Αγώνες , αγωνοβόλτες ή μετανάστες ???

GENERAL LEE

Αγώνες , αγωνοβόλτες ή μετανάστες ???

Post by GENERAL LEE »

Μεγάλη συζήτηση που κανένας μέχρι τώρα δεν έχει αποφασίσει να θέσει ως συζήτηση στο forum ...
Προσωπικά , αυτή την περίοδο , λόγο ριζικών αλλαγών στα επαγγελματικά μου , δεν μπορώ να κάτσω και να ανοίξω εδώ ... Δεν υπάρχει χρόνος (και όρεξη ) !!!
Απ την άλλη πλευρά , παρακολουθώ το forum εντελώς ευκαιριακά , συνήθως απ το κινητό μου και βλέπω ότι τα πράγματα πάνε απ το κακό στο χειρότερο ως αφορά τους αγώνες 4x4 ... πράγμα που με δυσαρεστεί αφάνταστα ...
Βάζω το κεφάλι μου λοιπόν στον τρουβά , για ακόμη μια φορά , και ανοίγω αυτό το θέμα ....
Χρόνος όπως είπα δεν υπάρχει , θέλω να είμαι απόλυτα κατανοητός απ όλους , θα είμαι καυστικός ( όπως πάντα :mrgreen: ) και θέμα παρεξήγησης δεν υπάρχει αν αναφέρω κάποια ονόματα , δεν έχω με κανέναν τίποτα απλά θέλω να εκφράσω την γνώμη μου όπως εγώ σκέφτομαι και να πω αυτά που εγώ νομίζω , σωστά ή λάθος !
Το post μου θα είναι μακροσκελές , που σημαίνει ότι όλα όσα θέλω να γράψω δεν θα γραφούν με μιας ... θα το πάμε λάου λάου ....
θα δέχομαι συγχαρητήρια και παλαμάκια αλλά μην πατάτε εκεί που σφουγγαρίζω !!! Μόλις τελειώσω το βήμα δικό σας !!!

Thanks :D :D :D

GENERAL LEE

Re: Αγώνες , αγωνοβόλτες ή μετανάστες ???

Post by GENERAL LEE »

Κεφάλαιο 1ο

Αγωνοβόλτες

-Τι είναι μια αγωνοβόλτα ?
Αγωνοβόλτα είναι η διοργάνωση ενός event ,το οποίο παρουσιάζεται στα ΜΜΕ ως βόλτα τετρακίνητων οχημάτων με σκοπό την διασκέδαση των οδηγών και συνοδηγών των οχημάτων , επί της ουσίας όμως είναι ένας αγώνας σε φιλικό και όσο γίνεται ασφαλές περιβάλλων .
Ο λόγος που γίνεται όλο αυτό είναι α) οικονομικός και β)ηθικός
Ο διοργανωτής-τες κάνει έναν αγώνα για τους fun του είδους αλλά περισσότερο για τους φίλους του α) με το μικρότερο δυνατό κόστος , αφού δεν έχεις να δώσεις λογαριασμό στην ΕΘΕΑ και αρα να τους πληρώσεις β)με τους δικούς σου όρους στο παιχνίδι που δεν είναι υποχρεωτικά τα ομολοκαρισμένα αυτοκίνητα και ότι άλλο τέλος πάντων έχει τεθεί υπό αμφισβήτηση από του αγωνιζόμενους ανά καιρούς .
Η ονομασία του event θα πρέπει να αναφέρει με κάποιο τρόπο το είδος του αγώνα που εκφράζει , εξου και wild trophy , trophy ride , adventure weekend , adventure extreme trophy , trophy extreme adventure κτλ κτλ
Βέβαια , εδώ που τα λέμε , το κλίμα είναι φιλικό ! μπορεί να υπάρχει road book και χρονόμετρο αλλά άμα πεινάσεις σταματάς για κολατσιό ! Δε γαμεις …εγώ την πλάκα μου ήρθα να κάνω και να περάσω καλά δεν παιζω δα και στο Champions league ! Και ο ανταγωνιστής θα σταματήσει να με βοηθήσει αν έχω πρόβλημα … και ο οργανωτής άμα χαθώ και τον πάρω τηλέφωνο θα με βοηθήσει …. Και δεν υπάρχει και λόγος να ρισκάρω ζημιά άμα δω ότι δεν με παίρνει …κάνω δεξιά και το παίζω Αλέκος ! (όχι σε όλες τις περιπτώσεις )


............
GENERAL LEE

Re: Αγώνες , αγωνοβόλτες ή μετανάστες ???

