24 Ώρες 4Χ4 2009

User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by stavrosd »

Μετά απο εφτά μήνες, μία συνάντηση της επιτροπής πριν δύο μήνες και 4 αγώνες είμαστε στην ίδια σχεδόν βάση.
Αλλαγές ναι υπάρχουν,
θα μπουν (μάλλον) roll cages στην Open,
θα χρησιμοποιηθούν υποχρεωτικά (μαλλον)νέα ηλεκτρονικά συστήματα παρακολούθησης,
δεν θα ξαναγίνουν μικτοί αγώνες (μάλλον) και...αυτά.

Μετά απο μερικά εκατοντάδες μηνύματα απο οργανωτές, αγωνιζόμενους και γενικά ενδιαφερόμενους, τόσο δημόσια όσο και με pm αυτό ήταν το αποτέλεσμα?!
Αυτή ήταν η έμπρακτη απόδειξη της πρόθεσης τόσο της επιτροπής όσο και των αγωνιζόμενων για αλλαγές και πρόοδο! :evil:

Η περίφημη επιτροπή έδειξε την ποιότητα της και την αποτελεσματικότητά της!
Φτάσαμε 2010 έχει ήδη προκηρυχθεί ο πρώτος αγώνας και τρέχουν οι οργανωτές του να βρούν υπο πιο πλαίσιο θα πραγματοποιηθεί! :shock: ΄Ούτε κουβέντα για πρόγραμμα για το 2010, αν ο αγώνας στη Θεσσαλονίκη μετράει στο πρωτάθλημα (που θα ήταν ωραίο αν προγραμματιζόταν) ούτε τίποτα!

Οι αγωνιζόμενοι απο την άλλη αποδείξαμε οτι έχουμε αυτό που αξίζουμε :evil: !
Είμαστε 5-10 νοματαίοι που γαβγίζουμε αλλά απο δάγκωμα δεν... που κοντεύουμε (εγώ μπορεί ήδη) να γίνουμε γραφικοί και ... αυτά. Μάλλον μόνο εμείς οι 5-10 βλέπουμε οτι αξίζουμε κάτι παραπάνω ή πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να μαζέψουμε έναν έναν απο το αυτί και να τον βάλουμε να προβληματιστεί!

Πραγματικά αν δεν κάνουμε κάτι διαφορετικά φώς δε βλέπω!

Για την επιτροπή μετα λυπης μου πιστεύω οτι τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει με τα ίδια άτομα. Μπορεί σαν μονάδες να είναι αξιόλογοι αλλά σαν ομάδα δεν τραβάει!

Για τους οργανωτές ελπίζω μιας και έχουν κίνητρα (ο καθένας πιθανός διαφορετικό) οτι μπορούν να βρούν ένα πλαίσιο συνεργασίας ή τουλάχιστον συνύπαρξης και να ανεβάσουν και άλλο το επίπεδο. Αλλα όπως κινούνται ανεξάρτητα ο ένας με τον άλλο (και πολλές φορές κόντρα ο ένας στον άλλο) δεν μπορούν να τραβήξουν το καράβι όπως θα έπρεπε!

Για εμάς, ακόμα ελπίζω μιας και δεν έχουμε κάνει καμία συντονισμένη προσπάθεια να μαζευτούμε και να εκτιμήσουμε η δυναμική μας!

Αν σε τουλάχιστον 2 απο τους 3 παράγοντες (επιτροπή, οργανωτές, αγωνιζόμενους) δεν αλλάξει κάτι δεν θα αλλάξει τίποτα και στο χωρο γενικά.

Θα ήθελα τις τοποθετήσεις όσων ενδιαφέρονται και έχουν να προσθέσουν ή να αφαιρέσουν κάτι απο αυτά που γράφω.
Θα ήθελα να διαβάσω απόψεις για την παρούσα κατάσταση μπας και καταφέρουμε να την ακτινογραφήσουμε και σε δεύτερο χρόνο να βρούμε και την "αγωγή" που χρειάζεται.
Δημητριάδης Σταύρος
User avatar
cuspid
Posts: 13
Joined: Sun Jun 21, 2009 12:08

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by cuspid »

