Ερώτηση για Mickey Thomson Baja Claw Radial

User avatar
ZooL
Posts: 44
Joined: Wed Jun 17, 2009 01:38

Re: Ερώτηση για Mickey Thomson Baja Claw Radial

Post by ZooL »

Nicolas wrote:...Σχετικά με την ποιότητα κύλησης, αφού έβαλα τα fedima (235/85/16) συνήθως πηγαίνω με 120-130 αν και ενίοτε βλέπω και 160.
Δεν με έχουν τρομάξει στον δρόμο σαν απόδοση, το αντίθετο θα έλεγα και είμαι πολύ εντυπωσιασμένος, ωστόσο φοβάμαι πολύ τον δείκτη ταχύτητας του fedima και γιαυτό μαζεύομαι...
Όπως ξέρεις τα Fedima κουβαλάνε μια άσχημη φήμη από τα πρώτα τους, άγουρα χρόνια... :roll:
Θέλουν προσοχή και σεβασμό... Τι δείκτη έχουν στα 235/85 btw; Q;

Θα περιμένω εκείνη τη foto μόλις μπορέσεις! Έχω μάλλον καταλήξει σε 265/75 βέβαια, αλλά τα σκέφτομαι λίγο και τα pizza-cutters 235άρια... Έχω κι αποστάτες εγώ στον τροχό, οπότε θα την γλιτώσω μάλλον δεν θα δείχνει σαν μαμά LR Series :lol:

θενκσ!

Χ.

08' Jeep Wrangler JK Unlimited 3.8
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Ερώτηση για Mickey Thomson Baja Claw Radial

Post by Nicolas »

antonisxj wrote:velcro?
300 χρόνια μπροστά δηλαδή? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
εβίβα του Νικόλα :lol: :lol: :lol: :lol:
Και 400 μην σου πω... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Σκέψου όμως οτι γλυτώνεις τις γραμμές από το εσωτερικό του αυτοκινήτου
μέχρι και τους τροχούς... Από θέμα αξιοπιστίας, λέει ;) .

ZooL wrote: Όπως ξέρεις τα Fedima κουβαλάνε μια άσχημη φήμη από τα πρώτα τους, άγουρα χρόνια... :roll:
Θέλουν προσοχή και σεβασμό... Τι δείκτη έχουν στα 235/85 btw; Q;

Θα περιμένω εκείνη τη foto μόλις μπορέσεις! Έχω μάλλον καταλήξει σε 265/75 βέβαια, αλλά τα σκέφτομαι λίγο και τα pizza-cutters 235άρια... Έχω κι αποστάτες εγώ στον τροχό, οπότε θα την γλιτώσω μάλλον δεν θα δείχνει σαν μαμά LR Series :lol:

θενκσ!

Χ.
Δεν σκοτώθηκα και στο ψάξιμο αλλά δεν έχω βρει ακόμα τον δείκτη. Όλοι μου λένε όμως 120!
Είμαι της άποψης οτι το fedima είναι πολύ ειδικό λάστιχο και γι αυτό τον λόγο αν το φορέσεις επιλέγεις αυτό που κάνει ακριβώς την δουλειά που θες. Το 235 είναι οτι πρέπει, το 265 είναι πολύ φαρδύ και μάλλον θα είναι και πολύ βαρύ (αναγόμωση βλέπεις...). Σκέψου τον d30 σου ;)

Σε οποιοδήποτε άλλο ελαστικό φυσικά, που θα η διάσταση που θα επέλεγα και θα επιλέξω είναι κάτι φαρδύ στο 275 285 να μου αρέσει κιόλας. :mrgreen: Ακόμα δεν έχω αποφασίσει το 16'' ή 17''.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
ZooL
Posts: 44
Joined: Wed Jun 17, 2009 01:38

Re: Ερώτηση για Mickey Thomson Baja Claw Radial

Post by ZooL »

Nicolas wrote:Δεν σκοτώθηκα και στο ψάξιμο αλλά δεν έχω βρει ακόμα τον δείκτη. Όλοι μου λένε όμως 120!
Όντως εκεί είναι ο δείκτης των Fedima (Extreme & Scirocco), στα 76mph ή 122χλμ/ω.
Θέλει πολύ προσοχή γιατί όταν αυτά τα λάστιχα ανεβάζουν χιλιόμετρα στην άσφαλτο, ανεβάζουν και θερμοκρασίες - κι εκεί είναι που μπορεί να έχουν "απρόβλεπτη" συμπεριφορά και να έχεις δυσάρεστα αποτελέσματα. Παλιότερα διάβαζα στα εγγλέζικα fora για λάστιχα που σε ταχύτητες αυτοκινητοδρόμου ...απλά έσκαγαν, για LR που φέρνανε τούμπες, κλπ. Λένε πάντως πως έχουν βελτιωθεί πολύ σε σχέση με τα πρώτα χρόνια.
Έχε το νου σου πάντως φιλαράκι και ξανασκέψου λίγο εκείνο το θέμα με τις Vmax και τα 160άρια :roll:
Nicolas wrote:... Το 235 είναι οτι πρέπει, το 265 είναι πολύ φαρδύ και μάλλον θα είναι και πολύ βαρύ (αναγόμωση βλέπεις...). Σκέψου τον d30 σου ;) ...
Για το φάρδος και το πως θα δουλεύουν στη λάσπη έχεις δίκιο - από την άλλη βέβαια αυτή τη στιγμή την παλεύω με 285 και μάλιστα σε πολύ πιο ήπιο πέλμα, χωρίς να έχω και συγκλονιστικά παράπονα (γι' αυτό που κάνω εγώ τουλάχιστον).

Για το βάρος που λες, το 265/75 και το 235/85 πρέπει να είναι στα ίδια επίπεδα. Το συνολικό ύψος είναι πρακτικά το ίδιο, απλά το ένα είναι λίγο πιο φαρδύ ενώ το άλλο λίγο πιο ψηλό. Αυτό αντανακλά και στην τιμή τους, που είναι πάνω-κάτω η ίδια.

Τώρα, ο d30 μου αυτή τη στιγμή γυρίζει από ένα 33άρι των 42.5kg σε κάθε του άκρη, που εκεί είναι λίγο-πολύ και το "όριο" ασφαλούς λειτουργίας του. Το "όριο" εντός εισαγωγικών βεβαίως. Στόχος μου γι' αυτό το δεύτερο set που φτιάχνω με τα αναγομωμένα, είναι να μην ξεπεράσω αυτό το βάρος ανά τροχό.

Οι εργοστασιακές σιδερένιες 16άρες που θα χρησιμοποιήσω ζυγίζουν 11.5kg έκαστη. Για τα INSA δεν έχω βρει ακόμη τα ακριβή βάρη τους για τις δύο διαστάσεις, σκοπεύω όμως όταν θα πάω να τα δω να έχω πάρει και τη ζυγαριά παραμάσχαλα ;) Δεν νομίζω πάντως πως θα ξεπερνάνε τα 31kg, ενώ απ' ότι μαθαίνω τα συγκεκριμένα λάστιχα (INSA) είναι λέει και από τα πιο ελαφριά αναγομωμένα, καμία σχέση με Fedima. Μόλις τα ζυγίσω θα σου πω ακριβώς.
Nicolas wrote:Ακόμα δεν έχω αποφασίσει το 16'' ή 17
Σε 16" να πας για να κάνεις και οικονομία, αφού τα 16άρια λάστιχα είναι φτηνότερα! Και να μην τρέχεις! :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Χ.

08' Jeep Wrangler JK Unlimited 3.8
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”