ΖΗΤΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Willys M38/CJ3-A.

Post Reply
farmamic
Posts: 1
Joined: Tue Dec 31, 2013 00:18

ΖΗΤΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Willys M38/CJ3-A.

Post by farmamic »

Γειά σας παιδιά. Το όνομα μου είναι Μιχάλης και είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ. Με την ευκαιρία εύχομαι Καλή χρονιά σε όλους!

Μερικά χρόνια π.Κ (πρό Κρίσης) είχα την οικονομική δυνατότητα να ξεκινήσω την προσπάθεια για την πραγματοποίηση ενός παιδικού ονείρου, την αναπαλαίωση ενός Willys. Το όχημα που είχα βρεί ήταν ένα CJ3-A (η πολιτική έκδοση του Μ38) το οποίο όλες οι ενδείξεις έδειχναν πως είχε χρησιμοποιηθεί κάποτε από τον Ελληνικό στρατό.

Για διάφορους λόγους το πρότζεκτ ναυάγησε και τώρα με τα σημερινά δεδομένα θεωρώ αδύνατο να ξαναδοκιμάσω. Μου έμειναν αρκετά ανταλλακτικά τα οποία είχαν αγοραστεί μέσω Ίντερνετ και πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμα για την αναπαλαίωση κάποιου από τα Μ38 από αυτά που έχετε εδώ. Αν και με τις παρούσες συνθήκες η πώληση τους θα μου έδινε ένα Χ ποσό σκέφτομαι μήπως ανταλλάξω την αξία τους συμμετέχοντας στην ανακατασκευή με δικαίωμα χρήσης του οχήματος όταν αυτό ολοκληρωθεί. Βλέπετε η αναπαλαίωση είναι πάθος και το πάθος δύσκολα πεθαίνει.

Θα ήθελα λοιπόν να μπορέσω έστω και με αυτόν τον τρόπο να πραγματοποιήσω το όνειρό μου και να οδηγήσω ένα από τα θρυλικά αυτά οχήματα, διασώζοντας το παράλληλα από τη μοίρα που του επιφυλάσσει ο Χρόνος. Μένω Αθήνα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για μια τέτοια συνεργασία ας μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα.

Μιχάλης
Last edited by XAΡΙΔΗΜΟΣ on Thu Jan 09, 2014 12:46, edited 4 times in total.
Reason: ΕΓΙΝΕ ΔΙΑΣΠΑΣΗ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΘΕΜΑ "Willys M38 NEW PROJECT" . ΝΕΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.
User avatar
XAΡΙΔΗΜΟΣ
Posts: 638
Joined: Mon Jan 18, 2010 17:58

Re: ΖΗΤΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Willys M38/CJ3-A

Post by XAΡΙΔΗΜΟΣ »

Μιχάλη καλώς ήλθες στην παρέα μας.

Ομολογώ πως αρχικά δεν είχα καταλάβει καλά την ιστορία της παρά λίγο εισόδου σου στο χώρο του ιστορικού στρατιωτικού αυτοκινήτου, γι αυτό και δεν διαχειρίστηκα επαρκώς το ...ξεκάρφωτο ποστ σου. Νομίζω τώρα είναι καλύτερα..

Στην ουσία, δηλώνεις ότι προσφέρεσαι να γίνεις κάτι σαν ... νονός σε project M38..σωστά;
Στην αρχή το έβλεπα σαν "Αναδοχή" , που όμως ενοιολογικά ερμηνευόμενο πάλι δεν είναι στην ουσία αυτό που προσφέρεις,
γιατί ο Ανάδοχος αναλαμβάνει όλες τις ευθύνες και υποχρεώσεις ...μέχρι ένα χρονικό σημείο.

Δύσκολο...γιατί παίζει ρόλο και η προσωπική σχέση με τον κύριο του οχήματος, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται..

Εδώ στο forum είναι σε εξέλιξη δύο ανακατασκευές Μ38 μελών μας, και προσωπικά ξέρω άλλη μια εκτός καθώς και δύο Μ38Α1.

Γράψε πάλι τις σκέψεις σου και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε!

Κωστας
Imagewww.sdio.gr_ _ _ _

1943 Chevrolet C8A (50% complete)
1940 ΒSA M20 (70% complete)
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”