24 Ώρες 4Χ4 2009

Post Reply
Φωκίων

24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Φωκίων »

οκ λοιπον μια που Μαιντανο με λενε και φυτρωνω εκει που δε με σπερνουν και μια που ο μονος που απανταει ειναι ο Σταυρος ας τα δουμε λιγο...
εχουμε λοιπον

Συμετοχη = ??????? ας παρουμε τον πρωτο και οτι εχετε ηδη δηλωσει = 400
Φαγητα + ποτα + ντους + υπνος για οδηγο συνοδηγο κ.λ.π. = 0 καθοτι περιλαμβανονται
Βενζινες, αντε πες οτι σε αγωνιστικους ρυθμους τα οικονομικά καινε 20 λιτρ/100 χλμ = 200 ευρω ( κατι τσεροκι ουτε να το σκευτομαι )
1000 χλμ ειναι αυτα, να μην φανε 1 σετ λαστιχα???? = 300??? καλα τα λεω???
4 αμορτισερ φτυνα φτυνα ( ή καποια ακριβα μετα απο 4 αγωνες ε ολο και κατι θα επαθαν..) = αλλα 200 καλα ειναι???
ενα σερβις πριν ενα σερβις μετα να βαλω 100 ευρω??? λιγα ειναι αλλα οκ....

τι μας δινει??? 1200... Χ 3.... = 3.600....
( τα νουμερα ισως να μην ειναι ακριβως αλλα βαλε κατι - διαμονη διατροφη - βγαλε κατι - παραβολο ) πανο κατω δεν ειμαστε μακρυα....
Ποσο εξω εχω πεσει????
κι ολα αυτα μεσα σε 1.5 μηνα...

α και ολα αυτα με την προυποθεση
οτι εισαστε δημοσιος υπαληλος και μπορειτε να παρετε αδεια ή εισοδηματιας και δεν καιγοσαστε για το Πεμπτη παρασκευη
το αυτοκινητο δεν παθει ΟΥΤΕ γρατζουνια ( δηλ οδηγητε ΚΙΑ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )
θα εχετε φιλους να σας δινουν ανταλλακτικά απο το δικο τους αυτοκινητο να συνεχισετε την επομενη μερα ( πχ οπως εγινε στο Πευκι κατα κορον που ηταν εστω 2ημερος...)
α και δεν υπολογιζω και το για ποσο καιρο θα κοιμαστε............. μπαλκονι :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ( οποιος καταλαβε καταλαβε :D :D )


Τελος παντων αν μη τι αλλο ειπα αυτα που σκευτομουν - ξερω οτι θα τ' ακουσω αλλα ποσως με απασχολει
τωρα γιατι φτασαμε εδω που φτασαμε??? τι να πω, οποιος εχει "κοινη λογικη" καταλαβαινει...
manos
Posts: 147
Joined: Tue Jun 16, 2009 23:33

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by manos »

Σωστα το βάζεις το θέμα φίλε ,Φωκίωνα.

Αν και με τα νούμερα είσαι πάρα πολύ αισιόδοξος .
Για τη Βουλγαρία εγώ έχω υπολογίσει τουλάχιστον € 2000,00 , γιατί το αυτοκίνητο πρέπει να πάει και στη Βράτσα.

Οι αγώνες που διοργανώνει ο Σπύρος είναι λίγο σκληροτράχηλοι, και καλά κάνει , έτσι μας αρέσει. Φαντάσου το φετινό Πευκί Χ 2 , σε διάρκεια. Είναι αυτονόητο ότι όλο και κάποια ζημιά θα προκύψει.

Οι 24 h είναι 24 ώρες αγώνας και απορώ που τόσος πολύς κόσμος θεωρεί ότι πάει μια περιπετειώδη βόλτα. Από τα 8 πληρώματα της Εύβοιας , που γνωρίζω εγώ , μόνο τα 2 εχουν δεί Road Book από κοντα !!

Η λύση είναι απλή. Διαλέγεις κάποιον ή κάποιους αγώνες και συμμετέχεις. Είναι πολύ δύσκολο για ένα πλήρωμα που τρέχει στα RR , από χόμπυ , να πάει σε ΟΛΟΥΣ τους αγώνες. Είναι και το μπαλκόνι......... Αντε να προκύψει και μια αίτηση διαζυγίου........... θα βγεί πανακριβο το RR .

