ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

User avatar
Cruiserhead
Posts: 360
Joined: Tue Feb 02, 2010 03:30

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by Cruiserhead »

dimitris_7 wrote:το ιδιο καρε εχει ναι ..αλλα αυτες ειναι προσωρινες ..θα βαλω αλλες γιατι αυτες δεν ειναι οι original του .αυτες τις εβαζαν κυριως σε αμαξια του δημοσιου.
Ηταν η ζαντα της στανταρ (δηλ. της απλης)εκδοσης των CJ6 αλλα και CJ7.
Ετσι τα πωλουσε τοτε (1976-1986) και η ελληνικη αντιπροσωπεια οχι μονο στο δημοσιο,αλλα και και στους ιδιωτες.Η ζαντα αν και πολιτικη εχει το ακαταμαχητο original στρατιωτικο look.
Στις ΗΠΑ τις λενε steelies και skinny military tyres και υπαρχουν ακομη στο εμποριο για τις απαιτητικες(ως προς την πιστοτητα) ανακατασκευες: http://store.midwestjeepwillys.com/640800.html
Περιττο να προσθεσω οτι ειναι my favourites!
Εκεινη την εποχη(1979) η απλη εκδοση κοστιζε ως ΦΙΧ(επαγγελματικο η αγροτικο) 365.000 δρχ,ενω η εκδοση Renegade (Renegade package)450.000 δρχ.Για την εκδοση Laredo εδινες κατι παραπανω.
Η εκδοση Renegade υπηρξε η πιο δημοφιλης και ετσι εδωσε το ονομα της στο αυτοκινητο ωστε να μπορει αυτο να ξεχωρησει απο τα σπαρτιατικα Μ38Α1 του Στρατου που οργωναν τοτε καθημερινα τους ελληνικους δρομους. Εχει τις γνωστες λευκες ακτινωτες ζαντες,τις οποιες υποθετω οτι θελεις να βαλεις στο Jeep σου.

Μητς
ΥΓ. Για να εχουμε ενα μετρο συγκρισεως,ο ανταγωνιστης Nissan Patrol ετιματο απο τον Θεοχαρακη 330.000 δρχ, ενω ο μεσος μισθος στο δημοσιο ηταν 15.000 δρχ.
Λυση για Μ38 και Μ38Α1 δεν υπηρχε τοτε γιατι οπως θα θυμουνται οι παλαιοτεροι δεν βγαζανε νουμερα,πικρα... :(
Last edited by Cruiserhead on Sat Jan 14, 2012 23:20, edited 2 times in total.
dimitris_7
Posts: 58
Joined: Mon Nov 07, 2011 15:09

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by dimitris_7 »

Cruiserhead wrote:Ηταν η ζαντα της στανταρ(δηλ. της απλης)εκδοσης των CJ6 αλλα και CJ7.
Ετσι τα πωλουσε τοτε (1976-1986) και η ελληνικη αντιπροσωπεια οχι μονο στο δημοσιο,αλλα και και στους ιδιωτες.Η ζαντα αν και πολιτικη εχει το ακαταμαχητο original στρατιωτικο look.
Στις ΗΠΑ τις λενε steelies και skinny military tyres και υπαρχουν ακομη στο εμποριο για τις απαιτητικες(ως προς την πιστοτητα) ανακατασκευες: http://store.midwestjeepwillys.com/640800.html
Περιττο να προσθεσω οτι ειναι my favourites!
Εκεινη την εποχη(1979) η απλη εκδοση κοστιζε ως ΦΙΧ(επαγγελματικο η αγροτικο) 365.000 δρχ,ενω η εκδοση Renegade (Renegade package)450.000 δρχ.Για την εκδοση εδινες κατι παραπανω.
Η εκδοση Renegade υπηρξε η πιο δημοφιλης και ετσι εδωσε το ονομα της στο αυτοκινητο ωστε να μπορει αυτο να ξεχωρησει απο τα σπατιατικα Μ38Α1 του Στρατου που οργωναν τοτε καθημερινα τους ελληνικους δρομους. Εχει τις γνωστες λευκες ακτινωτες ζαντες,τις οποιες υποθετω οτι θελεις να βαλεις στο Jeep σου.

