Κανονισμοί 2016

User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Κανονισμοί 2016

Post by friar »

Βγήκαν κανονισμοί 2016
Δείτε τους omae-epa.gr -> Κανονισμοί -> Γενικοί Κανονισμοί -> Τεχνικοί Κανονισμοί δείτε σχετική Εγκύκλιο 14 καθώς και την φρέσκια Επιτροπή
Καλό διάβασμα
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
xeilas
Posts: 423
Joined: Mon Jan 11, 2010 13:11
Location: ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Re: Κανονισμοί 2016

Post by xeilas »

που είναι τα Trophy ρε παιδιά ? τζιαμπα καίει η λάμπα μάλλον ε? :evil: :evil:
K.Stylianos Action4X4club
User avatar
xeilas
Posts: 423
Joined: Mon Jan 11, 2010 13:11
Location: ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Re: Κανονισμοί 2016

Post by xeilas »

το κορυφεο με τα δίχτυα στον τεχνικό ? ! ? ! ?
Δοα ή sfi να ταλαζεις κάθε τόσο ,
αλλά ανά δεν σου κάνουν αυτά πας στον Τσαγκάρη της γητονιας σού
με τον ιμάντα από το παντζούρια της γιαγιά σου,
και με 15€ σου ραβει κάτιιιιι διχταρες σε διάσταση 30 χ30 που δεν λιγουν ποοοτε,
της αφινεις διαθήκη στον γιό σου και τρέχει και αυτός!!!!!
Δεν είμαστε λοιπόν τέλειοι οοοχι πε μου οοχι πες μου ???
Δεν ειμαι μ@λ@κ@ς που πηρα κανονικα fia :evil: :evil:
K.Stylianos Action4X4club
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Κανονισμοί 2016

Post by friar »

xeilas wrote: πας στον Τσαγκάρη της γητονιας σού
με τον ιμάντα από το παντζούρια της γιαγιά σου
Ποιητή μου εσύ. :lol: :lol:
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Κανονισμοί 2016

Post by Nicolas »

Οι κόκκινες κάρτες Κατσιμαλή και Σιδέρη έγιναν πράσινες,
μαζί και το το πεκινουά τους να αποκτήσει και αυτός μία καρέκλα που τόσο ήθελε από την εποχή του zookaction :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Βέβαια έχω να παραδεχτώ πως έχει εμπειρία ο άνθρωπος, έχει σπάσει ένα σκαλοπάτι και ένα διαφορικό στο cruiser σε έναν αγώνα με ένα cayenne
εν αντιθέσει με μένα που είμαι άσχετος, απρόβλεπτος και δεν γλύφω εκεί που κατούραγα.

Αλλά σιγά το παράπτωμα με τις κάρτες, εδώ όλη η ομοσπονδία είναι παράνομη και η πλέμπα καλά κρατεί.


Ο Αϊνστάιν έλεγε πως η επιτομή της ηλιθιότητας είναι να κάνεις το ίδιο πείραμα χωρίς αλλαγές και να περιμένεις άλλο αποτέλεσμα.
Ας ελπίζουμε πως οι αλλαγές είναι αρκετές, αν και φοβάμαι πως όσα αρώματα και να βάζεις στο βόθρο, πάλι σκατά θα μυρίζει.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
xeilas
Posts: 423
Joined: Mon Jan 11, 2010 13:11
Location: ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ

Re: Κανονισμοί 2016

Post by xeilas »

http://omae-epa.gr/images/documents/201 ... Y_2016.pdf

επιστήμη μιλάμε !!!!

μεταφράστε τωρα αυτον στα Βουλγαρικά και στα Τουρικα να δουμε τη θα καταλάβουν !!!!
K.Stylianos Action4X4club
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Κανονισμοί 2016

Post by Nicolas »

Αν δεν σε πάρει η σκατίλα, δεν αντιλαμβάνεσαι το μέγεθος, είναι αδύνατον να το περιγράψεις.
Ψήσου να τα πεις να μαθαίνουμε και εμείς.


Περιμένε να βάλω διαφημήσεις... :mrgreen:
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Hellas Rally
Posts: 53
Joined: Fri Mar 25, 2016 20:30

Re: Κανονισμοί 2016

Post by Hellas Rally »

Η επιστολή της Δήμητρας όπως έφτασε στα χέρια μου, όντας κοινοποιημένη και σε άλλους αρκετούς. Ας την επικυρώσει ή μη η ίδια.

2 ερωτήσεις:
1. Γιατί δεν την δημοσιοποιεί η Δήμητρα?
2. Γιατί στην ανακοίνωσή της η Διοίκηση δεν επισύναψε και την επιστολή για να γνωρίζουμε τους λόγους της παραίτησης?

Θεωρώ πάντως θετικό ότι 2 απο τα εναπομείναντα στελέχη της επιτροπής, ο ψυχάκιας συμβουλος και ο χαζούλης promoter απαντάνε σε όλα ποστάροντας βιντεάκια στην φυλλάδα του πρώτου, αποδεικνύοντας ότι το νοητικό επίπεδο είναι όσο πρέπει για να είσαι στέλεχος μιας επιτροπής, σαν το δημόσιο δηλαδή.

