ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΣΙΣΟ ΣΤΟ ΟΧΥΡΟ ΡΟΥΠΕΛ 6 ΑΠΡ 2015

Post Reply
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΣΙΣΟ ΣΤΟ ΟΧΥΡΟ ΡΟΥΠΕΛ 6 ΑΠΡ 2015

Post by sv2ipw stelios »

Κάθε χρόνο, Απρίλιο μήνα, γίνεται προσπάθεια ώστε ο σύλλογος να συμμετέχει στις εκδηλώσεις μνήμης για την μάχη των Οχυρών της Ελληνοβουλγαρικής μεθορίου. Φέτος ο σύλλογος αποφάσισε να επισκεφτεί το οχυρό Ρούπελ με μία διευρυμένη ομάδα περά από τα οχήματα και με συμμετοχές ιστορικής αναπαράστασης των στολών εποχής.
Περισσότερα στις φωτογραφίες αλλά και ένα ιστορικό αφιέρωμα για τους μαχητές.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Image

Image

Το ιστορικό αρχείο είναι από εδώ.......http://pierrekosmidis.blogspot.gr/2013/ ... _3518.html

Αξίζει να το διαβάσουμε όλοι μας....
Ο ταγματάρχης κ.‭ ‬Ηλίας Κοτρίδης λέει:‭ «‬Είχα την τιμή να υπηρετήσω το ηρωικό οχυρό.‭ ‬Μου δόθηκε η ευκαιρία να το‭ ‬γνωρίσω από κοντά και να μελετήσω την ιστορία του μέσα από διάφορα αναγνώσματα αλλά και από τις αναμνήσεις που μου μετέφεραν εκδρομείς.‭ ‬Δε ν θα ξεχάσω ποτέ ένα περιστατικό που πάντα με συγκινεί.
Το Μάιο του‭ ‬1995‭ ‬ήρθε στο Ρούπελ ένα άτομο με ειδικές ανάγκες.‭ ‬Αφού άκουσε προσεκτικά την ενημέρωση σχετικά με την ιστορία της περιοχής,‭ ‬με πλησίασε και μου ζήτησε να τον πάω στο ύψωμα‭ “‬Μολών Λαβέ‭”‬.
Oταν φτάσαμε,‭ ‬μας ζήτησε να τον κατεβάσουμε από το αναπηρικό καροτσάκι.‭ ‬Κάθισε στο χώμα,‭ ‬έσκυψε,‭ ‬το φίλησε και άρχισε να κλαίει.‭ ‬
Μέσα από το κλάμα του αναφώνησε‭ “‬Δεν πειράζει‭”‬.‭ ‬Είχα σαστίσει.‭ ‬Χίλιες σκέψεις πέρασαν από το μυαλό μου.‭ ‬Ξαφνικά με κοίταξε κατάματα και μου είπε δείχνοντας με το χέρι του ένα γκρεμισμένο κτίριο.‭ “‬Εκεί άφησα και τα δυο μου πόδια.‭ ‬Αλλά δεν πειράζει.‭ ‬Τα έδωσα για την πατρίδα.‭ ‬Xαλάλι της‭”‬.
Μέχρι και σήμερα στα αφτιά μου αντηχούν αυτές οι λέξεις.‭ ‬Λέξεις που πραγματικά σε κάνουν να νιώθεις περήφανος που είσαι Ελληνας‭»‬.
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
User avatar
TheoM151A2
Posts: 114
Joined: Sat Oct 16, 2010 10:49
Location: LA CIOTAT FRANCE

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΣΙΣΟ ΣΤΟ ΟΧΥΡΟ ΡΟΥΠΕΛ 6 ΑΠΡ 2015

Post by TheoM151A2 »

BRAVO RE PAIDIA !!!!!!! KRIMA POU EIMASTE POLY MAKRIA MA SYMETEHOUME KAI EMEIS
Θοδωρής :D
M151A2 FORD 1970, Ε.Σ 222014
M416A1 USMC 1967, εισαγωγή από US
M37B1 DODGE 1962, E.Σ 44198
M101A2 USAF 1990, εισαγωγή από Γερμανία

+30-6955661499
User avatar
Cruiserhead
Posts: 360
Joined: Tue Feb 02, 2010 03:30

Re: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΣΙΣΟ ΣΤΟ ΟΧΥΡΟ ΡΟΥΠΕΛ 6 ΑΠΡ 2015

Post by Cruiserhead »

Συγχαρητήρια παιδιά!
μακάρι να μπορούσα να έρθω!

Μητς
από Γερμανία
-----------------
ΥΓ1. Ο θείος μου, Συντ/χης Πυροβολικού, είχε δουλέψει στη σχεδίαση των οχυρών τα χρόνια 1937-39.Θα ήθελα να δω από κοντά(ει δυνατόν μαζί σας)τα όσα μου είχε διηγηθεί...
ΥΓ2. Ο Ταγ/χης ε.α. Η. Κοτρίδης έχει προσφέρει πάρα πολλά με την συγγραφή του βιβλίου του. Ας είναι καλα!
Post Reply

Return to “Συγκεντρώσεις Εκδηλώσεις”