WILLYS JEEP MADE IN TURKEY.

OLDSMOBILE1964
Posts: 25
Joined: Wed Nov 10, 2010 10:25

Re: WILLYS JEEP MADE IN TURKEY.

Post by OLDSMOBILE1964 »

PanosXJ wrote:...δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την βρωμερή και αισχρή τακτική των καναλιών με την καταιγίδα των τούρκικων σήριαλ και κάθε ώρα που ανοίγει κανείς την τηλεόραση πέφτει επάνω στην τούρκικη γλώσσα....είναι αδιανόητο να προσπαθούν να βάλουν αυτή τη γλώσσα, αυτή την κουλτούρα, αυτή τη θρησκεία, αυτά τα ήθη και έθιμα σε κάθε Ελληνικό σπίτι, σε κάθε Ελληνική σκέψη και νού και τέλος, την Πόλη που συνεχώς η θέα της ξύνει βασανιστικά και επόδυνα τις βαθειές και αθεράπευτες πληγές μας.......δεν μπορώ να καταλάβω την χαρά των τοπικών αρχόντων της Μυτηλήνης που ανακοίνωναν στα κανάλια την "ένωση" της Πέτρας με το Αϊβαλί και την ανταλλαγή τουριστών και άνοιγμα του εμπορίου κλπ κλπ....δεν έχουν περάσει και πολλά χρόνια που ακριβώς απέναντι σφαγιάζονταν οι Έλληνες με αποτρόπαιο και ειδεχθή τρόπο....και άν για αυτό έχουν περάσει τοσα χρόνια ώστε η λήθη να έχει καλύψει τις μνήμες, τις εικόνες και τον πόνο, τοτε η τραγωδία της Κύπρου μας που είναι λίγα τα χρόνια που έχουν περάσει απο σήμερα δεν τους δίνουν καμμία σκέψη, κανένα συναίσθημα, καμμία αίσθηση;
Τα 400 χρόνια υποδούλωσης, σφαγιασμών και σχεδόν ολοκληρωτικής καταστροφής του Έθνους μας δεν λένε τίποτε σε κανέναν;
Τοσο μεγάλη είναι πια η αλλοίωση και η σήψη μας; Τοσο σοβαρή είναι η μόλυνσή μας;
Όλα πλέον έχουν υποχωρήσει μπροστά στο δέος του χρήματος και του κέρδους;....ή και της εξουσίας;
Απολυτα σωστος Πανο, απο την αρχη που ειδα αυτο το θεμα μου γυριζουν τα αντερα...Εξοργιζομαι να βλεπω τα οχηματα του τουρκικου στρατου να παρελαυνουν εμπρος απο τα Δοξασμενα Τειχη της Κωνσταντινουπολεως. Στα κομματια να πανε ολοι τους μαζι μετα τζιπ τους, τα αρματα τους κι' οτι αλλο εχουν. Προσωπικα δεν με αγγιζει καθολου και αδιαφορω εστω κι' αν ειχαν φτιαξει το καλλιτερο οχημα του κοσμου.....
User avatar
PanosXJ
Posts: 1065
Joined: Thu Jun 18, 2009 13:47

Re: WILLYS JEEP MADE IN TURKEY.

Post by PanosXJ »

