Καθίσματα σε Μ151Α2

Post Reply
Παναγής
Posts: 10
Joined: Mon Sep 28, 2009 00:48

Καθίσματα σε Μ151Α2

Post by Παναγής »

Σε πολλές φωτογραφίες έχω παρατηρήσει πως τα μαξιλάρια είναι αρκετά ποιο λεπτά από αυτά που έχω εγώ. Δεν γνωρίζω αν αυτό είναι και ο λόγος που δε βλέπω το φανάρι όταν έχω τη τέντα από πάνω, μήπως δλδ με τα δικά μου μαξιλάρια κάθομαι πολύ ψηλά ή και ποιο λεπτά να ήταν πάλι δε θα μπορούσα να δω το φανάρι. Τώρα δλδ έτσι όπως είναι, σταματάω ίσως & ένα αμάξι ποιο πίσω για να μπορώ να βλέπω το φανάρι μέσα από το παρμπρίζ..

Αν δεν έχετε το ίδιο πρόβλημα, πείτε μου πόσο πάχος περίπου έχουν τα δικά σας μαξιλάρια & από τι υλικό είναι φτιαγμένα.

Ευχαριστώ
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: Καθίσματα σε Μ151Α2

Post by sv2ipw stelios »

Παναγή τα μανίσια καθίσματα αρχικά στα Μ151 και Μ151Α1 ήταν υφασμάτινα-κανάβινα το δέ πάχος στο σφουγγάρι ήταν περίπου στα 5cm αργότερα στα Μ151Α2 το υλικό αντικαταστάθηκε και έγινε βυνίλιο -τεντόπανο-μουσαμάς στην Ελληνική.
Το καλό με τα βυνιλίου είναι ότι και να βραχούν ή λερωθούν τα περνάς με ένα πανί και κάθεσαι πάνω χωρίς πρόβλημα, αντίθετα το μειονέκτημα είναι ότι το καλοκαίρι πυρώνουν και παίρνει φωτιά ο Κ..... σου αν δεν βάλεις κάτι πάνω.
Επειδή τα καθίσματα των 151 δεν έχουν εσωτερικά ελατήρια παρά μόνο το πλέγμα στη βάση τους , καλό είναι να τα κάνεις από σκληρό σφουγγάρι των 5cm. Πάντως το πρόβλημα με τα φανάρια θα εξακολουθήσεις να το έχεις, όπως το έχω και εγώ... αυτά τα οχήματα δεν φτιάχτηκαν για πόλεις αλλά για ερήμους και βουνά....
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
Παναγής
Posts: 10
Joined: Mon Sep 28, 2009 00:48

Re: Καθίσματα σε Μ151Α2

Post by Παναγής »

Χα χα χα

Του βινυλίου, αντέχουν παραπάνω στον ήλιο?

Τα τελευταία 3-4 χρόνια είχα το Μ151 ανοιχτό χειμώνα καλοκαίρι, με αποτέλεσμα τα μαξιλάρια οδηγού συνοδηγού να διαλυθούν από τον ήλιο. Για φέτος νομίζω τα έσωσα, που τα πήγα σε μια ράφτρα να τα ράψει, αλλά νομίζω ότι του χρόνο τον Οκτώβρη θα πρέπει να φτιάξω καινούρια. Το θέμα βέβαια του Κ**** που καίγεται με απασχολεί άμεσα διότι αν μη τι άλλο το καλοκαίρι είναι που θα χρησιμοποιήσω το αυτοκινητάκι μου..
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: Καθίσματα σε Μ151Α2

Post by ΒΑΙΟΣ »

Εγώ παιδιά πάντως χρησιμοποιώ τα κανάβινα (canvas)και μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος παρ' όλο που τα ΄χω χρησιμοποιήσει σε δύσκολες καιρικές συνθήκες!!!!!

:o :o :o Προσπαθω να βάλω φωτο αλλά τί έγινε ρε παιδιά άλλαξε τίποτα στο photobucket και δεν βρίσκω το direct link??? :ugeek:


Ασε το βρήκα Image

Image
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: Καθίσματα σε Μ151Α2

Post by sv2ipw stelios »

φωτογραφίες από τα Original καθίσματα..για όσους θέλουν να τα κατασκευάσουν.
Image
Image
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
Post Reply

Return to “Ομάδα Συντήρησης - Τεχνικά Θέματα”