**ΕΠΕΙΓΟΝ**Μητρώο Αυτοκινήτων και Δελτία Τεχνικής Ταυτότητας

teacher777
Posts: 22
Joined: Mon Mar 01, 2010 00:04

Re: **ΕΠΕΙΓΟΝ**Μητρώο Αυτοκινήτων και Δελτία Τεχνικής Ταυτότητας

Post by teacher777 »

Φωκίων wrote:
S.Doukeris wrote: Φωκίωνα... έλεος επιτέλους.
Ελεος??
Καλα ελεος..

Κοντός ψαλμός αλληλουια...

Με συγχωρείτε αλλά το παραπάνω με μπέρδεψε...
Θα πρέπει να γίνει έκδοση ΔΤΤ και για τα αυτοκίνητα της Νορμάλ κατηγορίας?
S.Doukeris
Posts: 105
Joined: Thu Jun 18, 2009 10:14

Re: **ΕΠΕΙΓΟΝ**Μητρώο Αυτοκινήτων και Δελτία Τεχνικής Ταυτότητας

Post by S.Doukeris »

Φωκίων wrote:
S.Doukeris wrote:Από τότε που ξεκίνησαν οι αγώνες 4χ4 στην Ελλάδα αυτό θεωρείται τοξύλιο ασφαλείας του κατασκευαστή.
Όχι μόνο στα τράιαλ αλλά σε όλους τους αγώνες.
Αυτό λέμε. Φτάνει πια. Πρέπει να βοηθήσετε όλοι να δώσουμε ένα τέλος. Ουσιαστικά όμως και όχι με θεωρείες.
viewtopic.php?f=8&t=204&start=40


(η υπογραμιση δικη μου...)
Φωκ δεν νομίζω πως λέω κάτι διαφορετικό από αυτά που έλεγα και τις απόψεις μου για το θέμα τις ξέρετε οι περισσότεροι. Μην δημιουργούμε όμως και πανικό σαν τα κανάλια με τη γρίπη και νομίζουν όλοι πως ότι κινείται θα πρέπει να έχει και ΔΤΤ;
Φωκίων

Re: **ΕΠΕΙΓΟΝ**Μητρώο Αυτοκινήτων και Δελτία Τεχνικής Ταυτότητας

Post by Φωκίων »

Σπυρο συμπαθαμε ισως το "ελεος" το πηρα στραβα..

Ας τα πιασουμε ενα ενα.

1. ολα τα Ζ1 ( πρωην OPEN ) που ετσι κι αλλιως υποχρεουνται.

2. ολα τα καμπριο κ.λ.π. που βαση του κανονισμου ( ασχετα με κατηγορια - ο κανονισμός εδω δεν διαχωριζει) πρεπει ΥΠΟΧΡΕΟΤΙΚΑ να βαλουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ rollbbar πρεπει (???? εγω πιστευω "ναι") να ελεγχθει

3. ( κι αυτο ειναι ουσιαστικά επεκταση του ανωτερω, κι ηταν η προταση μου καμποσα ποστ πριν) ΟΠΟΙΟΣ βαλει κατι απο τα ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΆ εξαρτηματα ασφαλειας στη Ζ2 ( πρωην νορμαλ ) επεισεις να ελεγχθει και ΕΙΔΙΚΑ αν μιλαμε για cage ή rollbar

Με το "ελεγχθει" εννοω εκδοση ΔΤΤ

Ενα παραγειγμα. Σημερα ( γιατι ειναι πραγματικο γεγονος) ξεκινα να μονταρεται ενα αυτοκινητο ΚΛΕΙΣΤΟ της νορμαλ, οπου ΟΜΩΣ ο οδηγός επειδη θελει το κεφαλι του και καλα κανε,ι βαζει ΚΑΙ ρολλμπαρ ΚΑΙ καθισματα ομολογκε ΚΑΙ ζωνες. Παρ' ολο λοιπον που τυπικά δεν ειχε υποχρεωση για ολα αυτά, αφου ομως τα βαζει δεν πρεπει να ελεγχθει οτι ειναι τα σωστα και οτι μπηκαν σωστα???
Αυτο
User avatar
PANIAIN
Posts: 140
Joined: Mon Nov 23, 2009 10:39
Location: Αγ.Παρασκευή, Αθήναι

