ΚΟΜΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ...

wrangleros
Posts: 13
Joined: Fri Dec 18, 2009 10:35

ΚΟΜΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ...

Post by wrangleros »

Καλησπερα κ καλη χρονια!
Εχει κοπει το μπουζοκαλωδιο (m38a1 μπουζι στρατιωτικου τυπου)
Υπαρχει ως ανταλλακτικο μονο του η παει σετ?
κ αν υπαρχει καμια προταση απο που μπορω να βρω?

ευχαριστω!
malonitis
Posts: 127
Joined: Wed Jul 15, 2009 19:40
Location: Ροδος

Re: ΚΟΜΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ...

Post by malonitis »

καλη χρονια!!!!

:arrow: Πλατεια Βαθης Μαρνης 55 Σπαθαρος Σπυρος.
γ.αντωνιαδης
Posts: 8
Joined: Mon Sep 14, 2009 19:32

Re: ΚΟΜΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ...

Post by γ.αντωνιαδης »

Καλησπερα,Καλή Χρονία, Υγεία και καλές ανακατασκευές(όσο μας αφήνουν).Κάποιο τηλέφωνο για τό Σπάθαρο Σπύρο,στην Μάρνης 55,αν είναι δυνατόν και αν εχει και άλλα ανταλλακτικά εκτός από Μ38,Μ38Α1 ήτοι από Μ37 κλπ.Προσεχώς φωτ/φιες από ανακατασκευή Μ42(;).Και κάτι άλλ, ξέρει κάποιος πού μπορώ να βρώ τέντα από Μ38 και Μ38Α1
Ευχαριστω και περιμένω.
malonitis
Posts: 127
Joined: Wed Jul 15, 2009 19:40
Location: Ροδος

Re: ΚΟΜΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ...

Post by malonitis »

2105230330. δεν ειμαι 100% σιγουρος αν εχει καλυτερα περνα απο εκει γιατι ειναι και καπως ηλικιομενος ο Σπυρος!!!!
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: ΚΟΜΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ...

Post by ktm25089 »

Δες και στους παλιατζηδες που εχετε εκει.Τις μαντρες με τα στρατιωτικα εννοω.Εχουν μεταχειρισμενα να φτιαξεις ενα σετ να εχεις.
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: ΚΟΜΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ...

Post by ktm25089 »

γ.αντωνιαδης wrote:Καλησπερα,Καλή Χρονία, Υγεία και καλές ανακατασκευές(όσο μας αφήνουν).Κάποιο τηλέφωνο για τό Σπάθαρο Σπύρο,στην Μάρνης 55,αν είναι δυνατόν και αν εχει και άλλα ανταλλακτικά εκτός από Μ38,Μ38Α1 ήτοι από Μ37 κλπ.Προσεχώς φωτ/φιες από ανακατασκευή Μ42(;).Και κάτι άλλ, ξέρει κάποιος πού μπορώ να βρώ τέντα από Μ38 και Μ38Α1
Ευχαριστω και περιμένω.
Τι ανταλλακτικα θες απο Μ37?
Τεντες εχεις 2 επιλογες.Εαν θες μια τεντα να κανεις την δουλεια σου κανουν και οι ελληνικες.Εχουν οι μαντραδες.Εαν θες τεντα για καλη ανακατασκευη θα φερεις απο εξω.Και στις 2 περιπτωσεις θα σου βγουν τα ιδια λεφτα γιατι οι εδω ξεφυγαν λιγο και νομιζουν πωλουν χρυσαφι!!
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: ΚΟΜΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ...

Post by sv2ipw stelios »

Αν στην αναπαλαίωση αναπαριστάς Ελληνικό Μ37, μπορείς να βάλεις και τέντα βινυλίου το οποίο δεν φθείρεται και δεν ξεθωριάζει με τον χρόνο σαν την υφασμάτινη .
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
γ.αντωνιαδης
Posts: 8
Joined: Mon Sep 14, 2009 19:32

Re: ΚΟΜΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ...

Post by γ.αντωνιαδης »

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τό τηλέφωνο.Φυσικά και είναι δύσκολο από τό Τερμα τής Ελλάδας(ορεστιάδα)να πάω στην Πλατεία Βάθης αν και θα τό ήθελα.Αναφορικά με τό Μ37 θα αναπαριστα και μόνο αυτα τής Ελλαδίτσας μας,όπως τουλάχιστον τα γνωρίσαμε οι ποιό παλιοι από μας,τα οδηγήσαμε και τα κουράσαμε(αν είναι δυνατόν!!!)όταν υπηρετουσαν και αυτά μαζί μας.Πρός τό παρόν εκείνο τό οποίο με προβληματίζει,πέραν των εξωφρενικών τιμών των <τεντάδων>πού δεν υπάρχουν <μερακλίδες> στην περιοχή,γιατί και μόνο αν εχουν μεράκι και θέληση μπορούν να ράψουν,είναι οι ίδιες οι τέντες.Αγόρασα από μία μάν τρα,(όχι τής περιοχής μου,αφού δεν εχουμε τέτοιο προνόμιο)τόσο για τό Μ38,όσο και για τό Μ38Α1 πού εχω,του Ελληνικού Στρατού.Μπορείτε να φανταστίτε πώς <δεν ταιριάζουν> καθόλου.Οι τρύπες για τίς πόρτες σε διαφορετικό μέρος,τα κύρια μέρη(οροφή)μικρή και κοντή,όσο για τα πλαϊνά,μη τό σκέφτομαι και .....Στην Αθήνα μου έραψαν για τό Μ38 αλλα όπως συνιθίζεται η τιμή είναι από αλλες οικονομικές συγκυρίες.Παρετήρησα τόν <orestis>με τό <εκχιονιστικό Μ38Α1>με τέντα και μάλιστα όπως φαίνεται καλής κατασκευ ής.Μήπως είναι δυνατόν να μάθω που και ποιός τήν έραψε,(δεκτή κάθε άλλη πληροφορία).
Αναφορικά με τό Μ37,πρός τό παρόν ειναι στήν φάση τού <τα βγάζουμε όλα>, καρότσα,καμπίνα,μηχανή κλπ και ακολουθεί αμμοβολή και βάψιμο,αν φυσικά μας αφήσει ό καιρός.Προτεραιότητα τό ασθενοφόρο πού ήδη εχει γίνει μηχανικά και προχωρα η λαμα ρινοδουλειά.Με τήν πρώτη ευκαιρια θα ανεβάσω φωτ/φίες.
Αν κάποιος φίλος θέλει και είναι μέλος τού ΣΙΣΟ,στην Θέσ/νίκηας μου γράψει με ποιόν θα επικοινωνήσω ώστε να γίνω μέλος(μίας και τό email πού έστειλλα είναι ακόμη αναπάντητο) .Ευχαριστω για τήν υπομονή και πάλι καλή χρονιά.
Orestis
Posts: 88
Joined: Tue Apr 12, 2011 15:55

