24 Ώρες 4Χ4 2009

Ιχνηλάτης

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Ιχνηλάτης »

Οποιαδήποτε μορφή απειλής μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναντίον των αγωνιζόμενων. Τί άλλο; Αν θεωρηθεί πως απειλείται το στερέωμα των αγώνων, θα αρχίσουν οι... άμυνες. Πρέπει να βρούμε λύση όλοι μαζί συνενετικά.
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by stavrosd »

Συγνώμη αν φάνηκε σαν απειλή, δεν ήταν ο σκοπός μου αυτός και δε νομίζω οτι κάποιος μπορεί να το χρησιμοποιήσει έτσι.
Αλλά σε αυτό το χώρο και γενικά σ'αυτο τον τόπο θα πρέπει να υπάρχουν κυρώσεις όπου αναλογούν.
Δε μιλάω για εκβιασμούς και συναφή, απλά την άσκηση των δικαιωμάτων μας συντονισμένα για να έχουν βάρος και αποτέλεσμα.
Δε λέω να κοντράρουμε τη Ελπα ή την όποια επιτροπή που θα συντονίζει το χώρο, απλά να μπορούμε να πιέσουμε όταν τα πράγματα δε γίνονται όπως έχουν συμφωνηθεί ή όταν αυτονόητα πράγματα δεν έχουν προβλεφθεί και υλοποιηθεί.
Σε βασικά πράγματα αρχικά (πχ πρόγραμμα, έγκαιρα τεχνικοί κανονισμοί, στοιχειώδη εξοπλισμό χρονομέτρησης, ασφάλειας κ.α.) και μετά βλέπουμε.
Δημητριάδης Σταύρος
Ιχνηλάτης

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Ιχνηλάτης »

Σταύρο

καλώς ή κακώς υπάρχει ένα προηγούμενο το οποίο πρέπει να οριοθετεί τις ενέργειές μας. Και αυτό ήταν η προσπάθεια για τη δημιουργία ομοσπονδίας από τους αγωνιζόμενους, κάπου στις αρχές των 90s, που κάνει την ΕΛΠΑ να... ανατριχιάζει σε κάποιες λέξεις και φράσεις. Αυτό προσπαθώ να σου επισημάνω. Ας μην αρχίσουμε με το τί μπορούμε να κάνουμε αν δεν...

Ας δούμε, πρώτα απο όλα, τί μπορούμε να κάνουμε ΑΝ ΚΑΘΙΣΟΥΜΕ, ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ. Όλοι είναι έτοιμοι να δεχθούν προτάσεις αν τους κατατεθούν προς συζήτηση και δεν τους επιβληθούν, με όποιο τρόπο και αν γίνει το δεύτερο.

Τώρα βέβαια, τί λέω; Και φέτος αυτό προσπαθήσαμε, αλλά τζίφος. Το σίγουρο είναι ότι με τον άλλο τρόπο δεν θα βγει τίποτε.

Όποτε μπορείτε, οι αγωνιζόμενοι, κανονίστε μία ΑΝΟΙΧΤΗ συζήτηση - έχουν γίνει και ΚΛΕΙΣΤΕΣ γι΄αυτό το λέω. Εκεί να τεθούν τα θέματα και να γίνει μία ευρεία διερεύνησή τους στη συνέχεια, από εδώ, από επόμενες συζητήσεις. Αλλά πρέπει να γίνει ΤΩΡΑ. Ακόμη και ο Σεπτέμβρης, όπως αποδείχτηκε πέρσι με τη Λάρισσα, είναι αργά.

Αν χρειαστείτε την ταπεινή μου βοήθεια, σε οποιαδήποτε φάση του θέματος, μην διαστάσετε να τη ζητήσετε. Θα κάνω ότι μπορώ. Το γιατί; Όποτε θες έλα να πιούμε έναν καφέ να το συζητήσουμε, γιατί σε πολλούς ίσως φανεί μελό!
Φωκίων

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Φωκίων »

Δεν νομιζω οτι σε πρωτη φαση κανενας θελει την κοντρα.

Ουτε η ΕΛΠΑ, αναγνωριζοντας κατ' αρχην την Επιτροπη 4Χ4 αν και ατυπη και υοθετοντας την εστω και με τον τροπο της.
Ουτε προφανώς οι οδηγοι καθοτι αν μη τι αλλο εξακολουθουν να τρεχουν στο πρωταθλημα της.

