Συζήτηση για ορισμό διαχειριστή στο military club.

User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Συζήτηση για ορισμό διαχειριστή στο military club.

Post by Nicolas »

Συνάδελφοι καλημέρα.

Κατόπιν σκέψεως, συζητήσαμε με τον friar και θεωρούμε πως το military club έχει διογκωθεί ενώ η ποιότητα της πληροφορίας
είναι σαφώς ανώτερη του απλά καλού.
Η έλλειψη χρόνου δεν μας επιτρέπει να βοηθήσουμε στην τακτοποίηση της πληροφορίας αυτής, έτσι ώστε το club να είναι πολύ πιο χρηστικό για τα μέλη του και όχι μόνο, και έτσι συμφωνήσαμε να ορίσουμε κάποιον από εσάς
ως διαχειριστή του club.

Ο μοναδικός κανόνας είναι πως δεν διαγράφουμε τίποτα.
Στην περίπτωση που κάτι είναι επιτακτική ανάγκη να διορθωθεί αυτό γίνεται μόνο κατόπιν συνενόησης με τον Στάθη ή εμένα.
Μοναδικές εξαιρέσεις, πορνό και γενικότερα δημοσιεύσεις από spybots που μπορεί να περάσουν από τους αρχικούς ελέγχους, εμένα ή τον friar.



Ο μοναδικός αυτός κανόνας είναι για να τον σεβόμαστε και όχι να τον επιβάλουμε.
Κατά συνέπεια ο διαχειριστής του club θα έχει πλήρη ελευθερία μέσα σε αυτό και η τήρηση του κανόνα αυτού επαφίεται αποκλειστικά στην κρίση του.
Επίσης καλό θα ήταν οι επεμβάσεις του διαχειριστή να είναι σύμφωνες με την πλειοψηφία των μελών του club.
Παράκληση: αν θεωρείτε πως μία αλλαγή είναι μεγάλη ή επίφοβη, πάρτε με ένα τηλέφωνο να κρατήσω ένα backup ;)


Όλες οι επιλογές είναι ανοιχτές και συζητήσιμες ακόμα και αυτή του να παραμείνει η κατάσταση ως έχει.
Ακούω προτάσεις και εθελοντές, ευχαριστώ.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: Συζήτηση για ορισμό διαχειριστή στο military club.

Post by ΒΑΙΟΣ »

πιστευω χωρις παρεξηγηση για τους υπολοιπους οτι ο Στελιος ο Χαριδημος και ο Γιαννης ειναι οι καταλυλότεροι!!!!
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
User avatar
giannhs_m38
Posts: 193
Joined: Wed Jun 17, 2009 21:45
Location: ΜΕΓΑΡΑ

Re: Συζήτηση για ορισμό διαχειριστή στο military club.

Post by giannhs_m38 »

ΒΑΙΟΣ wrote:πιστευω χωρις παρεξηγηση για τους υπολοιπους οτι ο Στελιος ο Χαριδημος και ο Γιαννης ειναι οι καταλυλότεροι!!!!
simfwnw kai egw
MILITARY JEEP
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Συζήτηση για ορισμό διαχειριστή στο military club.

Post by Nicolas »

Παιδιά δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης.
Όποιος έχει τον χρόνο και το μεράκι.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
XAΡΙΔΗΜΟΣ
Posts: 638
Joined: Mon Jan 18, 2010 17:58

Re: Συζήτηση για ορισμό διαχειριστή στο military club.

Post by XAΡΙΔΗΜΟΣ »

Mερικές παρατηρήσεις κι από εμένα.
Nicolas wrote:Ο μοναδικός κανόνας είναι πως δεν διαγράφουμε τίποτα.
Στην περίπτωση που κάτι είναι επιτακτική ανάγκη να διορθωθεί αυτό γίνεται μόνο κατόπιν συνενόησης με τον Στάθη ή εμένα..
Μοναδικές εξαιρέσεις, πορνό και γενικότερα δημοσιεύσεις από spybots που μπορεί να περάσουν από τους αρχικούς ελέγχους, εμένα ή τον friar...
Εχουμε λοιπόν ως δεδομένο τον κανόνα ότι ο Διαχειριστής του club σε καμιά περίπτωση δεν κάνει διαγραφές πόστ, παρά μόνο κατόπιν συννενοήσεως.
Ο Διαχειριστής όμως θα μπορεί να διορθώνει "προβληματικά" πόστ, δλδ π.χ. σπασμένα λινκ ή διπλά ποστ, ή να κάνει μια λέξη bold για να βγαίνει ή να βοηθάει το νόημα μιας φράσης, και μπορεί να ενώνει δύο συνεχόμενα ποστ του ίδιου μέλους. Θα μπορεί επίσης να χωρίζει ένα νήμα στα δύο ή να ενώνει δύο νήματα.
Αυτή δεν είναι η διαφορά ανάμεσα στα ρήματα "διαγράφω" και "διορθώνω";

