ΕΤΣΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΑ M-38 ΣΤΗ ΡΟΥΜΕΛΗ!

Post Reply
User avatar
XAΡΙΔΗΜΟΣ
Posts: 638
Joined: Mon Jan 18, 2010 17:58

Re: M-38--- ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ.

Post by XAΡΙΔΗΜΟΣ »

sv2ipw stelios wrote:Γιώργο, ο κινητήρας και το σασμάν του Μ38 μπορεί να μπει σε ΜΒ ??? έχει τον ανάλογο χώρο ???

Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις γιατί σου κάνω αυτή την ερώτηση... :geek: :geek: :geek:
Στέλιο, και να υπάρχει η δυνατότητα, καλύτερα να μην το σκέφτεσαι σαν προοπτική...

Βάϊε καλή δύναμη!

Δεν ξέρω εάν χρειάζεσαι παρμπριζ..εδώ σε μάντρα εντοπισα μια δεκαριά...
Imagewww.sdio.gr_ _ _ _

1943 Chevrolet C8A (50% complete)
1940 ΒSA M20 (70% complete)
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: M-38--- ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ.

Post by sv2ipw stelios »

Κώστα, ο κινητήρας είναι ίδιος και στο ΜΒ αλλά δεν γνωρίζω για το σασμάν αν το χωράει...
Αυτό για τα παρμπρίζ αναφερόταν σε ΜΒ ή σε Μ38???
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

ΕΤΣΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΑ M-38 ΣΤΗ ΡΟΥΜΕΛΗ!

Post by ΒΑΙΟΣ »

Στέλιο απο οτι νομίζω καπου ειχα διαβασει ότι το σασμαν του ΜΒ ειναι το Τ84 ενω του Μ38 το Τ90 (διορθωστε με αν κανω λαθος) και οτι το δεύτερο ειναι κατι ποντους ψηλότερο απο οτι το πρωτο οπότε ισως εχεις θεματακι με το πάτωμα!!!!!

Τωρα όσον αφορα το δικο μου Μ38 ... σημερα ελυσα ψυγείο (α ρε πο....τη μου μιλάμε για πολύ αντισκωριακό και πετρελαιο για να λυθουν οι βίδες που ειναι απο κατω!!!!!!! Τελικα τα καταφερα!!!! Επειτα ασχολήθηκα με το σασμάν γιατί με ετρωγε απο μέσα μου μηπως ηταν κολλημενο γιατί ο μοχλός των ταχυτητων δεν κουνιόταν με τίποτα!!!!!! :evil: :evil: Αλλάαααααααα :D :D :D :D :D :D :D :D είμαι τυχερός το όλο πρόβλημα τελικα ηταν μονο στον μοχλό ειχε κολλησει ο γ.........νος και δεν ελεγε να ξεκολλησει!!! Ξερετε εκει πανω στην μπηλια που εχει και λογω σκουριας δεν το αφηνε να κινηθει!!!!!Εδωσα μαχη βεβαια για να ξεκολησει!!!!!! Πετρελαιο και αντισκωριακο και ξανα και ξανα......... :roll: :roll: :roll: :roll:
Πάντως ειδα μεσα το σασμαν και φαινεται καλο ...παντως λαδια ειχε!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τωρα για τον κινητηρα ενω νομιζα οτι ηθελε 32αρι κλειδι μπροστα δυστυχως θελει μεγαλυτερο και δεν ειχα οπωτες πρεπει μαλλον να αγορασω!!!!
καποιες φωτο απο σασμαν και απο την ολη δουλεια για σημερα!!!
Image

Image

Image

Image
Last edited by XAΡΙΔΗΜΟΣ on Mon Oct 17, 2011 10:22, edited 1 time in total.
Reason: ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΤΛΟΥ!
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: ΕΤΣΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΑ M-38 ΣΤΗ ΡΟΥΜΕΛΗ!

Post by ktm25089 »

Στελιο,
κινητηρας και σαζμαν μπαινουν.ο πρωτος θελει μια πολυ μικρη μετατροπη στην αριστερη βαση του και το Τ-90 για να μπει θελέι λιγο κοψιμο το πατωμα στην πισω πλευρα.εαν κανεις καλη δουλεια κανεις δεν θα το παρει χαμπαρι.
εγω θα ελεγα να βρεις ενα Τ-84.βρωμαει ο τοπος και απο γνησια ανταλλακτικα να κανεις μια καλη ανακατασκευη.Αλλιως την δευτερα θα την πεταει κατα 90%.το σαζμανακι ιδιο ειναι.Κινητηρα μπορεις να βαλεις απο το Μ38 και με εναν αλλο καθρεπτη μπροστα απο ΜΒ να γλυτωσεις την μετατροπη στις βασεις.Εκει μονο το ΠΟΛΥ εμπειρο ματι θα καταλαβει διαφορα.εννοειται βεβαια και με τις σωστες τροχαλιες,ντιστριμπιτερ,μιζα κτλ.

