πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by stavrosd »

Γιάννης Αθανασίου wrote:Αν μου δώσετε μία-δύο μέρες, θα έχετε και ονόματα και θέσεις και όλα.
:?: :?: :?:
Κάτσε τώρα γιατι θα τρελαθώ!

Τί θα δώσεις Γιάννη?
Ποιοί καθυστερούν και γιατί?
Ποιοί λένε άλλα και κάνουν άλλα?
Ποιοί είναι οι "κακοί"?


Αν μπορείς, πραγματικά θα ενθουσιαστώ!
Προσωπικά δεν νομίζω οτι μπορείς και για αυτό δεν το έχεις κάνει τόσο καιρό που στο ζητάω!

Με αποδείξεις και όχι ενδείξεις και συμπεράσματα που βασίζονται σε φήμες ε?
Κατηγορίες έχω ακούσει κατα καιρούς πολλές απο πολλούς,αλλα όποτε έχω προσπαθήσει να τις διασταυρώσω καταλήγω να δίνω δίκαιο σε όλους (με την λογική οτι κάθε άποψη έχει τα συν και τα πλην)!



Φίλε Νικόλα
με όλα αυτά που λές δυστυχώς επιβεβαιώνεις το αναξιοκρατικό σύστημα που λειτουργεί η χώρα μας!
Καταλαβαίνω οτι τέτοια πράγματα κάνουν κακό στην διεξαγωγή του αγώνα και μπορούν να δημιουργήσουν προστριβές.
Αλλά όπως έχω πεί και άλλη φορά είναι το κερασάκι στην τούρτα! Όχι η τούρτα!
Το αν πολλές φορές κάποιος κάνει τη δουλειά τεσσάρων ή τέσσερις τη δουλειά ενός έχει να κάνει με την διαδικασία κυρίως και όχι απαραίτητα με το αποτέλεσμα.
Στην τελική οι αγωνιζόμενοι-χορηγοί (πελάτες) μπορεί να μήν καταλάβουν τίποτα!
Προσωπικά πιστεύω οτι το βασικό είναι να είναι ξεκάθαρο το πλαίσιο. Αν αυτό είναι ξεκάθαρο και σωστά σχεδιασμένο οι λύσεις θα βρεθούν για να έρθει και το αποτέλεσμα.
Θα πρέπει να είναι έγκαιρη η πληροφορία (να μη νοιώθουμε οτι μας κάνουν και χάρη που ανακοινώνουν μέσα Ιανουαρίου πρόγραμμα και τα υπόλοιπα όποτε) ώστε να δημιουργείτε το κλίμα τάξης που όλοι επιθυμούμε και να μή νοιώθουμε οτι όλα είναι στο πόδι (μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά)!

Το άν τα 4Χ4 είναι φτωχοί συγγενείς είναι λίγο πολύ γνωστό.
Βέβαια αν κρίνω απο τους υπολοίπους θεσμούς μάλλον ευκαιρία θα το έλεγα παρά κακό.
Τα έχουμε πεί πολλές φορές (και θα τα ξαναπούμε αν πρέπει, αλλά ας δώσουμε λίγο χρόνο)
Δημητριάδης Σταύρος
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by stavrosd »

Nicolas wrote: Ακόμα και αν πρόκειται για κάλυψη των συμφερόντων κάποιων, και μόνο το γεγονός οτι ούτε τα συμφέροντά τους δεν μπορούν να καλύψουν σε εύλογο χρόνο και αθόρυβα, και αυτό την ανικανότητά τους δείχνει.
Για ποια συμφέροντα μιλάς?
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω!
Δημητριάδης Σταύρος
Γιάννης Αθανασίου

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Με τις ίδιες τις δικές τους τις δηλώσεις Σταύρο... απλά να κλείσω το τεύχος.
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by Nicolas »

stavrosd wrote:
Nicolas wrote: Ακόμα και αν πρόκειται για κάλυψη των συμφερόντων κάποιων, και μόνο το γεγονός οτι ούτε τα συμφέροντά τους δεν μπορούν να καλύψουν σε εύλογο χρόνο και αθόρυβα, και αυτό την ανικανότητά τους δείχνει.
Για ποια συμφέροντα μιλάς?
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω!
Για τίποτα συγκεκριμένο δεν μιλάω Σταύρο μου.
Λέω οτι ακόμα και ΑΝ υπάρχουν, θα έπρεπε τουλάχιστον για το θεαθήναι να τα έχουν τακτοποιήσει πριν την έναρξη της χρονιάς.
Δεν ισχυρίζομαι ούτε λέω τίποτα παρά μόνο για όσα έχω προσωπική εμπειρία.

