WAR & PEACE SHOW 2010__BELTRING U.K.

User avatar
XAΡΙΔΗΜΟΣ
Posts: 638
Joined: Mon Jan 18, 2010 17:58

Re: WAR & PEACE SHOW 2010__BELTRING U.K.

Post by XAΡΙΔΗΜΟΣ »

ikalimnos wrote:Νομίζω πως θα επιμείνω στην παραπάνω τοποθέτησή μου...
Εννοείς Γιάννη, μια ομάδα ιστορικής αναπαράστασης στην Αγγλία που ντύνονται με στολές της Βερμαχτ, έχουν Zundapp, kubelwagen, ΒΜW και δεν ξέρω τι,
και πάνε σε εκδηλώσεις τύπου Mάχης του Αrhnem, Διέππη κλπ και που μάλλον δεν έχουν όλοι αγαθές προθέσεις;
Imagewww.sdio.gr_ _ _ _

1943 Chevrolet C8A (50% complete)
1940 ΒSA M20 (70% complete)
User avatar
ikalimnos
Posts: 428
Joined: Wed Jun 17, 2009 09:18
Location: Καλοχώρι

Re: WAR & PEACE SHOW 2010__BELTRING U.K.

Post by ikalimnos »

Αναφερόμουν σε πιο τοπικό επίπεδο αλλά μάλλον και αυτή η περίπτωση που αναφέρεις ανήκει στην ίδια κατηγορία.
Willys-Overland 1963 M38A1C ΕΣ27030
Willys-Overland 1953 M38 ΕΣ69148
Dodge 1953 Μ37 ΕΣ48617
Bantam 1951 Μ100
User avatar
Cruiserhead
Posts: 360
Joined: Tue Feb 02, 2010 03:30

Re: WAR & PEACE SHOW 2010__BELTRING U.K.

Post by Cruiserhead »

Aπο οτι ξερω το πραγμα στις χωρες της Ε.Ε. μεχρι σημερα εχει κινηθει σε σωστα πλαισια.

Δεν εχω ακουσει για παρεκτροπες,οι οποιες αν ειχαν σημειωθει,σιγουρα δεν θα εμεναν ασχολιαστες απο τα ΜΜΕ.
Το θεμα θα ηταν αρκετα πιασαρικο για να το αφησουν ετσι...
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: WAR & PEACE SHOW 2010__BELTRING U.K.

Post by ktm25089 »

Το οτι δεν εχουν ολοι αγαθες προθεσεις ειναι σιγουρο.Για δες την φατσα εκεινου του γερμανοντυμενου με τα γυαλια και τα παρασημα.Για αγαθος σου φαινεται? :D
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: WAR & PEACE SHOW 2010__BELTRING U.K.

Post by ktm25089 »

Οσο για τις παρεκτροπες,τους εχουν ολους "μαντρωμενους σε ενα μεγαλο χωραφι" και για αυτο δεν προκαλουν τον κοσμο.
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: WAR & PEACE SHOW 2010__BELTRING U.K.

Post by friar »

ktm25089 wrote:Το οτι δεν εχουν ολοι αγαθες προθεσεις ειναι σιγουρο.Για δες την φατσα εκεινου του γερμανοντυμενου με τα γυαλια και τα παρασημα.Για αγαθος σου φαινεται? :D
Είναι σαν το κρασί. Εξαρτάται από την χρονιά.
Φέτος είναι μιά χαρά. Πριν εβδομήντα χρόνια ήταν αλλιώς.
Ασε που του λείπει κι το Walther

Και από ότι παρατηρώ στις επωμίδες λέει "Oberstleutnant"
ενώ στο κολλάρο λέει "SS-Brigadefuhrer"
Τα λέω καλά???
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
frank
Posts: 36
Joined: Mon Oct 12, 2009 21:35

Re: WAR & PEACE SHOW 2010__BELTRING U.K.

Post by frank »

XAΡΙΔΗΜΟΣ wrote: Το θέμα είναι πολύ ποιό απλό και έγκειται στον εξής κανόνα: Οδηγός και όχημα να αναπαρίστανται με απόλυτη ιστορική συνέπεια, με όλες τους τις λεπτομέρειες, που, θα έλεγε κανείς ότι ήρθαν σαν αναπόσπαστη ενότητα με κάποια μηχανή του χρόνου από το παρελθόν.
Διαφωνώ.

