πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

grek
Posts: 39
Joined: Wed Jul 15, 2009 08:28

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by grek »

friar wrote:
grek wrote:Παντως απο οτι καταλαβα εγω (..διορθωστε με αν καταλαβα λαθος) ειναι στο χερι
του Τ.Ε. πλεον να αποφασισει (εφοσον και αυτος δεν εχει ξεκαθαρα πραγματα στα
χερια του) κατα ποσο το καθε αυτοκινητο ειναι καταληλο να συμμετεχει η οχι στον
καθε αγωνα ??????
Αυτοι που αποφασιζουν....δεν εχουν ονομα να τους ρωτησουμε?????
Η απλα λεμε ΕΘΕΑ και καθαριζουμε (γιατι εκει νομιζω αρχιζει και τελειωνει ολο το ζητημα)
Σχεδόν αλλά όχι ακριβώς
Χωρίς να γράφω τους κανονισμούς και να αποφασίζω επ' αυτών, άφοβα μπορείς να ρωτήσεις εμένα και με λίγο ψάξιμο και ακόμα λιγότερη κοινή λογική μαζί θα βρούμε το σωστό.
Ξέρεις που θα με βρείς
Δεν εχω κανενα προβλημα με το αυτοκινητο,απλα με ολα αυτα που διαβαζω και που
ακουω μου εμεινε η εντυπωση οτι πρεπει να αρχισω απο την αρχη!!!!
Και ασφαλως θεληση υπαρχει να διορθωσουμε οποιδηποτε προβλημα η αβλεψια!!!
Και επειδη δεν θελω να σας ξενυχτω :lol: :lol: θα σας βρω στον αγωνα!!!!!!!!!!
Αλλα θα ηθελα να θεσω και εναν προβληματισμο??
Αφου ειναι τοσο χρονοβορα η εκδοση των κανονισμων γιατι δεν τρεχουμε με τους
περσινους και οι αρμοδιοι να αρχισουν να ετοιμαζουν τους κανονισμους του 2011?????

Παντα με καλη προθεση η αποψη μου!!!!!!!!
Γιάννης Αθανασίου

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Οι κανονισμοί ήταν έτοιμοι από τον Οκτώβρη του 2009. Τώρα γιατί δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμη, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Έπρεπε μάλλον να μπουν οι "γραμμές" που θα εξασφάλιζαν τα συμφέροντα κάποιων! Ποιά και γιατί; Με λίγο ψάξιμο μπορείς να το βρεις.
grek
Posts: 39
Joined: Wed Jul 15, 2009 08:28

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by grek »

Γιάννης Αθανασίου wrote:Οι κανονισμοί ήταν έτοιμοι από τον Οκτώβρη του 2009. Τώρα γιατί δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμη, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Έπρεπε μάλλον να μπουν οι "γραμμές" που θα εξασφάλιζαν τα συμφέροντα κάποιων! Ποιά και γιατί; Με λίγο ψάξιμο μπορείς να το βρεις.
Kαι ποση δυναμη μπορει να εχουν ...τα συμφεροντα καποιων ωστε να κρατουν σε ομηρια
τοσο κοσμο?????????
Και αυτος ο ..παπας δεν εχει ονομα να τον ρωτησουμε εμεις που δεν εχουμε συμφεροντα????????
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by Nicolas »

grek wrote: Kαι ποση δυναμη μπορει να εχουν ...τα συμφεροντα καποιων ωστε να κρατουν σε ομηρια
τοσο κοσμο?????????
Καλά, μην την ψάχνεις. Μια "παρέα" είναι...
grek wrote: Και αυτος ο ..παπας δεν εχει ονομα να τον ρωτησουμε εμεις που δεν εχουμε συμφεροντα????????

