Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by friar »

GENERAL LEE wrote:συνέχεια ....
Τεχνικός έλεγχος και έκδοση ΔΤΤ
Τελευταία στιγμή και φυσικά γιατί όχι τελευταια στιγμή , αφού οι απαιτήσεις είναι γνωστές χρόνια τώρα , μαθαίνουμε ότι θα γίνει έλεγχος και έκδοση ΔΤΤ στα αγωνιστικά από τον κύριο Κωτρονάρο (ας με συγχωρέσει αν κάνω λάθος το όνομα του ! ) Οι αγωνιζόμενοι , έχοντας υπ όψιν τους το J286 και έχοντας υπ όψιν τους τι οδηγούν , τον ζύγιζαν λίγο πριν ξεκινήσει η διαδικασία ....
Τελικά , ούτε παχύμετρα βγήκαν , ούτε σχέδια , ούτε μεγεθυντικοί φακοί ! τι ειναι αυτο ? cage , ωραία , που το στηρίζεις ? από τι υλικό είναι ? είναι αξιοπρεπές οι κολλήσεις ? τι είναι αυτό ? κάθισμα ! για να το κουνήσουμε λιγάκι να δούμε κουνάει , κουνάει ! όχι δεν κουνάει :D και που το έχεις στηρίξει ? οκ βάλε και ένα αλουμίνιο πάνω από το κεφάλι σου μην σε ξετρυπήσει κάνα ξύλο σε καμιά τούμπα ! ζώνες ? για ασφάλισε τες να δούμε ότι δουλεύουν κιόλας ! πυροσβεστήρας ?Οκ :D βάζεις δίχτυα στα παράθυρα και είσαι κομπλέ !!!!

Βρε πούστηδες ....γιατί όλες αυτές οι γαμημένες προδιαγραφές στο J ? Γιατί τρομοκρατήσατε τον κόσμο ? γιατί δεν είστε διαλλακτικοί και γιατί δεν ενημερώνετε ότι έχετε καταλάβει τη μαλακίες μας ζητάτε γιατί δεν εμφανίστηκε πότε ένας τεχνικός σαν τον κύριο Κωτρονάρο να μας εξηγήσει ακριβός τι ζητάει ο κανονισμός για να θεωρούμαστε safe ?

anyway... Οι ταυτότητες δεν έχουν δοθεί ακόμα στους ιδιοκτήτες οπότε πίσω έχει η αχλάδα την ουρά ...

Επί της ουσίας .... όλα καλά ! :D

συνεχίζεται ....
ΟΟΟυυυυφφφφφφ ηρέμησα ησύχασα δεν χρειάζεται να ιδρώνω άλλο πια .... άσε άλλον να τρέχει τώρα... :lol: :lol: :lol:
bisba wrote:General alakse to nickname sou se klooun giati den eisai kati allo.
Εμένα μου αρέσει, μου αρέσει, δώστα General, μου έλειψες... :lol: :lol: :lol:

ALEXELIS wrote:τελικα δεν πρεπει να εισαι καλα εσυ !!!!
Κανένας μας δεν είναι καλά αλλά
από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια.
Δώστα General μου έλειψες.... :lol: :lol: :lol:


Καλή νύχτα σας
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
manos
Posts: 147
Joined: Tue Jun 16, 2009 23:33

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by manos »

Μερικές σκέψεις και από μένα . Καλη η κουβέντα που αρχισε και εχω την εντύπωση , ότι η επιτροπή 4χ4 εχει τη θεληση να βελτιώσει τη κατασταση στους αγωνες 4χ4 και χρειαζεται τη γνωμη των αγωνιζομένων.

Η παρουσία του Τεχνικού Εφόρου κ. Νικου Κοτρωνάρου ήταν μια θετική και ευχάριστη εκπληξη .

