Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

LRD90
Posts: 74
Joined: Thu Jul 02, 2009 16:50

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by LRD90 »

Μανώλη λυπάμαι για την καθυστέρηση αλλα υπαρχει και η πίεση της καθημερινότητας.

Ερχομαι σε λιγο με τα τελευταία μου γραφόμενα και θα κλείσω
Bogiatzis Cris
Two things are infinite: the universe and human stupidity, and I'm not sure about the universe.
LRD90
Posts: 74
Joined: Thu Jul 02, 2009 16:50

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by LRD90 »

Συνεχίζω απο εκεί που σταμάτησα προχθες...

‘Η θεσσαλονίκη τιμωρήθηκε για να βάλει μυαλό’

Τα λόγια αυτά ειπώθηκαν απο τον μέγιστο άρχοντα του 4χ4 των τελευταίων χρόνων.

Απο τον άνθρωπο που ξαφνικά βρέθηκε στην επιτροπή 4χ4, σαν Πρόεδρος τοτε, αν θυμάμαι καλά και απο τότε κάθε Σαββατοκύριακο ήταν αγωνοδίκης ή αλυτάρχης σε κάποιον αγώνα.

Απο τον Κύριο Νίκο Μανώλη, στο αγώνα του Μελέτη στην Ευβοια, σε συζήτηση που έγινε ανάμεσα στο ίδιο, τον Δημήτρη τον Σταθάκο, τον Καφτεράνη τον Χάρη και τον συνοδηγό του Ράδο Κωσταντίνο.

Τιμώρησε λοιπόν ο κύριος Μανώλης την Θεσσαλονική και το διαμήνυσε μέσω τον Θεσσαλονικιών αγωνιζομένων για να φτάσει εκεί που έπρεπε.

Ας δούμε τώρα το ιστορικό της τιμωρίας.....
Bogiatzis Cris
Two things are infinite: the universe and human stupidity, and I'm not sure about the universe.
User avatar
Xtreme
Posts: 37
Joined: Tue Nov 17, 2009 23:18

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by Xtreme »

ok, καλα τα λετε ρε παιδια..και χαιρομαι που υπαρχει διαλογος, ομως για να εχει νοημα που εκατσα και διαβασα 14 σελιδες..πρεπει να καταληγουμε καπου και οχι να φιλοσοφουμε.

Ειστε μια χουφτα ανθρωποι που συνεχιζετε να τρεχετε, το να τρωγεστε δεν βοηθαει καπου.

πχ: Σε επιπεδο κανονων ασφαλειας..τι μπορει να γινει για τα αυτοκινητα σας? κανονες υπαρχουν, ειναι ξεκαθαροι, πως μπορουν να προσαρμοστουν βημα,βημα τα αυτοκινητα? Γιατι οπως ολοι καταλαβαινουμε δεν ειναι για κανεναν ευκολο ξαφνικα να κανει ολο του το αυτοκινητο "νομιμο".
Αν αυριο βγει καποιος και πει οτι θα σας ελεγχει κανονικα...ουτε ταξι δεν θα γεμιζουμε.

Εχετε αλλα 20 θεματα που πρεπει να λυσετε σαν αυτο, θεματα που ειναι στον αερα, που αποφασιζονται στην εκκινηση ή κατα την διαρκεια καθε αγωνα..και μετα κερδιζει οποιος εχει πιο δυνατη "φωνη".

Αυτα βλεπω εγω ως Θεατης και μη αγωνιζομενος.

Αν τα πραγματα δεν ειναι ξεκαθαρα,χωρις τρυπες και παραθυρακια... ο Στεβε δεν θα παιρνει αγωνα και δεν θα ξερει το γιατι, ο ΑΟΕ θα κανει αγωνα με 13 αυτοκινητα και θα βαζει τα χρηματα απο την τσεπη του.. και στο τελος θα καταληξουμε να βλεπουμε αγωνες απο καρτ ποσταλ! :geek:

Καθιστε και βαλτε τα κατω..

Αρη, sorry που δεν πηρα τα κλειδια για την Vespa, προτιμω το ποδηλατο! :mrgreen:

Μπορει να ειμαι ρομαντικος,μπορει να ειπα και εγω την π@π@ρι@ μου...αλλα μου φαινεται αδιανοητο να μην μπορουν 30 ανθρωποι να βρουν την λυση για αυτο που αγαπανε.

