αποριες για cj5...(απο m38a1)2,2L 3ταχυτο!

Post Reply
wrangleros
Posts: 13
Joined: Fri Dec 18, 2009 10:35

αποριες για cj5...(απο m38a1)2,2L 3ταχυτο!

Post by wrangleros »

λοιπον μιας κ δεν το βλεπω να πουλιεται ειπα να ασχοληθω λιγο κ οπου βγει...
καταρχην το εβγαλα μια βολτα χθες κ εκανα το λαθος να το πιεσω (γκαζι πατωμα!) κ την ακουσε η τροφοδοσια καυσιμου στην αρχη πηγε να σβησει συνεχισε να λειτουργει εως καποιες στροφες κ μετα δεν επερνε με τιποτα!
...πηγα εβαλα βενζινη μπας κ ο δεικτης εκανε τα δικα του τιποτα ...εβγαλα παπα κ εριξα αφθονο σπρευ καθαρισμου στο καρμπυρατερ κ μετα απο αρκετη ωρα πηρε αλλα στην τριτη γκαζια εσβηνε δειχνοντας οτι μενει απο καυσιμο... με τα πολλα γυρισα αφου δημιουργησα το σχετικο κυκλοφοριακο κ τωρα πλεον δεν παιρνει με τιποτα μπρος...
σκεπτομουν να ανοιξω ζιγκλερ κλπ για καθαρισμα στο μονο weberακι του κ μετα βαση manual να ανοιξω την μηχανικη τρομπα (στο λυσιμο ειμαι αστερι στο δεσιμο ...θα δουμε! μηπως αξιζει να βαλω ηλεκτρικη?)_
μετα απο ολα αυτα αφησα τα ρευματα ανοιχτα κ εμεινε απο μπαταριες κ ερωτω πως μπορω να δωσω ρευμα μιας κ ειναι 24ν? κανονικα σε μια απ τις 2 μπαταριες η οχι?
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: αποριες για cj5...(απο m38a1)2,2L 3ταχυτο!

Post by ktm25089 »

Χαλαρωσε!!!
Ετσι ειναι αυτα,πας για καφε και εχεις και το βαλιτσακι με τα εργαλεια.Βασικα κοιτα εαν κραταει συμπιεση και μηπως εχει κανενα ηλεκτρικο προβλημα.Δεν "σκαει" καθολου?
Τι μοτερ εχει πανω με το μονο weber?
Εαν βαλεις ηλεκτρικη πιο πολυ θα μπλεξεις.Μια αλλαγη στο διαφραγμα και στα βαλβιδακια στην μηχανικη και εισαι ΟΚ για αλλα 20 χρονια.Εχω 2 ηλεκτρικες που αγορασα καποτε.Εκανα μια δοκιμη και τελικα τις εβαλα στο ντουλαπι.
Εαν δεν βρεις 2 μπαταριες να παρεις ρευμα,συνδεσε την μια για λιγη ωρα στην πρωτη.Και μετα αποσυνδεσε την και βαλτην στην δευτερη και πατα μιζα.Πιο καλα,να τις φορτισεις.Εστω και σε εναν ηλεκτρολογο εαν δεν εχεις φορτιστη.
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: αποριες για cj5...(απο m38a1)2,2L 3ταχυτο!

Post by sv2ipw stelios »

Γιώργο, με την ηλεκτρονική εσύ έχεις κάνει τίποτα??? την δοκίμασες.
Ο Κάλυμνος είχε φτιάξει κάτι μεταλλικές βάσεις για το ντιστριμπιτέρ για να αλλάξει την γωνία που δουλέυει.
Εγώ έχω ανοίξει μία ηλκτρονική της Prestolite και προσπαθώ να βγάλω άκρη!!!!βασικά με δυσκολεύει ένα ολοκληρωμένο no name που έχει (8dip), τα υπόλοιπα τα βρήκα.
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: αποριες για cj5...(απο m38a1)2,2L 3ταχυτο!

Post by ktm25089 »

Δεν ξερω γιατι ο Γιαννης εκανε λαμακια.Την δοκιμασα και καθετε κουτι!!!Βαζεις-βγαζεις!
Prestolite ειναι αυτη που μου εδωσες ή η αλλη με τα 3 καλωδια και τον περιεργο ροτορα με τα αυτια??
Θελω ακομα μια τετοια.Να παραγγειλω μια με 3 καλωδια και ροτορα με αυτια να την ανταλλαξουμε?Λενε πως με τα 3 καλωδια ειναι η καινουργια και πιο ανθεκτικη σε καψιματα.Αλλα θελει πατεντα να μπει και βαριεμαι να φτιαχνω τωρα. :D :D
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: αποριες για cj5...(απο m38a1)2,2L 3ταχυτο!

Post by sv2ipw stelios »

Γιώργο, έχω την εντύπωση ότι αυτή που σου έδωσα είναι Prestolite, την άλλη με τα αυτάκια δεν την ξέρω....
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: αποριες για cj5...(απο m38a1)2,2L 3ταχυτο!

Post by ΒΑΙΟΣ »

παλι το μ151 εδωσε λύση τεχνικά!!! :D 8-)
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: αποριες για cj5...(απο m38a1)2,2L 3ταχυτο!

Post by ktm25089 »

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Καλα που υπαρχουν και "αυτα" και κλεβουμε κανενα ανταλλακτικο για τα τζιπ :lol: :lol: :lol:
wrangleros
Posts: 13
Joined: Fri Dec 18, 2009 10:35

Re: αποριες για cj5...(απο m38a1)2,2L 3ταχυτο!

Post by wrangleros »

τελικα ολα οκ μετα την επισκευη -συντηρηση του καρμπυρατερ!
τωρα σειρα εχουν τα φρενα καμια τρομπα κανεις?
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”