Το όχημα προφανώς και πρέπει να αναπαρίσταται "με απόλυτη ιστορική συνέπεια", ο οδηγός γιατί? Με ξενίζει η ιδέα της μεταμφίεσης σε κάτι που δεν είμαστε, δεν βρίσκω τον λόγο. Ζούμε στην εποχή μας και καλά κάνουμε, δεν είναι (φυσιο)λογικό να παριστάνουμε οτι παίζουμε σε ταινία εποχής. Άσε το ιδεολογικό περιεχόμενο που μπορεί να κρύβεται από πίσω, ειδικά για τα στρατιωτικά οχήματα.

Σε τελική ανάλυση, "πόλεμο" έπαιξα πάρα πολύ όταν ήμουνα παιδί, είμαι χορτάτος, γιατί να το ξανακάνω ως μεσήλικας και μάλιστα σε πιστή αναπαράσταση?
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: WAR & PEACE SHOW 2010__BELTRING U.K.

Post by ktm25089 »

frank wrote:
XAΡΙΔΗΜΟΣ wrote: Το θέμα είναι πολύ ποιό απλό και έγκειται στον εξής κανόνα: Οδηγός και όχημα να αναπαρίστανται με απόλυτη ιστορική συνέπεια, με όλες τους τις λεπτομέρειες, που, θα έλεγε κανείς ότι ήρθαν σαν αναπόσπαστη ενότητα με κάποια μηχανή του χρόνου από το παρελθόν.
Διαφωνώ.

Το όχημα προφανώς και πρέπει να αναπαρίσταται "με απόλυτη ιστορική συνέπεια", ο οδηγός γιατί? Με ξενίζει η ιδέα της μεταμφίεσης σε κάτι που δεν είμαστε, δεν βρίσκω τον λόγο. Ζούμε στην εποχή μας και καλά κάνουμε, δεν είναι (φυσιο)λογικό να παριστάνουμε οτι παίζουμε σε ταινία εποχής. Άσε το ιδεολογικό περιεχόμενο που μπορεί να κρύβεται από πίσω, ειδικά για τα στρατιωτικά οχήματα.

Σε τελική ανάλυση, "πόλεμο" έπαιξα πάρα πολύ όταν ήμουνα παιδί, είμαι χορτάτος, γιατί να το ξανακάνω ως μεσήλικας και μάλιστα σε πιστή αναπαράσταση?

;) ;) ;) ;) ;) σωστα μιλας!!!!
User avatar
Cruiserhead
Posts: 360
Joined: Tue Feb 02, 2010 03:30

Re: WAR & PEACE SHOW 2010__BELTRING U.K.

Post by Cruiserhead »

Το ποσο πιστη αναπαρασταση θελει να κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα.
Προσωπικα δεν εχω προβλημα ουτε με το μπλουτζην που φορα ο οδηγος του Μ151,ουτε με οποιαδηποτε αλλη αμφιεση πιστη η ...απιστη.

Οσο για τον κυριο(;) με τα γυαλια και τα παρασημα θα ελεγα οτι μου θυμιζει περισσοτερο λογιστη επαρχιακου υποκαταστηματος τραπεζης,παρα αξιωματικο της συγκεκριμενης εποχης,ειπαμε ομως:κολοκυθοπιττα!
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: WAR & PEACE SHOW 2010__BELTRING U.K.

Post by friar »

Γκούχου γκούχου γκουχ.
Μιάς και είμαι λογιστής επαρχιακού υποκαταστήματος τραπέζης, σου φέρνω να μοιάζω με τον δικό μας.??? :P :P :P
α) του λείπει η κοιλίτσα και
β) λάθος γυαλιά, αυτά ειναι μυωπικά, όλοι οι λογιστές είναι πρεσβύωπες και ουχί μύωπες :lol: :lol: :lol:
Συμπέρασμα: άλλη δουλειά κάνει...... μπορεί εισαγγελέας Α.Π. που είναι μύωπες, (δεν βλέπουν πέρα από την μύτη τους) :P :P :P

Οπως προαναφέρθηκε όλοι μας παίξαμε πόλεμο σαν παιδιά, some are too old to grow up..... :P :P :P
Μην βλέπετε παντού φαντάσματα.

BTW, I wish I was there.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Συγκεντρώσεις Εκδηλώσεις”