ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ PRESTOLITE

User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ PRESTOLITE

Post by sv2ipw stelios »

Ως γνωστόν, σε αρκετά οχήματα Μ151 υπάρχει ηλεκτρονική ανάφλεξη και όχι πλατίνες.
Με κάποια τροποποίηση μπορεί να τοποθετηθεί και σε Μ38-Μ38Α1.(Το έχει κάνει ο ΚΤΜ, σχετικός σύνδεσμος: http://images.google.gr/imgres?imgurl=h ... s%3Disch:1)
Το όχημα με ηλεκτρονική ανάφλεξη έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με αυτό που έχει πλατίνες, αλλά και μειονεκτήματα αντίστοιχα. Αν σου καεί η πλακέτα για κάποιο λόγο, έχεις μείνει στο δρόμο.....και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το ρυμουλκίσεις!!!!!

Έχοντας διαθέσιμη μία ηλεκτρονική για Μ151 (PRESTOLITE με τα δύο καλώδια που πάνε στον πολλαπλασιαστή) αποφάσισα να την ανοίξω ώστε να πειραματιστώ και να βρώ τα υλικά που την απαρτίζουν αλλά και σε περίπτωση που μου χαλάσει να μπορώ να την φτιάξω.
Για λόγους ψύξης του τρανζίστορ ισχύος, η πλακέτα εφαρμόζει μέσα σε ένα αλουμινένιο χυτό πλαίσιο και από πάνω για λόγους στεγανότητας έχει απο πάνω ένα υλικό σαν σιλικόνη.
Για να αφαιρεθεί αυτό το υλικό και να αναγνωρίσω τα ηλεκτρονικά υλικά παιδεύτηκα αρκετά, αφού δεν διαλύεται στα χημικά που δοκίμασα (βενζίνη,νίτρο,αλκοόλη).
Τελικά κατάφερα να αφαιρέσω την πλακέτα αφού ξεπερτσίνωσα το τρανζίστορ ισχύος.
Ακολούθως, άρχισε η τοπογραφική καταγραφή των υλικών (φωτογράφιση για να ξαναμπούν στην θέση τους,ηλεκτρονικό σχέδιο) πάνω στην πλακέτα αλλά και τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, το σκανάρισμα της μεμωνομένης πλακέτας και η δημιουργία του ηλεκτρονικού σχεδίου σύμφωνα με τις πίστες.
Αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι το μυστήριο υλικό ήταν το ΧΑ1330 8DIP οκτάπινο ολοκληρωμένο το οποίο με τα στοιχεία που αναγράφει δεν υπάρχει κάτι σχετικό σε βιβλιογραφία.
Τα άλλα δύο τρανζίστορ αναγνωρίστηκαν και είναι απλά στην αντικατάσταση τους.
Για το ΤR1 μπορεί να χρησιμοποιηθεί το 2Ν3904 και για το ισχύος τα ΤΙP 140 ή 2SD987.
Παραθέτω τα στοιχεία της έρευνας και παρακαλώ αν υπάρχει κανείς που να γνωρίζει ηλεκτρονικά, αν μπορεί να μας βοηθήσει στην ανέυρεση του ολοκληρωμένου (που κάνει μάλλον ταλάντωση).....

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Image
Image



ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΟΡΘΕΣ ΤΙΜΕΣ ΠΥΚΝΩΤΩΝ-ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΝ


Image
Last edited by sv2ipw stelios on Tue Mar 16, 2010 21:49, edited 19 times in total.
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ PRESTOLITE

Post by ΒΑΙΟΣ »

α ναι ευκολο να σου πώ εγώ Στέλιος εεε....... ναι........ και μετα .......... αυτό ........
αλλα.....ισως .....................εεεεεεεεε αυτάααααααααααααα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ;)
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
ossa
Posts: 19
Joined: Mon Jun 22, 2009 19:58

Re: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ PRESTOLITE

Post by ossa »

Συμφωνω με τον βαιο..Σε λιγο καιρο θα δειξω και γω το δικο μου MUTT, και να γνωριστουμε. Ειμαι ο βασιλης απο Συκουριο Λαρισης. Εχω 2 ηλεκτρονικες PRESTOLITE και 1 νεου τυπου. Η μια απο τις παλιες δουλεψε 15 χρονια και σε μια βδομαδα μετα την ανακατασκευη σταματησαν η μια μετα την αλλη, και τωρα την βγαζω με πλατινες. Φοβαμαι μηπως εκανα καποιο λαθος στις συνδεσεις. υπαρχει τροπος να τις εξετασω αν ειναι καμενες?
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ PRESTOLITE

Post by sv2ipw stelios »

Το ψάχνω το θέμα Βασίλη........ :geek: :geek: :geek: :geek:
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ PRESTOLITE

Post by ktm25089 »

Βασιλη,εαν καταλαβα καλα θες να δεις εαν η ηλεκτρονικη σου ειναι καμμενη και οχι γιατι καηκε σωστα?
Πολυ απλα εαν την βαλεις σε ενα ντιστριμπιτερ με εναν καλο πολλαπλασιαστη και δεν δινει ρευμα τοτε ειναι καμμενη ;) ;)
Τωρα εαν ρωτας γιατι καηκαν μεγαλο θεμα.............................

