Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post Reply
GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

:arrow:
superspy wrote:Κοίτα να δεις που χάσαμε όλο το "παρτυ" :shock: :shock: :shock:

Εμ βέβαια τέτοια ώρα που ξεκινούσαμε (μα κάθε 15 λεπτά :shock: ), δε πετύχαμε ψυχή :? :? (εκτός από όσους είχαν σπάσει και κάτι λίγα στο τελευταίο ουσιαστικά εμπόδιο )

Για πε, για πε...
Κάτσε μιας κι έγραψες , να σε περιλάβω κι εσένα τώρα ...

Ο Νταής , έχει μείνει αν θυμάστε λίγο πριν την πρώτη πυξίδα ...που παίξαμε κρυφτούλι με τον dista ... το κομμάτι δεν το πέρασα αλλά έφτασα στο checkpoint το οποίο είχε ΣΕΔ και φυσικά κριτή ... Συνέπεσε χρονικά λοιπόν , η επισκευή του Μανώλη και η επανεκκίνηση του , μαζί με την δική σας διέλευση από την συγκεκριμένη τουλίπα ... Ο Μανώλης ...3 και μισή ώρες εκεί , περιμένοντας τον ατέρμονα , έχει δει που είναι ο κριτής και έχει διαβάσει ότι η επόμενη τουλίπα είναι η πυξίδα ... πήγε λοιπόν κατευθειαν στο Checkpoint, μόλις έφτιαξε το αυτοκίνητο και πήρε το ΣΕΔ μπροστά από εσένα .... καταλαβαίνω ότι έπαθες το ίδιο εγγεφαλικό με εμένα, γιατί στην ουσία την πάτησες και θεωρείς ότι σε έχουν κλέψει ... στην ουσία δεν είναι όμως έτσι ! Πυξίδα είπαμε !
Ποιος ο λόγος ρε Σπυράκο να κάνεις φασαρία στον κριτή επειδή του έδωσε το ΣΕΔ ? κανένας ποτέ δεν αμφισβήτησε τις γνώσεις και την εμπειρία σου , αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση , έχεις λάθος .
Σπύρο μου ....γιατί μου στεναχώρησες τον Μανώλη ? αυτός ήταν κοκαλωμένος 3,5 ώρες από βλάβη ...και ειχε κάνει και τον ορισμό της εξωτερικής βοήθειας , χρησιμοποιώντας το service του το οποίο ήρθε επί τόπου και του έφτιαξε το αυτοκίνητο ... και ξέρεις γιατί συνέχισε και δεν γύρισε στο ξενοδοχείο ? γιατί αυτό που κάνει ο Μανώλης , το κάνει γιατί πραγματικά το αγαπάει και το γουστάρει ... νομίζεις ότι δεν ήξερε ότι δεν πάει για τίποτα ? ή νομίζεις ότι αν τελικά κατάφερνε να σε καβαλήσει μια θέση θα στην έλεγε κιόλας ?
Σπύρο το ξέρω ότι είσαι ακριβοδίκαιος , το ξέρω ότι ξέρεις τους κανονισμούς καλύτερα από τον καθένα μας ...αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα ... ο Μανώλης είναι φίλος μας , γιατί του γαμάς την ψυχολογία για το τίποτα ?
Οφείλεις μια συγνώμη στον Μανωλάκο μας ...
Θα πρέπει επίσης να συνειδητοποιήσεις ότι όταν είσαι αγωνιζόμενος , φέρσου σαν αγωνιζόμενος , με το κύρος και τις αξίες σου ... όταν είσαι οργανωτής κανε ότι πρέπει να κάνεις και φτιάξε το παιχνίδι όπως εσύ νομίζεις ότι είναι ποιο δίκαιο ...όταν όμως μπλέκεις τους ρόλους , γίνεσε κακός στα μάτια των άλλων ....
Αν νομίζεις ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα λέω , μπορώ να σου δανείσω κι εσένα τη βέσπα για μια τούμπα :idea: ! αλλά θα με περιμένεις πρώτα να τελειώσω !
Φιλικά πάντα και ξέρεις πόσο σε συμπαθώ ...δεν γουστάρω κακά λόγια για εσένα από κανέναν ...

:arrow:
User avatar
superspiounos
Posts: 168
Joined: Tue Nov 10, 2009 15:16

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by superspiounos »

:-) Στρατηγε, όταν έφτασε ο Νταης στην τουλίπα ήταν μια σελίδα πίσω στο Road book και ρωτούσε που ήταν (έφυγε και ξανάρθε μέχρι που είπα στον Μανώλη που είμαστε τελικά) - με το Μανώλη δεν είχα - έχω τίποτα.