Οι 2 ανθρωποι της ΟΜΑΕ , ο Αλεκος Αποστολίδης και ο Νικος Μανώλης περασαν ενα 'δυσκολο' τετραήμερο μαζί μας , μονο και μόνο για να στηρίξουν τους αγωνες 4χ4 που υποφερουν , κυρίως , λόγω της οικονομικής τραγωδίας της Ελλαδας .Από τη μια μερια ειχαν να αντιμετωπίσουν την οργανωτική απειρία της ΑΟΕ4χ4 και από την αλλη την γκρινια και καχυποψία ( ορισμενων - πολλες φορες δικαιολογημενη ) αγωνιζομένων . Πήραν δυσκολες αποφασεις και εσωσαν τον αγώνα .

Το 4χ4 ειναι το φτωχο παιδί της ΟΜΑΕ . Με συντονισμενες ενεργειες , όμως , μπορούμε να διεκδικήσουμε και εμείς τη θεση μας στην οικογενεια των αγωνων αυτοκινήτου . Πρεπει να ακουστούν οι γνωμες , οι προτάσεις , οι αγωνίες των λιγων ομαδων που ασχολούνται με τετρακίνητους αγώνες .

Η παρακολούθηση με τα trackers , δεν ειναι υποχρεωτική ( το γραφω απο μνήμης ) . Σκεφτήκαμε να την εφαρμόσουμε μετα απο την πολύ θετική εμπειρία που εχουμε στο Rally Raid , ωστε να γινει ενας δικαιος αγωνας και να αυξηθεί η ασφάλεια των πληρωματων . Πράγματι , στο τελος της 2. μερας που σουρούπωνε και ειχαν μεινει ακομη 3 πληρωματα στο βουνό , τα βλεπαμε να κινούνται ( χαμένοι ) και ξεραμε ότι ειναι 'καλά' , μεχρι να μαζέψουμε και τους τελευταιους .
Το συστημα ήταν ευγενική , 100% αφιλοκερδής , προσφορα του Σπύρου Κατσιμαλή , και δεν επιβαρυνε το ελλειμματικο budget του αγωνα .

Οι οργανωτικές αδυναμίες του αγωνα ήταν σημαντικές . Ο Αρης τις περιέγραψε , παραπανω (ήταν και επιεικής ) .
Πιστευω να εγινε κατανοητό σε όλους ότι ενας αγωνας trophy , με πληρωματα αυτού του επιπεδου , πλησιαζει τις οργανωτικές αναγκες ενός Rally Raid και ξεφευγει από τις δυνατότητες μιας παρέας , βλεπε ΑΟΕ4χ4 .
Με ηρωισμούς δεν προχωράει το άθλημα .

Ηρθε η ώρα των επαγγελματιών διοργανωτών ! Ηρθε η ώρα το Evia Trophy να γινει ενας διεθνής αγωνας , ενα μεσογειακό Trophy χωρίς ατελείωτες λασπες , αλλα με τεχνικά περασματα , με δυσκολη πλοήγηση και πανέμορφη φύση .
Η ΑΟΕ4χ4 , όσο υπαρχει ακόμη , θα συμβαλει στη πραγματοποίηση .
GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

:arrow:
Δεν απολογούμαστε για τίποτα ! Καφενειακα μιλάμε και λέμε τα πράγματα όπως ειναι , έξω απ τα δόντια !
Η παρακολούθηση θα γινει υποχρεωτική στα trophy !

By the way ...

Ανα 15 λεπτά ξεκινούσαμε άρα ο φιλτατος και συμπαθέστατος φίλος Φαμισης περίμενε 3 ώρες και ενα τέταρτο να πάρει εκκίνηση !
:arrow:
panos110
Posts: 416
Joined: Sat Nov 20, 2010 00:01

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by panos110 »

χορηγοί ??? Καταντήσαμε να δίνεις δυο κατοστάρικα και να λέγεσαι Μέγας Χορηγός ! Γιατί ρε οργανωτές πουλάτε τους αγώνες τόσο φθηνά ? Μ αυτά τα λεφτά ρε θα μπορούσατε να βοηθήσετε αυτούς που έρχονται από μακριά ! να γίνουν τα αυτοκίνητα 50 και 60 !