Γενικά ο Διαχειριστής του club θα πρέπει να προσέχει οι συζητήσεις να γίνονται σε κόσμια πλαίσια, και να παρεμβαίνει όταν αυτή ξεφεύγει από το αρχικό θέμα. Το κλείδωμα το νήματος θα είναι η έσχατη λύση.
Nicolas wrote:Όλες οι επιλογές είναι ανοιχτές και συζητήσιμες ακόμα και αυτή του να παραμείνει η κατάσταση ως έχει.
Ακούω προτάσεις και εθελοντές, ευχαριστώ.
Δηλώνω την "υποψηφιότητά" μου αλλά και την πρόθεσή μου να βοηθήσω όποιον τελικά αναλάβει γιατί έχω κάποια προηγούμενη εμπειρία από forum.

Επίσης θα πρότεινα η θητεία του διαχειριστή να είναι ορισμένης διάρκειας, π.χ. για ένα χρόνο, ώστε να μην φθείρεται στην ίδια θέση και να δοκιμάζονται κι άλλοι συνάδελφοι.
Imagewww.sdio.gr_ _ _ _

1943 Chevrolet C8A (50% complete)
1940 ΒSA M20 (70% complete)
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Συζήτηση για ορισμό διαχειριστή στο military club.

Post by Nicolas »

XAΡΙΔΗΜΟΣ wrote:Mερικές παρατηρήσεις κι από εμένα.
Nicolas wrote:Ο μοναδικός κανόνας είναι πως δεν διαγράφουμε τίποτα.
Στην περίπτωση που κάτι είναι επιτακτική ανάγκη να διορθωθεί αυτό γίνεται μόνο κατόπιν συνενόησης με τον Στάθη ή εμένα..
Μοναδικές εξαιρέσεις, πορνό και γενικότερα δημοσιεύσεις από spybots που μπορεί να περάσουν από τους αρχικούς ελέγχους, εμένα ή τον friar...
Εχουμε λοιπόν ως δεδομένο τον κανόνα ότι ο Διαχειριστής του club σε καμιά περίπτωση δεν κάνει διαγραφές πόστ, παρά μόνο κατόπιν συννενοήσεως.
Ο Διαχειριστής όμως θα μπορεί να διορθώνει "προβληματικά" πόστ, δλδ π.χ. σπασμένα λινκ ή διπλά ποστ, ή να κάνει μια λέξη bold για να βγαίνει ή να βοηθάει το νόημα μιας φράσης, και μπορεί να ενώνει δύο συνεχόμενα ποστ του ίδιου μέλους. Θα μπορεί επίσης να χωρίζει ένα νήμα στα δύο ή να ενώνει δύο νήματα.
Αυτή δεν είναι η διαφορά ανάμεσα στα ρήματα "διαγράφω" και "διορθώνω";

Γενικά ο Διαχειριστής του club θα πρέπει να προσέχει οι συζητήσεις να γίνονται σε κόσμια πλαίσια, και να παρεμβαίνει όταν αυτή ξεφεύγει από το αρχικό θέμα. Το κλείδωμα το νήματος θα είναι η έσχατη λύση.
Nicolas wrote:Όλες οι επιλογές είναι ανοιχτές και συζητήσιμες ακόμα και αυτή του να παραμείνει η κατάσταση ως έχει.
Ακούω προτάσεις και εθελοντές, ευχαριστώ.
Δηλώνω την "υποψηφιότητά" μου αλλά και την πρόθεσή μου να βοηθήσω όποιον τελικά αναλάβει γιατί έχω κάποια προηγούμενη εμπειρία από forum.

Επίσης θα πρότεινα η θητεία του διαχειριστή να είναι ορισμένης διάρκειας, π.χ. για ένα χρόνο, ώστε να μην φθείρεται στην ίδια θέση και να δοκιμάζονται κι άλλοι συνάδελφοι.