Η αισθηση που αποκομιζω ειναι οτι απλά η ΕΛΠΑ δεν ασχολειται με το 4χ4 δεν την ενδιαφερει το 4χ4 και το θεωρει ως ( χαριτολογόντας ) μπελα, και απλά θελει να μην "τους φορτωνομαστε" με τις ιντριγκες μας ( ασχετα αν με τις κινησεις τους με ή χωρις την θεληση τους τις προκαλουν ενιοτε).

Οπως ενας ΣΟΦΟΣ ανθρωπος μου ειπε καποτε " η ΕΛΠΑ για το μονο που καιγεται ειναι το ακροπολις και τα Ραλλυ. Για ολα τα αλλα δεν ασχολειται" κι ετσι λοιπον κανει κινησεις "αρπαχτες" βιαστικες δηλ. και χωρις να το πολυσκευτει για τυχον συνεπειες, απλά να μας "ξεφορτωθει" υοθετώντας την αποψη οποιουδηποτε εχει λογο εκεινη την εποχη.

Στην αρχη του χρονου τους "ξαφνιασαμε ευχαριστα" εμφανιζωντας μεγαλη τετρακινητη συμετοχη στα σεμινάρια τους σε αντιθεση με αλλες φορές.
Αυτο το momentum πρεπει να διατηρησουμε κι ενισχυσουμε, οτι η τετρακινητη "φραξια" εχει μια σοβαρη συγκροτηση, και βεβαια μια "κρισιμη μαζα" εμπλεκομενων σε ολους τους τομεις οδηγους οργανωτες και βεβαια θεατες ωστε να ασχοληθει σε βαθος και με την δεουσα σοβαροτητα μαζι μας.

Απο την μεριά μας βεβαια και εμεις θα πρεπει παντα να ειμαστε αναλογως σοβαροι....

( συγχωρηστε μου τον πρωτο πλυθηντικο που χρησιμοποιω, περιλαμβανοντας και τον εαυτο μου στην 4κινητη οικογενεια...)
manos
Posts: 147
Joined: Tue Jun 16, 2009 23:33

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by manos »

Σωστα το επισημαίνει ο 'Ιχνηλατης' , αν είναι να κάνουμε μία διερευνητική σύναξη , ας την κάνουμε μέσα στον Ιούλιο. Μετά θα είναι αργά .

Η συζήτηση μεσα στο forum δεν θα αποδώσει καρπούς . Εμείς , οι πιό καινούργιοι στο 'αθλημα' διαβαζουμε διάφορα μισόλογα , απορούμε για το μπάχαλο και δε βλέπουμε να βελτιώνεται κάτι.

Φίλοι των αγώνων 4χ4 , ορίστε τόπο και χρόνο , να δούμε πόσοι αγωνιζόμενοι θα μαζευτούμε , να δούμε άν έχει προοπτική η δημιουργία μιας συγκροτημένης ομάδας οδηγών/πλοηγών. Οσο πιό πολλοί μαζευτούμε τόσο θα μεγαλώσει η δυναμή μας , εμείς είμαστε οι ΠΕΛΑΤΕΣ της ΕΛΠΑ !
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by stavrosd »

Ιχνηλάτης wrote:...
Ας δούμε, πρώτα απο όλα, τί μπορούμε να κάνουμε ΑΝ ΚΑΘΙΣΟΥΜΕ, ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ. Όλοι είναι έτοιμοι να δεχθούν προτάσεις αν τους κατατεθούν προς συζήτηση και δεν τους επιβληθούν, με όποιο τρόπο και αν γίνει το δεύτερο.

Τώρα βέβαια, τί λέω; Και φέτος αυτό προσπαθήσαμε, αλλά τζίφος. Το σίγουρο είναι ότι με τον άλλο τρόπο δεν θα βγει τίποτε.

Όποτε μπορείτε, οι αγωνιζόμενοι, κανονίστε μία ΑΝΟΙΧΤΗ συζήτηση - έχουν γίνει και ΚΛΕΙΣΤΕΣ γι΄αυτό το λέω. Εκεί να τεθούν τα θέματα και να γίνει μία ευρεία διερεύνησή τους στη συνέχεια, από εδώ, από επόμενες συζητήσεις. Αλλά πρέπει να γίνει ΤΩΡΑ. Ακόμη και ο Σεπτέμβρης, όπως αποδείχτηκε πέρσι με τη Λάρισσα, είναι αργά.