Δεν θα μπω στη συζητηση,αλλωστε εχω παρατησει πολύ τη δουλεια μου και δεν εχω πια χρονο.
Θελω μονο ν απαντησω σ αυτό όχι στον Αρη που εγραψε αρκετες αληθειες εδω,αλλα στον κοσμο για να ξερει τι επαιξε πισω από τον αγωνα.
Ο αγωνας αυτος δεν επρεπε να γινει.
Εγινε μονο από την κ@υλ@ μας για να τρεξετε εσεις οι 13 τυχεροι!
Γιατι αγαπάμε το αθλημα και βαζουμε το χερι στην τσεπη μας,ακομα και αν δεν το απολαμβανουμε εμεις οι ιδιοι σαν αγωνιζόμενοι.
Εγινε γιατι ο Κυριος Κοτρωναρος,ο Κυριος Νικος Μανωλης,ο Κυριος Αποστολιδης ηρθαν ΔΩΡΕΑΝ, γιατι κι αυτοι το αγαπανε και το απεδειξαν με τον τροπο τους και τ ακουνε κι από πανω .
Γιατι η λεσχη Ευριπου διεθεσε 20 ατομα την ημερα .
Γιατι το JPF εκανε το ιδιο με τα recovery οχήματα.
Γιατι το off-road.gr διεθεσε τα τρακερς.
Δεν ξεπουλήσαμε τον αγωνα .
Ξεπουλήσαμε τους εαυτους μας.
Οι εποχές εχουν αλλαξει.
Οι χορηγοι δυστυχως δεν εισπρατουν από τους αγωνες όπως πριν για να δωσουν
και τους ευχαριστούμε σαν ΑΟΕ4χ4 για το τελευταιο πενηνταρικο που εβαλαν για να μη σβησει ο αγωνας.
Η λυση για μας ηταν πολύ ευκολη:
<<Το 2ο evia trophy ματαιώνεται ελλειψει συμμετοχων>>
Aλλα για εσας ρε παιδια ολους τους φιλους κι επειδή η νοοτροπια μας είναι παντα να πηγαίνουμε κοντρα και παντα από το δυσκολο δρομο δεν το βαλαμε κατω.
Πηραμε την αποφαση πιεστηκαμε από το χρονο που ειχε κυλησει με το θα γινει δεν θα γινει ο αγωνας και σας παραδωσαμε αυτό που ζησατε και θα θυμαστε σαν αγωνιζόμενοι και σαν θεατες.
Καλη σας μερα!!!
Παω για βουτια μην παιρνετε τηλεφωνο τζαμπα.

Υ.Γ Και κατι ακομα.Μην βριζεστε και ριχνετε το επιπεδο χαμηλα.
Υπαρχουν και τα κινητα για τα καντηλια
eangelou
Posts: 194
Joined: Tue Jun 16, 2009 19:01

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by eangelou »

Πάνο γιαυτα που γράφεις (που θα ήθελα να τα γράψω και εγώ...) δήλωνω respect..............
GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

:arrow:
Ακόμη δεν εχω πάρει go στον αγώνα !
Εχω παρά πολλα να γράψω . Εχω εξηγήσει οτι ειναι πράγματα που σκέφτομαι , πράγματα που ακούω , πράγματα που ειναι αλήθειες και πράγματα που συζητάμε στο καφενείο .
Δεν θα χάιδεψω τα αυτιά κανενός , ούτε και θα κρυφτω πίσω απ το δάχτυλο μου ! Γράφω έξω απ τα δόντια , κάποιος μπορεί να επωφεληθεί διαβάζοντας τα , κάποιος να παρεξηγηθεί ..... Δεν με νοιάζει !!!
Δεν υπάρχει λόγος η ΑΟΕ να απολογηθεί για τίποτα ! Έχει κάνει οτι καλύτερο μπορούσε με βάση αυτά που ήξερε και μπορούσε να διαχειριστεί , σε αυτό δεν υπάρχει αμφιβολία απο κανέναν !
Αφήστε με να τελειώσω όμως :mrgreen:
:arrow:
User avatar
toro
Posts: 295
Joined: Sun Jul 05, 2009 20:26

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by toro »

:!: :!: :!: :!: :!: :!: ......Aργεις....ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!! Θες κανα.....ρατσι?????? :? :? :? :?
LRD90
Posts: 74
Joined: Thu Jul 02, 2009 16:50

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by LRD90 »

Αρη μ αρέσει το θέμα που άνοιξες και θα περιμένω να τελειώσεις.