Να πούμε επίσης ότι για ακόμη μια φορά στον χώρο του αυτοκινήτου οι Κοι της επιτροπής 4χ4 στην πλειοψηφία τους είναι ανευ αντικειμένου, άεργοι δηλαδή ή μπορώ να πώ και κοπρίτες. σαν το δημόσιο δηλαδή.

Και τέλος να πούμε ότι απο το 2013 και μετά την αναγνώριση απο την ΓΓΑ σωματεία, Ομοσπονδία και λοιποί παρατρεχάμενοι ελέγχονται πια και απο άλλες Αρχές πλην της αφεντιάς τους.
Οπότε να αναμένουμε και εξελίξεις........

Για την ώρα και πάντα με γνώμονα το καλό του σπόρ όπως είναι και το διακυβευμα τους, σαν το δημόσιο δηλαδή που μας φορολογούν για το καλό μας, θα φάμε στην μάπα αυτούς που επελεξε η Γενική Συνέλευση. Και μέσα σε αυτούς είναι και κάποιοι απο εμάς, που καλύτερα να κοιταχτούν στον καθρέφτη πριν ξαναψηφίσουν αυτούς και αυτά που ψήφισαν.


Προς την Επιτροπή 4Χ4
Κοινοποιηση σε
ΟΜΑΕ
ΕΠΑ

Κύριοι,

Πριν από ενάμισυ μήνα δέχτηκα να συμμετέχω στην Επιτροπή όχι γιατί με ενθουσίαζε η καρέκλα, αλλά γιατί επιθυμούσα να βοηθήσω στην βελτίωση των κανονισμών ενός αθλήματος που αγαπώ ιδιαίτερα. Μετά από την μικρή μου θητεία αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορώ να προσφέρω τίποτε ουσιαστικό κατά τη γνώμη μου και ότι η συμμετοχή μου απλώς καθυστερεί τις αποφάσεις, δημιουργώντας προστριβές, παρότι χωρίς αμφιβολία οι αποφάσεις λαμβάνονται δημοκρατικά – τρεις έναντι ενός.

Η απογοήτευσή μου οφείλεται αφ’ ενός σε διαδικαστικές και αφ’ ετέρου σε ουσιαστικές αντιρρήσεις με το πνεύμα λειτουργίας της επιτροπής και των κανονισμών που αποφασίζονται.

Αρχίζω με τα διαδικαστικά:
Εξ όσων γνωρίζω στις καλώς λειτουργούσες επιτροπές, που συγκαλούνται για να λάβουν αποφάσεις, τα μέλη πρέπει να πληροφορούνται εκ των προτέρων ποια θέματα θα συζητηθούν, ώστε να προετοιμάζονται, άλλως δημιουργείται η υποψία ότι οι αποφάσεις είναι ήδη ειλημμένες.
Εξ όσων γνωρίζω σε όλες τις καλώς λειτουργούσες επιτροπές οι δημοσιεύσεις (αναρτήσεις) που γίνονται αφορούν αποκλειστικά τα θέματα που συζητήθηκαν κ αποφασίστηκαν κ δεν είναι εμπλουτισμένες με προσθήκες εμπνεύσεως αυτού που τις ανάρτησε.

Οι ουσιαστικές μου αντιρρήσεις είναι αρκετές αλλά μπορούν να συνοψισθούν στις εξής βασικές αρχές:
Υπάρχει μια τάση υπέρ-προσδιορισμού και τίθενται προδιαγραφές σε θέματα που δεν τίθενται στον ανεπτυγμένο κόσμο πχ. Αμερική, Αυστραλία, Αγγλία κλπ όπου γίνονται αντίστοιχοι αγώνες.
Δεν λαμβάνουμε υπ όψιν μας ποια από αυτά που ορίζουμε είναι δυνατόν να ελεγχθούν, ποια είναι χρήσιμο τελικά να ελεγχθούν κ καταλήγουμε να θεσπίζουμε κανονισμούς οι οποίοι δεν μπορούν να υποστηριχθούν με λογικά επιχειρήματα.
Θα δώσω μόνο δυο παραδείγματα:
1. Στο πνεύμα του υπερ-προσδιορισμού ορίσαμε τον εργάτη (αλήθεια τα SSV τα υποχρεώσαμε να φέρουν 8000lb εργάτη??), τα μέτρα του σκοινιού του, τον υποχρεώσαμε να τελειώνει σε γάντζο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ (με κεφαλαία γραμμένο!) και ορίσαμε ότι απαγορεύονται οι ιμάντες με ραφτά εξαρτήματα. Την ίδια ώρα ο υπόλοιπος κόσμος, αρκείται στο «εργάτης αντίστοιχος του οχήματος κ εξοπλισμός κατ ελάχιστον ίσος η μεγαλύτερος από την ελκτική ικανότητα του εργάτη», πωλούνται εξαρτήματα αντικατάστασης του απλού γάντζου με κριτήριο την αντοχή κ ασφάλεια, ενώ οι ιμάντες με ραφτά εξαρτήματα κερδίζουν έδαφος λόγω της ασφάλειας που προσφέρουν……
2. Υποχρεώνουμε το πλήρωμα να εγκαταλείψει οποιαδήποτε στιγμή τον αγώνα σε περίπτωση αστοχίας εξοπλισμού, που μπορεί να μη χρειαστεί καν για την ολοκλήρωση της ειδικής διαδρομής, και που δεν είναι επικίνδυνος για τρίτους, την ίδια στιγμή που αν παρουσιαστεί μηχανική βλάβη σοβαρότερη (απώλεια τετρακίνησης, σπάσιμο διαφορικού η τιμονιού) επιτρέπεται στο όχημα να συνεχίσει την προσπάθεια μέχρι εξάντλησης του μέγιστου χρόνου!

