Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

User avatar
gvp
Posts: 122
Joined: Thu Jun 18, 2009 12:28

Re: Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Post by gvp »

Στελιο πραγματικα αψογος... ;)
"With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high..." Ayrton Senna
User avatar
PanosXJ
Posts: 1065
Joined: Thu Jun 18, 2009 13:47

Re: Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Post by PanosXJ »

Συγχαρητήρια Στέλιο!!!! Καταπληκτική δουλειά!!!! Μπράβο!!!!!!!!!!
It's an XJ thing, you wouldn't understand!
XJ RULZZZZZZ!!!
X-PATROL
Posts: 9
Joined: Mon Aug 10, 2009 19:30
Location: ΚΑΒΑΛΑ

Re: Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Post by X-PATROL »

TA ΛΟΓΙΑ ΠΕΡΙΤΑ, ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!
User avatar
Cruiserhead
Posts: 360
Joined: Tue Feb 02, 2010 03:30

Re: Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Post by Cruiserhead »

Στελιο η παρουσιαση σου ενθουσιαζει καθε συνφορουμιστη με πνευματικες ανησυχιες.
Η ανακατασκευη(μηχανικα και φαναρτζοδουλεια) εκτελεσθηκε εξ ολοκληρου απο τον πατερα σου;Ειναι επαγγελματιας;
Σε καθε περιπτωση η δουλεια σας ηταν επαγγελματικη!
Σε ευχαριστουμε που την μοιραστηκες με την μικρη μας κοινοτητα! :D

Μητς
-------------
Frame-Off ανακατασκευη:Classic Land Cruiser BJ42,ετος κατασκευης 1984,3.400 c.c. diesel, 24Volt, χρωμα beige και βεβαιως ...as original as possible!
Last edited by Cruiserhead on Thu Feb 04, 2010 23:34, edited 1 time in total.
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Post by ΒΑΙΟΣ »

Καθήστε να δείτε και την Ιλιάδα που ετοιμάζει :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Post by sv2ipw stelios »

Σας ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια.
Είχα δημοσιεύσει και στο παρελθόν κάποιο λίνκ με μεμονωμένες φωτογραφίες της ανακατασκευής αλλά χωρίς λεπτομέριες και τεχνικά στοιχεία.
Αντικειμενικός σκοπός όμως με την δημοσίευση του παραπάνω κειμένου είναι να βοηθηθούν όσοι θα κάνουν στο μέλλον μιά ανακατασκευή ιστορικού οχήματος αλλά και να παροτρείνω και άλλους φίλους που έχουν κάνει ανακατασκευή να μην διστάσουν να μας κοινοποιήσουν τις εμπειρίες τους , πιστεύω θα μας βοηθείσει όλους....
Να σημειώσω μία λεπτομέρια για να μην παρεξηγηθώ, η φανοποιεία του σκάφους και μόνο αυτού, έγινε απο επαγγελματία φανοποιό, με την συνδρομή και την επίβλεψη την δική μου και του πατέρα μου(πίσω φτερό, λεπτομέριες, επιλλογή υλικών κ.α)
Όλα τα κομμάτια(μηχανικά και μή) πλήν σκάφους και όλη η μηχανική δουλειά ,λύση-αρμολόγηση , ρυθμίσεις, έγινε απο μένα και τον πατέρα μου.
Κανείς μας δεν είναι μηχανικός , απλά έχουμε κάποιες βασικές γνώσεις μηχανικής, το επάγγελμα το δικό μου και του πατέρα μου είναι τα ηλεκτρονικά.
Εδώ να σημειώσω ότι υπήρξαν και αρκετοί φίλοι που με βοήθησαν είτε με τις γνώσεις τους είτε με άλλο τρόπο, φίλοι σαν τον Γιάννη Κάλυμνο, τον Νίκο Σαρρή,τον Ρουμελιώτη Διονύση,και άλλους που πιθανώς ξεχνώ τώρα, που χωρίς την συμβολή τους ίσως το αποτέλεσμα να μην ήταν τόσο καλό.

Σημ. Βασικά παιδιά,μετά από όλα αυτά θα ήθελα να πώ πως η ανακατασκευή ενός ιστορικού αυτοκινήτου δεν είναι απλό πράγμα, δεν θέλει συμβιβασμούς και πατέντες, αυτό κάνει την ανακατασκευή του πιο δύσκολη αφού απαιτεί συνεχή έρευνα για το τί είναι αυθεντικό και πρέπει να μπεί στο όχημα και τί δεν ταιριάζει και αλλοιώνει την ιστορικότητα του. Από την άλλη η ανακατασκευή είναι πιο συναρπαστική αφού ανακαλύπτεις συνεχώς νέες προκλήσεις.
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
makfrag
Posts: 7
Joined: Fri Jun 26, 2009 10:54

Re: Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Post by makfrag »

Συγχαρητήρια Στέλιο για την άψογη δουλειά, για το μεράκι σας και για τον κόπο που έκανες να το μοιραστείς μαζί μας...Πραγματικά πολύ όμορφο αποτέλεσμα!!
User avatar
alpininstis
Posts: 6
Joined: Mon Sep 07, 2009 15:03

Re: Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Post by alpininstis »

Επειδή ασχολούμαι με την αναπαλαίωση κλασικών αυτοκινήτων
(ερασιτεχνικά ) και γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να γίνει σωστά και
πόσο χρόνο και χρήμα απαιτεί και βασικά πόσο μεράκι ...........θέλω
(αν και λίγο καθυστερημένα ) να δώσω τα συγχαρητήριά μου στον
Κ.ΣΤΕΛΙΟ για την άψογη δουλειά και για το μεράκι του .
Το αποτέλεσμα τα λέει όλα και είναι υπεράνω κρητικής ..........
Σας εύχομαι από καρδιάς να είστε πάντα καλά να το χαίρεστε.
Ευχαριστούμε και για τον κόπο που κάνατε να το μοιραστείτε μαζί μας.
John Derre
Posts: 16
Joined: Mon Jan 17, 2011 22:33

Re: Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Post by John Derre »

Στέλιο γεια σου...Επειδή ειμαι καινούριος στο (το4χ4) ψάχνωντας είδα και την οδύσσειά σου...
Διαπιστώνω οτι εισαι πολλη λάτρεις της λεπτομέρειας είδα κάποια πράγματα τα οποια δεν ξερω εαν ειναι καινούρια η με καποιον τροπο τα έχεις καθαρίσει τόσο τέλεια,οπως το βεντιλατερ του καλοριφερ οι βίδες και διαφορα αλλα..
Εαν ξέρεις καποιο τροπο για το καθαρισμα τους θέλω να μου το πεις..... Και σου δίνω τα συγχαρητήρια μου για την τέλεια δουλειά..!!!!!!!!
User avatar
ZooL
Posts: 44
Joined: Wed Jun 17, 2009 01:38

Re: Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Post by ZooL »

Στέλιο συγχαρητήρια για το απίστευτο μεράκι και την φοβερή μεθοδικότητά και προσήλωσή σου, για το εκπληκτικό αποτέλεσμα της δουλειάς σου αλλά και για την μοναδική παρουσίασή της, και τέλος, για την διάθεσή σου να τα μοιραστείς όλα αυτά ώστε να βοηθήσεις αλλά και να εμπνεύσεις όσους πιθανόν επιχειρήσουν κάτι ανάλογο!

Μπράβο και πάλι! Image

X.

08' Jeep Wrangler JK Unlimited 3.8
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”