Αν χρειαστείτε την ταπεινή μου βοήθεια, σε οποιαδήποτε φάση του θέματος, μην διαστάσετε να τη ζητήσετε. Θα κάνω ότι μπορώ. Το γιατί; Όποτε θες έλα να πιούμε έναν καφέ να το συζητήσουμε, γιατί σε πολλούς ίσως φανεί μελό!
Μάλλον δε με έχετε συνηθίσει τόσο επίμονο και για αυτό με παρεξηγείτε :D
Σε καμία περίπτωση δε μιλάω οι αγωνιζόμενοι να επιβάλουν κάτι, είναι σαν να πηγαίνει ο πελάτης στο καταστηματάρχη και να του λέει πώς να διοικεί και να οργανώνει το κατάστημά του. Έκαστος στο είδος του!!
Αυτό που νομίζω οτι θα βοηθούσε είναι όπως πολύ καλά λές και εσύ μια ανοιχτή κουβέντα μεταξύ των αγωνιζομένων που θα έβγαζε πιθανός κάποια σημεία άξια προσοχής απο τους οργανωτές και την επιτροπή αλλά κυρίως θα μας φέρει σε μια συνεννόηση θα μοιράζει τη γνώση και όταν χρειάζεται θα τονίζει και θα "τιμωρεί" τα κακός κείμενα.
Γιατί ξαναλέω οτι το πρόβλημα στο χώρο και στο τόπο γενικά είναι οτι κανείς δεν έχει ευθύνη για τίποτα! :|

Ξέρεις τί έχω ακούσει απο συναθλητές και σκεφτεί και ο ίδιος πολλές φορές?
"Α καλααά αυτοι το χαβά τους, πέρα βρέχει"
ή
"Το κερατό μου δε μπορούμε να μαζευτούμε οι δεκα-είκοσι και να μην αφησουμε να ξαναγίνει αυτό?"
ή
"Σπάμε τα αυτοκίνητά μας, δίνουμε τα λεφτά μας και αυτοί παίζουν τα παιχνίδια τους στη πλάτη μας και λέμε και ευχαριστώ? Μα πόσο μα@@ες είμαστε?"
και άλλα πολλά :oops: .
Και μετά κάθομαι και σκέφτομαι.."Γιατί τους κατηγορώ? Είναι κάπου ξεκάθαρο το τί και το πώς? Δε νομίζω οτι τα κάνουν εσκεμμένα αλλά δε υπάρχει και λόγος να αλλάξουν κάτι αφου είναι ικανοποιημένοι με το αποτέλεσμα. Και συμμετοχές έχουν , και το πρωτάθλημα το εξυπηρετούν σωστά(έτσι πιστεύουν) και όλα καλά! :? "
Και έτσι απαλλάσσονται όλοι λόγω ασάφειας των κανόνων (δε μιλάω για τεχνικούς κανόνες) αλλά και όταν δεν τηρούντα τα αυτονόητα πάλι απαλλάσσονται γιατί δεν τους έχουμε δώσει να καταλάβουν πιά είναι αυτά τα αυτονόητα και πόση σημασία έχουν για εμάς τους αγωνιζόμενους.
Και επαναλαμβάνω δεν αναφέρομαι σε τρελές λεπτομέρειες αλλά στα βασικά.
Ας εξασφαλίσουμε αυτά και μετά βλέπουμε... :)
Δημητριάδης Σταύρος
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by stavrosd »

manos wrote:Σωστα το επισημαίνει ο 'Ιχνηλατης' , αν είναι να κάνουμε μία διερευνητική σύναξη , ας την κάνουμε μέσα στον Ιούλιο. Μετά θα είναι αργά .

Η συζήτηση μεσα στο forum δεν θα αποδώσει καρπούς . Εμείς , οι πιό καινούργιοι στο 'αθλημα' διαβαζουμε διάφορα μισόλογα , απορούμε για το μπάχαλο και δε βλέπουμε να βελτιώνεται κάτι.