Εχω και γω πολλά να πώ, χρόνια τώρα και μάλλον ήρθε η ώρα.

Πάνο δεν έχουμε γνωριστεί απο κοντά αλλά respect και απο μένα +10000
Bogiatzis Cris
Two things are infinite: the universe and human stupidity, and I'm not sure about the universe.
panos110
Posts: 416
Joined: Sat Nov 20, 2010 00:01

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by panos110 »

LRD90 wrote:Αρη μ αρέσει το θέμα που άνοιξες και θα περιμένω να τελειώσεις.

Εχω και γω πολλά να πώ, χρόνια τώρα και μάλλον ήρθε η ώρα.

Πάνο δεν έχουμε γνωριστεί απο κοντά αλλά respect και απο μένα +10000
Θα γνωριστούμε καποια στιγμη από κοντα.
Ισως στο επομενο τροφυ σας.
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια!
Καλο βραδυ φιλε!
GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

Ο οδηγός μου :D

Ο Χρήστος θεωρείτε νέο φρούτο στα Trophy , έναν αγώνα στον Εβρο και έναν ακόμη στο πρώτο Εύβοια . Μια τελευταια αναγκαστική τροποποίηση στον άξονα , ανέβασε το buget της ανακατασκευής του General στα ύψη , έτσι , αντί να πεινάσουμε στο σπίτι και αν και ο Βαγγέλης προλάβαινε να μου ειχε έτοιμο το αυτοκίνητο , προτίμησα να το κάψω ... δεν γίνετε όμως να γίνετε trophy 150 χλμ από το σπίτι μου και εγώ να μην είμαι εκεί ! δεν έχω λείψει από κανένα από το 2008 και μετά . Τηλεφωνώ στον Χρήστο ... με ποιον τρέχεις ρε ? με τον Κλέοπα ...πες του να πάει για ψάρεμα αυτό το σαββατοκύριακο ! τρέχουμε μαζί !!! θα φάω σκότια !!! χαχαχααχαχα 8-) 8-) 8-)
Άλλο που δεν ήθελε ο Χρηστάρας ...δεν ξέρω αν θα κερδίσουμε , αλλά θα γελάσουμε σίγουρα ήταν η ατάκα του :D :D :D
Μέσα στα μάτια του Χρήστου , βλέπω αυτή την αγνότητα που χαρακτηρίζει αυτούς που τρέχουν για πρώτη φορά ( δείχνει ψαράς ρε παιδί μου :lol: ) , αν και έχει πάρει το βάπτισμα του πυρός, και μάλιστα για τα καλά , ο Χρήστος παραμένει το ίδιο ! είναι μάλλον ο χαρακτήρας του ανθρώπου και δεν θα αλλάξει ποτέ αυτό ! είναι αυτό που λέμε καλό παιδί , είναι από αυτούς τους ανθρώπους που συνέχεια χαμογελούν :D ! Ο Χρήστος δεν καταλαβαίνει από στρατηγική αγώνα κτλ . θέλει να του πεις που πρέπει να να πάει και απλά να οδηγήσει όσο καλύτερα μπορεί , και αυτό το έκανε πολύ καλά σε όλο τον αγώνα μας ! Το πράμα βέβαια που οδηγεί , είναι τεράστιο ,φαρδύ , βαρύ , με αυτόματο σασμάν , που προσωπικά δεν το γουστάρω και δεν έχει εξωτερικό cage , όχι το ιδανικότερο πακέτο για trophy .... Προσαρμογή λοιπόν !
Η στρατηγική μας
Σε ένα Trophy , αυτό που μετράει είναι ο ρυθμός ! αργός ή γρήγορος ή πολύ γρήγορος ο ρυθμός είναι αυτός που καθορίζει το αποτέλεσμα της ημέρας ! αν ο ρυθμός κάποια στιγμή σπάσει τότε έχασες και το παιχνίδι ! όταν λέω σπάσει , εννοώ χάσιμο ή ζημιά ή λάθος εκτίμηση εμποδίου . Δεν τρέχουμε πουθενά πάνω από 40 , δεν ρισκάρουμε στα εμπόδια που δεν ήμαστε σίγουροι , δεν κάνουμε ποτέ δεύτερη προσπάθεια σε εμπόδιο ,δεν κάνουμε οικονομία στον εργάτη , στις τουλίπες κόβουμε ταχύτητα , στις πυξίδες βγαίνει ο συνοδηγός και τις πάει με τα πόδια πρώτα .
5-4-3-2-1- GO !!!!
Μέχρι την τουλίπα 4 ο Χρήστος έχει καλό ρυθμό και όλα δείχνουν να κυλούν καλά , στην τουλίπα 5 , αν θυμάμαι καλά , πρέπει να συναντήσουμε διασταύρωση με μονοπάτι και να περάσουμε απέναντι .....σκατά ...το μονοπάτι είναι άσφαλτος ! :shock: πάμε άλλη μια ρε Χρήστο γιατί νομίζω ότι χάθηκα ...επόμενη τουλίπα , λ και και στρίβω αριστερά στην ανηφόρα ... λ μπροστά μου αλλά με κατηφορική άσφαλτο !!!! :shock: :shock: :shock:
Χρήστο πάμε πίσω στην δυο ...τα σκάτωσα δεν ξέρω γιατί ... εκεί κοντά στην δυο βρίσκω τον φιλαράκο μου τον alemao να έρχεται ...ρε συ σε ποια τουλίπα είσαι ? στην 7 !!!! :shock: :shock: :shock: εγκεφαλικό !!!! τόση ώρα του έδινα τα ολικά και όχι τα μερικά ο μαλάκας :oops: !!! αναστροφή και φύγαμε χωρίς λάθη πλέον !!!! μαζί και ο alemao ο οποίος λίγο ποιο κάτω και χωρίς να το πάρω χαμπάρι έμεινε από μαρκούτσι τιμονιού ......