Κατόπιν όλων των ανωτέρω υποβάλλω την παραίτησή μου για να μην καθυστερώ άνευ λόγου τις αποφάσεις τής επιτροπής κ για να μην δημιουργώ προβλήματα σε θέματα που προφανώς μόνο εγώ εντοπίζω….

Καλή συνέχεια στο έργο σας.
Δράκου Δήμητρα.

User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Κανονισμοί 2016

Post by Nicolas »

Από τα 3 εναπομείναντα μέλη της επιτροπής οι 2 είναι ο Σιδέρης και το πεκινουά
ενώ εξακολουθεί και ανακετεύεται ο σουπερσπιούνος ως τεχνικός σύμβουλος ο οποίος συνεχίζει το χαβά του να φτιάχνει μόνος του κανονισμούς και χωρίς καμία έγκριση να τους ανεβάζει...



Από όλη την προηγούμενη επιτροπή που υποτίθεται είχε πάρει "κόκκινη κάρτα", στην ουσία έφυγαν όσοι δεν είχαν ενεργό ρόλο και ευθύνη ενώ
Κατσιμαλής και Σιδέρης, όπου είχαν δημιουργήσει και τα προβλήματα είναι ακόμα μέσα.
Παράλληλα, έβαλαν και το πεκινουά και πλέον βγάζουν κανόνες με δικαιολογία "επειδή το λέω εγώ".

Μέχρι και το πεκινουά χρησιμοποίησε την έκφραση "επειδή το λέω εγώ" κάνοντας χρήση του ειδικού του βάρους.
Κοινώς, του έχει ταιριάξει τόσο πολύ η καρέκλα και έχει αφοσιωθεί τόσο πολύ στο γλύψιμο του κώλου των υπολοίπων δύο, που πλέον τα χνώτα του βρωμάνε ξένα σπέρματα.
Έχω ξαναδεί πεκινουά να γλύφουν ξένους κώλους, αλλά τέτοια θέρμη μου προκαλεί ανατριχίλα.

Κάποια στιγμή ο Μιχελακάκης είπε "να δώ πότε θα απογαλακτιστεί ο Σιδέρης από τον Κατσιμαλή".
Προφανώς ξέχασε πως ο ίδιος είναι πρόεδρος, και φέρει την τελική ευθύνη της κατάντιας.
Δεν ξέρω ποιός βυζαίνει ποιόν, αλλά εφόσον ολόκληρη ομοσπονδία δεν μπορεί να κάνει καλά δύο τελειωμένους, αντιλαμβανόμαστε πως στα τσιμπούκια δεν υπαχει ενεργός και παθητικός ή αλλιώς όλοι έχουν λερωμένη την φωλιά τους και κάνουν τουμπεκί για να μην αρχίσει κανένας εμφύλιος μεταξύ τους και δεν τους ξεπλένει ούτε ο peter north.


Μεγάλη ευθύνη φέρουν όσοι γνωρίζουν και δεν μιλάνε, είτε γιατί βαριούνται είτε γιατί αποφεύγουν τις αντιπαραθέσεις.
Επίσης οι πασιφιστές του στυλ "ξέχνα το παρελθόν, βλέπουμε μπροστά" όπου -ελπίζω άθελά τους- ξεπλένουν τον κάθε καρμίρη αλμπάνη.

Το επίπεδο και το μέλλον του χώρου συνολικά θα κριθεί το αργότερο στις επόμενες εκλογές.
Αν οποιοσδήποτε εκ των προαναφερομένων είναι εκ νέου στο ΔΣ ή σε οποιαδήποτε επιτροπή,
ο κόσμος του μηχανοκίνητου αθλητισμού είναι άξιος της τύχης του.
Μην αναρωτηθεί ποτέ ξανά κανένας το γιατί οι μισοί άνθρωποι του 4χ4 προτιμούν να τρέχουν Βουλγαρία.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Post Reply

Return to “Κανονισμοί. Απορίες-διευκρινήσεις”