Φίλοι των αγώνων 4χ4 , ορίστε τόπο και χρόνο , να δούμε πόσοι αγωνιζόμενοι θα μαζευτούμε , να δούμε άν έχει προοπτική η δημιουργία μιας συγκροτημένης ομάδας οδηγών/πλοηγών. Οσο πιό πολλοί μαζευτούμε τόσο θα μεγαλώσει η δυναμή μας , εμείς είμαστε οι ΠΕΛΑΤΕΣ της ΕΛΠΑ !
Συμφωνώ και επαυξάνω :D
Αλλά υπάρχουν και άτομα απο άλλες περιοχές τις Ελλάδας που πιθανόν θα ήθελαν να συμμετάσχουν.
Για αυτό θεωρώ οτι σε πρώτη φάση τουλάχιστον θα πρέπει να γίνει κάτι δικτυακά ωστε να δούμε πόσοι ενδιαφέρονται (να ενημερώσουμε και τηλεφωνικά όσους μπορούμε) ώστε να βεβαιωθούμε οτι έχουμε δύναμη και πράγματι μέσα στον Ιούλιο να μπορέσουμε να κάνουμε και μία φυσική συνάντηση.
Δημητριάδης Σταύρος
Φωκίων

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Φωκίων »

Λιγες μερες πριν πεσει τουτο εδω το φορουμ ειχα ποσταρει ( ουσιαστικά ξαναφερει στην επιφανεια )
τα 2 ποστ με τις 2 σοβαροτερες προσπαθειες που εγιναν επι του θεματος ΣΟΑΑ4χ4..
Δεν ξερω αν ο αγαπητος μας λεβγιεδουχος μπορει να τα "ψαρεψει" ξανα απο καπου

Το θεμα ομως ειναι ΠΡΑΚΤΙΚΑ υπαρχει ενδιαφερον?? Γιατι κακα τα ψεματα ουτε οσο εμεινε ζωντανο στο αλλο φορουμ ειδα ενδιαφερoν ουτε τωρα βλεπω αν εξαιρεσουμε τον Σταυρο και τον Μαριο απο την μερια των οδηγων..

Υπαρχει αραγε ενδιαφερον να σας ανοιξει ο Σταθης μια ενοτητα ωστε οσοι θελουν να βαλουν το ονομα τους απο κατω σε μια πιθανη συναντηση?????

Γιατι το 2010 ειναι οντως κοντα...
Pet4x4
Posts: 218
Joined: Tue Jun 16, 2009 23:31

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Pet4x4 »

stavrosd wrote: Αυτό που νομίζω οτι θα βοηθούσε είναι όπως πολύ καλά λές και εσύ μια ανοιχτή κουβέντα μεταξύ των αγωνιζομένων που θα έβγαζε πιθανός κάποια σημεία άξια προσοχής απο τους οργανωτές και την επιτροπή αλλά κυρίως θα μας φέρει σε μια συνεννόηση θα μοιράζει τη γνώση και όταν χρειάζεται θα τονίζει και θα "τιμωρεί" τα κακός κείμενα.
Σταύρο, επειδή το έχουμε ξαναδεί το έργο, αυτό που αναφέρεις, απο μόνο του, ξέρεις πόσο δύσκολο είναι???

Αν τα θέματα (τα περισσότερα τουλάχιστον) δέν αναρτηθούν εδώ μέσα πρώτα, και δέν πάμε σε συνάντηση με τα θέματα έτοιμα προς συζήτηση - ψήφηση, τότε θα περάσουμε μία βραδιά συζητώντας για άσχετα θέματα μακρυά απο το αυτά για τα οποία έγινε η συνάντηση! Μόλις όμως προτείνεις θέματα, θα εκπλαγείς με την πληθώρα διαφορετικών απόψεων που θα ακούσεις....

Παρ'όλα αυτά, επειδή σκοπός αυτού του post δέν είναι να σας αποθαρρήνω αλλά να σας πρωιδεάσω, είμαι και εγώ "μέσα" για μια τέτεια συνάντιση εντός του Ιουλίου.
Φωκίων

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Φωκίων »

Μια που καλοκαιριαζει και το βλεπω χλωμο εως αδυνατο να μαζευεστε εσεις οι αγωνιζομενοι ποσο δε οι απο εκτός Αθηνας
Πως σας φαινεται η ιδεα ( που δεν εχω ιδεα πως πρακτικα μπορει να οργανωθει ) μιας "Φορουμικης συζητησης" με προτασεις απο τους αγωνιζομενους για καποια θεματα που κινουνται σε λογικά πλαισια τα οποια θα τεθουν υποψη της επιτροπης 4χ4 ( το κατω κατω οι μισοι αν οχι ολοι ενεργοι αγωνιστικά ειναι με τον ενα ή τον αλλο τροπο).

οπου ο καθενας αγωνιζομενος θα καταθεσει την αποψη του.
Θα μου πεις εχει ξαναγινει, οκ οποιος εχει καπου τις προτασεις αυτες τις καταθετει και ξεκιναμε απο κει

Αν λεω χαζα οκ ξεχαστε το.
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”