Post by GENERAL LEE »

Διακοπή για διαφημίσεις .

GENERAL LEE

Re: Αγώνες , αγωνοβόλτες ή μετανάστες ???

Post by GENERAL LEE »

Φωτογραφίες , Video και παρελκόμενα ανεβαίνουν χωρίς φόβο στο διαδίκτυο αφού το τρικ είναι να μην αναφέρεις πουθενά την λέξη αγώνας και φυσικά να μην έχεις number plates στις πόρτες .
Ευρηματικότατοι είμαστε εμείς οι Έλληνες και θα επιβιώνουμε πάντα όσο κι ας μας χτυπούν ! αυτό είναι ιστορικά αποδεδειγμένο γεγονός !
Όλα καλά λοιπόν !

Τα αρνητικά

-Ο αγώνας δεν είναι αγώνας ! δεν υπάρχει ρε παιδί μου αυτό το << στην πάντα κουφάλες έρχετε ο Γκονζάλες >> και το << θα φάω σκότια >> που έλεγε ο Ζήκος … είναι φιλικό event …
Κάποιες φορές βέβαια , καλύτερα το φιλικό παρά να ξέρω ότι ο αγώνας είναι πουλημένος και που να χτυπάω τον κόλο μου από κάτω διάκριση δεν θα δω … γιατί το έχουμε δει και αυτό και μην μου πείτε όχι … :!: :!: :!:

-Ασφαλιστική κάλυψη …
Δεν υπάρχει ! Το σκεπτικό στηρίζεται στο ότι αυτοί που συμμετέχουν είναι φίλοι και λίγο πολύ γνωστοί . Είναι ενήμεροι ότι δεν υπάρχει ασφαλιστική κάλυψη άρα , μαλάκα ... αν πάθεις κάτι θα φταίει το κεφάλι σου ! εγώ θα είμαι εκεί στα δύσκολα σημεία να σε κατευθύνω αλλά μην το πολύ ρισκάρεις …
Ok ... εγώ συμφωνώ με αυτούς τους όρους , δεν ξέρω βέβαια αν θα συμφωνεί η γυναικά μου αν , χτύπα ξύλο γίνει κάτι .... αλλά εγώ φοράω παντελόνια και συμφωνώ ….
Τεσπα …
Προσωπικά και πέρα από την πλάκα , ως αφορά το άτομο μου , θα συμμετείχα σε μια αγωνοβόλτα με χαρά , αρκεί η οργάνωση να φρόντιζε να μην με σταματήσει πουθενά κάνα μπατσάδικο εκεί που πηγαίνω με το roadbook και τα κράνος και μου πει ,για έλα δω λεβέντη … άδεια δίπλωμα ασφαλιστήριο …γιατί φοράς κράνος ? απ την Αθήνα είσαι ? και πως το φερες αυτό το πράμα εδώ ? γιατί εξέχουν οι τροχοί ? γιατί έχεις cage ? που είναι το KTEO σου …. ααααα ειναι αγωνιστικο !!!!! για να δούμε τώρα και τα αντανακλαστικά σ ..... :twisted: :twisted: :twisted:

Τότε τον ήπιαμε ένα δειλινό !!!!!

..........

Parason
Posts: 166
Joined: Sun Jun 21, 2009 23:11
Location: KAVALA

Re: Αγώνες , αγωνοβόλτες ή μετανάστες ???

