Φόρτιση 2 μπαταριών σε 24v κύκλωμα

Post Reply
billyp
Posts: 27
Joined: Tue Jun 23, 2009 10:28

Φόρτιση 2 μπαταριών σε 24v κύκλωμα

Post by billyp »

Καλημέρα,
Όντας άσχετος στα ηλεκτρολογικά, θέλω να είμαι σίγουρος...

Σε M151a1, με τις μπαταρίες συνδεδεμένες μεταξύ τους όπως προβλέπεται, μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα 12v φορτιστή ?
Εφόσον συνδέσω το + της μία μπαταρίας στον φορτιστή και το - της δεύτερης μπαταρίας στον φορτιστή, είναι δυνατόν να φορτιστούν ?
Έχω έναν απλό φορτιστή lidl που ισχυρίζεται ότι σηκώνει 1,2 -120Ah αλλά μόνο για 12v (και 6v) μπαταρίες....
Καταλαβαίνετε ότι προσπαθώ να απογύγω να λύνω ..ακροδέκτες...

2η ερώτηση
Με τον ίδιο φορτιστή, και με τις μπαταρίες συνδεδεμένες, μπορώ να βάλω τον φορτιστή σε κάθε μία μπαταρία ξεχωριστά ??

Ευχαριστώ....
yannisp2
Posts: 12
Joined: Sat Dec 08, 2012 18:14

Re: Φόρτιση 2 μπαταριών σε 24v κύκλωμα

Post by yannisp2 »

οι μπαταριες οταν συνδεονται σε σειρα αυξανουν την ταση..δηλαδη 12+12= 24v
οταν συνδεονται παραλληλα αυξανουν το ρευμα..δηλαδη 12v
οταν αυξανεις το ρευμα σημαντικο χρειαζονται μεγαλυτερης διατομης καλωδια αλλιως λογω θερμοκρασιας με τον καιρο καιγονται.
ο φορτιστης αν ειναι 12v μπορει να φορτισει τις μπαταριες παραλληλα αλλα αν ειναι του lidl θα χρειαστει κανα 6μηνο...(πρεπει να εχεις καλο φορτιστη..)
24v δεν μπορει ετσι και αλλιως να φορτισει
Γιωργος Αλεξανδρακης
Posts: 13
Joined: Mon Jun 22, 2009 11:07

Re: Φόρτιση 2 μπαταριών σε 24v κύκλωμα

Post by Γιωργος Αλεξανδρακης »

billyp wrote:Καλημέρα,
Όντας άσχετος στα ηλεκτρολογικά, θέλω να είμαι σίγουρος...

Σε M151a1, με τις μπαταρίες συνδεδεμένες μεταξύ τους όπως προβλέπεται, μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα 12v φορτιστή ?
Εφόσον συνδέσω το + της μία μπαταρίας στον φορτιστή και το - της δεύτερης μπαταρίας στον φορτιστή, είναι δυνατόν να φορτιστούν ?
Έχω έναν απλό φορτιστή lidl που ισχυρίζεται ότι σηκώνει 1,2 -120Ah αλλά μόνο για 12v (και 6v) μπαταρίες....
Καταλαβαίνετε ότι προσπαθώ να απογύγω να λύνω ..ακροδέκτες...

2η ερώτηση
Με τον ίδιο φορτιστή, και με τις μπαταρίες συνδεδεμένες, μπορώ να βάλω τον φορτιστή σε κάθε μία μπαταρία ξεχωριστά ??

Ευχαριστώ....
οπως ειναι σενδεμενες φορτισε την καθε μπαταρια χωριστα . Δηλαδη το + και - του φορτιστη στο αντιστοιχο καθε μπαταριας , δεν εχουν προβλημα που ειναι συνδεμενες μεταξυ τους . Αν εχει ρυθμιση ισχυος ή ταχυτητας ο φορτιστης βαλτον στην χαμηλοτερη ρυθμιση ισχυος και ταχυτητας και αφησε το να φορτιζει κανα 8 ωρο , δεν εχει προβλημα υπερφορτισης , αν ειναι μπαταριες με καπακια με υγρα , ανοικτου τυπου που λενε ( ποτιστικες τις λεω εγω !!! ) βγαλε τα καπακια συμπληρωσε υγρα και μακρια τα τσιγαρα !
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”