Βαιε,
το πηρες ζεστα το θεμα.Να αδειασεις τις βαλβολινες απο σαζμαν και σαζμανακι.υπαρχουν 2 κακα συνηθεια σε αυτα τα σαζμαν.Το πρωτο ειναι το σαζμαν να περνει πολλα νερα απο την μπιλια που ηταν κολλημενη σε εσενα ειδικα εαν δεν υπαρχει και το λαστιχο.Αυτα κανουν ενα πολυ κακο μειγμα για τα ρουλεμαν και τα αξονακια εκει μεσα.και δευτερο,τους αρεσει πολυ απο τον δευτερευοντα αξονα να τσουλανε και να πηγαινουν στο σαζμανακι μεσω του ρουλεμαν.οποτε εκει κρυβονται καλα και κανουν πιο ησυχα την δουλεια τους!! ;) ;) ;) Το θεμα ειναι πως θα βρεις τις ταπες απο την τοση βρωμα που θα εχει εκει κατω.4 ειναι
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: ΕΤΣΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΑ M-38 ΣΤΗ ΡΟΥΜΕΛΗ!

Post by ktm25089 »

Βαιε,αυτο που βλεπω στο γραναζι της δευτερας και στο συνχρο πανω ειναι σκουρια???
Και σαν πολυ να με φαινεται η βαλβολινη.Για κανε ενα αδεισμα και δες.Γιατι δεν μας τα λεει καλα το σαζμαν σου.
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: ΕΤΣΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΑ M-38 ΣΤΗ ΡΟΥΜΕΛΗ!

Post by ΒΑΙΟΣ »

Γιωργη δεν υπαρχει περιπτωση να κρατησω τα λαδια αυτα εννοείται και θα τα αδειασω!!!! Απλα το ανοιξα γιατι ηθελα να μου φυγει η περιεργεια του κολληματος η οχι!!! ;) Σιγουρα οταν φυγει το κασωμα θα εχω περισσοτερο χωρο για να δουλεψω στα μηχανικα μερη!!!!! Ενα φρεσκαρισματακι το σασμαν θα θελει οπωσδηποτε!!! :? :? :? :shock: :shock: :shock:
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
User avatar
Cruiserhead
Posts: 360
Joined: Tue Feb 02, 2010 03:30

Re: ΕΤΣΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΑ M-38 ΣΤΗ ΡΟΥΜΕΛΗ!

Post by Cruiserhead »

Βαιε,βλεπω αρχισε η επεμβαση και χαιρομαι!

Οσο για τη χρηση του κιβωτιου Τ90 σε ΜΒ,ξερω οτι στη Γαλλια(=η χωρα με τα περισσοτερα ΜΒ στην Ευρωπη) το συνηθιζουν πολυ,διοτι ειναι ισχυροτερο απο το Τ86.

Μητς
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: ΕΤΣΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΑ M-38 ΣΤΗ ΡΟΥΜΕΛΗ!

Post by ΒΑΙΟΣ »

8-) Μικρή πρόοδος σημερα!!! Πορτα πισω βγήκε, βάση κανιστρου επισης, λύθηκαν όλες οι βίδες που κρατούν το αμάξωμα και αφερέθηκε η ντίζα του χειρόφρενου καθώς και η γραμμή βενζίνης!!Επίσης αποσυνδέθηκαν οι ενωσεις με τα καλωδια στο πισω μερος του οχηματος εκει που ειναι η μπριζα για το τρειλερ,πισω φωτα αφαιρεθηκαν!.
Οπώτε τωρα το κάσωμα ειναι ετοιμο να σηκωθεί και να μείνει μόνο το σασί!!!!!Αντε να δουμε τι θα δουμε και απο κάτωθεν του αμαξώματος!!! :roll: :roll: :roll: :roll:
Image
Image
Image
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: ΕΤΣΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΑ M-38 ΣΤΗ ΡΟΥΜΕΛΗ!

Post by sv2ipw stelios »

Αν και οι θερμοκρασίες έπεσαν σε όλη την χώρα, σε βλέπω το πήρες ζεστά το θέμα...Εύγε Βάϊε !!!
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: ΕΤΣΙ ΜΑΣΤΟΡΕΥΟΥΜΕ ΤΑ M-38 ΣΤΗ ΡΟΥΜΕΛΗ!

Post by ktm25089 »

Κανε μια ευχη πριν σηκωσεις την καροτσα!!!!!!!Αντε προχωρα ζεστα!!!!!Δεν θα το βαλουμε μπρος να το ακουσουμε????
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”