Επίλυση Ισοβαθμιών

User avatar
quinda
Posts: 358
Joined: Tue Jul 28, 2009 21:16

Επίλυση Ισοβαθμιών

Post by quinda »

Mια ερωτηση παρακαλω...
Σε περιπτωση ισοβαθμιας ποιος εχει προβαδισμα????Αυτος με τους λιγοτερους αγωνες ή τους περισσοτερους???
Ευχαριστω...!!!!
https://www.facebook.com/quinda4x4ltd/

Οταν διστάζουμε,τότε γινόμαστε σκλάβοι των φόβων μας!!!
HellasRally
Posts: 88
Joined: Tue Sep 18, 2012 14:01

Re: Balkan Rally Raid Cup 2013

Post by HellasRally »

HellasRally wrote: Σε περίπτωση ισοβαθμίας προσμετρούνται οι εκκινήσεις και κατα δεύτερον η επίδοση στους αγώνες.
Δεν προσμετράται η Ζ2 στην Γενική Βαθμολογία αφού δεν υπάρχει ώς κατηγορία στο Albania και στο Balkan Marathon.
User avatar
quinda
Posts: 358
Joined: Tue Jul 28, 2009 21:16

Re: Balkan Rally Raid Cup 2013

Post by quinda »

HellasRally wrote:
HellasRally wrote: Σε περίπτωση ισοβαθμίας προσμετρούνται οι εκκινήσεις και κατα δεύτερον η επίδοση στους αγώνες.
Δεν προσμετράται η Ζ2 στην Γενική Βαθμολογία αφού δεν υπάρχει ώς κατηγορία στο Albania και στο Balkan Marathon.
Το γνωριζω αυτο...το ερωτημα μου ειναι αλλο...
Ας πουμε οτι ο TRAYANOV εχει 40 βαθμους με 4 αγωνες και ο ALEXIEV κι αυτος 40 βαθμους με 3 αγωνες....
Ποιος κερδιζει ????
Αυτα που ρωταω τα γραφει καπου μπας και ανοιξουμε κανα βιβλιο να μαθουμε τιποτα????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....
https://www.facebook.com/quinda4x4ltd/

Οταν διστάζουμε,τότε γινόμαστε σκλάβοι των φόβων μας!!!
User avatar
Dista
Posts: 296
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:30
Location: Στα βουνά και τις θάλασσες.
Contact:

Re: Balkan Rally Raid Cup 2013

Post by Dista »

quinda wrote:
HellasRally wrote:
HellasRally wrote: Σε περίπτωση ισοβαθμίας προσμετρούνται οι εκκινήσεις και κατα δεύτερον η επίδοση στους αγώνες.
Δεν προσμετράται η Ζ2 στην Γενική Βαθμολογία αφού δεν υπάρχει ώς κατηγορία στο Albania και στο Balkan Marathon.
Το γνωριζω αυτο...το ερωτημα μου ειναι αλλο...
Ας πουμε οτι ο TRAYANOV εχει 40 βαθμους με 4 αγωνες και ο ALEXIEV κι αυτος 40 βαθμους με 3 αγωνες....
Ποιος κερδιζει ????
Αυτα που ρωταω τα γραφει καπου μπας και ανοιξουμε κανα βιβλιο να μαθουμε τιποτα????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.....
Σε κάθε Θεσμό ισχύει ότι αναφέρεται στην Προκήρυξη του Θεσμού - Αγώνα.
Για τους αγώνες που προκηρύσσει η ΕΠΑ/ΕΘΕΑ της ΟΜΑΕ ισχύει ότι αναφέρεται στην Προκήρυξη Αγώνων της κάθε χρονιάς.
Για τους αγώνες 4Χ4 του 2012 της ΕΠΑ/ΕΘΕΑ μπορείς να βρεις την Προκήρυξη εδώ.
Δες τα Άρθρα 5 & 6.
HellasRally
Posts: 88
Joined: Tue Sep 18, 2012 14:01

Re: Balkan Rally Raid Cup 2013

Post by HellasRally »

Μετράνε 1ον οι εκκινήσεις και κατα δεύτερον η επίδοση.
Το ίδιο θα ισχύσει και για το 2013. Το αυτονόητον δηλαδή.
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Balkan Rally Raid Cup 2013

Post by friar »

Καλημέρα σας

@ Dista. Ευχαριστώ, αυτά είναι γνωστά και κατανοητά από την εποχή του βιβλίου κάτι χρόνια τώρα.

@ Quinda. Πάμε με ένα υποθετικό παράδειγμα.
Ο Trayanov, πολύ καλός μου φίλος, ας πούμε ότι έλαβε μέρος σε δύο μόνον αγώνες και τους κέρδισε και τους δύο. Εχει έτσι 25 + 25 = 50 βαθμούς.
Από την άλλη, τελείως υποθετικά έλαβα και εγώ μέρος και ξεκίνησα και στους τέσσερεις.
Σε αυτούς ήρθα δεύτερος σε δύο, έκτος στον τρίτο και εικοστός στον τέταρτο. Εχω έτσι 20+ 20 + 10 = 50 βαθμούς.
Ισοβαθμία με τον Trayanov η οποία επιλύεται υπέρ εμού με τις περισσότερες εκκινήσεις.
Μετράνε 1ον οι εκκινήσεις και κατα δεύτερον η επίδοση. Το αυτονόητον δηλαδή.

