ΤRAILER ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ...ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ????

Post Reply
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

ΤRAILER ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ...ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ????

Post by sv2ipw stelios »

Τελικά, για τα trailer ιδιοκατασκευής τι ισχύει στην Ελλάδα ...παίρνουν άδεια ταξινόμησης????
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

trailer ιδιοκατασκευής ...παίρνουν άδεια ταξινόμησης????

Post by friar »

sv2ipw stelios wrote:Τελικά, για τα trailer ιδιοκατασκευής τι ισχύει στην Ελλάδα ...παίρνουν άδεια ταξινόμησης????
με μεγάλη δυσκολία
http://www.yme.gov.gr/?getwhat=1&oid=345&id=&tid=345
Από τις 29/10/2012, η παρακάτω διαδικασία εφαρμόζεται ως έχει μόνο σε ότι αφορά στη μεταβίβαση μεταχειρισμένων ρυμουλκουμένων (ή την αλλαγή ρυμουλκού Ε.Ι.Χ.), δηλαδή αυτά για τα οποία έχει ήδη εκδοθεί σημείωμα ρυμούλκησης. Για τα καινούργια ελαφρά ρυμουλκούμενα, αντί της υπεύθυνης δήλωσης του μηχανολόγου (προϋπόθεση 1) απαιτείται έγκριση τύπου ή μεμονωμένη έγκριση σύμφωνα με την 2007/46ΕΚ ή την ΥΑ 5299/406/12 (Β΄2840).
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

trailer ιδιοκατασκευής ...παίρνουν άδεια ταξινόμησης????

Post by exm38a1er »

Oi τελευταιες ιδιοκατασκευες πηραν αδεια στις 31/11/13.
οποτε εληξε και η τελευταια προθεσμια.
Τωρα πια μονο αγοραστά με εγκριση τυπου.
who dares wins
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: trailer ιδιοκατασκευής ...παίρνουν άδεια ταξινόμησης????

Post by georgexj »

exm38a1er wrote:Oi τελευταιες ιδιοκατασκευες πηραν αδεια στις 31/11/13.
οποτε εληξε και η τελευταια προθεσμια.
Τωρα πια μονο αγοραστά με εγκριση τυπου.
ετσι ακριβως κ να εχεις στο μυαλο σου (επειδη εχω βγαλει προσφατα αδεια για τρειλερ)οτι το μεικτο του τρειλερ(που θα λεει εννοειται στα χαρτια)δεν πρεπει να ξεπερνα το αποβαρο του αυτοκινητου που θα το σερνει.αυτη ειναι απλη πληροφορια αλλα τοσο σοβαρη για να ξερεις τι αγορα θα κανεις η τι χαρτια να ψαξεις να βρεις!!!!
ΤΑΚΗΣ
Posts: 156
Joined: Sat Jul 10, 2010 13:00

Re: trailer ιδιοκατασκευής ...παίρνουν άδεια ταξινόμησης????

Post by ΤΑΚΗΣ »

georgexj wrote:
exm38a1er wrote:Oi τελευταιες ιδιοκατασκευες πηραν αδεια στις 31/11/13.
οποτε εληξε και η τελευταια προθεσμια.
Τωρα πια μονο αγοραστά με εγκριση τυπου.
ετσι ακριβως κ να εχεις στο μυαλο σου (επειδη εχω βγαλει προσφατα αδεια για τρειλερ)οτι το μεικτο του τρειλερ(που θα λεει εννοειται στα χαρτια)δεν πρεπει να ξεπερνα το αποβαρο του αυτοκινητου που θα το σερνει.αυτη ειναι απλη πληροφορια αλλα τοσο σοβαρη για να ξερεις τι αγορα θα κανεις η τι χαρτια να ψαξεις να βρεις!!!!
Δεν ειναι απλη πληροφορια, ειναι πολυ σημαντικη !!!!!!!!!
Αντε να αγορασεις τρειλερ και να εχει απο μονο του αποβαρο (θεωριτικα ) ενος αυτοκινητου .
V12-6,0L portal axles Transversal .
Hydraulic suspension
hydraulic winch front-real
exm38a1er
Posts: 76
Joined: Sat Jul 11, 2009 00:51

Re: trailer ιδιοκατασκευής ...παίρνουν άδεια ταξινόμησης????

Post by exm38a1er »

Kαθε οχημα βγαζει χαρτι απο την αντιπροσωπεια που βαβαιωνει την ικανοτητα του
ρυμουλκου αναλογα με το αν το τρειλερ εχει φρενα ή οχι.
who dares wins
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: trailer ιδιοκατασκευής ...παίρνουν άδεια ταξινόμησης????

Post by georgexj »

την εγκριση τυπου ελξης που θα παρεις απο την αντιπροσωπεια(τουλαχιστον στο δικο μου υπουργειο)δεν της δινουν τοσο σημασια!!!εμενα παραδειγμα εχει εγκριση τυπου ελξης για 4 τονους.ομως παρ ολα αυτα δεν κοιταξανε αυτο.πηγανε κατευθειαν στο αποβαρο του αυτοκινητο κ στο μεικτο του τρειλερ!!!!μολις ειδανε οτι αυτα ειναι οκ τοτε πηρα την αδεια!!!την οποια κ καθε χρονο πρεπει να την ανανεωνω!!!!βασικα εγω ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ στο θεμα της αδειας!!δεν ξερανε στο υπουργειο δεν ειχανε τους νομους δεν ειχανε ξανα δωσει αδεια για τρειλερ να ελκει αυτοκινητο κ αντι να ψαχνουν αυτοι να βρισκουν τους νομους ετρεχα εγω!!!Κ ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ!!αν το τρειλερ ειναι εξωτερικου κ εχει χαρτια θα πρεπει να εκτελωνιστει!!!κανονικη διαδικασια οπως κ με το αυτοκινητο.γι αυτο θα πρεπει εκτος απο την εγκριση τυπου(ειναι σαν αδεια κυκλοφοριας)θα πρεπει να υπαρχει κ τιμολογιο αγορας.το οποιο το ζητανε κ στο υπουργειο!!!οτι αλλο χρειαστειτε εδω ειμαι!!!μην τα τραβηξετε κ εσεις αυτα που τραβηξα εγω!!!! ;) ;) ;) ;)


Υ.Γ.νομος στην ελλαδα για να ελκεις κανονικο αυτοκινητο Ι.Χ. δεν υπαρχει. απαγορευεται!!! το αυτοκινητο που θα ειναι πανω στο τρειλερ θα πρεπει να εχει η αγωνιστικη ταυτοτητα η αγωνιστικη αδεια!!!! εκτος κ αν το τρειλερ ειναι σκεπασμενο π.χ. για να καταλαβετε τι εννοω σαν αυτα που κουβαλανε τα αλογα αλλα με μουσαμα.υπαρχουν τετοια αρκετα!!! τοτε αυτο παιρνει αδεια μπαγκαζιερας οποτε εκει μεσα βαζεις οτι θελεις χωρις να σου πει κανενας τιποτα σε οποιονδηποτε ελεγχο!!!!
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”