Ενα καλύτερο χρονικό μοίρασμα των αγώνων θα έφερνε περισσότερα πληρώματα στην εκκίνηση , αλλα αφού οι διοργανωτές δε μπορούν ή δε θέλουν να συντονιστούν........
Elias Nicolaou
Posts: 107
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:25
Location: Βουλα - Αττικη

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Elias Nicolaou »

Επειδη δεν παρακολουθω το πρωταθλημα δεν με νοιαζει αν ο αγωνας του Ιχνηλατη βγει εκτος πρωταθληματος.
Εχοντας δει και το προγραμμα στις αρχες του χρονου ειχα αποφασισει να κανω και τον αγωνα του Καρπενησσιου (αρχες Νοεμβρη) θεωρωντας οτι θα ηταν 8ωρος Αντοχης.
Απο την στιγμη που εγινε τρι-ημερος δεν μπορω (κυρίως) χρονικα.

Επισης να θυμισω οτι μετα την ληξη του 24ωρου αγωνα του Ιχνηλατη το 2008, γραφτηκε στο παλιο forum οτι ο αγωνας καθιερωθηκε (ατυπα ισως) να γινεται καθε χρονο το τελευταιο Σαββατοκυριακο του Νοεμβρη.
Ηλιας Νικολαου
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by stavrosd »

Φωκίωνα το hobby που διαλέξαμε ξέρουμε οτι είναι σχετικά ακριβό (5-10 χιλιάρικα το χρόνο ανάλογα το όχημα και τα "τυχερά" :o ) οπότε δε νομίζω οτι το πρόβλημα είναι οτι για το 2009 θα γίνουν 4 αγώνες (με το πευκί) που έχουν υψηλές απαιτήσεις σε χρήμα-χρόνο-κόπο, αλλά
1ον οτι οι τρεις απο αυτούς είναι στη σειρά σε 1,5 μήνα και
2ον οτι όταν έγινε η προκύρηξη δέν υπήρχαν οι προδιαγραφές των αγώνων (μονοήμεροι-τριήμερη-δεκαπενθήμεροι ...) ώστε να προλάβουμε καταστάσεις και όλοι να είναι ευχαριστημένοι.

Μόνο ο 24ωρος ήταν γνωστός και τον είχαμε στο μυαλό μας.
Elias Nicolaou wrote:... μετά την ληξη του 24ωρου αγωνα του Ιχνηλατη το 2008, γραφτηκε στο παλιο forum οτι ο αγωνας καθιερωθηκε (ατυπα ισως) να γινεται καθε χρονο το τελευταιο Σαββατοκυριακο του Νοεμβρη.
Δεν υπαινήσομε τίποτα.
Πιστεύω οτι κανένας απο τους οργανωτές δε θέλει το κακό του χώρου, αλλά δεν υπάρχει κανένας συντονισμός, καμία συνεννόηση μεταξύ τους και μεταξύ μας.
Και ευθύνη φέρουμε και εμείς οι αγωνιζόμενοι που παρακολουθούμε παθητικά τα πράγματα και δε συμμετέχουμε πιο ενεργά και οργανωμένα.

Νομίζω οτι αυτή η κουβέντα δεν αφορά αυτό το thread οπότε ίσως θα πρέπει να συνεχίσουμε κάπου αλλού..
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by friar »

stavrosd wrote:Νομίζω οτι αυτή η κουβέντα δεν αφορά αυτό το thread οπότε ίσως θα πρέπει να συνεχίσουμε κάπου αλλού..
πάμε λοιπόν --> Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις

maintanos domain :P
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Φωκίων

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Φωκίων »

Οκ λοιπον αν εχει την καλοσυνη ο λεβγιεδουχος μας να μετακομισει τα σχετικά ποστ... ( αυτου περιλαμβανομενου )
Η επιθυμία σας διαταγή [Admin]