Re: ΚΟΜΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ...

Post by Orestis »

γ.αντωνιαδης wrote:Καλησπέρα και ευχαριστώ για τό τηλέφωνο.Φυσικά και είναι δύσκολο από τό Τερμα τής Ελλάδας(ορεστιάδα)να πάω στην Πλατεία Βάθης αν και θα τό ήθελα.Αναφορικά με τό Μ37 θα αναπαριστα και μόνο αυτα τής Ελλαδίτσας μας,όπως τουλάχιστον τα γνωρίσαμε οι ποιό παλιοι από μας,τα οδηγήσαμε και τα κουράσαμε(αν είναι δυνατόν!!!)όταν υπηρετουσαν και αυτά μαζί μας.Πρός τό παρόν εκείνο τό οποίο με προβληματίζει,πέραν των εξωφρενικών τιμών των <τεντάδων>πού δεν υπάρχουν <μερακλίδες> στην περιοχή,γιατί και μόνο αν εχουν μεράκι και θέληση μπορούν να ράψουν,είναι οι ίδιες οι τέντες.Αγόρασα από μία μάν τρα,(όχι τής περιοχής μου,αφού δεν εχουμε τέτοιο προνόμιο)τόσο για τό Μ38,όσο και για τό Μ38Α1 πού εχω,του Ελληνικού Στρατού.Μπορείτε να φανταστίτε πώς <δεν ταιριάζουν> καθόλου.Οι τρύπες για τίς πόρτες σε διαφορετικό μέρος,τα κύρια μέρη(οροφή)μικρή και κοντή,όσο για τα πλαϊνά,μη τό σκέφτομαι και .....Στην Αθήνα μου έραψαν για τό Μ38 αλλα όπως συνιθίζεται η τιμή είναι από αλλες οικονομικές συγκυρίες.Παρετήρησα τόν <orestis>με τό <εκχιονιστικό Μ38Α1>με τέντα και μάλιστα όπως φαίνεται καλής κατασκευ ής.Μήπως είναι δυνατόν να μάθω που και ποιός τήν έραψε,(δεκτή κάθε άλλη πληροφορία).
Αναφορικά με τό Μ37,πρός τό παρόν ειναι στήν φάση τού <τα βγάζουμε όλα>, καρότσα,καμπίνα,μηχανή κλπ και ακολουθεί αμμοβολή και βάψιμο,αν φυσικά μας αφήσει ό καιρός.Προτεραιότητα τό ασθενοφόρο πού ήδη εχει γίνει μηχανικά και προχωρα η λαμα ρινοδουλειά.Με τήν πρώτη ευκαιρια θα ανεβάσω φωτ/φίες.
Αν κάποιος φίλος θέλει και είναι μέλος τού ΣΙΣΟ,στην Θέσ/νίκηας μου γράψει με ποιόν θα επικοινωνήσω ώστε να γίνω μέλος(μίας και τό email πού έστειλλα είναι ακόμη αναπάντητο) .Ευχαριστω για τήν υπομονή και πάλι καλή χρονιά.
Eγώ την τέντα την είχα ράψει στην Θεσσαλονίκη, σε έναν τεχνίτη που έιναι πλέον συνταξιούχος και δεν ασχολείται.
Πάντως μπορεί να είναι καλής ποιότητας, (δεν μπάζει,δεν στάζει) αλλά ξεφεύγει από τα standart της original. Η μόνη λύση είναι αυτό που είπε ο KTM,δηλαδή τέντα reproduction από εξωτερικό που έιναι ολόιδια με την μανίσια.
Το τηλέφωνο του ΣΙΣΟ είναι: 6970808568 ( απαντάει ο πρόεδρος, Ηλιάδης Γιώργος).
malonitis
Posts: 127
Joined: Wed Jul 15, 2009 19:40
Location: Ροδος

Re: ΚΟΜΜΕΝΟ ΜΠΟΥΖΟΚΑΛΩΔΙΟ...

Post by malonitis »

γ.αντωνιαδης wrote:Καλησπέρα και ευχαριστώ για τό τηλέφωνο.Φυσικά και είναι δύσκολο από τό Τερμα τής Ελλάδας(ορεστιάδα)να πάω στην Πλατεία Βάθης .....................
δες και αυτον εδω....
http://www.hatzikiriakos.gr/index.php?o ... &Itemid=34

σου εκοψα καμια 300αρια χιλιομετρα!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”