναι το μάξιμουμ 9βολτα και δεύτερον δεν έχουν την διαδρομή που θέλει. Αντώνη ρώτα και σε μαγαζί που πουλάει ηλεκτρονικά εξαρτήματα. Εκεί θα βρείς σίγουρα.
9Volt είναι το ηλεκτρονικό κύκλωμα που διαχειρίζεται την όλη κατάσταση, το πηνίο θ' αντέξει την παραπάνω τάση. Για την διαδρομή το έγραψα από την αρχή ότι έχω αμφιβολίες και γι αυτό έγραψα το πώς μπορεί να φτιάξει έναν. Το όλο θέμα είναι στον κύλινδρο που τρέχει μέσα το εμβολάκι. ;)


Και τώρα που το θυμήθηκα. 12βολτες βαλβίδες έχουν και τα air-locker. Κοίτα αν σου κάνει τίποτα από εκεί.
έτσι αγόρι μου...ξεβρακώσου επιτέλους...βγάλε τον ηλεκτρονικό που έχεις μέσα σου...άπλωσε την επιστήμη στο σανίδι...
fantomas
Posts: 106
Joined: Fri Dec 10, 2010 20:36

Re: CLUB ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ 4X4

Post by fantomas »

comanche wrote:
Drimon wrote:
georgexj wrote: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Τι γούρλωσες εσύ τα μάτια;;;
aggas wrote:Δεν του κάνει αυτό γιατί πρώτον είναι το μάξιμουμ 9βολτα και δεύτερον δεν έχουν την διαδρομή που θέλει. Αντώνη ρώτα και σε μαγαζί που πουλάει ηλεκτρονικά εξαρτήματα. Εκεί θα βρείς σίγουρα.
9Volt είναι το ηλεκτρονικό κύκλωμα που διαχειρίζεται την όλη κατάσταση, το πηνίο θ' αντέξει την παραπάνω τάση. Για την διαδρομή το έγραψα από την αρχή ότι έχω αμφιβολίες και γι αυτό έγραψα το πώς μπορεί να φτιάξει έναν. Το όλο θέμα είναι στον κύλινδρο που τρέχει μέσα το εμβολάκι. ;)


Και τώρα που το θυμήθηκα. 12βολτες βαλβίδες έχουν και τα air-locker. Κοίτα αν σου κάνει τίποτα από εκεί.
έτσι αγόρι μου...ξεβρακώσου επιτέλους...βγάλε τον ηλεκτρονικό που έχεις μέσα σου...άπλωσε την επιστήμη στο σανίδι...
Ο DRIMON (ΚΥΡΟΣ) ΓΡΑΝΑΖΗΣ !!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: CLUB ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ 4X4

Post by antonisxj »

ευχαριστώ για το ενδιαφέρων, αλλά μάλον στο ελλαδιστάν θα δυσκολευτώ να βρώ αυτό που θέλω.
πρέπει να μπεί σε πολύ περιορισμένο χώρο και πρέπει να κινεί ένα έμβολο που θα παλινδρομεί στον πυρήνα του πηνίου.
για την αποφυγή ύπαρξης ελατηρίου επαναφοράς, ίσως χρειάζεται να αλλάζω και πολικότητα του μαγνήτη.

τα είπα όλα αυτά σε φίλο που έχει γνώσεις πάνω σε παρόμοια αντικείμενα και μου απάντησε "τι είναι αυτά που λές? εδώ μιλάμε για νανοτεχνολογία"
και σκέυτικα... "αφού πρόκειται για νανοτεχνολογία, θα ξέρει σίγουρα ο Ντριμόνης, αύτός είναι το κοντοπούτανο εδωμέσα"
:lol: :lol: :lol: :lol:
if it doesn't break, fix it until it does
Post Reply

Return to “Οι Κάγκουρες 4x4 Club”