ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

User avatar
ikalimnos
Posts: 428
Joined: Wed Jun 17, 2009 09:18
Location: Καλοχώρι

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by ikalimnos »

alex-tj97 wrote:
dimitris_7 wrote:
alex-tj97 wrote:Δημητρη στα εχω ξαναπει,αλλα δεν χορταινω να το κοιταω!το CJ ειναι κουκλα!
να σαι καλα ρε Alex !!! μολις μπουν τα καινουρια καθισματα και το bikini....θα δειξει νομιζω...!
τι καθισματα θα βαλεις?τα δικα του δεν ειναι αυτα που εχεις τωρα?
εμενα παντως αυτη η 80 ίλα που βγαζει οπως ειναι μ αρεσει πολυ.αλλα χωρις bikini δεν παλευεται ο ηλιος,ειναι σιγουρο!

ikalimnos wrote:Πως σου φαίνεται η αίσθηση του να οδηγάς χωρίς πόρτες;;;

Άντε και καλές βόλτες!
χωρις κουκουλα και πορτες σου φαινεται σταθερο?εixa οδηγησει ενα renegade του ΄77 και πανω απο τα 50-60 χλμ μου φαινοταν ασταθες.

αλλα η αισθηση ειναι αλλο πραγμα!
Καλημέρα!!

Δηλαδή εμείς που κατοσταρίζουμε το Α1 πρέπει να είμαστε λίγο τρελοι, εεε; :lol: :lol: :lol:
Willys-Overland 1963 M38A1C ΕΣ27030
Willys-Overland 1953 M38 ΕΣ69148
Dodge 1953 Μ37 ΕΣ48617
Bantam 1951 Μ100
dimitris_7
Posts: 58
Joined: Mon Nov 07, 2011 15:09

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by dimitris_7 »

ikalimnos wrote:
alex-tj97 wrote:
dimitris_7 wrote:
alex-tj97 wrote:Δημητρη στα εχω ξαναπει,αλλα δεν χορταινω να το κοιταω!το CJ ειναι κουκλα!
να σαι καλα ρε Alex !!! μολις μπουν τα καινουρια καθισματα και το bikini....θα δειξει νομιζω...!
τι καθισματα θα βαλεις?τα δικα του δεν ειναι αυτα που εχεις τωρα?
εμενα παντως αυτη η 80 ίλα που βγαζει οπως ειναι μ αρεσει πολυ.αλλα χωρις bikini δεν παλευεται ο ηλιος,ειναι σιγουρο!

ikalimnos wrote:Πως σου φαίνεται η αίσθηση του να οδηγάς χωρίς πόρτες;;;

Άντε και καλές βόλτες!
χωρις κουκουλα και πορτες σου φαινεται σταθερο?εixa οδηγησει ενα renegade του ΄77 και πανω απο τα 50-60 χλμ μου φαινοταν ασταθες.

αλλα η αισθηση ειναι αλλο πραγμα!
Καλημέρα!!

Δηλαδή εμείς που κατοσταρίζουμε το Α1 πρέπει να είμαστε λίγο τρελοι, εεε; :lol: :lol: :lol:
μαλλον γιατι οταν μου ελεγες οτι πας ταξιδι με τοσα εμεινα μ...... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
User avatar
alex-tj97
Posts: 114
Joined: Tue Jul 28, 2009 02:50

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by alex-tj97 »

dimitris_7 wrote:οσο για την ασταθεια που μου ειπες πριν βαλω αποστατες και λαστιχα στα 50 χλμ ενοιωθα οτι σε καμια στροφη θα ντελαπαρω τωρα και με 80 πας ανετα..
αποστατες γιατι εβαλες?στο εργοστασιακο υψος δεν ειναι?
dimitris_7
Posts: 58
Joined: Mon Nov 07, 2011 15:09