Σχετικά με το κερασάκι και την τούρτα, έχε υπόψιν οτι ο ίδιος που έναι υπεύθυνος για τους κανονισμούς είναι και για όλα τα υπόλοιπα που έχουν να κάνουν με τεχνικούς εφόρους κλπ κλπ κλπ.
Πρόκειται για τον Αλέξη Μαραντζίδη, επικεφαλής τεχνικό έφορο της ΕΘΕΑ.
Το οτι δεν υπάρχουν ακόμα κανονισμοί δεν είναι άμεση συνέπεια πράξεων του Μαραντζίδη ο οποίος γενικότερα τρέχει και δεν φτάνει,
αλλά αν εγώ ήμουν επικεφαλής τεχνικός έφορος θα είχε πάρει ο διάολος όλους τους υπόλοιπους που "κάνουν κάνουν και τίποτα δεν φκιάνουν".
Στην φάση που είμαστε, ούτε που με ενδιαφέρει το ποιοί είναι, ούτε το αν δούλεψαν ή μας δούλεψαν ούτε και τα πραγματικά ή υποτιθέμενα συμφέροντά τους.
Σε τελική ανάλυση δεν είναι δουλειά μου να κάνω τον ντετέκτιβ.
Όπως είπες και συ, ο "πρόεδρος" θα δεχτεί τα χειροκροτήματα ή τις μούντζες...
Μιλάμε λοιπόν για τη γενικότερη απαξίωση του θεσμού και όχι για τα παθήματά μου που αναφέρω ως απόδειξη αυτού...
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by stavrosd »

Και εγώ τα παθήματα σου τα εισέπραξα ως παραδείγματα για την κακή λειτουργία της ΕΘΕΑ!
Απλά αυτό που λέω, έλεγα (και μάλλον θα λέω) είναι οτι αν εμείς (οργανωτές, αγωνιζόμενοι, επιτροπές κλπ) ξέρουμε τι θέλουμε και το συμφωνήσουμε όχι μόνο πρόβλημα δεν θα έχει η εκάστοτε ΕΘΕΑ αλλά θα μας ευχαριστεί που την απαλλάξαμε απο το επιπλέον φόρτο.
Αυτό θεωρώ είναι το πρόβλημα, εμείς και όχι ο κ Μαραντζίδης ή όποιος άλλος που όπως λες τρέχει και δε φτάνει!
Το μεγάλο ερώτημα είναι γιατί εμείς δεν μπορούμε να τα βρούμε.

Ολοκληρωμένη πρόταση να πάμε στην ΕΘΕΑ και να πούμε
"Να οι κανονισμοί, να οι αγώνες και το πλάισιο τους. Διαβασε τους και υπογραψε τους!"
Δεν το έχουμε κάνει ποτε!?
Αυτά τα οι κανονισμοί ήταν απο τον Οκτώμβριο τα ακούω βερεσε αφού τα ζητάμε απο τότε και δεν έχουμε δει τίποτα. (κάτι "παραρτήματα" κανονισμών δεν τα θεωρώ ολοκληρωμένη πρόταση)!
Δημητριάδης Σταύρος
Γιάννης Αθανασίου

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Κι όμως Σταύρο ήταν έτοιμοι... και υπάρχουν αποδείξεις γι΄αυτό. Απλά... έπρεπε να πάρουν έγκριση!
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by Nicolas »

Πρώτα απ'όλα Σταύρο μου δεν είναι δουλειά "δική μας" να βγάλουμε κανονισμούς.
Η διαδικασία δεν είναι τους βγάζουμε και τους υπογράφει ο εκάστοτε επικεφαλής τεχνικός έφορος.

Οι κανονισμοί πρέπει να είναι σύμφωνοι και με τα διεθνή πρότυπα, τουλάχιστον αν θέλουμε να έρθει και κανένας ξένος να μας τιμήσει ενώ δεν είναι τόσο απλό όσο το βάζουμε ή δεν βάζουμε κλουβί.

Σαφώς είναι δύσκολη δουλειά αλλά γι αυτό υπάρχουν οι αρμόδιοι, για να την κάνουν.
Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι το οτι δεν πήραμε εμείς μία απόφαση να υπογράψει ο Μαραντζίδης.
Το πρόβλημα είναι οτι δέχτηκε ο Μαραντζίδης να ανακατευτούμε ενεργά στην έκδοση κανονισμών.
Αν είναι δυνατόν!!!!

Μαζεύτηκαν 10 λέσχες και άλλοι τόσοι ανεξάρτητοι, όπου ο καθένας ήθελε να προωθήσει το δικό του αγώνα, κάποιοι άλλοι ήθελαν επιπλέον να απαξιώσουν ή και να βλάψουν τον αγώνα του κατά τα άλλα συναδέλφου τους και γενικότερα γίνεται της κακομοίρας. Οι δε αγωνιζόμενοι, έχουν και αυτοί λόγο αφού όσοι δεν έχουν τα χρήματα, δεν θέλουν να γίνει αυστηρό το πλαίσιο ενώ όσοι τα έχουν είναι σύμφωνοι. Δεκτά όλα αυτά, αλλά από το εκφράζω πρόταση στο "να αποφασίσουμε εμείς και να υπογράψει ο Μαραντζίδης" είναι πολύς δρόμος.