Re: **ΕΠΕΙΓΟΝ**Μητρώο Αυτοκινήτων και Δελτία Τεχνικής Ταυτότητας

Post by PANIAIN »

Φωκίων wrote: 3. ( κι αυτο ειναι ουσιαστικά επεκταση του ανωτερω, κι ηταν η προταση μου καμποσα ποστ πριν) ΟΠΟΙΟΣ βαλει κατι απο τα ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΆ εξαρτηματα ασφαλειας στη Ζ2 ( πρωην νορμαλ ) επεισεις να ελεγχθει και ΕΙΔΙΚΑ αν μιλαμε για cage ή rollbar

Με το "ελεγχθει" εννοω εκδοση ΔΤΤ

Ενα παραγειγμα. Σημερα ( γιατι ειναι πραγματικο γεγονος) ξεκινα να μονταρεται ενα αυτοκινητο ΚΛΕΙΣΤΟ της νορμαλ, οπου ΟΜΩΣ ο οδηγός επειδη θελει το κεφαλι του και καλα κανε,ι βαζει ΚΑΙ ρολλμπαρ ΚΑΙ καθισματα ομολογκε ΚΑΙ ζωνες. Παρ' ολο λοιπον που τυπικά δεν ειχε υποχρεωση για ολα αυτά, αφου ομως τα βαζει δεν πρεπει να ελεγχθει οτι ειναι τα σωστα και οτι μπηκαν σωστα???
Αυτο
Φωκ αυτός που θα βάλει κειτζ πάει Ζ1 ΟΠΕΝ, έτσι δεν είναι? άρα ναι χρειάζετε ΔΤΤ εφόσων δεν υφίσταται κειτζ στη νορμαλ.... :roll:
Και αυτός που βάζει ρολλ μπαρ στη νορμαλ και καθίσματα κτλ θα ελέγχετε κανονικα στον ΤΕ χωρις ΔΤΤ εφόσον δε μπορεί να θεωρηθεί αγωνιστηκό...αλλιώς και στα ραλλυ με ρολλ μπαρ θα μπορούσαν να τρέξουν....πράγμα που επίσης δεν υφίστατε...το βλέπω πιο απλό το θέμα απ'οτι το κάναμε, ΔΤΤ βγάζουν μόνο τα "καθαροαιμα" αγωνιστηκα της Ζ1....
Φωκίων

Re: **ΕΠΕΙΓΟΝ**Μητρώο Αυτοκινήτων και Δελτία Τεχνικής Ταυτότητας

Post by Φωκίων »

PANIAIN wrote: Φωκ αυτός που θα βάλει κειτζ πάει Ζ1 ΟΠΕΝ, έτσι δεν είναι? άρα ναι χρειάζετε ΔΤΤ εφόσων δεν υφίσταται κειτζ στη νορμαλ.... :roll:....
Οχι απαραιτητα
κι εδω αν θες ειναι η προταση μου
το πλαισιο λεει οτι "εκ του περισσου", οπως χαρακτιριστικά το αναφερει, ΚΑΙ τα νορμαλ μπορουν να βαλλουν ακόμα και cage, και βεβαιως να παραμεινουν νορμαλ.

μην ξεχναμε οτι ο διαχορισμός σε νορμαλ και ομεν δεν αφορα ΜΟΝΟ τα μετρα ασφαλειας αλλα ΚΑΙ τις μετατροπες...
ή να το πω αλλιως για να ειναι οπεν πρεπει να εχει ΚΑΙ μετατροπες ΚΑΙ μετρα ασφαλειας
ΜΟΝΟ με μετρα ασφαλειας δεν γινεται υποχρεωτικά οπεν οπως ισχυε παλια...
User avatar
PANIAIN
Posts: 140
Joined: Mon Nov 23, 2009 10:39
Location: Αγ.Παρασκευή, Αθήναι

