Έχω ένα φίλο στην Αγγλία...

User avatar
ikalimnos
Posts: 428
Joined: Wed Jun 17, 2009 09:18
Location: Καλοχώρι

Re: Έχω ένα φίλο στην Αγγλία...

Post by ikalimnos »

ktm25089 wrote:Χωρις να θελω να πω κακια.Αλλα μαλλον ο τυπος δεν συγκινηθηκε καθολου με το Μ38Α1 ;) ;)
Φαντάσου και να ήθελες...
Willys-Overland 1963 M38A1C ΕΣ27030
Willys-Overland 1953 M38 ΕΣ69148
Dodge 1953 Μ37 ΕΣ48617
Bantam 1951 Μ100
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: Έχω ένα φίλο στην Αγγλία...

Post by ktm25089 »

Ε,μην αρπαζεσαι ;)
Απλα οταν βλεπεις καποιον με μερικα ΜΒ σε κατασταση μουσειου το οποια δεν εχουν ανακατασκευαστει.Μαλλον δεν ειναι απο αυτους που θα εντυπωσιαστουν με ενα Μ38Α1 οσο και καλη ανακατασκευη να ειναι.Δεν εχω κανενα προβλημα με το τζιπ σου εννοειται.Μην παρεξηγηθουμε.Απλα και εσυ θα ξερεις οτι αυτο το οχημα μεχρι στιγμης δεν εχει καιιδιαιτερη αξια ειδικα οταν βρισκεις 5-6 με ενα απλο search στο car.gr. ;)
User avatar
ikalimnos
Posts: 428
Joined: Wed Jun 17, 2009 09:18
Location: Καλοχώρι

Re: Έχω ένα φίλο στην Αγγλία...

Post by ikalimnos »

ktm25089 wrote:Ε,μην αρπαζεσαι ;)
Απλα οταν βλεπεις καποιον με μερικα ΜΒ σε κατασταση μουσειου το οποια δεν εχουν ανακατασκευαστει.Μαλλον δεν ειναι απο αυτους που θα εντυπωσιαστουν με ενα Μ38Α1 οσο και καλη ανακατασκευη να ειναι.Δεν εχω κανενα προβλημα με το τζιπ σου εννοειται.Μην παρεξηγηθουμε.Απλα και εσυ θα ξερεις οτι αυτο το οχημα μεχρι στιγμης δεν εχει καιιδιαιτερη αξια ειδικα οταν βρισκεις 5-6 με ενα απλο search στο car.gr. ;)
ενδιαφέρουσα άποψη . . . 8-)
Last edited by ikalimnos on Mon Apr 25, 2011 18:41, edited 2 times in total.
Willys-Overland 1963 M38A1C ΕΣ27030
Willys-Overland 1953 M38 ΕΣ69148
Dodge 1953 Μ37 ΕΣ48617
Bantam 1951 Μ100
ΒΑΙΟΣ
Posts: 792
Joined: Fri Jun 19, 2009 12:20
Location: ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΛΑΜΙΑΣ

Re: Έχω ένα φίλο στην Αγγλία...

Post by ΒΑΙΟΣ »

8-) ενω αν εχεις κανα μ151????????? 8-)
FORD M151A2 1970
WILLYS M38

tel 6974780634
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: Έχω ένα φίλο στην Αγγλία...

Post by ktm25089 »

Αστα Βαιε...................................σκοταδι. :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: Έχω ένα φίλο στην Αγγλία...

Post by ktm25089 »

Οσο για την αποψη μου,
ειπαμε για να μην παρεξηγηθουμε οτι δεν εχω κανενα προβλημα με το συγκεκριμενο οχημα η τον ιδιοκτητη.
Απλα αυτην την στιγμη μπορεις να βρεις κατα 60% κομματια NOS (new old stock (stuff)) απο αυτο το οχημα και εννοειται τα παντα σε κινεζικες ρεπλικες.Δλδ εαν εχεις ενα 15αρι-20αρι στην ακρη φτιαχνεις κατι σε κατασταση καλυτερο απο την μανα του χωρις πολλη δυσκολια.2-3 site ειναι που εχουν,και εαν δεν εχουν μπορουν να σου βρουν τα παντα.Απλα αγοραζεις και συναρμολογεις.Σαν τα LEGO ενα πραμα. ;)
Για εμενα αυτην την χρονικη στιγμη ο συγκεκριμενος τυπος οχηματος δεν εχει καμια αξια.Απλα οταν θα παει προς πωληση θα χρεωσεις αυτα που εβαλες,την αγορα του και την δουλεια που εριξες.
User avatar
ikalimnos
Posts: 428
Joined: Wed Jun 17, 2009 09:18
Location: Καλοχώρι

Re: Έχω ένα φίλο στην Αγγλία...