Μην λες παπάς διότι, όπως οι λίγο παλιότεροι γνωρίζουν, παραπέμπει στον friar (θυμάστε εκείνο το φοβερό κείμενο με τους σφιγκοκωλάριους? Ακόμα γελάω.).
Εκτός αν θες να πεις παπάρας οπότε και τα πράγματα αλλάζουν :mrgreen:

Αλλά ναι ρε συνάδελφοι για πείτε μας και μας που δεν είμαστε όλη την ώρα να παρακολουθούμε τα του χώρου, οτι έχετε να πείτε, να ξέρουμε ποιόν θα μουτζώσουμε βρε αδερφέ...
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by stavrosd »

Δυστυχώς και σε αυτό το χώρο
ή αυτοί που ξέρουνε δεν μιλάνε είτε γιατί έχουνε ιδία συμφέροντα είτε γιατί φοβούνται
ή βλέπουμε φαντάσματα και πρόκειται για απλή ανικανότητα!
Πάντως ονόματα δεν προκειτε να ειπωθούν αφου ευθύνες δεν μπορούν να καταλογισθούν!
Μόνο ο Πρόεδρος έχει την ευθύνη του αποτελέσματος αλλά και πάλι δεν ξέρουμε αν θα πρέπει να τον μουτζώσουμε γιατι τα τσάκισε όλα ή να τον συγχαρούμε γιατί μας γλύτωσε απο τα χειρότερα!

"Ο λύκος στην αντάρα χαίρεται"
Δημητριάδης Σταύρος
meletis

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by meletis »

Οταν ανοίγουν τα "στόματα" γίνονται γραφικοί και διάφορα άλλα όσοι μιλάνε.
Οταν μιλανε για το πρόβλημα οι διοργανωτές τρώνε κράξιμο απο τους αγωνιζόμενους για φαγωμάρα και λοιπά.
Εχετε όλοι δηλώσει ότι δεν σας ενδιαφέρει το "διαπλεκόμενο" αλλά οι καλοί αγώνες.
Αν αποφασίσετε να γίνουν όλα εν λευκώ εγώ είμαι μέσα.
Κατα τα άλλα, τα είπαμε όταν στις επιτροπές και στα διοικητικά εμπλέκονται εν ισχύ διοργανωτές, υπάρχει πρόβλημα.
Φέτος η επιτροπή ανακοινώθηκε με στελέχη εκτός "δράσης" διοργανωτικής, ευελπιστώ ότι όλα θα πάνε καλύτερα.

Απο την άλλη το προσωπικό μου παράπονο είναι ότι μάλλον δεν ξέρουμε τι θέλουμε ολοι μας.
Θέλουμε καλύτερους αγώνες αλλά πολύ φθηνές συμμετοχές, θέλουμε ασφάλεια αλλά όχι roll cage, θέλουμε χορηγούς αλλά οι εταιρείες δεν......
Θέλουμε, θέλουμε, θέλουμε.
User avatar
stavrosd
Posts: 690
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:47

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by stavrosd »

:D :D
Εδω κολλάει μια άλλη σοφη και αγαπημένη παροιμία
.
.
.
.
"Τη στραβής ψ@@@ς της φταιν οι τρίχες!"

:lol: :lol: :lol:

Πράγματι υπάρχει κενό στα θέλω και των αγωνιζόμενων!
Όποιον ρωτήσεις θα σου πεί "ασφάλεια πάνω απο όλα", "και βεβαια χρειάζεται το cage", αλλά όταν έρθει η ώρα κωλώνουν! Το θεωρούν υπερβολή και "λυπούνται" το αυτοκίνητο(μάλλον αξίζει περισσότερο απο το κέφάλι μας)!
Όλοι μας θέλουμε περισσότερες και καλύτερες παροχές αλλά με μικρότερο κόστος! Ε αυτό δεν γίνεται απο την μία μέρα στην άλλη και σίγουρα όχι αυτή την περίοδο!
Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που μπορούν να βελτιωθούν πολύ και χωρίς ιδιαίτερο κόστος. Τα έχουμε πεί πολλάκις.

Ανακατατάξεις γίνονται
οι επιτροπές αλλάζουν
οι οργανωτές προσπαθούν
οι αγωνιζόμενοι συνειδητοποιούνται.