Παντελης
AEV Highline TJ running on 37s
-----------------
JPForum.gr - το ελληνικό Jeep forum
LRD90
Posts: 74
Joined: Thu Jul 02, 2009 16:50

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by LRD90 »

Βρισκόμαστε στον Νοέμβριο του 2011 πέντε μέρες πρίν το 6ο Thessaloniki Adventure Trophy.

Οι προετοιμασίες έχουν φτάσει στο ζενίθ(όποιος έχει κάνει trophy καταλαβαίνει τι εννοώ) αλλά ακόμη δεν έχει έρθει η άδεια του αγώνα. Παρεπιπτόντως να σας πω ότι με αυτό το χαρτί κάνουν κουμάντο οι λεβέντες.

Παίρνω τηλέφωνο κάτω για να μάθω τι γίνετε με την άδεια και παίρνω το πρώτο μήνυμα..

Πάρε τηλ σ αυτά τα νούμερα είναι ο κύριος Νίκος Μανώλης είναι Παρατηρητής στο αγώνα σου.

Κάγκελο.....

Παίρνω λοιπόν τον κύριο Μανωλή γνωριζόμαστε και αμέσως ρωτάω τι θα στοιχίσει αυτό στον αγώνα ο οποίος έχει οριακά τις συμμετοχές που χρειάζεται για να επιβιώσει και γιατί δεν είναι καιρός που μπαίνει πλέον το χέρι στη τσέπη.

Και αυτό ξαναλέω για να γίνει κατανοητό 5 μέρες πρίν τον αγώνα.

Η απάντηση τσεκούρι ‘’ οτι λέει το κίτρινο βιβλίο της ΕΛΠΑ’’.

Από εκεί και πέρα ξεκινάει μια διαπραγμάτευση η οποία έχει να κάνει καθαρά με το οικονομικό θέμα γιατι δεν υπήρχε κανένας άλλος λόγος να μην είναι ευπρόσδεκτος ο παρατηρητής στον αγώνα.

Η διαφορά μας είναι στο ότι εκείνος θέλει να έρθει με το δικό του όχημα και η οργάνωση δεν μπορεί να του καλύψει τα καύσιμα σύμφωνα με το κίτρινο βιβλίο της ΕΛΠΑ.

Υπάρχει αντιπρόταση να βρεθεί κάποιος παρατηρητής απο την Θεσσαλονίκη αλλά όπως σας έγραψα και παραπάνω που να βρεθεί σε όλη τη Βόρειο Ελλάδα κάποιος που να μπορεί να είναι παρατηρητής σε αγώνα trophy.

Ο μόνος έμπειρος είναι ο κύριος Μανώλης ο οποίος παρεπιπτόντως δεν ξέρω που απέκτησε την εμπειρία στα trophy.

Υπήρξε και πρόταση απο αγωνιζόμενο της Αθηνας να τον μεταφέρει με το δικό του αμάξι ανεβαίνοντας αλλά και αυτήν απορίφθηκε.
Αυτό το έμαθα μετά!!!
Αν θέλει ο συγκεκριμένος μπορεί να το επιβεβαιώσει μετα το τέλος της τούμπας.

Στο τέλος φυσικά επειδή είχε και το καρπούζι και το μαχαίρι αναγκαστήκαμε να δεχθούμε τους όρους του.

Την παραμονή του αγώνα σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε με δική μου πρωτοβουλία για να μάθω την ώρα που θα έρθει και να ρυθμίσω τα θέματα του ξενοδοχείου και τα υπόλοιπα μου ανακοίνωσε ότι αποφάσισε τελικά να μην έρθει.

Αυτά είναι τα γεγονότα όπως τα έγραψε η ιστορία.
Bogiatzis Cris
Two things are infinite: the universe and human stupidity, and I'm not sure about the universe.
LRD90
Posts: 74
Joined: Thu Jul 02, 2009 16:50

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by LRD90 »

Ας μιλήσουμε τώρα για την επιτροπή 4χ4.

Τι είναι ρε λεβέντες η επιτροπή 4χ4 ???