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by dimitris_7 »

alex-tj97 wrote:
dimitris_7 wrote:οσο για την ασταθεια που μου ειπες πριν βαλω αποστατες και λαστιχα στα 50 χλμ ενοιωθα οτι σε καμια στροφη θα ντελαπαρω τωρα και με 80 πας ανετα..
αποστατες γιατι εβαλες?στο εργοστασιακο υψος δεν ειναι?
ναι εργοστασιακο ειναι. εβαλα αποστατες 5 cm γιατι αλλαζει τελειως το αμαξι .εχει καλυτερα κρατηματα κυριως..δεν διορθωνεις συνεχεια το τιμονι ......τα δικα μου διαφορικα εχουν μικροτερο φαρδος απο τα yj και tj για αυτο εσυ δεν εχεις προβλημα με το tj :roll: :roll:
sstratos
Posts: 1
Joined: Sun Feb 21, 2010 10:53

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by sstratos »

Απο τα πιο ομορφα cj που έχω δει μπράβο σου τελειο.

Θέλω να σε ρωτήσω επειδή μου αρέσει παρά πολύ το μουτρο
του cj αλλα δε θέλω να μπλέξω με τόσο μεγάλη ανακατασκευή.
Αν μπορώ να αγοράσω ένα yj σε καλή κατάσταση χωρίς να θέλει πολλά πολλά
Και να του ταιριαξω το μουτρο του cj..

Αν γνωρίζεις πες μου τι θα χρειαστω απο ανταλλακτικά cj
Περιμένω απάντηση σου και ξεκιναω

Ευχαριστώ
User avatar
gv1600
Posts: 49
Joined: Tue Jun 30, 2009 09:47
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by gv1600 »

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλα και καλή χρονιά σε όλους.

Διαβάζοντας απο την αρχη το θέμα ανακατασκευης στο συγκεκριμένο αυτοκινητο, έχω καποιες απορίες σχετικά με την αποδοχή της μετατροπής απο την Ελπα ή την όποια Ελπα, που εγραψε πιο πανω ο ιδιοκτητης.

Ασχετα αν είναι cj-5 ή 6 ή 7...... τα αυτοκινητα που εχουν περασει απο τα χερια του Σαρακακη για τροποποιησεις και βρεθουν στα χερια καποιου, μπορει με μια σωστη και προσεγμενη ανακατασκεύη όπως αυτη που έκανε ο dimitris_7, να βγαλει άδεια ιστορικου οχήματος ώς εχουν?

Τα αυτοκινητα που εχουν τροποποιηθεί απο τον Σαρακακη έχουν εγκριση τυπου στην Ελλαδα με βαση το πώς τα εφτιαχνε τοτε ή είναι εντελώς άκυρα και δεν τα δεχεται η Ελπα ?
Π.χ., μεντεσεδες στις πορτες, hard top, κλπ.

Πώς μπορεί καποιος να μάθει τετοιου τυπου λεπτομεριες για τα συγκεκριμενα αυτοκινητα ?
Πώς εβγαιναν δηλαδη καθε χρονιά και τί εγκρισεις τυπου υπαρχουν εδώ?
Τελικά ξεπεραστηκε το προβλημα με την Ελπα?

Συγνωμη για το off topic, και συγχαρητηρια για το ομορφο αποτελεσμα dimitris_7 !
SJ 413 LWB "Agriκολας"
dimitris_7
Posts: 58
Joined: Mon Nov 07, 2011 15:09

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by dimitris_7 »

gv1600 wrote:Καλησπέρα, Χρόνια Πολλα και καλή χρονιά σε όλους.

Διαβάζοντας απο την αρχη το θέμα ανακατασκευης στο συγκεκριμένο αυτοκινητο, έχω καποιες απορίες σχετικά με την αποδοχή της μετατροπής απο την Ελπα ή την όποια Ελπα, που εγραψε πιο πανω ο ιδιοκτητης.

Ασχετα αν είναι cj-5 ή 6 ή 7...... τα αυτοκινητα που εχουν περασει απο τα χερια του Σαρακακη για τροποποιησεις και βρεθουν στα χερια καποιου, μπορει με μια σωστη και προσεγμενη ανακατασκεύη όπως αυτη που έκανε ο dimitris_7, να βγαλει άδεια ιστορικου οχήματος ώς εχουν?