Post by ikalimnos »

Το νέο μου απόκτημα

Image
Willys-Overland 1963 M38A1C ΕΣ27030
Willys-Overland 1953 M38 ΕΣ69148
Dodge 1953 Μ37 ΕΣ48617
Bantam 1951 Μ100
User avatar
sv2ipw stelios
Posts: 953
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:14
Location: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ TΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ
Contact:

Re: Έχω ένα φίλο στην Αγγλία...

Post by sv2ipw stelios »

Έχω την αίσθηση ότι έχει πολλές ελλείψεις το απόκτημα σου Γιάννη....
ΣΤΕΛΙΟΣ SV2IPW

JEEP Μ-151Α2
(Ο)ΙΙΙΙΙΙ(Ο)
User avatar
frank
Posts: 36
Joined: Mon Oct 12, 2009 21:35

Re: Έχω ένα φίλο στην Αγγλία...

Post by frank »

Αγαπητέ ktm25089, συγγνώμη που θα στο πω άκομψα, αλλά αυτά που λες είναι εκτός πραγματικότητας όσον αφορά στο Μ38Α1. Διότι:
ktm25089 wrote: Απλα αυτην την στιγμη μπορεις να βρεις κατα 60% κομματια NOS (new old stock (stuff)) απο αυτο το οχημα και εννοειται τα παντα σε κινεζικες ρεπλικες.
Λάθος 1ο: οι περισσότερες ρέπλικες είναι ινδικές (omix-ada), εγώ τόσα χρόνια κινέζικη δεν έχω δει.
Λάθος 2ο: σιγά μην υπάρχουν τα πάντα σε ρέπλικες: βρες μου εσύ ρεπλικα του Ramsey εργάτη και στον πληρώνω για original.
ktm25089 wrote:Δλδ εαν εχεις ενα 15αρι-20αρι στην ακρη φτιαχνεις κατι σε κατασταση καλυτερο απο την μανα του χωρις πολλη δυσκολια.2-3 site ειναι που εχουν,και εαν δεν εχουν μπορουν να σου βρουν τα παντα.
Λάθος 3ο: Αυτό ισχύει για κάθε είδους όχημα, από Mercedes W110 εως τρακτέρ Porsche. (προφανώς αλλάζει το ποσόν που "εχεις στην άκρη"). Αυτό σημάινει πως όλα τα οχήματα δεν έχουν αξία επειδή υπάρχουν ακόμα τα ανταλλακτικά τους?
ktm25089 wrote:Απλα αγοραζεις και συναρμολογεις.Σαν τα LEGO ενα πραμα. ;)
Λάθος 4ο: Αυτό δεν είναι καθόλου απλό, καμμία σχέση με LEGO. Δεν ξέρω αν τόχεις κάνει κι αν σου φαίνεται τόσο απλό, αλλά για τον περισσότερο κόσμο δεν είναι (εμού συμπεριλαμβανομένου).
ktm25089 wrote: Για εμενα αυτην την χρονικη στιγμη ο συγκεκριμενος τυπος οχηματος δεν εχει καμια αξια.
Λάθος 5ο: Για τον καθένα από μας έχει την αξία που αντιστοιχεί στο συναισθηματικό του φορτίο. Αν εννοείς εμπορική αξία, και πάλι κάνεις λάθος, κάθε όχημα, ακόμα και το απολύτως "μαϊμουδεμένο", έχει μια συγκεκριμένη τιμή στο εμπόριο. Δεν στο χαρίζει κανείς (εκτός αν ξέρεις κάποιον, οπότε πες τον μου γιατί θέλω ένα δεύτερο...)
ktm25089 wrote:Απλα και εσυ θα ξερεις οτι αυτο το οχημα μεχρι στιγμης δεν εχει καιιδιαιτερη αξια ειδικα οταν βρισκεις 5-6 με ενα απλο search στο car.gr.
Λάθος 6ο: Ενδεικτικά, αυτήν την στιγμή στο car πωλούνται 3 Attica Δημητριάδη και καμμιά δεκαριά Mercedes "Παγόδες". Αν το πόσα οχήμτα (και αν) βρίσκεις με ένα "απλό search στο car.gr" είναι, όπως λες, ένδειξη αξίας, να υποθέσω πως κι αυτά τα οχήματα που ενδεικτικά σου ανέφερα είναι χωρίς αξία?

