Θόρυβος SAMURAI

User avatar
manouzz
Posts: 112
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:45
Location: Σερραι

Re: Θόρυβος SAMURAI

Post by manouzz »

4x4 off road wrote:δεν είναι βάσεις το έχω δεί κάτι σε σταυρό μου κάνει παίζει ρόλο που έβγαλα τα καρέ και δεν τα έβαλα όπως ήταν?
αυτο ειναι,νομιζω εχει και ποντες στις ακρες του μαμα κεντρικου.Με το ματι θα σε γελασει η ευθεια σταυρο με σταυρο γιατι και απο την απεναντι πλευρα η κλιση ειναι τοσο μικρη που με το ματι δεν φαινετε καλα,ψαξε τις ποντες!
X.E.S.E. CLUB
4x4 off road
Posts: 118
Joined: Mon Mar 17, 2014 21:06
Location: Βόλος

Re: Θόρυβος SAMURAI

Post by 4x4 off road »

το αμάξι το έχω βάψει με σασί κοτ και δεν βλέπω κάτι οι πόντες είναι με μαρκαδόρο η με χτυπηματάκι?
User avatar
tolis17
Posts: 12
Joined: Tue Dec 04, 2012 11:48

Re: Θόρυβος SAMURAI

Post by tolis17 »

4x4 off road wrote:δεν είναι βάσεις το έχω δεί κάτι σε σταυρό μου κάνει παίζει ρόλο που έβγαλα τα καρέ και δεν τα έβαλα όπως ήταν?

Τι έννοεις καρέ; Ανοιξες το πολύσφηνο η μήπως έννοιες
οτι δεν έπεσαν στις ίδιες τρύπες οι κεντρικοί στα πλακάκια
βοηθητικού - αξόνων;

Βήμα πρωτο: βάζεις νεκρά στο βοηθητικό και μεγάλη ταχύτητα
στο Σασμαν παίζεις με το γκάζι και βλέπεις αν κοπαναει. Τοτε είναι
κεντρικός Σασμαν βοηθητικού.

Βήμα δευτερο.: βγαζεις τον πισινό κεντρικο , κουμπωνεις τετρακίνηση
στο βοηθητικό και κάνεις τη βολτουλα σου.

Αν δεν εντοπίσεις το πρόβλημα εδώ είμαστε!
4x4 off road
Posts: 118
Joined: Mon Mar 17, 2014 21:06
Location: Βόλος

Re: Θόρυβος SAMURAI

Post by 4x4 off road »

ολα αυτά τα έχω κάνει αλλά όταν βγάζω τον μποστά άξονα και το κάνω βόλτα δεν κάνει θόρυβο τότε τι είναι το πιο πιθανό? ο κεντικός ή ο μπροστά άξονας μετάδοσης κίνησης?
User avatar
manouzz
Posts: 112
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:45
Location: Σερραι

Re: Θόρυβος SAMURAI

Post by manouzz »

4x4 off road wrote:καλημέρα στην παρεα εδω και ενα μήνα έχω βάλει βοηθητικό 410 στο σαμουραι κάνει εναν θόρυβο όταν βάζω 4χ4 γρήγορο. Επίσεις το 413 που είχα έκανε θόρυβο μόνο στο 4χ4 (αργό) κάνει θόρυβο σαν να χοροπηδαει κάποιος άξονας μετάδοσης κίνησης

μας εχεις μπερδεψει!
για τον κεντρικο τον μπροστα,παρτον στα χερια σου εννωσε τα 2 κοματια και δες τα απεναντι αυτια που πιανουν οι σταυροι να ειναι ακριβως στην ευθεια(προσοχη!γιατι και αναποδα να ειναι,η διαφορα στην ευθεια ειναι τοσο μικρη που δε φαινετε καθαρα με το ματι) και δες παλι για σημαδια για να σιγουρευτεις και να μην εισαι βιδωσε-ξεβιδωσε(χτυπηματα-ποντες)ξυσε την μπογια για να τα βρεις.Με το βοηθητικο αν εχεις θεμα οπως λες παραπανω τσεκαρε τις βασεις
X.E.S.E. CLUB
User avatar
manouzz
Posts: 112
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:45
Location: Σερραι

Re: Θόρυβος SAMURAI

Post by manouzz »

ριξε μια ματια και εδω http://www.zukioffroad.com/Tech_Library ... afts.shtml
X.E.S.E. CLUB
4x4 off road
Posts: 118
Joined: Mon Mar 17, 2014 21:06
Location: Βόλος

Re: Θόρυβος SAMURAI

Post by 4x4 off road »

Όταν τον βγάζω τον μποστά άξονα που πάει στο μποστά διαφορικό εντελός πάνω απο το αμάξι και το κάνω βόλτα με το γρήγορο δεν κάνει θόρυβο αρα είναι ο κεντρικός που συνδέει σασμάν με τράνσφερ ή ο μποστά άξονας που πάει απο το τράνσφερ στο μπροστά διαφορικό?
User avatar
tolis17
Posts: 12
Joined: Tue Dec 04, 2012 11:48

Re: Θόρυβος SAMURAI

Post by tolis17 »

4x4 off road wrote:Όταν τον βγάζω τον μποστά άξονα που πάει στο μποστά διαφορικό εντελός πάνω απο το αμάξι και το κάνω βόλτα με το γρήγορο δεν κάνει θόρυβο αρα είναι ο κεντρικός που συνδέει σασμάν με τράνσφερ ή ο μποστά άξονας που πάει απο το τράνσφερ στο μπροστά διαφορικό?

Έχει σταθερές πλήμνες το αμάξι; Αν ναι τοτε σίγουρα
εχεις θέμα με τον μπροστινό.
4x4 off road
Posts: 118
Joined: Mon Mar 17, 2014 21:06
Location: Βόλος

Re: Θόρυβος SAMURAI

Post by 4x4 off road »

οχι τις κανονικές έχω οπότε τι να κοιτάξω?
4x4 off road
Posts: 118
Joined: Mon Mar 17, 2014 21:06
Location: Βόλος

Re: Θόρυβος SAMURAI

Post by 4x4 off road »

το δοκίμασα με νεκρό στο τράνσφερ και τετάρτη στο κανονικό σασμάν και πάλι έκανε θόρυβο το άφησα να δουλεύει κι έπεσα απο κάτω και ακουγόταν ο μικρός κεντρικός άξονας απο το πίσω μέρος δηλαδή απο το πλακάκι που είναι πάνω στο τράνσφερ αρα?
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”