Ο λόγος που υποθέτω οτι ο Μαραντζίδης δέχτηκε να ανακατευτούν και τρίτοι στην έκδοση κανονισμών είναι το γεγονός οτι στην Ελλάδα το 4χ4 δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλές με φυσική συνέπεια αν οι κανονισμοί ήταν επιπέδου rally να μην μπορούσε κανένας να τρέξει λόγω κόστους, έλλειψης χορηγών κλπ. Έτσι επιστρατεύτηκαν οι έμπειροι διοργανωτές προκειμένου να δώσουν το στίγμα του πού βρισκόμαστε και να προσαρμοστούν οι υπό έκδοση κανονισμοί ανάλογα.
Επιπλέον υπάρχει και η περίπτωση οργανωτών που είναι μέσα έξω στην ΕΘΕΑ και εκ των πραγμάτων "βοηθούν" σε αυτά τα θέματα. Δεν ήταν όμως δίκαιο να ανακατεύεται ο ένας διοργανωτής και όχι ο άλλος. Έτσι καταλήξαμε να έχουμε όλοι άποψη (οργανωτές, αγωνιζόμενοι κλπ) και ο καθένας την δική του!


Τελικά το θέμα είναι ένα.
Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει.
Κατά την ταπεινή μου άποψη ο ρόλος των οργανωτών θα έπρεπε να είναι απλά συμβουλευτικός έτσι ώστε το σώμα τεχνικών εφόρων να έχει γνώση του πού πατάει σε σχέση με την ελληνική πραγματικότητα, και να μην συμμετέχουν καθόλου σε οποιαδήποτε διαδικασία έκδοσης κανονισμών.

Για πήγαινε στον Γκρόνκε (επικεφαλής τεχνικός έφορος της FIA) και πες του πως έχουμε επιτροπή αποτελούμενη από οργανωτές και λέσχες που συμμετέχουν στην έκδοση τεχνικών κανονισμών και θα γελάει 3 βδομάδες. Μετά θα μας διαγράψει όλους!


Αυτό βέβαια προϋποθέτει οτι θα εφαρμοστούν και οι υπόλοιποι κανονισμοί που μιλάνε για σύγκρουση συμφερόντων. Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να είσαι τεχνικός έφορος και αγωνιζόμενος την ίδια χρονιά πόσο μάλλον να είναι τεχνικός έφορος, αγωνιζόμενος, διοργανωτής και οργανωτής γενικότερα όχι μόνο την ίδια χρονιά αλλά επί σειρά ετών.
Είναι πολύ πιθανόν αν διοργάνωνα εγώ αγώνα και παράλληλα έπρεπε να φτιάξω κανονισμό να έφτιαχνα κανονισμό που να ευννοεί τον αγώνα μου. Όχι γιατί δεν γουστάρω τον Αθανασίου για παράδειγμα και τον 24ωρο αλλά γιατί πιστεύω οτι ο Αθανασίου έχει άδικο και εγώ δίκιο, οπότε έτσι πρέπει να διοργανώνεται ένας αγώνας και έτσι πρέπει να είναι οι κανονισμοί του. Οι υπόλοιποι ή θα μάθουν τον σωστό τρόπο (δηλαδή τον δικό μου) ή θα φύγουν. Σκέψου τώρα να ήμουν και κακόβουλος...


Άρα, έχε υπόψιν Σταύρο μου, οτι το πλαίσιο στο οποίο πρέπει να κινούμαστε, είναι πως εμείς (σαν αγωνιζόμενοι και οργανωτές) θα πρέπει απλά να προτείνουμε εναλλακτικές που να συμβαδίζουν με την πραγματικότητα του χώρου μας (την οποία μόνο εμείς γνωρίζουμε) και όχι ολοκληρωμένους κανονισμούς και προτάσεις. Αυτά είναι δουλειά των τεχνικών εφόρων. Αμιγώς τεχνικών εφόρων.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by Nicolas »

Και για να γίνω και πιο συγκεκριμένος και να μην λέμε και ασάφειες,
θυμάται κανένας το γεγονός πως το αρχείο με τον τεχνικό κανονισμό 2008 από το site της ΕΘΕΑ (word document) ανέφερε στα properties ως owner τον Σπύρο Κατσιμαλή?
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Φωκίων

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by Φωκίων »

To οποιο διορθωθηκε βεβαια σε χρονο dt ασχετα αν απο τοτε εμεινε το κουσουρι ΠΡΙΝ δουμε τι γραφει το οποιο κειμενο να κοιταμε τα properties....
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by Nicolas »

Φωκίων wrote:To οποιο διορθωθηκε βεβαια σε χρονο dt....
Πράγματι διορθώθηκε. Φαίνεται...
http://www.ethea.elpa.gr/common/include ... hp?id=1905

Αδιάβαστο σε πιάνω "μαϊντανέ"... :mrgreen:
Δεν έχεις τους τελευταίους κανονισμούς trial 4x4 2009 ?
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”