Όντως έχεις δίκιο, δεν το είπα καλά. Το κόκκινο "διορθωθεί" θα έπρεπε να λέει "διαγραφεί".
Δεν θέλουμε να διαγράφονται posts χρηστών και μόνο αν είναι επιτακτική ανάγκη (πχ δημοσίευση που είναι ποινικά κολάσιμη κλπ), το συζητάμε.
Τυχόν δημοσιεύσεις από bots κλπ φυσικά θα διαγράφονται χωρίς περαιτέρω κουβέντα.
Οι διορθώσεις που περιγράφεις παραπάνω είναι σαφώς θεμιτές.


Επίσης έχουμε μία αντιπάθεια σε αυτούς που προσπαθούν να διαφημιστούν στη ζούλα.
Είναι απόλυτα αποδεκτό να ποστάρει ένας χρήστης μας μία σελίδα γιατί βρήκε κάτι ωραίο ή ακόμα μία εταιρία που του άφησε καλές εντυπώσεις ή του έκανε καλή δουλειά ή καλή τιμή κ.ο.κ.
Επίσης αποδεκτό είναι όταν μία εταιρία σχετική με το θέμα μας, βάζει μία ανακοίνωση σε μορφή προσφοράς ή ενημέρωσης, αρκεί να μην κάνει κατάχρηση.
Όμως, χρήστης που μόλις έκανε εγγραφή και μας μοστράρει την πραμάτιά του, συνήθως γίνεται edit η δημοσίευσή του, διαγράφεται οποιοδήποτε στοιχείο επικοινωνίας
και του γίνεται μία ευγενική παρατήρηση.
Χαρακτηριστικό και πρόσφατο παράδειγμα εδώ
όπου ο φίλος Παύλος θεώρησε σκόπιμο, στην πρώτη του δημοσίευση, να μας αναφέρει το αγαπημένο του φωτοτυπάδικο βάζοντας link.

Πολύ ωραία η πρόταση για κυκλικό διαχειριστή.
Και σαφώς η προηγούμενη εμπειρία είναι μεγάλο πλεονέκτημα.






Λοιπόν, συνάδελφοι είμαστε σύμφωνοι?
Ξεκινάει ο Χαρίδημος?
Θέλει κάποιος να προσθέσει ή να αντιπροτείνει κάτι?
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
ikalimnos
Posts: 428
Joined: Wed Jun 17, 2009 09:18
Location: Καλοχώρι

Re: Συζήτηση για ορισμό διαχειριστή στο military club.

Post by ikalimnos »

Καλημέρα και από εμένα

Ο συντονισμός του χώρου είναι δουλειά που απαιτεί χρόνο κόπο και μεράκι

Το καλό είναι ότι η πληροφορία που έχει μαζευτεί είναι αρκετή και το φορουμ μας μπορεί άνετα να εξελιχθεί σε ένα είδος διαδικτιακής database για το στρατιωτικό όχημα.

Σχετικά με τα όσα ειπώθηκαν πιο πάνω μια-δυο σκέψεις και από εμένα:

Σχετικά με την διαγραφή δημοσιεύσεων οι κανόνες που ισχύουν μέχρι τώρα πιστεύω πως είναι επαρκείς

Συμφωνώ επιπλέον πως θα πρέπει να υπάρχει μέριμνα για δημοσιεύσεις που πρωωθούν επι πληρωμή υπηρεσίες ή/και προιόντα μελών και φίλων τους. Η υπόγεια ή κεκαλυμμενη διαφήμιση και προβολή είναι κάτι που ως χομπίστα του είδους με ενοχλεί.

Σχετικά με την "τακτοποίηση" των δημοσιεύσεων που δεν παραβαίνουν κάποιο κανόνα, θα πρέπει να υπέρχει μία ρήτρα ως προς την ρητή συναινεση του συγγραφέα τους. Θα διαφωνήσω στην δυνατότητα παρέμβασης στο κείμενο της δημοσίευσης απο τον διαχειρηστή στην περίπτωση που η παρέμβαση αυτή δεν είναι φανερή (π.χ. υποσημείωση με κόκκινα bold γράμματα). Το κείμενο που φεύγει από εμένα (έστω και με λάθη) εκφράζει αυτό που σκέφτομαι και το πως το σκέφτομαι την στιγμή που το έγραψα. Οποιαδήποτε παρέμβαση, διόρθωση, προσθήκη αλλοιώνει την σκέψη μου όπως αυτή αποτυπώθηκε την δεδομένη στιγμή, καμιά φορά και ένα κόμα (,) αλλάζει το νόημα μιας πρότασης...