Το θέμα δεν το έκανα για τον Νταή (και ούτε στον Νταή) που τον αγαπώ και τον σέβομαι, αλλά για στην οργάνωση που απλά έστειλε έναν άνθρωπο χωρίς να ξέρει τι να κάνει.
Ο ίδιος (ο κριτής) μας είπε ότι δεν του είπε κανείς τίποτα και ... δεν είδε από που έσκασε μύτη ο Μανώλης. Μάλιστα το θέμα το άνοιξα στον κριτή (και τον ΝικοΜανώλη) χωρίς να είναι εκεί οι Μανώληδες.
Η οργάνωση είναι εκεί για να φροντίσει για τα δέοντα και να εξασφαλίσει την ισονομία για όλους και όχι να αφήνει το φίδι στους αγωνιζόμενους.

Όπως εσύ σκευτηκες ότι ο Αλέκος σε έπαιρνε για να σε βοήθησει (και καλά έκανες και δεν απάντησες) και μετά σκεύτηκες πόσους μπορεί ακόμα να πήρε, έτσι και εγώ είδα ότι τελικά.... ας τα να πάνε.
Σαγαπω :mrgreen:

Σε κάθε περίπτωση πάντως, ΣΥΓΝΩΜΗ Μανώλη που σε στεναχώρησα!
Last edited by superspiounos on Sat Apr 12, 2014 23:11, edited 1 time in total.
GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

:arrow:
superspy wrote::-) Στρατηγε, όταν έφτασε ο Νταης στην τουλίπα ήταν μια σελίδα πίσω στο Road book και ρωτούσε που ήταν (έφυγε και ξανάρθε μέχρι που είπα στον Μανώλη που είμαστε τελικά). Το θέμα δεν το έκανα για τον Νταή που τον αγαπώ και τον σέβομαι, αλλά για την οργάνωση που απλά έστειλε έναν άνθρωπο χωρίς να ξέρει τι να κάνει. Ο ίδιος μας είπε ότι δεν του είπε κανείς τίποτα και ... δεν είδε από που έσκασε μύτη ο Μανώλης. Ευχαρίστως να το ξύσουμε το θέμα αν θες.
Σαγαπω :mrgreen:
βιάζεσαι πάλι να απαντήσεις ... μικρή σημασία έχει το πως βρέθηκε σωστά , αν και στο εξήγησα ... δεν έχει όμως καμιά σημασία ... σε πείραξε που ο Ξανθός μπερδεύτηκε με το roadbook ? μαγκιά του που μπήκε πάλι στο παιχνίδι στο κάτω κάτω , σεβάσου τουλάχιστον αυτό....σεβάσου τον καημό του ... κανένας απ αυτούς που <<καρφώνω>> εδώ μέσα δεν βγήκε να παραπονεθεί ! εσύ γιατί το κάνεις ?
ξύσε κάτι άλλο ενώ συνεχίζω να γράφω :lol: ... η βέσπα στη διάθεση σου όταν όμως τελειώσω !
κι εγώ σ αγαπώ :D μην γράψεις από κάτω ... μην χαλάς πάλι την εικόνα σου !!!
:arrow:
GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

Μου έχουν μείνει κάτι ψιλά για να τελειώσω την πρώτη ήμερα και να φτάσω στην τελευταια τουλίπα η οποία είναι μεγάλος καημός για εμένα ... δεν θέλω να το πλακώσω όμως για να τελειώσει .. θέλω να γράψω τα πράγματα όπως ακριβώς έγιναν , όπως ακριβώς τα έζησα από το κάθισμα του συνοδηγού , και να μην αφήσω τρύπες ...
Υπομονή μέχρι αύριο ...
Καληνύχτα σας από εμένα :D

GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

:lol: :lol: :lol:
Καλημέρα σας :D
GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

