Πρακτικά 10μελούς: επιστολή Γιάννη Αθανασίου

Post Reply
Γιάννης Αθανασίου

Πρακτικά 10μελούς: επιστολή Γιάννη Αθανασίου

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Κοινοποίηση
Επιτροπή 4Χ4 της ΕΘΕΑ
Γιώργο Παυλόπουλο
Αλέξη Μαρατζίδη


Από
Γιάννη Αθανασίου

Αγαπητοί κύριοι

Αφορμή της επιστολής μου αυτής είναι οι τεχνικοί κανονισμοί για το Πρωτάθλημα 4Χ4 του 2009 και η δημοσίευσή τους στο διαδικτυακό χώρο της Εθνικής Επιτροπής Αγώνων.

Πιστεύω πως όλοι γνωρίζεται τα γεγονότα, αλλά δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να τα αναφέρω για μία ακόμη φορά.

Στις 7/1/2009 έστειλα στο Γιώργο Παυλόπουλο τον τεχνικό κανονισμό για το Πρωτάθλημα 4Χ4 2009. Τον κανονισμό τον συνέταξα και έστειλα μετά από εντολή του Γιώργου Παυλόπουλου, σύμφωνα με όσα είχαν συζητηθεί και αποφασισθεί στις συναντήσεις τις επιτροπής.

Στις 8/1/2009 έστειλα με e-mail, μετά από εντολή του Γιώργου Παυλόπουλου, τον τεχνικό κανονισμό για το πρωτάθλημα στον Αλέξη Μαρατζίδη. Την ίδια ημερομηνία ανακοίνωσα την ενέργειά μου αυτή στα μέλη της επιτροπής, μέσω του ηλεκτρονικού forum που όλα τα μέλη της επιτροπής συμμετέχουμε.

Στις 15/1/2009 ζήτησα με e-mail από τον Αλέξη Μαρατζίδη να επιβεβαιώσει τη λήψη του τεχνικού κανονισμού, πράγμα το οποίο δεν έκανε.

Στις 16/2/2009 έλαβα ένα e-mail από το Σπύρο Δουκέρη που με ενημέρωνε ότι θα δώσει στο Σπύρο Κατσιμαλή να συντάξει τον τεχνικό κανονισμό με βάση τους τεχνικούς κανονισμούς enduro και rally raid των προηγούμενων ετών. Στις διαμαρτυρίες μου απάντησε με ισχυρισμούς ότι δεν γνώριζε για τον τεχνικό κανονισμό που είχα στείλει στον Αλέξη Μαρατζίδη και η ενέργειά του είχε τη σύμφωνη γνώμη του Γιώργου Παυλόπουλου με τον οποίο είχε συναντηθεί τις προηγούμενες μέρες.

Στις 18/2/2009 διάβασα στο site off-road.gr του Σπύρου Κατσιμαλή ότι ο τεχνικός κανονισμός για το Πρωτάθλημα είναι έτοιμος και αναρτημένος στο site της ΕΘΕΑ, πράγμα το οποίο επιβεβαίωσα. Ο εν λόγω τεχνικός κανονισμός είχε την ηλεκτρονική υπογραφή του Σπύρου Κατσιμαλή και ημερομηνία έκδοσης 16/2/2009. Ειδοποίησα τα μέλη της επιτροπής Χρήστο Σιδέρη, Θωμά Γώγου και Δημήτρη Σταθάκο, οι οποίοι εξέφρασαν την αντίθεσή τους με την παραπάνω ενέργεια.

Στις 19/2/2009 και ενώ είχα επιβεβαιώσει την όλη ενέργεια πολλαπλά, ενημέρωσα τηλεφωνικά τον Γιώργο Παυλόπουλο για το θέμα. Δήλωσε άγνοια για τα όσα του καταλόγισε ο Σπύρος Δουκέρης και υποσχέθηκε να αποσύρει τον κανονισμό μέχρι να καταλήξουμε στην τελική του μορφή.

Στις 22/2/2009 επικοινώνησε μαζί μου ο Αλέξης Μαρατζίδης τηλεφωνικά. Μετά από μακρά συζήτηση καταλήξαμε στο να αποσυρθεί ο τεχνικός κανονισμός που είχε δημοσιευθεί και να προχωρήσουμε στη μελέτη του έτερου τεχνικού κανονισμού που πληροί τα όσα είχε συζητήσει η επιτροπή. Θεώρησα ότι η τηλεφωνική αυτή επαφή έγινε με παρότρυνση του Γιώργου Παυλόπουλου.

Στις 23/2/2009 ο τεχνικός κανονισμός πράγματι αποσύρθηκε από το site της ΕΘΕΑ. Όλως περιέργως επανεμφανίστηκε μόλις 2-3 μέρες αργότερα, απαράλλαχτος και με την ηλεκτρονική υπογραφή και πάλι του Σπύρου Κατσιμαλή και ημερομηνία έκδοσης 27/2/2009. Την ίδια ημέρα άρχισε συζήτηση με την επιτροπή για τον τεχνικό κανονισμό που κατέληξε στην έγκρισή του από τη πλειοψηφία, με μόνο μία αλλαγή, που αφορούσε τις ρεζέρβες στην normal κατηγορία.

Στις 7/3/2009, κατά τη διάρκεια της πανηγυρικής εκκίνησης του Rally Κορίνθου, μίλησα προσωπικά με τον Αλέξη Μαρατζίδη. Τον ενημέρωσα για τον τεχνικό κανονισμό. Μου είπε πως τα θέματα ασφαλείας έχουν περιγραφεί στο Παράρτημα J, άρθρο 283. Όσον αφορά τις κατηγορίες με ρώτησε κατά πόσο διαφέρουν από τον ήδη αναρτημένο τεχνικό κανονισμό και μου είπε πως θα φροντίσει να τον προσαρμόσει ούτως ώστε να ικανοποιήσει τις αποφάσεις της επιτροπής.