Τα αυτοκινητα που εχουν τροποποιηθεί απο τον Σαρακακη έχουν εγκριση τυπου στην Ελλαδα με βαση το πώς τα εφτιαχνε τοτε ή είναι εντελώς άκυρα και δεν τα δεχεται η Ελπα ?
Π.χ., μεντεσεδες στις πορτες, hard top, κλπ.

Πώς μπορεί καποιος να μάθει τετοιου τυπου λεπτομεριες για τα συγκεκριμενα αυτοκινητα ?
Πώς εβγαιναν δηλαδη καθε χρονιά και τί εγκρισεις τυπου υπαρχουν εδώ?

Τελικά ξεπεραστηκε το προβλημα με την Ελπα?

Συγνωμη για το off topic, και συγχαρητηρια για το ομορφο αποτελεσμα dimitris_7 !

φιλε μου εγω πηρα τις πινακιδες απο την ελπα με δυσκολια βεβαια .δεν ξερω αν μπορεις να βγαλεις πινακιδες σε ενα οχημα το οποιο εχουν γινει πατεντες μπορεις να παρεις τηλέφωνο στην ελπα να στειλεις φωτογραφίες και να σου πουνε αν μπορεις να τις βγαλεις. επισης εκτος απο την ελπα υπαρχουν και αλλοι σύλλογοι οι οποιοι ειναι πολυ πιο συνεννοήσιμοι και γνωστες του ιστορικου
απλα τα ετησια εξοδα ειναι περισσοτερα . ελπιζω να βοηθησα . πάντως δεν νομιζω οτι ειναι πολυ αισθητικα ομορφο ενα τετοιο αμαξι για να το φτιαξεις και να δωσεις τοσα λεφτα ουτε καμπριο μπορει να γινει ουτε οι πορτες να βγαινουν ευκολα και γενικα δεν ειναι original . εκτος απο αυτο το βαρος του αυτοκινητου με ολη αυτη την μεταλλικη οροφη και τις λοιπες πατεντες ειναι τουλαχιστον 300 κιλα περισσοτερο βαρος το οποιο δεν χρειαζεται . ελπιζω να βοηθησα
User avatar
gv1600
Posts: 49
Joined: Tue Jun 30, 2009 09:47
Location: Ηράκλειο Κρήτης

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by gv1600 »

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά !

Ειχα στο νού μου οτι κατι δεν πάει καλά με αυτα τα αμάξια, τωρα με επιβεβαίωσες και εσύ.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια, καλές βολτες με το δικο σου !!
SJ 413 LWB "Agriκολας"
User avatar
Cruiserhead
Posts: 360
Joined: Tue Feb 02, 2010 03:30

Re: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ CJ7..!

Post by Cruiserhead »

Καλημερα ολοι οι φιλοι!

Πριν επιστρεψω στο εξωτερικο,περασα απο τον φιλο Δημητρη στην Πατρα να δω παλι το 7αρι του τελειωμενο αυτη τη φορα.
Η δουλεια που εκανε ο πρωταρης ειναι εκπληκτικη και του αξιζουν συγχαρητηρια!
Στη συνεχεια και παρα τον χαλια καιρο και το μισοσκοταδο του σουρουπου,το πηραμε και χωθηκαμε(κοντρα) στο ποταμι...
Αυτο εγινε με την επιμονη του Δημητρη το test drive να ειναι πληρες,γιατι προσωπικα ακουγοντας το μουγκρητο του χειμαρρου και ενθυμουμενος τι επαυαν περσι οι εθλητες με το καγιακ λιγο πιο πανω,προτιμουσα μια πιο ηπια διαδρομη...
Αποτελεσμα:η χαμηλη ροπη του τετραλιτρου εξακυλινδρου και το θηριωδες κιβωτιο με την υπερ-κοντη πρωτη (μη συγχρονιζε!)
εβγαλαν το CJ7(και τον Δημητρη) ασπροπροσωπο!
Του ευχομαι να χαρει αυτο το οχημα,το οποιο για 25 χρονια(1976-2010) χρονια υπηρξε για μενα ονειρο ζωης.

Μητς
απο την παγωμενη χωρα(εξω ειναι ολα ασπρα!)
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”