Ρε΄σεις μην απογοητεύεστε! :mrgreen:
Αγώνες για να κάνετε αυτό που αγαπάτε θα υπάρχουν και του χρόνου!
Σταύρο διαβάζω αυτά που γράφεις και κατανοώ τα αγνά σου κίνητρα αλλά στάκα:
Είναι περίοδος έντονων (εως καυτών) ζυμώσεων και σύντομα θα βγούν αποτελέσματα (όχι κτ΄ανάγκην θετικά).
Πάντως την φωτοβολίδα περί απαγόρευσης κοινών αγώνων αυτοκινήτων και μοτο, ε... μην το δένεις και κόμπο... :roll:
Αυτήν την στιγμή παίζονται πολλά για το 2010, τα μαχαίρια έχουν βγεί και τα τηλέφωνα έχουν πάρει φωτιά...
Κάθε επιτροπή να ξέρεις, έχει την βαρύτητα που της προσδίδουμε εμείς...
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by stavrosd »

Οτι και του χρόνου θα έχουμε κάπου να τρέξουμε το ξέρω, αλλά δε μου αρέσει να τρέχω σε αγώνες με 20-25 συμμετοχές οπου σταθεροί είναι μόνο οι 10!
Το έχω πει επανειλημμένος οτι εγώ περνάω καλά σχεδόν σε όλους τους αγώνες αλλά με στεναχωρεί ο 24ωρος να έχει 100 συμμετοχές και οι άλλοι 20 + ότι ξένους(δεν εννοώ να μειωθούν οι συμμετοχές του 24ωρου έτσι? :mrgreen: ).
Θέλω να υπάρχει προβολή στους αγώνες, θέλω να συμφέρει τους οργανωτές για να επενδύουν, θέλω να πάω στη Suzuki και να τους πώ "Να θα συμμετάσχω σε αυτούς τους 6 αγώνες οι οποίοι προβάλλονται έτσι. Μπορείτε να με βοηθήσετε?", θέλω να πηγαίνω σε έναν αγώνα που θα προετοιμαστώ και όχι χύμα "Α έχει αγώνα το ΣΚ πάμε!".
Θέλω να γίνει ενα πανελλήνιο πρωτάθλημα που όντως είναι πανελλήνιο και όχι Αθηναϊκό!
Θέλω να μη κοιτάμε τους Βουλγαρους και να λέμε "Τι θηρία είναι αυτά! Εμείς είμαστε καφενία".
Θέλω να συμμετάσχω σε ένα αγώνα και προκαταβολικά να ξέρω οτι υπάρχει μια ελάχιστη διασφαλισμένη ποιότητα.
Δεν τα θέλω αύριο αλλά θέλω να δω οτι υπάρχει σχέδιο.
Δεν είναι τυχαίο οτι τόσος κόσμος έρχεται συμμετάσχει και μετά απο κάποιο διάστημα που εξαντλείτε το ενδιαφέρον ή υπομονή του την κάνει!

Ζυμώσεις και μαχαίρια δεν είναι κακό να βγουν... αλλά τώρα??!!
Θα μας/σας χάλαγε αν τα ξέρατε απο τον Οκτώβριο?
Θα μας/σας χάλαγε αν ο χώρος είχε μία ενιαία γραμμή ή τουλάχιστον ένα σωστό κανάλι επικοινωνίας ωστε να προλαμβάνονται οι "φωτοβολίδες"?
Για αυτά φωνάζω!
Όχι γιατί περιμένω αύριο να λυθούν, αλλά γιατί δεν φτιάχνουμε/διορθώνουμε αύριο τους μηχανισμούς που θα φροντίσουν με σχεδιασμό και σε βάθος χρόνου να λυθούν τα υπάρχοντα προβλήματα αλλά και να προλαβαίνουν τα εν δυνάμει προβλήματα!