Με την δική μου φτωχή ματιά είναι μια ομάδα ανθρώπων που πρέπει να ρυθμίζει τα θέματα των αγώνων του 4χ4.

Είναι εκλεγμένη ??? όχι
Είναι έμμισθη ??? όχι

Πως προκύπτει λοιπόν ?? αναρωτιόμαστε εμείς που ήμαστε μακρυά απο το κέντρο αποφάσεων.

Θα πάω λίγο πίσω για να σας πω και την δική μου εκδοχή πάνω σ αυτό.

Πρίν μερικά χρόνια, δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς με πρωτοβουλία κάποιων ανθρώπων που ενδιαφέρονταν για το 4χ4 έγινε μια πανελλήνια συνάντηση στη Λάρισα όπου πήραν μέρος οργανωτές & αγωνιζόμενοι & γενικά άνθρωποι του χώρου απο όλη την Ελλάδα.
Υπήρχε και εκπρόσωπος της ΕΛΠΑ(δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά υπήρχε).

Η συνάντηση αυτή ήταν σαν μια Λαική Συνέλευση του 4χ4.

Εκεί συζητήθηκαν πάρα πολλά θέματα και εκλέχθηκε η επιτροπή 4χ4 η οποία αποτελούνταν απο 5 ανθρώπους απο όλα τα παρακλάδια του 4χ4 και όλη την Ελλάδα. Απο την ΚΩ μέχρι την Ορεστιάδα.

Αυτοί που εκλέχθηκαν ήταν πραγματικά άνθρωποι που ήθελαν να αφιερώσουν χρόνο για την καλυτέρευση του χώρου και είχαν και την εμπειρία ο καθένας στον τομέα του.

Η επιτροπή αυτή των 5 ατόμων σε ένα 10ήμερο έγινε επιτροπή 11 ατόμων με 6 τοποθετημένους απο το κέντρο.

Φυσικά δεν χρειάζεται να μακρυγορήσω λέγοντας οτι η θητεία της ήταν πολύ μικρή και φυσικά το έργο της μηδενικό.

Κλείνω και αυτή την ενότητα με μια ρητορική ερώτηση

Με ποιά κριτήρια τοποθετούνται τα μέλη της επιτροπής...
Bogiatzis Cris
Two things are infinite: the universe and human stupidity, and I'm not sure about the universe.
GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

Xtreme wrote:ok, καλα τα λετε ρε παιδια..και χαιρομαι που υπαρχει διαλογος, ομως για να εχει νοημα που εκατσα και διαβασα 14 σελιδες..πρεπει να καταληγουμε καπου και οχι να φιλοσοφουμε.

Ειστε μια χουφτα ανθρωποι που συνεχιζετε να τρεχετε, το να τρωγεστε δεν βοηθαει καπου.

πχ: Σε επιπεδο κανονων ασφαλειας..τι μπορει να γινει για τα αυτοκινητα σας? κανονες υπαρχουν, ειναι ξεκαθαροι, πως μπορουν να προσαρμοστουν βημα,βημα τα αυτοκινητα? Γιατι οπως ολοι καταλαβαινουμε δεν ειναι για κανεναν ευκολο ξαφνικα να κανει ολο του το αυτοκινητο "νομιμο".
Αν αυριο βγει καποιος και πει οτι θα σας ελεγχει κανονικα...ουτε ταξι δεν θα γεμιζουμε.

Εχετε αλλα 20 θεματα που πρεπει να λυσετε σαν αυτο, θεματα που ειναι στον αερα, που αποφασιζονται στην εκκινηση ή κατα την διαρκεια καθε αγωνα..και μετα κερδιζει οποιος εχει πιο δυνατη "φωνη".

Αυτα βλεπω εγω ως Θεατης και μη αγωνιζομενος.

Αν τα πραγματα δεν ειναι ξεκαθαρα,χωρις τρυπες και παραθυρακια... ο Στεβε δεν θα παιρνει αγωνα και δεν θα ξερει το γιατι, ο ΑΟΕ θα κανει αγωνα με 13 αυτοκινητα και θα βαζει τα χρηματα απο την τσεπη του.. και στο τελος θα καταληξουμε να βλεπουμε αγωνες απο καρτ ποσταλ! :geek:

Καθιστε και βαλτε τα κατω..

