προβλημα με jinmy (δεν τραβαει καθολου)

Post Reply
nikos_trd
Posts: 5
Joined: Sun Jan 05, 2014 00:12

προβλημα με jinmy (δεν τραβαει καθολου)

Post by nikos_trd »

καλησπερα καταρχην ,ειμαι νεο μελος και μολις εγινα κατοχος ενος jimny.ειναι του 99 μοντελο με κινηηρα g13bb με ιμαντα.εχει 200,000χιλ.ολα service μεσα στη suzuki,το προβλημα ειναι οτι δεν τραβαει καθολου...στην ανηφορα ξεκιναει με δυσκολια...αυτο συμβαινει στις χαμηλεσ στροφες...μετα παει καλυτερα αλλα παλι σερνεται....λοιπον ειδα στο μηχανημα οτι βγαζει πολλα καυσαερια και εβγαλα και ενα μπουζι και βλεπω οτι ειναι σχεδον βρεγμενο...αρα για καποιο λογο ψεκαζει πολυ βενζινη και πνιγεται το αμαξι υποθετω και για αυτο βγαζει και ρυπους...τι μπορει να φταιει ομως?καμια ιδεα?ευχαριστω και συγνωμηαν σας κουρασα...
User avatar
κυριακος αθανασιου
Posts: 512
Joined: Sat Sep 25, 2010 14:19
Location: ιστιαια β. ευβοια
Contact:

Re: προβλημα με jinmy (δεν τραβαει καθολου)

Post by κυριακος αθανασιου »

ξεκινα με ενα καθαρισμο μπεκ και ρυθμισμα ....
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
nikos_trd
Posts: 5
Joined: Sun Jan 05, 2014 00:12

Re: προβλημα με jinmy (δεν τραβαει καθολου)

Post by nikos_trd »

τι εννοεις ρυθμισμα?για τα μπεκ το σκεφτηκα οπως και για αντλια βενζινης αλλα οταν ειδα τα μπουζι σχεδον βρεγμενα απο βενζινη καταλαβα οτι δεν του λειπει βενζινη...ισα ισα που εχει παρα πολυ και πνιγεται...οποτε για αυτο και δεν πηγα για καθαρισμο...σκεφτηκα λογω χιλιομετρων τον καταλυτη ,να εχει μπουκωσει και να πνιγει το μοτερ....θα το τσεκαρω και αυτο...
User avatar
κυριακος αθανασιου
Posts: 512
Joined: Sat Sep 25, 2010 14:19
Location: ιστιαια β. ευβοια
Contact:

Re: προβλημα με jinmy (δεν τραβαει καθολου)

Post by κυριακος αθανασιου »

τα μπεκ φιλε μου ψεκαζουν...οταν κολλησουν απο βρωμια τοτε σταζουν και βρεχουν τα μπουζι με αποτελεσμα τα συμπτωματα σου...
πας σε εναν μπεκα στα βγαζει,σου αλλαζει το φιλτρακι που εχουν τα μπεκ στον ψεκασμο και ρυθμιζει στο μηχανημα την ''ομπρελα''..δηλαδη τον ψεκασμο τους..
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
nikos_trd
Posts: 5
Joined: Sun Jan 05, 2014 00:12

Re: προβλημα με jinmy (δεν τραβαει καθολου)

Post by nikos_trd »

ωραια...οποτε ξεκιναω με αυτο και βλεπουμε...ευχαριστω..
nikos_trd
Posts: 5
Joined: Sun Jan 05, 2014 00:12

Re: προβλημα με jinmy (δεν τραβαει καθολου)

Post by nikos_trd »

το προβλημα βρεθηκε..ηταν ο αισθητηρας λαμδα ο πρωτος....βεβαια λαμπακι κινητηρα δεν αναψε ποτε...παρολα αυτα με το παραδοσιακο πρωτο γεφυρωνοντας την φυσα του διαγνωστικου,την ειχε καταγραψει...αλλαχτηκε και πλεον δεν σερνεται οπως πριν...βεβαια δεν με ικανοποιει σαν αποδοση αλλα ισως να ειχα συνηθισει διαφορετικα....
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”