Αλλιώς να συνεχίσουμε ως έχει κι όσο αντέχει ο καθένας ας κάνει αυτό που αγαπάει!
Αυτό έκανα 3 χρόνια αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος απο την κατάσταση.
Οι όποιες βελτιώσεις (που δεν είναι λίγες) έχουν γίνει απο τις προσπάθειες μεμονωμένων ατόμων (βασικά οργανωτών) και αυτές όπως έκρινε ο καθένας.
Μπορούμε να συνεχίσουμε και έτσι αλλά θα κινηθούμε πολύ αργά και χωρίς καμία ασφάλεια οτι εύκολα δεν θα πάμε πίσω πάλι!
Έχω ακούσει για διάφορα πισωγυρίσματα στη πορεία του χώρου.
Αυτα πιστεύω οτι κατα κύριο λόγο συνέβησαν γιατί δεν υπήρχε συντονιστικό όργανο με υγιή λειτουργία για να εκτιμήση ποιο βήμα είναι το κατάλληλο για να μας φτάσει εκεί που θέλουμε!
Δημητριάδης Σταύρος
meletis

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by meletis »

stavrosd wrote:..........................................
Ολα θα γίνουν όπως πρέπει και απο αυτούς που πρέπει.........
Εχεις τον λόγο μου σε αυτό, γιατί ακόμα και τώρα υπάρχουν άνθρωποι που και καταλαβαίνουν και μπορούν.
User avatar
PANIAIN
Posts: 140
Joined: Mon Nov 23, 2009 10:39
Location: Αγ.Παρασκευή, Αθήναι

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by PANIAIN »

meletis wrote:
stavrosd wrote:..........................................
Ολα θα γίνουν όπως πρέπει και απο αυτούς που πρέπει.........
Εχεις τον λόγο μου σε αυτό, γιατί ακόμα και τώρα υπάρχουν άνθρωποι που και καταλαβαίνουν και μπορούν.
Μελέτη, οτι μπορεί να γίνουν μπορεί. Όπως πρέπει όμως δεν έχουν γίνει αλλιώς δε θα τα συζητάγαμε τώρα. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα...
meletis

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by meletis »

PANIAIN wrote:
meletis wrote:
stavrosd wrote:..........................................
Ολα θα γίνουν όπως πρέπει και απο αυτούς που πρέπει.........
Εχεις τον λόγο μου σε αυτό, γιατί ακόμα και τώρα υπάρχουν άνθρωποι που και καταλαβαίνουν και μπορούν.
Μελέτη, οτι μπορεί να γίνουν μπορεί. Όπως πρέπει όμως δεν έχουν γίνει αλλιώς δε θα τα συζητάγαμε τώρα. Αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

έχεις δίκιο, αλλά όλα θα γίνουν όπως πρέπει, εγκαίρως
User avatar
PANIAIN
Posts: 140
Joined: Mon Nov 23, 2009 10:39
Location: Αγ.Παρασκευή, Αθήναι

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by PANIAIN »

Το ελπίζω/ουμε.... 8-)
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by stavrosd »

Πραγματικά χαίρομαι που ακούω τέτοια δέσμευση και χαίρομαι που την ακούω απο εσένα που θεωρώ απο τους πιο "καθαρούς" και εποικοδομητικούς του χώρου! :D :D

Παρόλα αυτά επειδή δε πάει το μυαλό μου πώς θα επιτευχθεί αυτό, επαναλαμβάνω
stavrosd wrote:Οι όποιες βελτιώσεις (που δεν είναι λίγες) έχουν γίνει απο τις προσπάθειες μεμονωμένων ατόμων (βασικά οργανωτών) και αυτές όπως έκρινε ο καθένας.
Μπορούμε να συνεχίσουμε και έτσι αλλά θα κινηθούμε πολύ αργά και χωρίς καμία ασφάλεια οτι εύκολα δεν θα πάμε πίσω πάλι!
Έχω ακούσει για διάφορα πισωγυρίσματα στη πορεία του χώρου.
Αυτα πιστεύω οτι κατα κύριο λόγο συνέβησαν γιατί δεν υπήρχε συντονιστικό όργανο με υγιή λειτουργία για να εκτιμήση ποιο βήμα είναι το κατάλληλο για να μας φτάσει εκεί που θέλουμε!
Και απο περιέργεια περισσότερο, γιατί εμπιστοσύνη υπάρχει (τουλάχιστον απο εμένα), πώς "πρέπει να γίνουν"?
Δημητριάδης Σταύρος
meletis

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by meletis »

stavrosd wrote:Πραγματικά χαίρομαι που ακούω τέτοια δέσμευση και χαίρομαι που την ακούω απο εσένα που θεωρώ απο τους πιο "καθαρούς" και εποικοδομητικούς του χώρου! :D :D
Μας κακομαθαίνεται κε Πρέσβη..........
Τα καλά σου λόγια αφορούν σε όλο το Off Road Team
Σταύρο βαρέθηκα να τα λέω απο τα fora, καφεδάκι????
Ελα να μας δείς κιόλας
DarkStam
Posts: 63
Joined: Wed Aug 12, 2009 03:00