Αρη, sorry που δεν πηρα τα κλειδια για την Vespa, προτιμω το ποδηλατο! :mrgreen:

Μπορει να ειμαι ρομαντικος,μπορει να ειπα και εγω την π@π@ρι@ μου...αλλα μου φαινεται αδιανοητο να μην μπορουν 30 ανθρωποι να βρουν την λυση για αυτο που αγαπανε.

Παντελης
Δεν θέλω να σχολιάσω τίποτα ...
Μ αρέσει που γράφεις όπως βλέπεις τα πράγματα από την δική σου οπτική πλευρά Παντελή ... Εξάλλου , μην ξεχνάς ότι αφορμή τούτου εδώ του Post , ήταν η αντίστοιχη άποψη ενός ανθρώπου που δεν βλέπει τα πράγματα από μέσα ... που λέει αυτό ακριβώς που βλέπει !
Πάμ παρακάτ ....
LRD90
Posts: 74
Joined: Thu Jul 02, 2009 16:50

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by LRD90 »

Τέλος θέλω να αναφερθώ στο θέμα αγώνας.

Αγώνας λοιπόν πάντα σύμφωνα με την δική μου άποψη δεν είναι η μάζωξη μιας παρέας φίλων και κουμπάρων που μεταφέρονται από την πόλη τους ενός φίλου στην πόλη του άλλου φίλου για να πιούν ρακί και να στηρίξουν ο ένας τον αγώνα του άλλου.

Αυτό είναι φιλική συνάντηση και το κάνουμε πολύ συχνά τα 2 τελευταία χρόνια στη Θεσσαλονίκη στη Καβάλα στις Σέρρες στη Ξάνθη στη Κομοτηνή και αλλού.

Στις συναντήσεις αυτές μαζευόμαστε οι φίλοι, τα πίνουμε και την άλλη μέρα χωρίς να υπάρχει ο ανταγωνισμός και ο κίνδυνος που δημιουργεί ένας αγώνας, κάνουμε τη βόλτα μας στο βουνό.

Γιατί δεν είναι δυνατόν φίλοι μου να τα πιούμε και μετά να βγούμε στο βουνό κόντρα στα χρονόμετρα.

Πριν χρόνια ένας φίλος πρόεδρος λέσχης γειτονικής πόλης που διοργάνωνε έναν αγώνα trial με πήρε στο τηλέφωνο και μου ζήτησε να στηρίξουμε τον αγώνα τους για να στηρίξουν κι εκείνοι τον δικό μας.

Πήγα λοιπόν και έτρεξα στον αγώνα του αλλά του εξήγησα ότι ένας αγώνας ο οποίος επιβιώνει γιατί στηρίζεται από φίλους δεν έχει κανένα μέλλον. Ένας αγώνας για να έχει μέλλον πρέπει να μαζεύει συμμετοχές γιατί είναι πετυχημένος και τα πληρώματα θέλουν να τον τρέξουν ακόμα και αν ο οργανωτής τους είναι αντιπαθής.

Και η ομοσπονδία πρέπει να κρίνει τον κάθε οργανωτή ανάλογα με τον αγώνα που κάνει και όχι ανάλογα με τα οικονομικά συμφέροντα των μελών της εκάστοτε επιτροπής.

Το να αναθέσεις έναν αγώνα trial ή έναν αγώνα wild terrain σε ένα νέο οργανωτή ας υποθέσουμε ότι είναι θεμιτό και ελεγχόμενο γιατί ορίζοντας έναν αλυτάρχη έμπειρο μπορείς να τον ελέγξεις.

Το να αναθέσεις όμως έναν αγώνα trophy ή έναν αγώνα rally raid, σε έναν νέο οργανωτή χωρίς εμπειρία, για να καλύψεις την απουσία ενός καταξιωμένου αγώνα που αποφάσισες να τιμωρήσεις, είναι λαχείο και όλοι ξέρουμε πόσες πιθανότητες υπάρχουν να σου πέσει το λαχείο.
Bogiatzis Cris
Two things are infinite: the universe and human stupidity, and I'm not sure about the universe.
LRD90
Posts: 74
Joined: Thu Jul 02, 2009 16:50

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by LRD90 »

Μάλλον έγραψα πολλά και ίσως κούρασα, αλλά όλα όσα έγραψα είναι γεγονότα και κάποιες σκέψεις δικές μου που στηρίζονται στα γεγονότα.