....εγώ νομίζω ότι οι μεγάλες δόσεις πολιτισμού και διάκρισης μας έχουνε "φάει"....ο πολιτισμός μας έχει γεμίσει με διάφορους απο όλα τα μέρη του κόσμου, ξαφνικά το κέντρο της Αθήνας έχει γίνει πολυ-φυλετικό και πολυ-πολιτισμικό, η Νομική Σχολή έγινε χώρος διαμαρτυρίας των διαφόρων δεν ξέρω και εγώ τι περίεργων λαθροεισερχόμενων και λαθροεργαζόμενων, αλλόθρησκες προσευχές σε κεντρικές πλατείες των Αθηνών και ίσως και της περιφέρειας, πορείες στη Σταδίου διαφόρων "κατατρεγμένων" μεσο-ανατολιτών κλπ, καταιγισμός απο σήριαλ τουρκίας (όπως 10 αυγά τουρκίας) που τα αδέλφια κυνηγάνε να σκοτώσουνε την αδελφή τους επειδή δεν ήθελε τον προτεινόμενο αρραβωνιάρη και άλλα ευτράπελα τουρκο-ερωτικού ενδοιαφέροντος την στιγμή που ο σουλατσαδόρος σελτζούκος Ερντογκάν γαυγίζει και βολτάρει ανενόχλητος στο οικόπεδο 12....αυτός λοιπόν ο νεο-πολιτισμός μας -τον οποίο εγώ αποκαλώ "υπέρ-αριστερού τύπου"- και η περίφημη διάκριση που τον διακρίνει (σύμφωνα με τα λεγόμενα του καλού φίλου "φρανκ") μας έχουν φέρει στα πρόθυρα της καταστροφής και της οριστικής εξαφάνισης του Έθνους μας, μας έχουν μετατρέψει σε καρπαζοεισπράκτορες και οσφυοκάμπτες, σε υποτελείς και νενέκους και κυρίως, μας έχουν αφαιρέσει την αξιοπρέπεια και την τιμή μας μετατρέποντάς μας σε άβουλες και φοβισμένες σκιές που κάποτε ήταν πολίτες ενός Κράτους, ενός Έθνους......
....και πως μπορεί να λειτουργήσει αυτή η περίφημη "διάκριση" όταν εγώ καθήσω να οδηγήσω ένα όχημα που κατασκευάστηκε απο τα χέρια, τα χέρια που κατα το 99% ανήκουν σε απογόνους εκείνων που κατέσφαξαν και κατακρεούργησαν -λίγα χρόνια πρίν- τις γιαγιές και τους παπούδες μου-μας, βίασαν και ανασκολόπησαν αδελφούς και αδελφές μας, βεβήλωσαν και κατέκαψαν τις εκκλησιές μας και ατίμωσαν τα χωματά μας....αλήθεια μπορεί να λειτουργήσει αυτή η υψηλή έννοια του πολιτισμού αυτού, η διάκριση;

Υ.Γ.
...θα πρέπει να σημειώσω ότι δεν είμαι ούτε φανατικός, ούτε φονταμελιστής, ούτε έχω καμμία θεολογικής μορφής καταληψία.....θεωρώ δε λογικές και φυσιολογικές τις θέσεις μου λόγω της Ιστορίας και του παρελθόντος μας.....δεν μπορούμε απλά να ξεχάσουμε, δεν μπορούμε απλά να συγχωρέσουμε, δεν μπορούμε απλά να σκεπάσουμε τον πόνο, το αίμα, την ατίμωση, τη θλίψη και την οδύνη με μια όμορφη και χρωματιστή κουβέρτα φτιαγμένη απο ραφιναρισμένο πολιτισμό και ταντελένια διάκριση.....κατα συνέπεια μάλλον δεν μπορούμε να θαυμάσουμε ένα τέτοιο όχημα.....
It's an XJ thing, you wouldn't understand!
XJ RULZZZZZZ!!!
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: WILLYS JEEP MADE IN TURKEY.

Post by Nicolas »

Πάνο, και οι Αμερικάνοι μας πηδάνε καθημερινά και μπορώ να πω μετά βεβαιότητας πως έχουν κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό στον πολιτισμό, στην χώρα μας και στον κόσμο ολόκληρο,
αλλά δεν σε βλέπω να έχεις πρόβλημα με τα αμερικάνικα οχήματα.
Φαντάζομαι ούτε με τα γερμανικά οχήματα θα έχεις θέμα...


Συνάδελφοι θα το πω μία φορά ακόμα...

No sex, no politics.
Μην πάμε από τον "υπέρ-αριστερού τύπου" πολιτισμό στον υπέρ-δεξιού.
Τέτοιου είδους ρατσιστικά παραληρήματα παρακαλώ να λείπουν.

.-
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: WILLYS JEEP MADE IN TURKEY.

Post by ΒΑΙΟΣ »

Nicolas wrote:Πάνο, και οι Αμερικάνοι μας πηδάνε καθημερινά και μπορώ να πω μετά βεβαιότητας πως έχουν κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό στον πολιτισμό, στην χώρα μας και στον κόσμο ολόκληρο,
αλλά δεν σε βλέπω να έχεις πρόβλημα με τα αμερικάνικα οχήματα.
Φαντάζομαι ούτε με τα γερμανικά οχήματα θα έχεις θέμα...