Μητς
ΥΓ. Για να εχουμε ενα μετρο συγκρισεως,ο ανταγωνιστης Nissan Patrol ετιματο απο τον Θεοχαρακη 330.000 δρχ, ενω ο μεσος μισθος στο δημοσιο ηταν 15.000 δρχ.
Λυση για Μ38 και Μ38Α1 δεν υπηρχε τοτε γιατι οπως θα θυμουνται οι παλαιοτεροι δεν βγαζανε νουμερα,πικρα... :(

με εστειλες 8-) 8-) 8-) 8-) ! βλεπω εισαι παρα πολυ καλα ενημερωμενος...!!!!
μηπως ξερεις που μπορω να βρω αυτες εδω στην ελλαδα γιατι σε οποιον ζαντα και να παω εδω στην πατρα μου λενε πως δεν φαιρνουν πλεον....
Last edited by XAΡΙΔΗΜΟΣ on Fri Jan 20, 2012 15:18, edited 1 time in total.
Reason: ΔΙΟΡΘΩΣΗ POST.
User avatar
Cruiserhead
Posts: 360
Joined: Tue Feb 02, 2010 03:30

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by Cruiserhead »

Εχεις ΠΜ.
Μητς
dimitris_7
Posts: 58
Joined: Mon Nov 07, 2011 15:09

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by dimitris_7 »

Γεια σας και παλι !!!! εχω σχεδον τελειωσει την ανακατασκευη και σας παραθετω μερικες photo κατα την διαρκεια.Επισης εχω κανει αιτηση εδω και 25 μερες στην ελπα .την μια μου λενε οτι θελει επαναβαφη λογο πολυχρωμιας την αλλη μου λεει οτι ο προεδρος ειπε οτι τα αυτοκολλητα αυτα ειναι μετα το 86 .ΠΟΥ ΤΟ 86 ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ. Τι γινετε με την ελπα !!!!!!!!
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
alex-tj97
Posts: 114
Joined: Tue Jul 28, 2009 02:50

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by alex-tj97 »

Δημητρη στα εχω ξαναπει,αλλα δεν χορταινω να το κοιταω!το CJ ειναι κουκλα!
dimitris_7
Posts: 58
Joined: Mon Nov 07, 2011 15:09

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by dimitris_7 »

alex-tj97 wrote:Δημητρη στα εχω ξαναπει,αλλα δεν χορταινω να το κοιταω!το CJ ειναι κουκλα!
να σαι καλα ρε Alex !!! μολις μπουν τα καινουρια καθισματα και το bikini....θα δειξει νομιζω...!
User avatar
ikalimnos
Posts: 428
Joined: Wed Jun 17, 2009 09:18
Location: Καλοχώρι

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by ikalimnos »

Πως σου φαίνεται η αίσθηση του να οδηγάς χωρίς πόρτες;;;

Άντε και καλές βόλτες!
Willys-Overland 1963 M38A1C ΕΣ27030
Willys-Overland 1953 M38 ΕΣ69148
Dodge 1953 Μ37 ΕΣ48617
Bantam 1951 Μ100
dimitris_7
Posts: 58
Joined: Mon Nov 07, 2011 15:09

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by dimitris_7 »

ikalimnos wrote:Πως σου φαίνεται η αίσθηση του να οδηγάς χωρίς πόρτες;;;

Άντε και καλές βόλτες!
ήθελα από μικρός να το κάνω και τα κατάφερα...! γενικά οπότε το βάζω μπρος και πάω καμιά βόλτα εδώ κοντά είναι λες και βρίσκομαι σε άλλη εποχή !
User avatar
alex-tj97
Posts: 114
Joined: Tue Jul 28, 2009 02:50

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by alex-tj97 »

dimitris_7 wrote:
alex-tj97 wrote:Δημητρη στα εχω ξαναπει,αλλα δεν χορταινω να το κοιταω!το CJ ειναι κουκλα!
να σαι καλα ρε Alex !!! μολις μπουν τα καινουρια καθισματα και το bikini....θα δειξει νομιζω...!
τι καθισματα θα βαλεις?τα δικα του δεν ειναι αυτα που εχεις τωρα?
εμενα παντως αυτη η 80 ίλα που βγαζει οπως ειναι μ αρεσει πολυ.αλλα χωρις bikini δεν παλευεται ο ηλιος,ειναι σιγουρο!

ikalimnos wrote:Πως σου φαίνεται η αίσθηση του να οδηγάς χωρίς πόρτες;;;

Άντε και καλές βόλτες!
χωρις κουκουλα και πορτες σου φαινεται σταθερο?εixa οδηγησει ενα renegade του ΄77 και πανω απο τα 50-60 χλμ μου φαινοταν ασταθες.

αλλα η αισθηση ειναι αλλο πραγμα!
dimitris_7
Posts: 58
Joined: Mon Nov 07, 2011 15:09

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by dimitris_7 »

το ενα μαυρο καθισμα ειναι το original μαλιστα εxει και κουμπια μου βαζουμε στο τζιν και λενε texas πανω !εχω παει τα καθισματα απο το yj στον ταπετσερη και αναμενω... οσο για την ασταθεια που μου ειπες πριν βαλω αποστατες και λαστιχα στα 50 χλμ ενοιωθα οτι σε καμια στροφη θα ντελαπαρω τωρα και με 80 πας ανετα..
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”