ΣΟΥΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΞΟΝΑ

vagelis
Posts: 37
Joined: Wed Jun 17, 2009 07:05

ΣΟΥΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΞΟΝΑ

Post by vagelis »

Για να βαλουμε τις σουστες πανω στον αξονα τι αλλη μετατροπη χρειαζεται για να γινει σωστη δουλεια;
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: ΣΟΥΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΞΟΝΑ

Post by panoslpm »

Hi steering arm και μπαρα τιμονιου για να ειναι σωστο το τιμονι σου.αποστατες στους κεντρικους για να καλυψεις τη διαφορα στο υψος.αρκετο φαρδος στο αυτοκινητο γιατι θα χεις μεγαλη ασταθεια λογο υψους.εγω το ειχα ετσι και το ξανα εκανα οπως ειναι μαμα τωρα γιατι κουδουνιζαν ολα και ηταν βαρκα γιαλο!οτι χρειαστεις ρωτα.
vagelis
Posts: 37
Joined: Wed Jun 17, 2009 07:05

Re: ΣΟΥΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΞΟΝΑ

Post by vagelis »

Ευχαριστω για την απαντηση,εισαι ο δευτερος που αναφερει το <βαρκα γυαλο>,οποτε μαλλον δεν πειραζω τιποτα.
bisba
Posts: 17
Joined: Thu Jun 18, 2009 13:26

Re: ΣΟΥΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΞΟΝΑ

Post by bisba »

κανονισε κανα τραπεζι με τα ωραια και ασε της μετατροπες μπαρμπα ... :P :P :P :P :P
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: ΣΟΥΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΞΟΝΑ

Post by panoslpm »

vagelis wrote:Ευχαριστω για την απαντηση,εισαι ο δευτερος που αναφερει το <βαρκα γυαλο>,οποτε μαλλον δεν πειραζω τιποτα.
Εξαρταται τι θες να κανεις με το αυτοκινητο.αν πας σε 33αρι λαστιχο αναγκαστηκα θα το κανεις εκτωσ αν πετσοκοψεισ τα φτερα,αν οχι,ειναι πολλα τα μειον,τουλαχιστον ετσι διαπιστωσα εγω.αν θες λιγο υψος,κανε bodylift 5cm βαλε και 30αρι λαστιχο και θα σου κανει τα κεφια και ομορφο θα ειναι.
KON.GV
Posts: 93
Joined: Wed Jul 08, 2009 10:11
Location: ΙΛΙΟΝ

Re: ΣΟΥΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΞΟΝΑ

Post by KON.GV »

Δεν έχω σουστόφυλλα αλλά καλύτερα SPUA (spring leaf under axle, σουστόφυλλο κάτω από τον άξονα) παρά SPOA (spring leaf over axle, σουστόφυλλο πάνω από τον άξονα) για έναν ακόμη λόγο πέρα από τους προαναφερθείς....

Το σουστόφυλλο μερικές φορές παίζει και το ρόλο γλίστρας όταν σέρνεις κάτω. ;)

το έχω δει σε βιντεάκι και ζωντανα. ;)
...a hundred clocks are ticking
the line becomes a circle
spin the wheel of fortune
or learn to navigate ...
sami
Posts: 26
Joined: Tue Jan 25, 2011 21:02

Re: ΣΟΥΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΞΟΝΑ

Post by sami »

ΕΓΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΑΜΙ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕ ΣΠΟΑ ΜΕ ΣΠΑΣΤΑ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ 265 75 16 ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟ ΠΑΝΤΟΥ.
blacksamirodos
Posts: 16
Joined: Sun Dec 05, 2010 15:37

Re: ΣΟΥΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΞΟΝΑ

Post by blacksamirodos »

Θα πώ και γω με την σειρά μου την γνώμη μου για το SPOA μιας και το είχα 3 χρόνια, ο μονος λόγος που το έκανα πάλι SPUA(spring under axle) είναι οτι ήθελα να ταξιδεύω με πάνω απο 100χλμ. Χρειάζεται να είσαι πολυυυυυ φαρδύς για να μην μετράς πλάγιες εγώ είχα κομμένες ραμμένες για τις βόλτες μου με 3.2cm αποστάτες και καθημερινα ζάντες αλουμηνίου με -20offset. Σε στροφές έστρηβα και με 70 δεν είχε πρόβλημα απο θέμα κρατήματος, απο θέμα σταθερότητας είμουνα χωρίς ζαμφόρ και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Επίσης εγώ είχα κάνει μια πιο φθηνή λύση για το τιμόνι ενίσχυσα την εργοστασιακή μπάρα και έφτιαξα ενα Z για το τιμονι που ειναι η μπάρα που πάει απο το ακραξόνιο πάνω στον ατέρμονα. Επίσης είχα βάλει αποστάτες στους κεντρικούς. Μακρύτερα σωληνάκια φρένων. Επίσης ΠΡΕΠΕΙ να γυρίσεις κάποιες μοίρες προς τα πάνω το πίσω ώστε ο κεντρικός να μην έχει γωνία. Το ΣΠΟΑ ειναι φθηνή λύση για ψήλωμα αλλά πρέπει να έχεις και το ΣΩΣΤΟ φάρδος ! Κάτι εξτρά είναι να φτιάξεις άλλες βάσεις για τα αμορτισέρ προκειμένου να αποκτήσεις μεγαλύτερη διαδρομή στην ανάρτηση. Πιστεύω το φάρδος είναι οτι πιο σημαντικό πράγμα στο ΣΠΟΑ μιας και η θεωρία του 1 προς 3 λέει ψηλώνω 1 πόντο φαρδένω 3. :) Ότι χρειαστείς ρωτάς και μπορώ προσωπικά να βοηθήσω και με φωτογραφίες.
kostis1990362
Posts: 12
Joined: Thu Jul 11, 2013 08:11

Re: ΣΟΥΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΞΟΝΑ

Post by kostis1990362 »

Αν μπορουσεσ να βαλεισ καμια φοτο θα ηταν πολυ καλο γιατι και εγω θελω να το κανω.....
blacksamirodos
Posts: 16
Joined: Sun Dec 05, 2010 15:37

Re: ΣΟΥΣΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΞΟΝΑ

Post by blacksamirodos »

Μια άποψη του πίσω διαφορικού :
Image

Βάσεις λοξές εδώ έχω τα procomp τα 87cm ανοιχτά :
Image

Και μία άποψη της πισινής διαδρομής με απλά σπαστά σκουλαρίκια :
Image

Βάση για τα εμπρός αμορτισέρ πάνω στο διαφορικό(σε περίπτωση που θέλετε να βάλετε μεγαλύτερα αμορτισέρ απο τα μαμά π.χ Procomp es1000 64cm ανοιχτά) :
Image[/URL]
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”