Γιατι + τοις αλλοις εχω και την εξης απωρεια...
οταν η επιτροπη 4Χ4 εβγαλε το προγραμμα
το τι αγωνας ειναι σε καθε ημερομηνια ηταν γνωστο????
Οκ εστω ατυπα ολος ο κοσμος ηξερε οτι ο αγωνας του Ιχνιλάτη θα ειναι 24ωρος
και η ομαδα trailride ειχε ( νομιζω ) απο την αρχη δηλωσει οτι το Πευκι θα ηταν 2ημερο
(σ' αυτο το σημειο να μην μιλησω περι συντελεστων - ισως κι η ανωτερω ασαφεια να μην "πονηρευε" κανεναν καθοτι ως τελευταιο αγωνα οκ ας εχει κι αυτος τον ιδιο συντελεστη με τους αλλους - μην ειμαστε τοσο "σφιχτοι" - κατι που μοιαζει κατανοητο )

Ομως αλλο ένας 1000αρης αλλο...... 3!!!!!!!
Και μαλιστα "κολλητα" ο ενας πισω απο τον αλλο, να ηταν "σπαρμενοι" πχ ενας στην αρχη ενας μεση ενας τελος( ο οποιος ξαναλεω ηταν ηδη γνωστο ΤΙ θα ηταν) δεν θα ηταν πιο λογικό????
Περιμενω με μεγαλη περιεργεια να δω σε τι κατασταση θα ειναι τα αυτοκινητα μετα τον τερματισμό του Ιχνιλάτη και ποια θα ειναι η κυρια αιτια εγκαταληψεων απο τους οδηγους που ακολουθουν το πρωταθλημα ειδικά...

Απλά απωρω καθοτι δεν βλεπω "αντιδραση" απο την πλευρα των οδηγων περαν του Σταυρου και του Μανου οποτε μαλλον πρεπει να θεωρηθει οτι ειμαι τελειως λαθος...
( Ειμαι????)
Τα κοστη πλεον ξεφευγουν περαν της οποιας ερασιτεχνικής λογικης και καποια αυτοκινητα ΑΝ καταφερουν να τερματισουν και τον Ιχνηλατη θα ειναι πλεον ΠΟΕ οσα ( και θα ειναι πολλά :( ) λεφτα πεσουν στο ενδιαμεσο

Αυτα ομως η επιτροπη 4Χ4 δεν τα βλεπει???? ή και παλι εγω ειμαι λαθος???
Μηπως εν οψη 2010 η επιτροπη 4Χ4 ΜΑΖΙ με τους οδηγους ( εκπρωσωπους αυτων - υπαρχουν ??? ) κατσουν και βαλουν ενα προγραμμα????
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by friar »

Επιτροπή ??? ποιά επιτροπή????
Δεν το είδατε όταν η πενταμελής παρουσιάστηκε στην ΕΘΕΑ πως έτρεξαν να την κάνουν δεκαμελή για να την φιμώσουν και την στελέχωσαν με πρόσωπα που στην Λάρισα δήλωναν την αντίρηση τους να συμπεριληφθούν σε επιτροπή, για κάνω πάλι λάθος???

Κύριος, μη μέλος της Επιτροπής μου έλεγε στο Ναύπλιο για μία απόφαση της Επιτροπής (που δε μπορούσε ((η δεν ήθελε))να μου αποκαλύψει τις λεπτομέρειες αφού δεν ανήκω στην Επιτροπή) και αυτήν την απόφαση δύο μέλη της που ήσαν εκεί παρόντα αγνοούσαν. Τρίτο κι τέταρτο μέλος που ρωτήθηκαν τηλεφωνικά και αυτοί αγνοούσαν.
Ξέρω πλειοψηφική απόφαση.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Φωκίων

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by Φωκίων »

Μονο και μονο ενημερωτικά, επειδη πολλοι μπορει να μην ξερουν ποιοι ειναι στην επιτροπη
( Αλφαβητικά )
http://www.ethea.elpa.gr/?cat_id=104&page_id=1099

ΕΠΙΤΡΟΠΗ 4Χ4
ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Πρόεδρος

ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΑΛΕΚΟΣ

ΒΛΑΣΑΚΙΔΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ

ΓΩΓΟΥ ΘΩΜΑΣ

ΔΟΥΚΕΡΗΣ ΣΠΥΡΟΣ

ΜΗΛΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΣΙΔΕΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΣΤΑΘΑΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΤΣΕΤΣΟΣ ΚΩΣΤΑΣ
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by friar »

Για την Ιστορία
Μέρος Πρώτον

Δημοσιεύθηκε: Τετ 10 Σεπ, 2008 10:15 πμ Θέμα δημοσίευσης:

Συζήτηση θεμάτων 4Χ4, Λάρισα 30 & 31 Αυγούστου 2008

Με πρόταση του Θωμά Γώγου (Action Off Road Club) και αποδοχή από τις παρακάτω λέσχες και ομάδες 4Χ4
1. 4X4 Sports Club Ναύπλιο
2. 4X4Fun.gr
3. Action Off Road Club
4. Off Road Club Kαβάλας
5. Εξερευνητική Λέσχη 4Χ4 Ροδου
6. Λέσχη 4Χ4 Αράκυνθου Αιτωλοακαρνανίας
7. Λέσχη 4Χ4 Γρεβενών
8. Λέσχη 4Χ4 Έβρου
9. Λέσχη 4Χ4 Ηρακλείου Κρήτης
10. Λέσχη 4Χ4 Θεσπρωτίας
11. Λέσχη 4Χ4 Ιωαννίνων
12. Λέσχη 4Χ4 Καρδίτσας
13. Λέσχη 4Χ4 Καστοριάς
14. Λέσχη 4Χ4 Κέρκυρας
15. Λέσχη 4Χ4 Κομοτηνής
16. Λέσχη 4Χ4 Κόνιτσας
17. Λέσχη 4Χ4 Κω
18. Λέσχη 4Χ4 Περιστερίου
19. Λέσχη 4Χ4 Πτολεμαίδας
20. Λέσχη 4Χ4 Χανίων
21. Λέσχη Εκάλη 4Χ4
22. Λέσχη Τετρακίνησης Κέρκυρας
23. Λέσχη Τετρακίνησης Μυτιλήνης
24. Λέσχη Τετρακίνησης Ξάνθης
25. ΛΕΤΕΚαβάλας
26. Περιηγητικη Λέσχη Ευριπου 4Χ4
27. ΣΤΕΒΕ
28. ΣΤΕΜαγνησίας
29. Braters
30. Crabers Club
31. Iron Team
32. Off Road Team
33. Skartaekato
34. to4X4.gr
35. Vitara Club
36. Βέροια
37. Ιχνηλάτης


πραγματοποιήθηκε στη Λάρισα στις 30 και 31 Αυγούστου 2008 συνάντηση με θέμα «ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΘΕΜΑΤΩΝ 4Χ4 ΓΙΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ, ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2009».

Την συζήτηση διεύθυνε συντονιστική επιτροπή αποτελούμενη από τους

Βαξεβάνη Μπάμπη (Λέσχη Τετρακίνησης Λέσβου)
Βλασακίδη Φίλιππο (Λέσχη 4Χ4 Έβρου)
Γώγου Θωμά (Actιon Off Road Club)
Σιδέρη Παναγιώτη (Ironteam)
Σιδέρη Χρήστο (Λέσχη 4Χ4 Κω)


Συμμετέχοντες

Actιon Off Road Club
Α.Λ.Α.Καρπενησίου
Ironteam
Ιχνηλάτης
Λέσχη 4Χ4 Αράκυνθου Αιτωλοακαρνανίας
Λέσχη 4Χ4 Γρεβενών
Λέσχη 4Χ4 Θεσπρωτίας
Λέσχη 4Χ4 Καρδίτσας
Λέσχη 4Χ4 Καστοριάς
Λέσχη 4Χ4 Κέρκυρας
Λέσχη 4Χ4 Κομοτηνής
Λέσχη 4Χ4 Κω
Λέσχη 4Χ4 Λάρισας (υπό σύσταση)
Λέσχη Εκάλη 4Χ4
Λέσχη Τετρακίνησης Εύβοιας
Λέσχη Τετρακίνησης Λέσβου
Off Road Club Καβάλας
Off Road Team
Σ.ΤΕ.Β.Ε.
Σύλλογος Τετρακίνησης Μαγνησίας
ΕΛΠΑ (σαν παρατηρητής)