Θα μπορούσε ο Trayanov να εκκινήσει και τρείς αγώνες να κερδίσει τους δύο να έρθει έκτος στον τρίτο μα να μην εμφανιστεί στον τέταρτο. Ετσι έχει 25 + 25 + 10 = 60 βαθμούς και εγώ να λάβω μέρος και στους τέσσερεις να έρθω δεύτερος στους τρείς και να εγκαταλείψω στον τέταρτο. Έχω έτσι 20 + 20 + 20 = 60 βαθμούς, ισοβαθμία με τον Trayanov που επιλύεται υπέρ εμού με τις περισσότερες εκκινήσεις. Το αυτονόητον δηλαδή.
Συμπέρασμα, ο Trayanov ασχέτως του πόσες πρωτιές έχει, καλά θα έκανε να έρθει και να εκκινήσει και στον τέταρτο αγώνα

Φυσικά αυτό είπαμε ότι είναι ένα υποθετικό παράδειγμα και αδύνατον να συμβεί, όχι ότι δεν μπορεί ο Trayanov να κερδίζει σερί, το αδύνατον είναι να λάβω εγώ μέρος και μάλιστα να λάβω τέτοιες θέσεις, αλλά έτσι για να διευκρινίσουμε Το αυτονόητον δηλαδή.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
HellasRally
Posts: 88
Joined: Tue Sep 18, 2012 14:01

Re: Balkan Rally Raid Cup 2013

Post by HellasRally »

Περαιτέρω εξηγήσεις
DNF=ώς μη γενόμενον (το αυτονόητο δηλαδή)
Περιττό δε να διευκρινίσω σε όλους ότι μιλάμε για το Balkan Rally Raid Cup και όχι για το Ελληνικό
Τώρα σε σχέση με τις εκκινήσεις και την επίδοση, οι Βούλγαροι έχουν να κάνουν 3 αγώνες εκτός της χώρας τους, Οι Αλβανοί 3, οι Ιταλοί 4, οι Ολλανδοί 4 και οι Ελληνες 2.
Θα ήθελα να ρωτήσω και τον διαχειριστή πώς επιβραβεύεις τους ανθρώπους που καταφέρνουν να εκκινήσουν και να τερματίσουν περισσότερους αγώνες??
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Balkan Rally Raid Cup 2013

Post by friar »

Νόμιζα ότι DNF σημαίνει Did Not Finish τη στιγμή που υπάρχει και το DNQ όπως και το DNS που είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.
Οτι αναφέρεται μεν στον πίνακα βαθμολογίας αλλά δεν παίρνει βαθμούς ούτε τα λεφτά του πίσω, η μήπως τα παίρνει τα λεφτά του πίσω ως μη γενόμενον (το αυτονόητο δηλαδή).

Τίποτε δεν είναι αυτονόητο, γιατί άλλο το αυτονόητο του Trayanov, αλλά άλλο το δικό μου άλλο του Quinda και άλλο του Dista.

Αν θέλεις να επιβραβεύσεις κάποιον μπορείς να του δώσεις χρηματικό η υλικό πριμ εκκίνησης και τερματισμού.

Οπως και να έχει το θέμα, ισχύει ότι αναφέρει ο οργανωτής στην Προκήρυξη του και στον Γενικό Κανονισμό.

Πάντως κατασταλάξαμε στο ότι ο Trayanov μπορεί να κερδίζει μεν αλλά καλά θα κάνει να συμμετέχει σε όλους τους αγώνες.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
quinda
Posts: 358
Joined: Tue Jul 28, 2009 21:16

Re: Balkan Rally Raid Cup 2013

Post by quinda »

Χιλια ευχαριστω....ολα καλα!!!!
Μια ερωτηση ακομα γιατι αλλου δεν μπορω να την κανω....
Για το ελληνικο πρωταθλημα και συγκεκριμενα για τη ζ2 εγινε και ενας αγωνας το καλοκαιρι στις Σερρες...επειδη δεν ειχε πολλες συμμετοχες ο αγωνας δεν μετρησε πουθενα απ οτι καταλαβα...
Το λεει ξεκαθαρα κι αυτο ο κανονισμος απ οσο ειδα.....
Τα εξοδα ομως μετρησαν κανονικα για μας και για την τσεπη μας....
Και το σιγουρο ειναι οτι δεν πηγαμε βολτα στις Σερρες....ειχαμε καποιο στοχο!!!!!
Ας μου βρει καποιος ενα μονο εναν λογο να ξαναπαμε σε αγωνα....σ αυτες τις δυσκολες οικονομικα εποχες !!!!
Η αγαπη σιγουρα ειναι μεγαλη γι αυτο που κανουμε αλλα δεν...φτανει!!!!!!
Ποσο μαλιστα καποιος νεος ,που θελει να ξεκινησει τωρα να τρεχει....γιατι να παρει μερος σε αγωνα ...
Χρειαζεται κινητρο και επιβραβευση νομιζω....
φιλικα
χαρης
θεσσαλονικη
https://www.facebook.com/quinda4x4ltd/

Οταν διστάζουμε,τότε γινόμαστε σκλάβοι των φόβων μας!!!
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Balkan Rally Raid Cup 2013

Post by friar »

Πολύ καλά τα λες, μαζί σου.
Και εγώ ανέβηκα στις Σέρρες, από μακρυά, λίγο κάτω από το αυλάκι με δικές μου δαπάνες και εγώ.
Είχα επικοινωνία με αγωνιζόμενους που με διαβεβαίωσαν ότι θα έρθουν και αυτοί να κάνουν τον αγώνα τους.
Δεν ήρθαν, αν χάσανε η όχι αυτοί το γνωρίζουν πάντως εγώ πέρασα καλά.
Θύμησε μου (γερνάω πια) αν βρεθήκαμε μαζί, πάντως τα είπα με τον Μάνο από Χαλκίδα.
Αλλά αυτό είναι ένα άλλο τελείως διαφορετικό θέμα. Βγαίνουμε οφτοπικ
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”