Ερωτηση περι βαθμολογιας..

Φωκίων

Re: Ερωτηση περι βαθμολογιας..

Post by Φωκίων »

( και λιγο χιουμορ - να μην το χανουμε...)

το πρωταθλημα ειναι...... δια.....καναλικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
meletis

Re: Ερωτηση περι βαθμολογιας..

Post by meletis »

Φωκίων wrote:μελετη κατ' αρχην να ξεκαθαρισω κατι
δεν κανω τον "εξυπνο" απλά προσπαθω να ξεφυγω απο την ημιμαθεια μου ρωτωντας αυτα που δεν καταλαβαινω

το 'γιατι"που ανεφερες προσωπικά για μενα ειναι για 2 πολυ απλους λογους
α. μολις σημερα δημοσιευθηκε στην εθεα η επισημη βαθμολογια, αρα με τι να "αναρωτηθω" με φημες???
β. το trailride... δεν λειτουργει προς το παρόν..

αυτα απο μενα..

άν διάβαζες καλύτερα τον κανονισμό ίσως???

το site δουλεύει μια χαρά απο το πρωί παρά τις προσπάθειες κάποιων όπως και δώ να μην ξαναδουλέψει

τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα απο την αρχή, αλλά προέκυψε θέμα εκ του μη όντως

αυτά απο μένα
Φωκίων

Re: Ερωτηση περι βαθμολογιας..

Post by Φωκίων »

τον διαβασα πιστεψε με..
προφανως εννοεις οτι κατι εχασα ... βοηθα...

για το φορουμ συγνωμη Μελετη αλλα μεχρι και πριν καποια στιγμη ναι οκ το πρωι που δοκιμασα δεν.... γι αυτο, μολις που το ανεφερες ειδα οτι λειτουργει σορρυ my patata..

οπως ειπα δεν ξερω και δε με ενδιαφερει κι ολας αν προεκειψε θεμα, να "ξεστραβωθω" θελω οποτε καθε βοηθεια δεκτη.
Βλεπεις προτιμω να ρωταω και δημοσια αυτα που δεν καταλαβαινω οσο κι αν αυτο με χαρακτιριζει ως ηλιθιο με ή χωρις εισαγωγικά..
γιατι οπως ειπα "ηλιθια ειναι η ερωτηση που δεν ρωτηθηκε"..
κι επεισεις " αν δεν μαθω απο αυτους που ξερουν απο ποιον να μαθω"......
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: Ερωτηση περι βαθμολογιας..

Post by stavrosd »

Dista wrote:
... Στα Enduro (όπως ισχύει τουλάχιστον φέτος) δεν υπάρχει μέγιστος χρόνος που σε βγάζει εκτός αγώνα. Υπάρχουν μέγιστοι χρόνοι, για κάθε Τμήμα, Σκέλος και σύνολο αγώνα που σου επιβάλλεται ποινή. Δηλαδή από χρόνους δεν βγαίνεις εκτός αγώνα.
Τότε γιατί έμεινα εκτός κάποια πληρώματα στο Enduro Λιβαδειάς?
Δημητριάδης Σταύρος
Φωκίων

Re: Ερωτηση περι βαθμολογιας..

Post by Φωκίων »

Βοηθεια κανεις?????
User avatar
Dista
Posts: 296
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:30
Location: Στα βουνά και τις θάλασσες.
Contact:

Re: Ερωτηση περι βαθμολογιας..

Post by Dista »

Άργησα λίγο, αλλά έλειπα τις τελευταίες μέρες.

Λοιπόν, να διευκρινίσουμε κατ’ αρχήν ότι στο Πρωτάθλημα του 2009 ο κάθε αγώνας διεξάγετε με το Γενικό Κανονισμό του κάθε οργανωτή που έχει καταθέσει στην ΕΘΕΑ. Δηλαδή τα Enduro γίνονται με το δικό τους κανονισμό, τα T.R. με το δικό τους και το 24ωρο με το δικό του. Αυτό που πρέπει να είναι κοινό είναι οι Κατηγορίες που προβλέπονται από το Τεχνικό Κανονισμό (γι΄αυτό και στο T.R. βγήκαν δύο κατατάξεις, μία για το Έπαθλο T.R. και μία για το Πρωτάθλημα).