Υπομονή να δούμε απο όλα αυτά που έχουμε συζητήσει και ζητήσει τι τελικά θα γίνει και πώς!
Δεν το λέω σαν προειδοποίηση αλλά σαν ελπίδα ;) (καθότι έχω δηλώσει ρομαντικός :P )
Δημητριάδης Σταύρος
Γιάννης Αθανασίου

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by Γιάννης Αθανασίου »

Αν μου δώσετε μία-δύο μέρες, θα έχετε και ονόματα και θέσεις και όλα.
meletis

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by meletis »

By the way είναι κρίμα σε έναν χώρο που ζεί 99% απο "αιμοδότες" και απο τις δύο πλευρές (αγωνιζόμενοι - διοργανωτές) να μιλαμε για συμφέροντα (οικονομικού τύπου δηλαδή).
Διότι προσωπικά γνωρίζω αρκετούς που προσπάθησαν να βιοποριστούν απο τους αγώνες (ειδικά τα τελευταία χρόνια) και δεν τα κατάφεραν επαρκώς (tres chique).
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: πρωταθλημα 2010 μερικες ερωτησεις.

Post by Nicolas »

stavrosd wrote:Δυστυχώς και σε αυτό το χώρο
ή αυτοί που ξέρουνε δεν μιλάνε είτε γιατί έχουνε ιδία συμφέροντα είτε γιατί φοβούνται
ή βλέπουμε φαντάσματα και πρόκειται για απλή ανικανότητα!
Φίλε Σταύρο ποτέ μου δεν πίστευα στα φαντάσματα.
Είναι φανερό οτι πρόκειται για απλή ανικανότητα.
Ακόμα και αν πρόκειται για κάλυψη των συμφερόντων κάποιων, και μόνο το γεγονός οτι ούτε τα συμφέροντά τους δεν μπορούν να καλύψουν σε εύλογο χρόνο και αθόρυβα, και αυτό την ανικανότητά τους δείχνει.

stavrosd wrote: Πάντως ονόματα δεν προκειτε να ειπωθούν αφου ευθύνες δεν μπορούν να καταλογισθούν!
Μόνο ο Πρόεδρος έχει την ευθύνη του αποτελέσματος αλλά και πάλι δεν ξέρουμε αν θα πρέπει να τον μουτζώσουμε γιατι τα τσάκισε όλα ή να τον συγχαρούμε γιατί μας γλύτωσε απο τα χειρότερα!

"Ο λύκος στην αντάρα χαίρεται"
Θα σου πώ την εμπειρία μου από τα λίγα χρόνια που παρακολουθώ τον χώρο.
Έγινα επίσημα κριτής το 2003 και για λόγους εκπαίδευσης πήγαινα κυρίως σε πρωταθληματικούς αγώνες, αναβάσεις, ακρόπολις κλπ. Αμέσως απέκτησα ταυτότητα, είχα ανθρώπους δίπλα μου να μου υποδείξουν τα κόλπα, να με οργανώσουν, να με πληρώσουν στην ώρα μου, να μου φέρουν ένα νεράκι και ένα σάντουιτς όταν ήμουν 12άωρα μόνος μου στο βουνό κλπ κλπ κλπ. Μέχρι και με ελικόπτερο ήρθαν να δουν αν είμαι εντάξει...