Αποφάσεις

1. Μυστική ή φανερή η ψηφοφορία; Με μία μόνο ψήφο κατά η ψηφοφορία αποφασίστηκε να είναι φανερή.
2. Να γίνουν δεκτές ψήφοι από αντιπρόσωπο; Με μία μόνο ψήφο κατά, αποφασίστηκε να μην γίνουν δεκτές ψήφοι από αντιπρόσωπο.
3. Να είναι δεσμευτική η κάθε απόφαση και για όσους διαφωνούν; Αποφασίστηκε ομόφωνα να είναι δεσμευτική.
4. Να είναι η ψήφος μία για κάθε συμμετέχοντα; Ψηφίστηκε ομόφωνα ναι.
5. Πώς να γίνει η διαχείριση του θέματος αγώνες; Με μία αποχή από τη ψηφοφορία ψηφίστηκε το εξής: δημιουργούμε επιτροπή και ζητάμε από την ΕΛΠΑ να την αποδεχθεί με δικό της προεδρεύοντα. Αν δεν την αποδεχθεί, τότε οι δύο επιτροπές, δική μας και της ΕΛΠΑ και να συνεργάζονται οι δύο επιτροπές.
6. Επιτροπές: με ψήφους 11 υπέρ και 4 κατά αποφασίστηκε να δημιουργηθεί μία 5μελής επιτροπή που θα διαχειρίζεται τα θέματα αγώνων 4Χ4 με παράσταση στην ΕΛΠΑ-ΕΘΕΑ. Με ομόφωνη απόφαση η επιτροπή αυτή αποτελείται από τα εξής άτομα
i. Αθανασίου Γιάννης (Ιχνηλάτης)
ii. Βλασακίδης Φίλιππος (Λέσχη 4Χ4 Έβρου)
iii. Γώγου Θωμάς (Action Off Road Club)
iv. Μήλας Παναγιώτης (Λέσχη Εκάλη 4Χ4)
v. Σιδέρης Χρήστος (Λέσχη 4Χ4 Κω)
7. Ισχύς κανονισμών: ομόφωνα αποφασίστηκε να μην αλλάζουν οι κανονισμοί αγώνων κατά τη διάρκεια της χρονιάς, ιδιαίτερα πριν τον αγώνα και περισσότερο στους τρόπους χρονομέτρησης.
8. Δημιουργία και αλλαγή κανονισμών: με δύο ψήφους κατά, αποφασίστηκε να το χειρίζεται η επιτροπή με ενημέρωση των αγωνιζομένων.
9. Κόστος συμμετοχής στους αγώνες: αποφασίστηκε ομόφωνα να μην μπει μπλαφόν στο παράβολο συμμετοχής.
10. Θέμα ασφαλείας, με κορδέλες ασφαλείας στα trial: αποφασίστηκε ομόφωνα να μπει υποχρεωτικά δίχτυ στις ειδικές trial, trophy και wild terrain στα 2 μέτρα από την ειδική. Όπου χρειάζεται στα trophy.
11. Υποχρεωτικό Roll Cage: ΄
i. αποφασίστηκε με 15 ψήφους υπέρ να γίνει υποχρεωτικό το roll cage σε αγώνες Trophy και Wild Terrain από το 2009.
ii. Στους αγώνες Enduro, Trail Ride και Αντοχής, με 12 ψήφους υπέρ, αποφασίστηκε να είναι υποχρεωτικό το roll cage στη μεγάλη κατηγορία από το 2010.
iii. Για τα trial η απόφαση αναβλήθηκε για να ενσωματωθεί με τους νέους κανονισμούς. Σίγουρα θα ενσωματωθεί με την Κ3, ίσως και με την Κ2.
12. Υποχρεωτική χρήση κράνους στους αγώνες με απλές: με 7 ψήφους υπέρ, ψηφίστηκε η υποχρεωτική χρήση κράνους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, σε όλους τους τύπους αγώνων. 4 ψήφους έλαβε η πρόταση να είναι υποχρεωτικό μόνο στα trophy. 1 ψήφο έλαβε η πρόταση να είναι στη διακριτική ευχέρεια του οργανωτή.
13. Αγώνες και έπαθλα: με ομόφωνη απόφαση τη διαχείριση των επάθλων και του αριθμού των αγώνων έχει η επιτροπή.
14. «Φιλικοί» αγώνες: με ομόφωνη απόφαση όλοι οι φιλικοί αγώνες πρέπει να έχουν την άδεια της ΕΘΕΑ για λόγους ασφάλισης.
15. Χρηματικά βραβεία: με 9 ψήφους κατά και 3 υπέρ αποφασίστηκε να μην θεσμοθετηθούν χρηματικά βραβεία για τους αγώνες και τα έπαθλα.
16. Να υπάρχουν τεχνικοί (ηλεκτρολόγος, μηχανικός, λαστιχάς) με ευθύνη της οργάνωσης σε κάθε αγώνα: Ομόφωνα αποφασίστηκε να μην είναι υποχρεωτικό, αλλά θεμιτό και να παροτρυνθούν οι λέσχες να το εφαρμόσουν
17. Ενοποίηση επάθλων: αποφασίστηκε ομόφωνα να διαχειριστεί η επιτροπή την ενοποίηση των επάθλων enduro, trail ride και αντοχής σε συνεργασία με τους οργανωτές. Για τα trophy και τα wild terrain μετά τη διαμόρφωση του προγράμματος. Αποφασίστηκε παράλληλα να μην υπάρχει έπαθλο στο οποίο όλοι οι αγώνες θα γίνονται από έναν οργανωτή.
18. Πρόσβαση στα δάση, πετρελαιοκίνηση στα αστικά κέντρα: αποφασίστηκε ομόφωνα να το δούμε γενικά με παραστάσεις της επιτροπής, δημοσιοποίηση των ενεργειών μαζεύοντας τις δράσεις των λεσχών και να δείξουμε το καλό μας πρόσωπο με αναφορές και κείμενα αρκετές φορές τον χρόνο.
19. Εθνική ομάδα 4Χ4: αποφασίστηκε ομόφωνα να προσπαθούμε να είναι αντιπροσωπεία Ελλάδας οι συμμετέχοντες σε εκδηλώσεις και αγώνες 4Χ4 του εξωτερικού.
20. Τεχνικός κανονισμός trial: αποφασίστηκε ομόφωνα να ανατεθεί στην επιτροπή, η οποία έχει την υποχρέωση να τον γνωστοποιήσει στις λέσχες για αλλαγές.