Μετά από την ραβένα και το ΣΕΔ , είχαμε να κάνουμε τον κύκλο της μάντρας σε ένα εκκλησάκι (τον άγιο Κοσμά βοήθεια μας ) και μετά από εκεί πάλι πυξίδα ... Οι Σαραντόπουλος-Γυφτονικολός μας έχουν φύγει πλέον και εμείς , τα τρία πληρώματα Κοκκίνης-Γιασιμάκος-Στεργίου συνεχίζουμε σχεδόν παρέα ... Η πυξίδα μας δείχνει να κινηθούμε σε ένα μικρό στενάκι που δείχνει να ανεβαίνει στο βουνό ... η επόμενη τουλίπα είναι Τ με χωματόδρομο , οπότε θεωρούμε όλοι μας ότι το στενάκι οδηγεί στον χωματόδρομο....αμ δε !
Τελικα βρισκόμαστε όλοι μαζί στα τουρκοβούνια :lol: ... ούτε μυρουδιά από χωματόδρομο ... ο Σταθάκος... ξεθαμπώνει τα γυαλιά του και προσπαθεί να προσανατολιστεί μα εγώ με τον Πριόνα δεν χάνουμε χρόνο ....Το GPS ανά χείρας και γυρίζουμε 500 μέτρα κουτρουβάλα να πάρουμε μοίρες με το garmin ( τα αμάξια ήταν ρίσκο να γυρίσουν πίσω λόγο terrain ) .... κάτω , μοίρες και ξανά για πάνω με τα πόδια ... έπρεπε να κινηθούμε ποιο αριστερά :evil: ... το δρομάκι που ακολουθήσαμε στην αρχή δεν ειχε καμιά σχέση με τον αγώνα ...Ο Σταθάκος τελικά προσανατολίστηκε ποιο γρήγορα από εμάς και χωρίς τόσο κόπο και πλέον τον χάσαμε ...
Σ αυτό το σημείο έχουμε πάλι μια μαύρη τρύπα .... Πως βρήκε ο Γυφτονικολός την πορεία που έπρεπε να ακολουθήσει μπαμ ???
Ακούστηκε ότι εγώ είπα κάπου , ότι στον Γυφτονικολό είχαν δώσει τα checkpoint στις πυξίδες και διάφορες άλλες παπαριές ...
Γράφω εδώ τι σκέφτηκα και τι είπα ακριβώς για να μην υπάρχει παρεξήγηση ...
Ο Γυφτονικολός είναι απο τους ανθρώπους που ξέρει καλά τον τόπο εκεί ...Όταν ο Γιώργος ... είναι στον Άγιο Κοσμά .... και του δείξεις ότι πρέπει να πάει προς τα εκεί ( του δείχνεις με το δάχτυλο) και θα συναντήσει έναν χωματόδρομο ... τι λες ? ποια η πιθανότητα να πάει στα Τουρκοβούνια όπως πήγαμε εμείς που δεν ξέρουμε που ήμαστε ?
Μπροστά απο τον Γιώργο βέβαια υπάρχει και ένα ακόμη πλήρωμα , που δεν είναι από την περιοχή ...αυτοί πως το βρήκαν μπαμ ??? και κανένας από αυτούς δεν έχει gps στο αυτοκίνητο !
anyway ...μαγκιά τους ! δεν έχω κάτι μεμπτό σε αυτήν την τουλίπα αλλά θέλω να καλύψω τον φίλο μου τον GEO ... Και τι έγινε που είναι από το μέρος ? κι αυτή η ομάδα αυτοκίνητο οδηγάει και παίζει με τα ίδια ρίσκα με όλους μας ... η εντοπιότητα ίσως κάνει κάποιους κριτές να αισθανθούν την ανάγκη να βοηθήσουν τον πατριώτη τους , όσο χαζό κι αν είναι το να του δείξουν με το χέρι από που να πάει ενώ πλοηγεί ... Ο Γιώργος , επειδή τον ξέρω προσωπικά , είναι άντρας με παντελόνια ! ποτέ δεν θα δεχόταν να πάρει πληροφορίες από κανέναν για να << κλέψει >> και να βγει μπροστά ...πολεμάει με το σπαθί του !
Όποιος με άκουσε να λέω κάτι διαφορετικό ... το βήμα ελεύθερο ! :twisted:

...........
GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

Μουσικό διάλειμμα Νο4

GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

:arrow:

Υπ όψιν ότι ο Γυφτονικολός δεν είναι ο μόνος Γιώργος στον αγώνα ! 8-)

:arrow:
User avatar
toro
Posts: 295
Joined: Sun Jul 05, 2009 20:26

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by toro »

superspy wrote::-) :mrgreen:

Σε κάθε περίπτωση πάντως, ΣΥΓΝΩΜΗ Μανώλη που σε στεναχώρησα!
.........................Το θεμα εχει ληξει για μενα εδω και ......πολυ καιρο Σπυρο!!!!!
GENERAL LEE

Re: Κοινωνία άδικη , κοινωνία ψεύτρα ...

