TΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΒΑΣΗΣ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΜΤ-1029

Post Reply
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

TΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΒΑΣΗΣ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΜΤ-1029

Post by sv2ipw stelios »

Σε παλιότερο μου post στο φόρουμ για στρατιωτικούς ασυρμάτους: viewtopic.php?f=26&t=67 είχα αναφερθεί στη βάση ΜΤ-1029 η οποία πλέον έχει καθιερωθεί από την γεννιά ασυρμάτων VRC-64 (PRC-25 ΕΠΟΧΟΥΜΕΝΟΣ) και μετέπειτα VRC-12, ώς στάνταρ για τα military οχήματα αφού δέχεται πλήθος ασυρμάτων.
Επειδή είχα σκοπό να βάλω μιά τέτοια βάση στο όχημα μου, άρχισα να μελετώ πώς θα μειώσω το συνολικό βάρος από όλον αυτόν τον εξοπλισμό αφού ασύρματοι και παρελκόμενα θα είχαν αρκετό πρόσθετο βάρος.
Έτσι λοιπόν είχα την ιδέα να κατασκευάσω τη βάση έδρασης όλης της βάσης που περιγράφω παραπάνω από αλουμίνιο....την σχεδίαση την ανέλαβε ο γνωστός πλέον Κάλυμνος Γιάννης όπου αφιέρωσε αρκετό προσωπικό χρονό για να βγεί αυτό το τελικό αποτέλεσμα το οποίο το μοιραζόμαστε αφιλοκερδώς με όλους σας.
Φυσικά το πάνω μέρος της βάσης δεν μπορεί να ανακατασκευστεί αφού περιέχει και ηλεκτρολογικά υλικά-φύσες για τους ασυρμάτους.

Το σχέδιο της πλάκας αλουμινίου από την βάση ασυρμάτου ΜΤ-1029
Image

Image
Image

και το βάψιμο...
Image
Image
Image
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: TΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΒΑΣΗΣ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΜΤ-1029

Post by ΒΑΙΟΣ »

:o :o :o :o :o :o Στέλιο έλεος δεν μπορούμε αλλο please!!!!!!!!!!! Δεν παίρνεις καμια 15αριά μερες άδεια να σου φέρω το όχημα λέω εγω να του κάνουμε πως είπαμε....I.R.A.N :o
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: TΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΒΑΣΗΣ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΜΤ-1029

Post by sv2ipw stelios »

Είμαι σε άδεια Βάϊε, και όταν είμαι τότε να με φοβάσε.
Τότε είναι που μου έρχονται ιδέες για πατέντες, ετοιμάζω πολύ χειρότερα πράγματα!!!!! ;) ;) ;) ;) ;) ;)
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: TΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΒΑΣΗΣ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΜΤ-1029

Post by ΒΑΙΟΣ »

:o :o :o :o :o :o :o Ο οχιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα δω τελικά το οχημα να πηγαινει στο διαστημα τελικώς!!!!!!!
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
User avatar
Angrynine
Posts: 31
Joined: Fri Jun 19, 2009 00:01

Re: TΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΒΑΣΗΣ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΜΤ-1029

Post by Angrynine »

Με τι βάψατε τα μέταλλα? Ρωτάω γιατί σε αυτή τη βάση τοποθετείται σχεδόν συρταρωτά ένας ιδιαίτερα βαρύς ασύρματος και αναρωτιέμαι πόσο εύκολα μπορεί να ξεφτίσει η μπογιά.
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: TΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΒΑΣΗΣ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΜΤ-1029

Post by sv2ipw stelios »

Η βαφή έγινε με αστάρι για ανοξείδωτα και αλουμίνια (είναι αυτό το κίτρινο χρώμα που βλέπετε στις φωτογραφίες) και μετά από πάνω περάστικε το πράσινο RAL6003 . Εδώ να αναφέρω ότι για αρκετή ώρα τα κομμάτια ήταν στον ήλιο ώστε να αποκτήσουν μία θερμοκρασία για την βαφή.
Πάντος όπως και να βαφούν είναι σίγουρο ότι όπου πατά ο ασύρματος των 62 λιβρών, θα ξεφτίσει το χρώμα!!!!
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”