Post by Parason »

λοιπον μιας και ανεφερες το adventure weekend και πισω απο αυτο ειμαι και εγω εχω να σου πω.....1ον δεν ειναι αγωνοβολτα και δεν υπαρχει τετοια ονομασια....2ον δεν υπαρχουν χρονομετρα road book κτλ!!!!!3ον δεν υπαρχει ιχνος χωματοδρομου παρα μονο μεσα στο δασος οσο αφορα τα δικα μας event!!!!τωρα οσο αφορα το ατυχημα...αν πας εσυ με 5 φιλους στο βουνο με τα τετρακινητα και τουμπαρεις και σπασεις χερι η ποδι η οτιδηποτε θα εχεις ασφαλεια????και το ξαναλεω!!!!!ΑΓΩΝΟΒΟΛΤΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΒΟΛΤΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΜΑΖΕΥΟΝΤΕ 10 ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΡΩΜΕ ΚΑΛΑ!!!Αυτα φιλε Αρη οσο αφορα τις ΒΟΛΤΕΣ που διοργανωνει το Kavala Off Road Club... ;)
KAVALIOTAKIA....
Ανδρεας Παραγιος...


Kavala Suzuki Team...
Kavala off Road Club....
User avatar
manouzz
Posts: 112
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:45
Location: Σερραι

Re: Αγώνες , αγωνοβόλτες ή μετανάστες ???

Post by manouzz »

επειδη ο χαρακτηρισμος ''αγωνοβολτα'' σαν εννοια δεν μπορω να τη καταλαβω,μπορειτε να αναφερετε ονομαστικα ενα τετοιο event που εχει γινει.Δεν θελω να γινει καποια παρεξηγηση στον ορο ''αγωνοβολτα''.δλδ η καβαλα η θεσ/νικη η ξανθη η κομοτινη και προσεχως το action club τα event που οργανωνουνε θεωρητε οτι ειναι αγωνοβολτες?Να διευκρινηστει αυτο παρακαλω για να συνεχισει η συζητηση χωρις την παρεξηγηση των ορων και των εννοιων αυτων.

ευχαριστω

http://www.youtube.com/watch?v=157STV6InpY
X.E.S.E. CLUB
GENERAL LEE

Re: Αγώνες , αγωνοβόλτες ή μετανάστες ???

Post by GENERAL LEE »

Δεν θέλω να εξηγώ πάλι αυτά που γράφω αλλά θα το κάνω για μια και μόνο φορά γιατί όπως είπα , δεν γουστάρω παρεξηγήσεις και δεν έχω κάτι με κανέναν ! γράφω την προσωπική μου άποψη βάση αυτών που ξέρω και η γνώμη μου δεν είναι κανόνας ! Δεν κατακρίνω τις αγωνοβόλτες και αν εννοήθηκε κάτι τέτοιο παρακαλώ υποδείξτε μου το σημείο ... Αντρέα δεν γνωρίζω αν στο δικό σου event υπήρχε roadbook η χρονόμετρο αλλά μικρή σημασία έχει , το όνομα του event με παραπέμπει σε κάτι τέτοιο ... δεν ξέρω τι έγινε εκεί ούτε φυσικά είμαι εδώ για να σε δικάσω για κάτι που δεν έκανες ... συζήτηση κάνουμε δεν κατακρίνουμε τις λέσχες ...
Parason wrote:τωρα οσο αφορα το ατυχημα...αν πας εσυ με 5 φιλους στο βουνο με τα τετρακινητα και τουμπαρεις και σπασεις χερι η ποδι η οτιδηποτε θα εχεις ασφαλεια????
Έχεις δίκιο και πάλι Αντρέα μου αλλά βάλε στο μυαλό σου ότι εγώ εκδρομές δεν μπορώ να κάνω μ αυτό το πράμα που έχω ... θα με μαζέψουν ... το χρησιμοποιώ μόνο σε αγώνες ή σπάνια για δοκιμές και μόνο , εξου και το σκεπτικό μου .
Μανουσάκη .... μεγάλα παιδιά είμαστε , μην μου κάνεις τέτοιες ερωτήσεις ...και εγώ πέρσι στο pindos trophy αγωνοβόλτα έκανα ...
Ο όρος αγωνοβόλτα κάπου γράφτηκε και μου άρεσε ως όρος γι αυτό και τον χρησιμοποιώ !

