ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ Μ-715

Post Reply
User avatar
frank
Posts: 36
Joined: Mon Oct 12, 2009 21:35

ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ Μ-715

Post by frank »

Εδώ και λίγο καιρό τελείωσα και το Μ-715. Η ιστορία της ανακατασκευής παρουσιάζεται στο προσωπικό μου site. Φαντάζομαι ότι ενδιαφέρουν περισσότερο το "About M715", το "Media Gallery" και το "Tips". Έχει και videάκια. Θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ποιοί δούλεψαν στο project:΄
Η διάλυση του οχήματος έγινε από εμένα.
Η φανοποιία & βαφή έγινε από επαγγελματίες (για να μην θεωρηθεί διαφήμηση, δεν θα αναφέρω κανένα. Όποιος ενδιαφέρεται, με p.m.)
Η αλλαγή κινητήρα έγινε σε ένα γενικό συνεργείο (ομοίως).
Στο ίδιο έγινε και η μεταροπή των φρένων.
Φρένα, τιμόνι κλπ μηχανικά έγιναν από εμένα και τον φοιτητή μου και φίλο Γιώργο Π.
Τα ηλεκτρικά (εκτός από τους διακόπτες στους λεβιέδες) έγιναν πάλι από εμάς. Οι διακόπτες και η τρόμπα βενζίνης μπήκαν σε κοινό ηλεκτρολογείο αυτοκινήτων (ομοίως για τα στοιχεία).
Οι ταπετσαρίες των καθισμάτων έγιναν σε φίλο ταπετσέρη (επίπλων!!!)
Τα ξύλα της καρότσας τα κόψαμε με το μέτρο και τα φτιάξαμε επίσης μόνοι μας.
Η εξάτμιση φτιάχτηκε σε επαγγελματία εξατμισά.

Επίσης, ευχαριστώ τον ikalimnos και τον Διονύση Ρούσινο για τις τεχνικές συμβουλές που κατα καιρούς μου παρείχαν.

Τέλος, έχω μόνο 270 μίλια με το όχημα, οπότε για εντυπώσεις από την σχεδόν καθημερινή χρήση του θα πρέπει να περιμένουμε...
Last edited by XAΡΙΔΗΜΟΣ on Wed Oct 10, 2012 09:21, edited 2 times in total.
Reason: ΕΓΙΝΕ ΜΙΚΡΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ. ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΣΤΗ ΣΩΣΤΗ ΕΝΟΤΗΤΑ.
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ 715

Post by ΒΑΙΟΣ »

Πολυ καλο το αποτέλεσμα !!! Βασικα η γνωμη μου βεβαια ως προς το χρωμα ,αν και ειναι υποκειμενικό του καθενός ,,,θα το ηθελα ματ!!!
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟ 715

Post by Nicolas »

frank wrote: Η φανοποιία & βαφή έγινε από επαγγελματίες (για να μην θεωρηθεί διαφήμηση, δεν θα αναφέρω κανένα. Όποιος ενδιαφέρεται, με p.m.)

Ευχαριστώ που το σκέφτηκες, αλλά η καλή δουλειά πρέπει να επιβραβεύεται.
Ελεύθερα.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”