Συνάδελφοι θα το πω μία φορά ακόμα...

No sex, no politics.
Μην πάμε από τον "υπέρ-αριστερού τύπου" πολιτισμό στον υπέρ-δεξιού.
Τέτοιου είδους ρατσιστικά παραληρήματα παρακαλώ να λείπουν.

.-
καλα για το politics το καταλαβα αλλλά για το sex γιατι.... :lol: :D :D :lol: :lol: :lol:
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: WILLYS JEEP MADE IN TURKEY.

Post by Nicolas »

Το sex απαγορεύεται επειδή τον τελευταίο καιρό αντί να κάνω μου το κάνουν, και δεν θέλω καθόλου μα καθόλου να το θυμάμαι και να το σκέφτομαι :roll: :roll:
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
PanosXJ
Posts: 1065
Joined: Thu Jun 18, 2009 13:47

Re: WILLYS JEEP MADE IN TURKEY.

Post by PanosXJ »

...εντάξει Νικόλα έχεις δίκιο, έτσι είναι τα πράγματα ακριβώς....θα ήθελα άν μπορείς να διαγράψεις το πόστ μου....ευχαριστώ, Π
It's an XJ thing, you wouldn't understand!
XJ RULZZZZZZ!!!
User avatar
PanosXJ
Posts: 1065
Joined: Thu Jun 18, 2009 13:47

Re: WILLYS JEEP MADE IN TURKEY.

Post by PanosXJ »

...Νίκολας......που είσαι; .....θα ήθελα να διαγράψεις το πόστ μου άν έχεις τη δυνατότητα....σε ευχαριστώ!
It's an XJ thing, you wouldn't understand!
XJ RULZZZZZZ!!!
OLDSMOBILE1964
Posts: 25
Joined: Wed Nov 10, 2010 10:25

Re: WILLYS JEEP MADE IN TURKEY.

Post by OLDSMOBILE1964 »

Ρατσιστης οποιος αγαπαει την Πατριδα του και το Εθνος του ;;; Ελεος ρε παιδια........ Και βεβαια ολοι αυτοι οι ξενοι που μας εχουν μαζευτει εδω, και τους οποιους πρεπει ντε και καλα να αποδεχομαστε, μια χαρα υπεραγαπουν τις δικες τους Πατριδες, Θρησκειες και Εθνη. Τι ειναι λοιπον, κι' αυτοι ρατσιστες ;;;
OLDSMOBILE1964
Posts: 25
Joined: Wed Nov 10, 2010 10:25

Re: WILLYS JEEP MADE IN TURKEY.

Post by OLDSMOBILE1964 »

PanosXJ wrote:...Νίκολας......που είσαι; .....θα ήθελα να διαγράψεις το πόστ μου άν έχεις τη δυνατότητα....σε ευχαριστώ!
Φιλε Πανο γιατι θελεις να διαγραφη το ποστ σου ;;; Δεν νομιζω οτι εχει κατι το επιληψιμο.....Ισα-ισα εκφραζει πολυ καλα την πραγματικοτητα...
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: WILLYS JEEP MADE IN TURKEY.

Post by friar »

Ο PanosXJ μια χαρά μας τα λέει.
Έτσι έχει το παρελθόν.
Εγώ θαυμάζω οτι φτιάξανε οι γειτόνοι, μπράβο τους που το φτιάξανε,ενώ εμείς χαλάσαμε και ότι είχαμε.
Ενώ μπορούμε να κάνουμε πράματα γαμάτα, ότι κάνουμε είναι γάματα.
Αυτό όμως δεν πάει να πεί "να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα".
Να εκτιμάμε ότι καλά κάνει και εμείς να τα κάνουμε καλύτερα.
Και τα κανάλια με τα σήριαλ καλά κάνουν που μας δείχνουν τα χάλια μας, για όποιον τα βλέπει, μπας και βάλουμε μυαλό.

Με προβληματίζει το politics and sex.
Τελευταία πάνε μαζί.
Θα ασχοληθούμε και εμείς με το άθλημα, σε ευγενικούς όμως τόνους παρακαλώ.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Military”