Αφήστε με να τελειώσω πρώτα και μετά κρίνετε το γραπτό μου !
thanks :D :D :D
PANXENITO
Posts: 69
Joined: Wed Oct 20, 2010 17:42

Re: Αγώνες , αγωνοβόλτες ή μετανάστες ???

Post by PANXENITO »

Μέχρι να τελοιωσεις χάνουμε το νόημα. Λίγα και καλα πες. Ευτυχώς που γίνονται αυτές οι extreeme βόλτες ( έτσι τις λέω εγω) και βλέπουμε κανένα φιλαράκι με κοινά ενδιαφέροντα και γουστάρουμε τα αυτοκίνητα μας. Γιατί αν περιμένουμε να γίνει αγώνας θα σαπίσουν τα καημενα. Η δική μου προσωπική γνώμη φιλικά Ξενιτοπουλος Θεσσαλονικη.
User avatar
sonixthessaloniki
Posts: 75
Joined: Mon Mar 19, 2012 12:00

Re: Αγώνες , αγωνοβόλτες ή μετανάστες ???

Post by sonixthessaloniki »

που θελεις να καταλιξει η συζητηση δεν καταλαβαινω ουτε κι εγω και γτ ανοιγει ενα τετοιο θεμα ενω υπαρχουν ακομα ατομα που στηριζουν τις προσπαθειες καποιων ατομων η λεσχων ,που προσπαθουν να μην σβησει το σπορ και σκουριασουν τα αμαξια ολων???..
και ειμαι σιγουρος πως αν εισουν κι εσυ κατα εδω κι αλλοι απο μακρυοτερα μερη ,πιστεψε με θα πηγαινες σε ολες τις βολτες ολων των λεσχων εστω για το τζερτζελε για το χαβαλε να δεις φιλαρακια να πεις το οτιδηποτε και να οδηγησεις το εργαλειο που εκανες με κοπο....
τωρα πως εχει καρφωθει σε μερικους το οτι καπου υπηρχε χρονομετρο ουτε αυτο καταλαβαινω!(ξανθη-καβαλα-κομοτινη-θεσσαλονικη) οπου πηγα και οπου ελειπα και ηταν φιλαρακια κολητά,ποτε δεν ακουστηκε κατι τετοιο απο πουθενα!

...εμεις καναμε και συγκεκριμενα το πρωτο event που αναφερεις το wild trophy...ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ του χρονου γτ ολοι οσοι παραβρεθηκαν γουσταρανε ...και το αλλο φιλε γιατι να φοβομαστε να βαλουμε φωτο και βιντεο που αναφερεις???ΑΥΤΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ στην τελικη!

οσο για το πραμα που λες οτι εχεις ..οι περισσοτεροι πλεον και στις βολτες τετοια πραματα εχουν που αν δεν τα βγαλουν και στις extreme ΒΟΛΤΕΣ δεν θα τα βγαλουν ποτε και τσαμπα τα φτιαξαν με ενα καρο λεφτα!! αν περιμενουμε να τα βγαλουμε σε εναν αγωνα που εχει συμετοχη 350 και 400 ευρω θα σκουριασουν.....κι αλλη συζητηση..???ποιους αγωνες???


φιλικα παντα κι απο εμενα ;)
..:: Τeam Spider Thessaloniki ::..
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Αγώνες , αγωνοβόλτες ή μετανάστες ???

Post by friar »

η ζωή κύκλους κάνει
πριν τρία χρόνια είχαμε μία απ' τα ίδια
viewtopic.php?p=54464#p54464

όποιος έχει κουράγια ανατρέχει...
σημείωση, είναι μπόλικο πράμα...


Ο τίτλος θα μπορούσε να ήταν
Αγώνες, εκδρομές η τουρισμός
και στα τρία μέσα
κανένα δεν αποκλείει τα υπόλοιπα.

καλή σας μέρα
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”