Στις 9/3/2009 μίλησα τηλεφωνικά με τον Αλέξη Μαρατζίδη. Μου είπε να δω το Παράρτημα J, άρθρο 283 και να δω αν υπάρχει κάτι που πρέπει να αλλάξει. Ο ίδιος ανέλαβε να διαβάσει αναλυτικά τον τεχνικό κανονισμό που του έστειλα και να προσαρμόσει τον αναρτημένο ώστε να συμφωνούν. Το απόγευμα της ίδιας μέρας μίλησα με το Γιώργο Παυλόπουλο τηλεφωνικά, τον ενημέρωσα για τη συζήτησή μου με τον Αλέξη Μαρατζίδη και συμφώνησε με τις ενέργειες που θα ακολουθούσαν.

Σήμερα 17/3/2009, δέκα μόλις μέρες πριν την εκκίνηση του πρώτου αγώνα του Πρωταθλήματος 4Χ4 2009, ο δημοσιευμένος τεχνικός κανονισμός δεν έχει υποστεί καμία αλλαγή, όντας σε πλήρη αντίθεση με όσα έχουν συζητηθεί στις συναντήσεις τις επιτροπής και έχουν συμφωνηθεί από όλους παρουσία του Γιώργου Παυλόπουλου.

Θα πρέπει να σημειώσω εδώ πως οι δύο κανονισμοί διαφέρουν τόσο στο γράμμα όσο και στο πνεύμα. Σε πρώτο πλάνο οι κατηγορίες είναι διαφορετικές, λείπει η Entry και υπάρχει η ανύπαρκτη στην Ελλάδα κατηγορία των φορτηγών. Στο πνεύμα είναι χαρακτηριστικό ότι στον κανονισμό του Σπύρου Κατσιμαλή οι ζώνες 4 σημείων και τα καθίσματα μπάκετ σε ανεβάζουν κατηγορία, κάτι που ρητά είχαμε απορρίψει σαν επιτροπή και δε γίνεται καμία αναφορά για τροχούς καλυμμένους από τα φτερά, υποχρεωτικούς λασπωτήτες, προφυλακτήρες και πολλά από τα σημεία που έχει συζητήσει και εγκρίνει η ολομέλεια της επιτροπής./

Σαν μέλος της Επιτροπής 4Χ4 της ΕΘΕΑ, εκλεγμένο μέλος της πενταμελούς επιτροπής στη συνάντηση της Λάρισας, αγωνιζόμενος, οργανωτής ενός από τους αγώνες του Πρωταθλήματος 4Χ4 2009 και δημοσιογράφος, θα ήθελα να υποβάλω τα παρακάτω ερωτήματα:

1. Με ποιόν τεχνικό κανονισμό θα γίνει το Πρωτάθλημα 4Χ4 του 2009;

2. Πότε θα ενημερωθούν οι αγωνιζόμενοι για τον τελικό τεχνικό κανονισμό, αν τελικά επιλεγεί αυτός που ενέκρινε η επιτροπή;

3. Ποιος και με ποια εξουσία ανάρτησε έναν κανονισμό στο site της ΕΘΕΑ τον οποίο δεν είχε εγκρίνει η επιτροπή και δεν γνώριζε ο πρόεδρός της Γιώργος Παυλόπουλος;

4. Αν έχει επιλεγεί ο τεχνικός κανονισμός του Σπύρου Κατσιμαλή, ποιά είναι πράγματι η θέση και ο ρόλος της Επιτροπής 4Χ4 της ΕΘΕΑ;

5. Αν έχει επιλεγεί ο τεχνικός κανονισμός του Σπύρου Κατσιμαλή, με ποια λογική έγινε αυτό, τη στιγμή μάλιστα που ο ίδιος τεχνικός κανονισμός και οι γενικότερες επιλογές του, οδήγησαν σε ένα θεσμό ο οποίος έμεινε στη μέση, ανολοκλήρωτος, το 2007 λόγω έλλειψης συμμετοχών;

6. Τι θα πρέπει να πουν στους αγωνιζόμενους δύο οργανωτές, εγώ και ο Αλέκος Αποστολίδης, που έχουν ανακοινώσει τους αγώνες τους σύμφωνα με τον τεχνικό κανονισμό της Επιτροπής 4Χ4 της ΕΘΕΑ και έχουν αρχίσει ήδη να δέχονται συμμετοχές;

7. Που θα φορτωθεί η τυχούσα αποτυχία του Πρωταθλήματος 4Χ4 2009; Στο Σπύρο Κατσιμαλή που δε φαίνεται πουθενά ή στην επιτροπή, κομμάτι της οποίας εκφράζει και την θέληση των λεσχών;

Σεβόμενος το χρόνο σας και τις πιεστικές σας επαγγελματικές δραστηριότητες, θα ήθελα να ζητήσω από όλους να απαντήσουν στα ερωτήματα, γιατί μία πιθανή αποτυχία του Πρωταθλήματος 4Χ4 2009, θα βάλει ταφόπλακα στους αγώνες του είδους στην Ελλάδα.

Ταυτόχρονα θα ήθελα να σας παρακαλέσω για μία άμεση σύγκλιση της Επιτροπής 4Χ4 της ΕΘΕΑ με τη φυσική παρουσία όλων, σαν ύστατη προσπάθεια σωτηρίας του θεσμού.

Ας κάνουμε κάτι, έστω και την τελευταία στιγμή.

Μετά τιμής

Γιάννης Αθανασίου
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”