ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ - ΤΕΧΝΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ & ΒΟΗΘΕΙΑ.

Post Reply
dimitris_7
Posts: 58
Joined: Mon Nov 07, 2011 15:09

ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ - ΤΕΧΝΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ & ΒΟΗΘΕΙΑ.

Post by dimitris_7 »

Image

Αν καποιος γνωριζει ας με βοηθησει! εχω 2 πισω διαφορικα και θελω να δω αν ειναι ιδιο το βημα τους. Πως θα το ξεχωρισω?
Ο κωδικος Β ειναι ιδιος και στα 2 αλλα ο κωδικος Α δεν μπρορω να καταλαβω τι λεει σε κανενα απο τα 2 διαφορικα. Ειναι σημαντικος ο Α ? Πρεπει να λαβω και κατι αλλο υποψιν μου ?Τα διαφορικα ειναι απο cj7 kai cj6 ιδιας χρονολογιας
heroicentaur
Posts: 162
Joined: Tue Sep 29, 2009 14:15

Re: βοηθεια διαφορικα!

Post by heroicentaur »

Ανοιξε το μπροστινο κομματι στα διαφορικα (12 βιδες) και μετρα μεσα πόσα δοντια εχει η κορωνα (ενα μεγαλο στρογγυλο γραναζι) και πόσα δοντια εχει το πηνιο (πισω στο κεντρο του διαφορικου).


Δες το νούμερο 7 ΤΙ πρεπει να μετρησεις.

Image

http://www.team-bhp.com/forum/4x4-techn ... model.html
Image ImageImage
dimitris_7
Posts: 58
Joined: Mon Nov 07, 2011 15:09

Re: βοηθεια διαφορικα!

Post by dimitris_7 »

heroicentaur wrote:Ανοιξε το μπροστινο κομματι στα διαφορικα (12 βιδες) και μετρα μεσα πόσα δοντια εχει η κορωνα (ενα μεγαλο στρογγυλο γραναζι) και πόσα δοντια εχει το πηνιο (πισω στο κεντρο του διαφορικου).


Δες το νούμερο 7 ΤΙ πρεπει να μετρησεις.
σε ευχαριστω φιλε μου με βοηθησες πολυ !
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ - ΤΕΧΝΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ & ΒΟΗΘΕΙΑ.

Post by ktm25089 »

Εαν δεν θες να τα ανοιξεις πιασε την ακρη που βιδωνει ο κεντρικος σημαδεψε την και κανε μια πληρη στροφη ακριβως.Μαζι μετρας ποσες στροφες θα κανει το ημιαξονιο σε μια απο τις 2 πλευρες.εαν βγαλουν το ιδιο ειναι ιδιο βημα.Πιο καλα ειναι οπως ειπε ο φιλος για να δεις και την κατασταση τους και να αλλαξεις και την φλατζα να μην χανει βαλβολινουλες μετα ;)
dimitris_7
Posts: 58
Joined: Mon Nov 07, 2011 15:09

Re: ΔΙΑΦΟΡΙΚΑ - ΤΕΧΝΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ & ΒΟΗΘΕΙΑ.

Post by dimitris_7 »

ktm25089 wrote:Εαν δεν θες να τα ανοιξεις πιασε την ακρη που βιδωνει ο κεντρικος σημαδεψε την και κανε μια πληρη στροφη ακριβως.Μαζι μετρας ποσες στροφες θα κανει το ημιαξονιο σε μια απο τις 2 πλευρες.εαν βγαλουν το ιδιο ειναι ιδιο βημα.Πιο καλα ειναι οπως ειπε ο φιλος για να δεις και την κατασταση τους και να αλλαξεις και την φλατζα να μην χανει βαλβολινουλες μετα ;)
σε ευχαριστω φιλε μου.! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”