Post by GENERAL LEE »

Συνεχιζουμε λοιπων :D μπρος ο Στεργιου πισω εμεις με το Χρηστο τελικα φτανουμε σε μια ανηφορικη ραβενα με νεκρο χρονο ... η ραβενα εχει μεσα την Αρτα και τα Γιαννενα ! ειναι ολο εργατη και πολυ πολυ τεχνικη ! χρονοι μεχρι στιγμης ο καλυτερο καπου στα 25 λεπτα για νατην περασεις ο χειροτερος γυρω στη μια ωρα ...
Φραπεδακι , και ξεκουραση μεχρι να βγει ο Κοκκινης απο μεσα που δειχνει να εχει μπλεξει...
Εδω να δωσω τα συγχαρητιρια μου στην οργανωση για το κομματι αυτο ! καταπληκτικο !!!! :D :D :D
Καπου εκει ακουσα οτι το νο3 εχει περασει το 3ο ΣΕΔ νομιζω ...Νταης is back !!!!
Ο υπόλοιπος αγώνας είναι τουλίπες τις οποίες τις καταπίνουμε για πλάκα και τελικά φτάνουμε στην τελευταια τουλίπα που είναι πυξίδα στα 1600 μέτρα με νομίζω 118 μοιρες ... :shock:
Τι πυξίδα είναι αυτή ρε πούστηδες ? δεν μας έφτασε το γαμήσι σε όλο τον αγώνα θέλετε και πυξίδα στην τελευταία τουλίπα ? αφήστε μας ρε λίγο να ανασάνουμε !!!
Παίρνω τις μοίρες στο σημείο που μας υποδεικνύετε στο Gps και ακολουθώ τον δρόμο με τα νεροφαγώματα αριστερά όπως και έλεγε το roadbook ... σκατά ...λίγες ροδιές στην αρχή και μετά τίποτα ... η εμπειρία μου λέει ότι είναι λάθος να ακολουθείς ροδιές αλλά το πράγμα μπλέκει γιατί και ροδιές δεν βλέπω και αντί να πλησιάζω απομακρύνομαι από το checkpoint βάση του Gps ...
Εμπρός λοιπόν καλά μου ποδάρια !
Για να κινηθώ προς το Checkpoint , πρέπει να ανέβω το everest μπροστά μου ...και υπολογίζοντας τον χρόνο μου , ξέρω ότι έχω ακόμη 1 ώρα και 20 λεπτά για να βγω εκτός αγώνα ... :(
Κάπου ψηλά ... αφού πλέον έχω αρχίσει να ζαλίζομαι από τον ανήφορο , βρίσκω έναν κάθετο προς την κατεύθυνση του checkpoint δρόμο 600 μόλις μέτρα από τον τερματισμό , και καλώ τον Χρήστο ( παραδοσιακά και βλάχικα ! με το στόμα ! το vhf το ξέχασα στο αυτοκίνητο και το κινητό δεν πιάνει ! ) να ψάξει και να έρθει να με βρει . Έλα όμως που ο κάτω δρόμος δεν ενώνετε πουθενά με τον επάνω ! Γιούρια ο Χρήστος , το v8 στα κόκκινα και μετά από μεγάλη ταλαιπωρία και κάμποσους εργάτες τελικά βρισκόμαστε στον επάνω δρόμο ... Ο χρόνος πλέον πιέζει ασφυκτικά και πρέπει να βρεθεί άμεση λύση !
Εμπρός λοιπόν καλό μου iphone ! χαχαχα
Μaps στο Iphone και βλέπω ότι ήμαστε 150 μέτρα από την άσφαλτο ! φεύγουμε μπάλα για εκεί , στρίβουμε αριστερά και βλέπω στο gps ότι πλησιάζουμε στο checkpoint και ταυτόχρονο τερματισμό ! 3 λεπτά μετά , βλέπω αυτοκίνητα αριστερά μου , το land του Νικομανώλη και τις ταμπέλες του τερματισμού ! Λύτρωση :D :D :D
Κάτι δεν μου πάει καλά ... βλέπω την ταμπέλα Τερματισμός αλλά την βλέπω ανάποδα από εκεί που ήρθα :shock: Χρήστο μην μπαίνεις στον τερματισμό κανε ένα γύρο μέσα από τα μπάζα και τα χωράφια , θέλω να μπούμε από εκεί που δείχνει η ταμπέλα σωστά ! και έτσι έγινε ! :D :D :D

............
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”