Για το T.R. τώρα δεν μπορώ να σου αναλύσω τα αποτελέσματα, από τη στιγμή που δεν τα έχω καθώς και τις αποφάσεις του Αλυτάρχη και του Αγωνοδίκη, ο οποίος είναι και αυτός που πρέπει να τα εγκρίνει και υπογράψει. Πάντως μια σκέψη μου είναι ότι ο αγώνας είχε προκηρυχθεί από τον οργανωτή σαν 2 ημερήσιοι αγώνες για το Έπαθλο και που στο Πρωτάθλημα μέτρησε σαν ενιαίος (άρα και 2*120’).

Σταύρο, για τη Λειβαδιά δεν μπορώ να ξέρω αφού δεν ήμουν εκεί. Εγώ ανέφερα τι ορίζει ο Κανονισμός. Το πώς εφαρμόστηκε ανήκει στην αρμοδιότητα του Αλυτάρχη και μπορεί να ελεγθεί από κάθε αγωνιζόμενο (δες παρακάτω). Όμως όταν λες ότι έμειναν εκτός πληρώματα ξέρεις τι έγινε? Τους έδιωξε η Οργάνωση, δεν παρουσιάστηκαν σε Ειδική, εγκατέλειψαν και πήγαν σπίτι τους, τερμάτισαν (έφτασαν στο Τερματισμό) και δεν κατετάγησαν ? Αυτά τα ξέρει και μπορεί να τα απαντήσει σε όποιον ενδιαφέρεται, ο Αλυτάρχης του αγώνα μέσα στο ημίωρο των ενστάσεων που ακολουθεί την ανάρτηση των Προσωρινών Αναλυτικών Αποτελεσμάτων του αγώνα, μετά το πέρας του οποίου τα αποτελέσματα θεωρούνται Οριστικά και υπόκεινται μόνο στην έγκριση πλέον της ΕΘΕΑ.
Φωκίων

Re: Ερωτηση περι βαθμολογιας..

Post by Φωκίων »

Dista wrote:σαν 2 ημερήσιοι αγώνες για το Έπαθλο και που στο Πρωτάθλημα μέτρησε σαν ενιαίος (άρα και 2*120’).
Δεν καταλαβα τι εννοειτε εδω.
Οι ελαχιστες γνωσεις μου λενε οτι ειτε ο αγωνας ειναι μονοημερος ειτε το καμελ τροφυ οταν λεμε μεγιστο οριο θεσης εκτος αγωνα εννοουμε το συνολικο για ολη την διαρκεια.. Σωστα??

Αυτο το 2 Χ 120 τι εννοει??? 120 λεπτα ανα ημερα συνολο δηλ 4 ωρες για τον 2ημερο αγωνα???
ή 120 λεπτα ανα ημερα??? κι αντε και δωθηκε οπως ειπα παραταση, στις 3 ωρες ή 180 λεπτα αν θελετε, καποιοι πηγαν στις 3 και... την ΠΡΩΤΗ ημερα μονο...

( το επαθλο ειναι επαθλο και το καθε επαθλο το κανει οπως θελει ( τροπος του λεγειν ) ο οργανωτης του, το πρωταθλημα ομως??? )
( Αν γινομαι καθιοδηποτε τροπο κουραστικός πειτε το - ευχαριστω ετσι κι αλλιως για την μεχρι τωρα υπομονη σας)
Φωκίων

Re: Ερωτηση περι βαθμολογιας..