Και για να τελειώνουμε: έχω ένα M38A1 του 1953 που ανακατασκευάστηκε μέχρι την τελευταία (ανοξείδωτη) βίδα με ανταλλακτικά καινούργια της εποχής του. Τα μόνα "μαϊμού" που έχει πάνω του είναι η βαλβίδα των stop (για το φρένο), τα φλας και ένας κρυμμένος διακόπτης με κλειδί για να μην μου το κλέψουνε. Επιπλέον έχει PTO/εργάτη Ramsey που δουλεύει, καλοριφέρ με το arctic kit και deep fording kit με snorkel μπροστά-πίσω. Συνοδεύτεται από τρειλερ Μ100, πλήρως ανακατασκευασμένο με τις ίδιες ως ανω απαιτήσεις. Πόση είναι η "όχι και ιδιαίτερη" αξία του?
ktm25089
Posts: 397
Joined: Wed Jul 01, 2009 02:34

Re: Έχω ένα φίλο στην Αγγλία...

Post by ktm25089 »

Καλησπερα Frank,Να απαντησω στις ρωτησεις σου.

1)ξεκιναμε με δικο μου λαθος.Ινδικες.Δικιο εχεις.Εχω και εναν πληρη καταλογο εαν θες κατι απο αυτους.Απλα πολλα δεν ταιριαζουν και ειναι φτηνοκατασκευες.
2)δικο μου γραμματικο λαθος παλι.Λεγοντας τα παντα δεν εννουσα και τον εργατη.Απλα οτι φοραει το τζιπ και ειδικα το πολιτικο CJ-5 στην βασικη του εκδοση.Και εγω θελω ενα 105χιλ να το κανω ΠΑΟΦΟΡΟ αλλα δεν βγαζει ο ινδος!!!!!!!
3)Τα mercedes γενικα δεν μου αρεσουν.Το πορσε τρακτερ ειναι πολυ ομορφο!!!Αλλα να σου πω,δεν νομιζω να εχει και στα 2 οχηματα που ενεφερες καμια 50αρια σαιτ με τεραστιες λιστες και ενα τεραστιο δικτυο με αντιστοιχα ινδικα ανταλλακτικα??????Εαν ναι,παω να αγορασω το τρακτερ!!!!!Εχω βαλε στο ματι ενα (οχι πορσε) μονοκυλινδρο με φυτιλι ντιζελ ;) ;)
4)Εδω ειναι λιγο περιεργο το θεμα.Το δικο μου τζιπ το πηρα το 2001 με πολυ περιορισμενα λεφτα.Και δεν βγηκε τοσο καλο οσο ηθελα.Δλδ τα εφτιαξα ολα μονος και δεν πηγε σε κανεναν επαγγελματια.Βαφεα,λαμαρινα,μηχανικο κτλ.Οποτε δεν βγηκε στο επιπεδο που θα ηθελα.Μολις τελειωσα ενα Μ38 που εκανα πολυ καλη ανακατασκευη,εχω ενα Μ151 να τελειωσω,σε λιγο ερχεται και ενα VW181,ακολουθει ακομα ενα Μ38.Δεν αναφερω τα πολιτικα.
5)Παλι λεγοντας καμια αξια,εννοουσα πολυ χαμηλη αξια.Εχει πολλα να κυκλοφορουν και αλλα τοσα μαιμουδεμενα.Θελει καμια 10-15 χρονακια ακομα για να στρωσει!!Στο συναισθηματικο εχεις απολυτο δικιο.Αλλα αλλο το συναισθημα,αλλο το χρημα.
6)Ισως λανθασμενη αποψη μου,αλλα αυτην υποστηριζω.Το σπανιο και πολυ δυσκολο να το βρεις για εμενα εχει αξια.Προσωπικες γνωμες παντα....................

Για το τελος,και εγω εχω ενα ιδιο.Και εγω εδωσα πολλα λεφτα στις ανοξειδωτες σε ιντσες βιδες.Εφερα στα 10 χρονια κοντα την μανα του και τον πατερα του απο την αμερικη και εχω ενα μεγαλο στοκ για τα παιδια μου!Στις μαιμουδιες μπορεις να βαλεις ενα καρμπυρατερ σολεξ ,δυναμο 24 βολτ,φλας,και μηχανικο θερμομετρο και πιεσομετρο λαδιου.Εχω ενα καινουργιο καρμπυρατερ μαμα βουτηγμενο στην cosmoline και την μαμα γεννητρια με τον αυτοματο.Οπως και καινουργια οργανα με τπους αισθητηρες.Απλα θεωρησα οτι ακομα δεν ειναι καιρος να το κανω μαμα και το θεωρω πιο πρακτικο να το κυκλοφορω ετσι.Και βασικα μολις βρηκα και 2 "καλα" μπροστινα φτερα και τα εστειλα για αμμοβολη για να αρχισω να ξαναφτιαχνω λαμαρινες πιο σωστα αυτην την φορα.
Δεν ξερω για του δικου σου,αλλα εγω πιστευω πανω απο κανα 6αρι δυσκολα θα το εδινα.
Post Reply

Return to “Military”