Για την Ιστορία
Μέρος Δεύτερο

Δημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Σεπ, 2008 7:00 μμ Θέμα δημοσίευσης:



17/9/2008 ΕΠΙΤΡΟΠΗ 4Χ4
Η ΕΘ.Ε.Α στην συνεδρίαση της 16/9/2008 αφού μελέτησε τις προτάσεις που προέκυψαν από την Πανελλήνια συνάντηση των λεσχών 4Χ4 της 30-31/8/2008 στη Λάρισα, προχώρησε σε σύσταση επιτροπής 4Χ4 και SUV στην οποία μετέχουν οι εξής:

Παυλόπουλος Γιώργος Πρόεδρος
Αθανασίου Γιάννης
Αποστολίδης Αλέκος
Βλασακίδης Φίλιππος
Γώγου Θωμάς
Δουκέρης Σπύρος
Μήλας Παναγιώτης
Σιδέρης Χρήστος
Σταθάκος Δημήτρης
Τσέτσος Κώστας

Βασικοί Στόχοι της επιτροπής είναι
· Η εποπτεία των αγώνων στον Ελλαδικό χώρο
· Η μελέτη των προβλημάτων και υποβολή προτάσεων στην ΕΘ.Ε.Α/ΕΛΠΑ
· Η προώθηση και προβολή των αγώνων 4Χ4
· Η προώθηση και προβολή της κοινωνικής προσφοράς των ομάδων 4Χ4
· Η προώθηση και προβολή των τουριστικών συγκεντρώσεων των ομάδων 4χ4
Η επιτροπή θα συνεδριάζει σε τακτά χρονικά περιθώρια και θα εισηγείται τις προτάσεις της στην ΕΘ.Ε.Α για έγκριση και εφαρμογή.

Από τη Γραμματεία της ΕΘ.Ε.Α

http://ethea.elpa.gr/index.php?cat_id=20&page_id=1062
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: 24 Ώρες 4Χ4 2009

Post by stavrosd »

Φωκίων wrote: ....
Απλά απωρω καθοτι δεν βλεπω "αντιδραση" απο την πλευρα των οδηγων περαν του Σταυρου και του Μανου οποτε μαλλον πρεπει να θεωρηθει οτι ειμαι τελειως λαθος...
( Ειμαι????)
...
Αυτα ομως η επιτροπη 4Χ4 δεν τα βλεπει???? ή και παλι εγω ειμαι λαθος???
Μηπως εν οψη 2010 η επιτροπη 4Χ4 ΜΑΖΙ με τους οδηγους ( εκπρωσωπους αυτων - υπαρχουν ??? ) κατσουν και βαλουν ενα προγραμμα????
Όχι δεν είσαι λάθος.
Απλά όπως σε πολλά πράγματα σ'αυτο τον τόπο υπάρχουν δύο λογικές
η " άλλος θα βγάλει το φίδι απο τη τρύπα"
και η "εγώ ? τι μπορώ να κάνω? τίποτα!"
γι'αυτο και τίποτα δε γίνεται.