Θέλω να διαβεβαιώσω ότι πρόθεση μου δεν ήταν να προσβάλω ή να αντιπαρατεθώ με κανέναν.

Επειδή πρέπει να καταλήξω κάπου και επειδή το κεντρικό θέμα είναι γιατί οι αγώνες έχουν φτάσει εδώ
θα σας πώ ότι η αποψή μου είναι ότι για την κατάντια των αγώνων σήμερα φταίνε αποκλειστικά οι άνθρωποι που διαφεντεύουν τον χώρο τα τελευταία χρόνια.

Αυτοί που βρέθηκαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο στα πράγματα και έχουν κάνει την ομοσπονδία μαγαζάκι τους(μιλάω πάντα για το 4χ4).

Ακούστηκαν κατα καιρούς φωνές απο κάποιους, αλλά χαρακτηρίστικαν γραφικοί, τρελοί και τέτοια.

Τοτε με την επιτροπή της Λάρισας οι περιφεριακοί το πάλεψαν ακόμα και όταν τους καπέλωσαν με τα 6 άτομα τα δικά τους.

Μάταια όμως γιατί όταν ο πρόεδρος κανονίζει συνεδρίαση της επιτροπής Τετάρτη απόγευμα πώς να συμμετάσχει στην συνεδρίαση το μέλος απο την Ορεστιάδα ή την Κώ.

Αυτά απο μένα τα κλειδιά δικά σας.-
Bogiatzis Cris
Two things are infinite: the universe and human stupidity, and I'm not sure about the universe.
GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

Την βλέπω για δικάβαλο την επόμενη βόλτα ! :shock:
Attachments
olivia-wilde-jason-bateman-vespa-01.jpg
olivia-wilde-jason-bateman-vespa-01.jpg (212.81 KiB) Viewed 2746 times
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by friar »

LRD90 wrote:‘’ οτι λέει το κίτρινο βιβλίο της ΕΛΠΑ’’.

Δεν βλέπω που είναι το μεμπτό σε αυτήν την φράση. Καλώς η κακώς έτσι λένε οι κανονισμοί και οι εγκύκλιοι.
Ούτε η πρόταση του αγωνιζομένου να τον μεταφέρει είναι δεσμευτική. Μερικοί δεν μπαίνουν ούτε σε ταξί με άλλον.
Το αν μερικοί το βλέπουν σαν μεροκάματο μπορεί να μην μας αρέσει αλλά δεν κοιτάξαμε για άλλες επιλογές.
Την στιγμή που μια Λέσχη θέλει να εμπλακεί και να διοργανώσει αγώνες καλά θα κάνει να δημιουργήσει ένα πυρήνα κριτών για να τους στελεχώσει.
Πάντα σας ενημέρωνα μέσα από εδώ για τα σεμινάρια κριτών στελεχών που γίνονταν εκτός Αθηνών. Μόνον η Λέσχη στην Κω τα αξιοποίησε, και διοργάνωσαν και οι ίδιοι.
Σχετικά με την αντιπρόταση να βρείτε παρατηρητή από την Θεσσαλονίκη, ειδικά εσείς οι "Βόρειοι" έχετε την ΛΑΜΣ στις Σέρρες με πληθώρα ικανοτάτων έμπειρων κορυφαίων κριτών να στελεχώσουν τους αγώνες σας και να εκπαιδεύσουν και εσάς. Επομένως αυτό το "πάνω από την Λάρισα" που ειπώθηκε προηγουμένως το θεωρώ βεβιασμένο και άκυρο.
Να μην αναφερθώ σε ονόματα (επί του παρόντος) αλλά προσωπικά γνωρίζω δύο 'Βόρειους" από Λέσχες 4Χ4 που μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά.
Γιατί δεν τους αξιοποιείτε???

Σημειωτέον, δεν ανέβηκα ακόμα στην βέσπα.

α ξέχασα, καλημέρα σας.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”