Εν κατακλείδι το φόρουμ μας είναι σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο και η μέχρι τώρα δουλειά του Διαχειριστή ήταν ακριβώς αυτή που έπρεπε, δεν την καταλάβαινες, δεν την έβλεπες, ήταν εκεί χωρίς να το ξέρεις και χωρίς να σε απασχολεί. Θα ήθελα αυτό να μην αλλάξει.

Και μια πρόταση : μπορεί να μπει εργαλείο ελέγχου της ορθογραφίας κατά την συγγραφή των ποστ;;

Καλή συνέχεια
Willys-Overland 1963 M38A1C ΕΣ27030
Willys-Overland 1953 M38 ΕΣ69148
Dodge 1953 Μ37 ΕΣ48617
Bantam 1951 Μ100
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Συζήτηση για ορισμό διαχειριστή στο military club.

Post by friar »

Όλα πολύ καλά μας τα είπες και μου αρέσανε πολύ, (Φρέσκο καλάμι παρακαλώ), αλλά αυτό το τελευταίο Και μια πρόταση : μπορεί να μπει εργαλείο ελέγχου της ορθογραφίας κατά την συγγραφή των ποστ;; τι το ήθελες, εεε τι το ήθελες, μου έκοψε τα πόδια..... :cry:
Άσε έχει και κάποια γοητεία η ανορθογραφία. :D
Υπάρχει η δυνατότητα, είναι παλούκωμα, μπορεί κάποια στιγμή να γίνει.
Μέχρι τότε προσέχω η γράφω στο Word και μεταφέρω.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
Dista
Posts: 296
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:30
Location: Στα βουνά και τις θάλασσες.
Contact:

Re: Συζήτηση για ορισμό διαχειριστή στο military club.

Post by Dista »

Για όσους χρησιμοποιούν τον Firefox ή Mozilla υπάρχει ένα πολύ καλό πρόσθετο που κάνει ορθογραφικό έλεγχο ενώ γράφεις ένα μήνυμα σε οποιοδήποτε φόρουμ. Τις λέξεις που έχουν λάθη τις υπογραμμίζει με κόκκινο και με δεξί κλικ πάνω τους μας προτείνει τη σωστή. Φυσικά δεν είναι πανάκεια αλλά βοηθάει πολύ.
Για Ελληνική ορθογραφία https://addons.mozilla.org/en-US/firefo ... ictionary/
Για Αγγλική ορθογραφία https://addons.mozilla.org/en-US/firefo ... -spellche/
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: Συζήτηση για ορισμό διαχειριστή στο military club.

Post by sv2ipw stelios »

ikalimnos wrote:
Συμφωνώ επιπλέον πως θα πρέπει να υπάρχει μέριμνα για δημοσιεύσεις που πρωωθούν επι πληρωμή υπηρεσίες ή/και προιόντα μελών και φίλων τους. Η υπόγεια ή κεκαλυμμενη διαφήμιση και προβολή είναι κάτι που ως χομπίστα του είδους με ενοχλεί.
Ευχαριστώ για την πρόταση να αναλάβω τον ρόλο του administrator στο φόρουμ αλλά αυτή την περίοδο αδυνατώ να ανταποκριθώ λόγω έλλειψης χρόνου, ίσως να έχετε αντιληφθεί ότι δεν γράφω τόσο συχνά όσο έγραφα και δεν είμαι πάντα μέσα στο φόρουμ λόγω αδύνατης σύνδεσης με το διαδίκτυο. Οψόμεθα για το μέλλον!!!

Τώρα στο θέμα που ανοίγει ο Γιάννης με τις γκρίζες διαφημίσεις όπως αυτές λέγονται...θα πρότεινα να έχουμε έναν ξεχωριστώ ιστό με αυτές κάτω από την δημόσια συζήτηση όπου ο κάθε πωλητής επί χρήμασι να μπορεί να διαφημίζει την σχετική με τα οχήματα πραμάτεια του και μόνο τη σχετική με τα στρατιωτικά τονίζω, χωρίς να μας θιγεί....
Πολλές φορές μου πήραν τηλέφωνο γνωστοί και άγνωστοι μέσα από το φόρουμ και μου ζήτησαν να τους ποστάρω μια αγγελία για το όχημα που πουλάν λόγω τεχνικής αδυναμίας τους να δημοσιεύσουν θέματα εδώ μέσα ....ελπίζω να μην το εκλάβατε ότι διαφήμιζα κάποιον ως πωλητή στρατιωτικών οχημάτων !!!!
Επίσης πολλές φορές ζήτησαν φίλοι τηλέφωνα από γνωστούς εμπόρους στρατιωτικών οχημάτων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Ευχαριστώ.
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
Post Reply

Return to “Military”