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by DarkStam »

stavrosd wrote:Μετά απο εφτά μήνες, μία συνάντηση της επιτροπής πριν δύο μήνες και 4 αγώνες είμαστε στην ίδια σχεδόν βάση.
Αλλαγές ναι υπάρχουν,
θα μπουν (μάλλον) roll cages στην Open,
θα χρησιμοποιηθούν υποχρεωτικά (μαλλον)νέα ηλεκτρονικά συστήματα παρακολούθησης,
δεν θα ξαναγίνουν μικτοί αγώνες (μάλλον) και...αυτά.

Μετά απο μερικά εκατοντάδες μηνύματα απο οργανωτές, αγωνιζόμενους και γενικά ενδιαφερόμενους, τόσο δημόσια όσο και με pm αυτό ήταν το αποτέλεσμα?!
Αυτή ήταν η έμπρακτη απόδειξη της πρόθεσης τόσο της επιτροπής όσο και των αγωνιζόμενων για αλλαγές και πρόοδο! :evil:

Η περίφημη επιτροπή έδειξε την ποιότητα της και την αποτελεσματικότητά της!
Φτάσαμε 2010 έχει ήδη προκηρυχθεί ο πρώτος αγώνας και τρέχουν οι οργανωτές του να βρούν υπο πιο πλαίσιο θα πραγματοποιηθεί! :shock: ΄Ούτε κουβέντα για πρόγραμμα για το 2010, αν ο αγώνας στη Θεσσαλονίκη μετράει στο πρωτάθλημα (που θα ήταν ωραίο αν προγραμματιζόταν) ούτε τίποτα!

Οι αγωνιζόμενοι απο την άλλη αποδείξαμε οτι έχουμε αυτό που αξίζουμε :evil: !
Είμαστε 5-10 νοματαίοι που γαβγίζουμε αλλά απο δάγκωμα δεν... που κοντεύουμε (εγώ μπορεί ήδη) να γίνουμε γραφικοί και ... αυτά. Μάλλον μόνο εμείς οι 5-10 βλέπουμε οτι αξίζουμε κάτι παραπάνω ή πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να μαζέψουμε έναν έναν απο το αυτί και να τον βάλουμε να προβληματιστεί!

Πραγματικά αν δεν κάνουμε κάτι διαφορετικά φώς δε βλέπω!

Για την επιτροπή μετα λυπης μου πιστεύω οτι τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει με τα ίδια άτομα. Μπορεί σαν μονάδες να είναι αξιόλογοι αλλά σαν ομάδα δεν τραβάει!

Για τους οργανωτές ελπίζω μιας και έχουν κίνητρα (ο καθένας πιθανός διαφορετικό) οτι μπορούν να βρούν ένα πλαίσιο συνεργασίας ή τουλάχιστον συνύπαρξης και να ανεβάσουν και άλλο το επίπεδο. Αλλα όπως κινούνται ανεξάρτητα ο ένας με τον άλλο (και πολλές φορές κόντρα ο ένας στον άλλο) δεν μπορούν να τραβήξουν το καράβι όπως θα έπρεπε!

Για εμάς, ακόμα ελπίζω μιας και δεν έχουμε κάνει καμία συντονισμένη προσπάθεια να μαζευτούμε και να εκτιμήσουμε η δυναμική μας!

Αν σε τουλάχιστον 2 απο τους 3 παράγοντες (επιτροπή, οργανωτές, αγωνιζόμενους) δεν αλλάξει κάτι δεν θα αλλάξει τίποτα και στο χωρο γενικά.

Θα ήθελα τις τοποθετήσεις όσων ενδιαφέρονται και έχουν να προσθέσουν ή να αφαιρέσουν κάτι απο αυτά που γράφω.
Θα ήθελα να διαβάσω απόψεις για την παρούσα κατάσταση μπας και καταφέρουμε να την ακτινογραφήσουμε και σε δεύτερο χρόνο να βρούμε και την "αγωγή" που χρειάζεται.
+1
www.skartaekato.gr

--- this is skartaaaaaaa...!!!!! ---
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”