Για πες μου τώρα ρε Αλέκο ( όλοι γνωρίζετε ότι έχω άριστη σχέση με τον Αλέκο ) .... γιατί βρήκα μια αναπάντητη στο κινητό μου την ώρα που έκανα τουρισμό με τον Χρήστο ? Να με ρωτήσεις για την γυναίκα και τα παιδιά αποκλείεται ... να με ρωτήσεις τι καιρό κάνει εκεί που πήγα... πιθανό ... να με προειδοποιήσεις ότι βγαίνω στην άσφαλτο και είμαι εκτός διαδρομής , κι αυτό πιθανό ...Δεν θέλω όμως σε καμιά περίπτωση να σκεφτώ ότι με πήρες τηλέφωνο για να με βοηθήσεις να ξαναβρώ την πορεία μου ...τι δεν θέλω δηλαδή , που το σκέφτομαι ! ... μπροστά σου με έχεις στο track και βλέπεις ότι φεύγω ... βρε μαλάκα ! γύρνα πίσω ! τι κάνεις εκεί ? έχεις χαθεί ? Δεν θέλω Αλέκο μου να το σκέφτομαι , γιατί αν είναι έτσι , δεν ξέρω πόσους άλλους πήρες τηλέφωνο να τους διορθώσεις , και δεν ξέρω αν και ο Κατσούλας , που ήταν μαζί σου , πήρε κάνα τηλέφωνο για τον ίδιο λόγο .... anyway .... είπα , δεν χαϊδεύω αυτιά ! θα τα πω έξω από τα δόντια !Η παρακολούθηση είναι για την ασφάλεια μας ! όχι για να παίζουμε Playstation με τα αγωνιστικά από το ξενοδοχείο !!!
Δεν απάντησα αυτήν την κλήση οπότε δεν μπορώ να βγάλω κίτρινη κάρτα σε κανέναν ! έχω το δικαίωμα να σκέφτομαι όμως !
Μην μου απαντήσετε ! χειρότερο θα γίνει ... δεν θα μάθουμε ποτέ την απόλυτη αλήθεια ! ;)

συνεχίζεται ...
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”