Post by Φωκίων »

Και για να μην παρεξηγηθω με τον φιλο μου τον Μελετη ( ελπιζω να ειμαι ακομα :D ) δεν αναφερομαι ΣΤΟ Πευκι συγκεκριμενα αλλα εξ' αφορμης αυτου και μονο
User avatar
Dista
Posts: 296
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:30
Location: Στα βουνά και τις θάλασσες.
Contact:

Re: Ερωτηση περι βαθμολογιας..

Post by Dista »

Φωκίων wrote: Οι ελαχιστες γνωσεις μου λενε οτι ειτε ο αγωνας ειναι μονοημερος ειτε το καμελ τροφυ οταν λεμε μεγιστο οριο θεσης εκτος αγωνα εννοουμε το συνολικο για ολη την διαρκεια.. Σωστα??
Φωκίων wrote: Αυτο το 2 Χ 120 τι εννοει??? 120 λεπτα ανα ημερα συνολο δηλ 4 ωρες για τον 2ημερο αγωνα???
ή 120 λεπτα ανα ημερα??? κι αντε και δωθηκε οπως ειπα παραταση, στις 3 ωρες ή 180 λεπτα αν θελετε, καποιοι πηγαν στις 3 και... την ΠΡΩΤΗ ημερα μονο...

( το επαθλο ειναι επαθλο και το καθε επαθλο το κανει οπως θελει ( τροπος του λεγειν ) ο οργανωτης του, το πρωταθλημα ομως??? )
Ξαναλέω ότι, για το 2009 οι αγώνες του Πρωταθλήματος γίνονται με τον Κανονισμό του εκάστοτε οργανωτή. Ο συγκεκριμένος οργανωτής για το δικό του έπαθλο θεώρησε τις δύο ημέρες σαν δύο ξεχωριστούς αγώνες. Για το Πρωτάθλημα μέτρησε σαν ένας διήμερος αγώνας.
Από εκεί και πέρα, φαντάζομαι, ότι ο κανονισμός μιλούσε για όριο θέσης εκτός αγώνα για κάθε μέρα (αγώνα του επάθλου) ξεχωριστά. Ο μόνος αρμόδιος για να απαντήσει είναι ο Αλυτάρχης του αγώνα.

Δεν καταλαβαίνω όμως τι σε παραξενεύει τόσο πολύ με το συγκεκριμένο αγώνα, αφού σου εξήγησα πως λειτουργούν τα πράγματα. Για παράδειγμα, λόγω συνθηκών της διαδρομής ο Αλυτάρχης τις 2 ώρες τις έκανε 8 την πρώτη μέρα και 6 τη δεύτερη. Αυτό όμως αφορά τους αγωνιζόμενους του συγκεκριμένου αγώνα οι οποίοι, φαντάζομαι, αν είχαν τέτοιες απορίες τις έλυσαν επιτόπου μετά τον αγώνα και πρίν οριστικοποιηθούν τα αποτελέσματα.
Φωκίων

Re: Ερωτηση περι βαθμολογιας..

Post by Φωκίων »

Με παραξενευει μεχρι να καταλαβω το σκεπτικό. :D την "λογικη" πισω απο τις κινησεις ωστε να μπορεσω να σχηματισω την προσωπικη μου αποψη
ακουγοντας ανθρωπους οπως εσεις να εξηγουν.

Κρατησα μια φραση σας περισσότερο, αυτην Για παράδειγμα, λόγω συνθηκών της διαδρομής ο Αλυτάρχης τις 2 ώρες τις έκανε 8 την πρώτη μέρα και 6 τη δεύτερη. η οποια εβαλε στο δικο μου μυαλο τουλαχιστον καποια λογικη σειρα.

Γι αυτο Αυτό όμως αφορά τους αγωνιζόμενους του συγκεκριμένου αγώνα οι οποίοι, φαντάζομαι, αν είχαν τέτοιες απορίες τις έλυσαν επιτόπου μετά τον αγώνα και πρίν οριστικοποιηθούν τα αποτελέσματα τι να σας πω..

Και παλι να σας ευχαριστησω για τον χρονο σας και το...... μαθημα!
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”