Στελιο τι γινετε με το ολοκληρωμενο???Εκανες και τιποτα με αυτην που σου εδωσα?
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ PRESTOLITE

Post by sv2ipw stelios »

Συνεχίζω να ψάχνω για αντίστοιχο ολοκληρωμένο του XA1330 , επίσης μου έχει δώσει και ο Βασίλης την δική του καμμένη ηλεκτρονική, την οποία αναλύω για να δώ τα κοινά με την παραπάνω.
Φαίνεται ότι του Βασίλη είναι μεταγενέστερη από την δική μου....περισσότερα σε φώτο που θα ανεβάσω.
Όσο για την δική σου, δεν έκανα τίποτα γιατί ως γνωστό, είμαι Λάρισα και δεν ανέβηκα Θεσσαλονίκη για να ψάξω αν έχω άλλη prestolite.
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ PRESTOLITE

Post by sv2ipw stelios »

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα με νέα στοιχεία.
Ο φίλος Βασίλης από το Σικούριο Λαρίσης μου έδωσε μία καμμένη <<ηλεκτρονική>> την οποία και ανέλυσα όπως την πρώτη (δική μου). Αρχικά αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι του Βασίλη ώς κατασκευή είναι μεταγενέστερη , το γράφει και πάνω στην πλακέτα 05-1983, ενώ αντί για το τρανζίστορ ισχύως που είχε η πρώτη, αυτή είχε το NEC D987 (2SD987). Ακόμα υπάρχουν και κάποιες μικροαλλαγές στα υλικά (πυκνωτές-αντιστάσεις) αλλά και στις πίστες.
Το ολοκληρωμένο XA1330 παραμένει το ίδιο....πράγμα που με κάνει να ψάχνω και για άλλη καμμένη ηλεκτρονική, μήπως και χρησιμοποιεί άλλο ολοκληρωμένο (και καταφέρω να βρώ αντίστοιχο, αλλά και τί δουλειά κάνει).

Φωτογραφίες απο την δεύτερη έκδοση ηλεκτρονικής της PRESTOLITE
Σημ..εξωτερικά δεν διαφέρουν...
Image
Image
Image
Image
Image
ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΣΤΡΩΣΑ...
Image

Τώρα για το ερώτημα πώς μπορούμε να ελέγξουμε αν λειτουργεί η <<ηλεκτρονική>> μας, είναι σχετικά απλό....χρειάζεται ένα τροφοδοτικό συνεχούς DC24Volt, και ένα μετασχηματιστή με πρωτεύον 24Volt (To δευτερεύον δεν μας ενδειαφέρει τι τιμή θα έχει) αφού κάνουμε τις συνδέσεις όπως στη φώτο παρακάτω τότε σκανδαλίζουμε τον αισθητήρα με ένα μεταλλικό αντικείμενο και βλέπουμε στο τροφοδοτικό να τραβάει το μέγιστο ρεύμα....αν δεν συμβαίνει αυτό τότε είναι καμμένη...απλά......

Image

ΠΡΟΣΟΧΗ....Αναζητώ καμμένες ηλεκτρονικές....
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ PRESTOLITE

Post by ktm25089 »

εισαι σκανδαλιαρης ανθρωπος.Καλα το ειχα καταλαβει. :D :D :D :D :D :D

Την εβδομαδα που περασε δοκιμασα και τοποθετησα 3 κιτακια ηλεκτρονικων.Το πρωτο ειναι η ηλεκτρονικη απο Μ151 με 3 καλωδια που μπαινει με πατεντα στι Μ38 και Μ38Α1 αλλα δουλευει αψογα.Και τα αλλα 2 ειναι της PERTRONIX.Για οσους δεν την ξερουν ειναι μια αμερικανικη εταρια που βγαζει κιτ για σχεδον οτι εχει πλατινες.Πολυ καλης ποιοτητας.Η αντιστοιχια στα στρατιωτικσ ντιστριμπιτερ ειναι το MV-161 για τα εξακυλινδρα και το MV-141 για τα τετρακυλινδρα.Η εγκατασταση ειναι ευκολοτερη απο τις στρατιωτικες ηλεκτρονικες και γυριζει σε πλατινες πολυ ευκολα αφου κρατας τον πλατινοφορο και δεν αλλαζεις τιοποτα αλλο.Η τιμη τους ειναι απο 110 εως 130 δολλαρια αναλογα απο που θα τις βρειτε.
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ PRESTOLITE

Post by sv2ipw stelios »

Γιώργο βάλε καμιά φώτο να τις δούμε!!!!
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗ PRESTOLITE

Post by ktm25089 »

σε 2-3 μερες να μου ερθει ενα ντιστριμπιτερ στα χαρια μου να βγαλω μερικες
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”