Re: **ΕΠΕΙΓΟΝ**Μητρώο Αυτοκινήτων και Δελτία Τεχνικής Ταυτότητας

Post by PANIAIN »

Φωκίων wrote:
PANIAIN wrote: Φωκ αυτός που θα βάλει κειτζ πάει Ζ1 ΟΠΕΝ, έτσι δεν είναι? άρα ναι χρειάζετε ΔΤΤ εφόσων δεν υφίσταται κειτζ στη νορμαλ.... :roll:....
Οχι απαραιτητα
κι εδω αν θες ειναι η προταση μου
το πλαισιο λεει οτι "εκ του περισσου", οπως χαρακτιριστικά το αναφερει, ΚΑΙ τα νορμαλ μπορουν να βαλλουν ακόμα και cage, και βεβαιως να παραμεινουν νορμαλ.

μην ξεχναμε οτι ο διαχορισμός σε νορμαλ και ομεν δεν αφορα ΜΟΝΟ τα μετρα ασφαλειας αλλα ΚΑΙ τις μετατροπες...
ή να το πω αλλιως για να ειναι οπεν πρεπει να εχει ΚΑΙ μετατροπες ΚΑΙ μετρα ασφαλειας
ΜΟΝΟ με μετρα ασφαλειας δεν γινεται υποχρεωτικά οπεν οπως ισχυε παλια...
Μάλιστα...ρωτάω γιατί η οπεν θεωρείτε η αγωνιστική κατηγορία να το πώ έτσι...όταν έχεις το μπακετ, τις ζωνες το κειτζ 150 σημείων, πυροσβέση, θα τα βάλεις με ένα μαμα τζιμνη στη νορμαλ? :roll:
Φωκίων

Re: **ΕΠΕΙΓΟΝ**Μητρώο Αυτοκινήτων και Δελτία Τεχνικής Ταυτότητας

Post by Φωκίων »

Why not??

Υπαρχουν αρκετα σε πληροφορω που μηχανολογικά ειναι νορμαλ
User avatar
PANIAIN
Posts: 140
Joined: Mon Nov 23, 2009 10:39
Location: Αγ.Παρασκευή, Αθήναι

Re: **ΕΠΕΙΓΟΝ**Μητρώο Αυτοκινήτων και Δελτία Τεχνικής Ταυτότητας

Post by PANIAIN »

Φωκίων wrote:Why not??

Υπαρχουν αρκετα σε πληροφορω που μηχανολογικά ειναι νορμαλ
Καλά ναι...αν βάλεις τα νορμάλ να πηγαίνουν με πιο αργό ρυθμό απο την οπεν τότε ναι συμφωνώ....κι αν δεν έχει χρονομετρημένες ειδικές ;)
Γιάννης Αθανασίου

Re: **ΕΠΕΙΓΟΝ**Μητρώο Αυτοκινήτων και Δελτία Τεχνικής Ταυτότητας

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Μέχρι στιγμής έχει αποδειχθεί ότι το αυτοκίνητο και το επίπεδο βελτίωσης δεν παίζουν σχεδόν κανένα ρόλο. Στο περσινό πρωτάθλημα και το έπαθλο trail ride οι κορυφαίοι ήταν με normal αυτοκίνητα.

Όταν και αν αρχίσει να διαφαίνεται διαφορά, τότε μπορεί να κατηγοροποιηθούν σύμφωνα με τις ικανότητες των αυτοκινήτων. Αλλά μάλλον είναι νωρίς. Ο Δημητριάδης, ο Κουστσουμπός και ο Σιούτης μπορούν και με τα μικρά!
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: **ΕΠΕΙΓΟΝ**Μητρώο Αυτοκινήτων και Δελτία Τεχνικής Ταυτότητας

Post by stavrosd »

Φωκίων wrote: μην ξεχναμε οτι ο διαχορισμός σε νορμαλ και ομεν δεν αφορα ΜΟΝΟ τα μετρα ασφαλειας αλλα ΚΑΙ τις μετατροπες...
Ποιες μετατροπές σε αλλάζουν κατηγορία? Δεν έχω διαβάσει κάπου κάτι?
Δημητριάδης Σταύρος
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”