Το θέμα είναι κατά τη ταπεινή μου γνώμη να συνειδητοποιηθούμε όλοι για το πώς θέλουμε να γίνονται τα πράγματα και στη συνέχεια να μην αφήσουμε κανέναν να τα προσαρμόζει στα μέτρα του.
Μιλάω για τους αγωνιζόμενους κυρίως αφού είναι τα μυρμήγκια τις υπόθεσης (όποιος έχει παιδιά και έχει δεί το ζουζούνια καταλαβαίνει ;) ).

Θα πρέπει εμείς (οι αγωνιζόμενοι) να συναποφασίσουμε πως θέλουμε τους κανόνες του παιχνίδιου και στη συνέχεια να τους συζητήσουμε με τους οργανωτές να τους εμπλουτίσουμε με τις απόψεις και τις γνώσεις τους και να μήνουμε πιστοί σε αυτούς.

Δε πιστεύω οτι καμία επιτροπή 5-10 ανθρώπων μπορεί να επιβάλει οτιδήποτε σε ένα χαώδες σύστημα (βλέπε και την υπόλοιπη κοινωνία γύρο μας).
Ασε δε που στη περίπτωσή μας τα πράγματα είναι σχετικά εύκολα.
Πόσοι είμαστε 30?40?50?πληρώματα που πραγματικά το αγαπούν αυτό το hobby και επενδύουν σε αυτό ότι μπορούν (δε μιλάω για χρήματα σε απόλυτους αριθμούς, ούτε για πλήθος συμμετοχών αλλά για εγκάρδιο ενδιαφέρον) λίγο πολύ όλοι γνωριζόμαστε.
Ας οργανωθούμε για να βοηθήσουμε και να ενδυναμώσουμε την όποια επιτροπή θα καλεστεί να λύσει θέματα στη λεπτομέρεια τους και να δρομολογήσει το πρωτάθλημα.
Για να μή μένουν και σκιές πάνω σε κανένα και να επωμίζονται όλοι τη ευθύνη και το κόστος που τους αναλογεί και να μή πέφτει όλο στα μυρμήγκια.
Ας έρθει μετά ο οποιοσδήποτε Αθανασίου, Κατσιμαλής, DOC, Αποστολίδης και Δουκέρης και να καταστρατηγήσει τα συμφωνημένα δίνοντάς μας υποπροϊόντα ή κάνοντας του κεφαλιού του με ρίσκο να είναι αυτός και οι άνθρωποι του μόνοι στα βουνά (βλέπε F1).

Δε πρέπει να φωνάζουμε στους άλλους αν εμείς οι ίδιοι δε κάνουμε τα πρέποντα.


Είμαι 3-4 χρόνια στο χώρο και δυστυχώς δε έχω πράξει τα δέοντα ακολουθώντας τις λογικές που ανέφερα στη αρχή.
Ομολογώ οτι απλά ερχόμε στην εκκίνηση και επειδή γουστάρω να τρέχω παραβλέπω πολλά και δε πολυσκοτίζομαι και απλά επαναπαύομαι ότι άλλοι θα λύσουν τα προβλήματα.
Έχω γνωρίσει όμως αρκετούς απο τους συναθλητές μου και όπως και εγώ έχουν άποψη, επιθυμίες και γνώση αλλά είναι εγκλωβισμένοι στις λογικές που έχουν κάνει ρημάδι αυτή τη χώρα.
Αν δεν αλλάξουμε αυτό και του χρόνου τρέξουν όλα καλά, δε θα πρέπει να χαιρόμαστε... θα είναι απο κωλοφαρδία.
Last edited by stavrosd on Wed Jun 24, 2009 00:14, edited 2 times in total.
Δημητριάδης Σταύρος
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”