Μετά είπα να γίνω και τεχνικός έφορος...
Πέρασα το πρώτο σεμινάριο, έγινα δόκιμος, πήγα σε ένα σωρό αγώνες πάλι (ακρόπολις, rally, αναβάσεις, 4x4 κλπ) αλλά ούδέποτε πήρα μία αξιολόγηση προκειμένου να ανέβω ιεραρχικά και να μην είμαι πλέον δόκιμος.
Με έχουν αφήσει να ξεροσταλιάζω στον ήλιο 12άωρα, χωρίς να μπορώ να κουνηθώ λόγω φόρτου εργασίας, κανένας δεν κουνήθηκε να φέρει ένα νεράκι. Σε rally αγώνα με 80 συμμετοχές που έπρεπε να υπάρχουν τουλάχιστον 4 (όχι δόκιμοι) τεχνικοί έφοροι, τα έβγαλα πέρα μόνος μου, με δήλωσαν ως κανονικό τεχνικό έφορο στα χαρτιά αλλά αρνήθηκαν να με πληρώσουν διότι ήμουν δόκιμος...
Όσα χρόνια είμαι τεχνικός έφορος μου έχουν πει οτι θα μου βγάλουν ταυτότητα και όσο πήρες εσύ άλλο τόσο πήρα και εγώ... Σε τηλεφωνική μου συνομιλία με την ΕΘΕΑ ζήτησα τους καταλόγους τεχνικών εφόρων και μου είπαν οτι δεν υπάρχουν (κοινώς τόσα χρόνια δεν είμαι τίποτα...). Σε αυτά τα χρόνια είδα τεχνικούς εφόρους να εκμεταλλεύονται την θέση τους για προσωπικό όφελος, είδα άλλους που ενώ είναι "Α" δεν έχουν πατήσει ούτε σε ένα σεμινάριο (βάση κανονισμού αν δεν έρθεις σε σεμινάριο χάνεις την ιδιότητα) και άλλα πολλά ωραία όπως αρχεία κειμένων με κανονισμούς που είχαν την ψηφιακή υπογραφή μη εξουσιοδοτημένων ανθρώπων αναρτημένα στο site της ΕΘΕΑ...
Σε όσα σεμινάρια έχω πάει με έχουν διαβεβαιώσει οτι θα συναντηθούμε να συζητήσουμε τα θέματα του 4x4 αφού δεν προλάβαμε στο σεμινάριο αλλά όπως προείπα όσο κάλεσαν εσένα άλλο τόσο κάλεσαν και μένα.
Κάποτε μας είχαν πει οτι θα δημιουργηθεί σώμα τεχνικών εφόρων με ειδίκευση στα 4x4... Περιττό να σου πω την κατάληξη.
Προφορικά είμαι πλέον τεχνικός έφορος B'. Το ίδιο όμως μπορείς να ισχυριστείς και συ. Έχουμε τις ίδιες διαπιστεύσεις...

Οι μόνοι τεχνικοί κανονισμοί που "δουλεύουν" αυτή την στιγμή στην Ελλάδα είναι στο πορτοκαλί βιβλίο της ΕΘΕΑ (που ακόμα έχω την έκδοση του 2008 και δεν μπορώ να βρώ πιο πρόσφατη) και δουλεύουν διότι είναι μετεπεξεργασία αυτών της FIA.
Ουδέποτε φτιάχτηκαν κανονισμοί της προκοπής για τα 4x4 με φυσική συνέπεια να προσπαθούν οι οργανωτές να καλύψουν τις ελλείψεις με συμπληρωματικούς και ειδικούς κανονισμούς.

Δεν υπάρχουν χειρότερα φίλε μου για να χειροκροτήσουμε κάποιον που δεν κατρακυλίσαμε κι άλλο.
Η μόνη μας ελπίδα είναι οτι όταν φτάνεις στον πάτο μόνο πάνω μπορείς να πας. Το πότε διαπραγματευόμαστε...

Η απαράδεκτη πραγματικότητα του θεσμού των τεχνικών εφόρων και των τεχνικών κανονισμών, αναλογιζόμενοι και το μέγεθος της ξεφτίλας, δεν μπορεί να είναι "κατόρθωμα" ενός ή δύο ανθρώπων.
Απλά αυτοί που έχουν την θέση δεν ενδιαφέρθηκαν, διότι ως γνωστόν οι αγώνες μας δεν έχουν την απαραίτητη προβολή και απήχηση ενώ αυτοί που ενδιαφέρθηκαν δεν έχουν την θέση και τα μέσα. Εκείνη η έρημη η επιτροπή, λες και δεν υπήρξε ποτέ!


Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι τα μικροσυμφέροντα δεν είναι αρκετά έτσι ώστε να κάμψουν μία πραγματική προσπάθεια που στηρίζεται από την ΕΘΕΑ. Είναι όμως αρκετά ώστε να εξαφανίσουν τις κατά καιρούς προσωπικές προσπάθειες ανθρώπων που πραγματικά αγάπησαν το άθλημα.


Ουφ, ξαλάφρωσα.
Όποιος διαφωνεί και θέλει να με βρίσει ας έρθει να μου τα πει στην μάπα το Σάββατο 27/2/2010 στο σεμινάριο τεχνικών εφόρων στην ΕΘΕΑ.

Να κάνω και μία πρόταση...
Ελάτε όλοι να δηλώσετε συμμετοχή ως δόκιμοι.
Να δουν επιτέλους οτι δεν είμαστε μόνο δυο τρεις γραφικοί τεχνικοί έφοροι που θέλουμε κανονισμούς και σοβαρούς εφόρους στα 4x4.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”