ηλεκτρικό τιμόνι

User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

ηλεκτρικό τιμόνι

Post by panoslpm »

Μια σκέψη που κάνω τελευταία είναι η εξής......όλα τα καινούρια αυτοκίνητα αντί για υδραυλική κρεμαριερα,χρησιμοποιούν ένα ηλεκτρικό σύστημά που δίνει κίνηση στην κρεμαριερα.
Αυτό το ηλεκτρικό σύστημα έχει έναν κύριο άξονα και ένα ηλεκτρικό μοτερακι οπού με έναν αισθητήρα ροπής κάνουν τη δουλεία του ατέρμονα.αν προσαρμωσω αυτό το σύστημα στον άξονά του τιμονιού του samurai λέτε να δουλευει;τα λάστιχα που φοράω είναι 30αρια οπότε δε χρειάζεται και μεγάλη δύναμη το σύστημα απλα για λίγη βοήθεια.
User avatar
extractor
Posts: 449
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:58
Location: Nοτια Aττικη
Contact:

Re: ηλεκτρικό τιμόνι

Post by extractor »

γιατι να το κανεις αυτο;
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: ηλεκτρικό τιμόνι

Post by panoslpm »

Γιατι το τιμονι μου δεν ειναι υδραυλικο, μ αρεσει σαν ιδεα και μου φαινεται πιο απλο απ το να αλλαξω ατερμονα και ολα τα παρελκομενα
User avatar
ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟΣ
Posts: 738
Joined: Sun Nov 01, 2009 17:26
Location: Ξανθη

Re: ηλεκτρικό τιμόνι

Post by ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟΣ »

Μην το κάνεις!!Ο λόγος που το έκαναν αυτό οι εταιρίες είναι για να μην κόψουν επιδόσεις του κινητήρα και να μειώσουν κατανάλωση και καυσαέρια.Είναι λιγότερο αξιόπιστο από τον υαδραυλικό σου ατέρμονα. ;)
Ο Θεος να με φυλαει απο τους φιλους
γιατι τους εχθρους μου τους γνωριζω.

http://www.4x4brasil.com.br/forum/mitsu ... -lift.html
User avatar
Στράτος
Posts: 53
Joined: Tue Jun 23, 2009 09:04
Contact:

Re: ηλεκτρικό τιμόνι

Post by Στράτος »

Αφήστε ρε τον άνθρωπο να κάνει και τίποτα καινούριο, όλο τα ίδια και τα ίδια τόσα χρόνια , ας πρωτοτυπήσει και κάποιος :idea: :idea:

Πάνο δεν έχω ιδέα για το συγκεκριμένο σύστημα , ενδιαφέρον ακούγετε , να υποθέσω οτι δουλεύει κινώντας μια σειρά απο γρανάζια σαν μειωτήρας ένα πράμα :?: παίρνει ρεύμα απο την μπαταρία του αυτοκινήτου , πάλι θα έχει κατανάλωση όχι όσο η αντλία αλλα θα έχει, για ρίξε περισσότερες πληροφορίες , απο τι αμάξι για παράδειγμα και τι παραμετροποιήσεις θα χρειαστούν ?????
ImageImage
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: ηλεκτρικό τιμόνι

Post by panoslpm »

Διαβαζω πως οι ηλεκτρικες κολωνες τιμονιου ειναι αρκετα ευπαθεις οπως για παραδειγμα της fiat και της lancia.το καλο ομως με το ηλεκτρικο τιμονι ειναι πως μπορει να ενεργοποιειται με διακοπτη μονο σε εκτως δρομου διαδρομες.
Κοιταω επισης και κολωνες τιμονιου που περιεχουν ηλεκτρουδραυλικο συστημα και θα ειναι σιγουρα πιο απλες στη χρηση μιας και το μονο ηλεκτρικο κομματι ειναι το μοτερ που δινει κινηση στο υδραυλικο συστημα.το ψαχνω γενικως....
heroicentaur
Posts: 162
Joined: Tue Sep 29, 2009 14:15

Re: ηλεκτρικό τιμόνι

Post by heroicentaur »

Πανω απο ολα παιζει η χρηση του αυτοκινητου.

Εαν θες απλα να στριβει πιο ανετα με τεραστια λαστιχα μπορεις να το βαλεις σαν εξτρα.

Εγω προσωπικα ειμαι υπερ στο να υπαρχουν οσο το δυνατον γινεται λιγοτερα πολυπλοκα
συστηματα πανω σε ενα 4χ4, ετσι αποφευγεις τις πολυπλοκες ζημιες που μπορει να σε
ταλαιπωρησουν σε μια δυσκολη ωρα.
Image ImageImage
User avatar
Στράτος
Posts: 53
Joined: Tue Jun 23, 2009 09:04
Contact:

Re: ηλεκτρικό τιμόνι

Post by Στράτος »

Μάλλον πρέπει να ακολουθήσεις την κλασική μέθοδο και να διαλέξεις ένα υδραυλικό ατέρμονα να ησυχάσεις , μη μπείς σε περιπέτειες
ImageImage
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: ηλεκτρικό τιμόνι

Post by panoslpm »

Στράτος wrote:Μάλλον πρέπει να ακολουθήσεις την κλασική μέθοδο και να διαλέξεις ένα υδραυλικό ατέρμονα να ησυχάσεις , μη μπείς σε περιπέτειες
Σκεφτομουν να κανω κατι διαφορετικο αλλα δεν το βλεπω γιατι διαβαζω και ακουω ασχημες κρητικες για την αξιοπιστια του ηλεκτρικου τιμονιου οποτε θα το αποφυγω.
Απλα ηταν μια σκεψη μου το ηλεκτρικο τιμονι που ισως μετα απο μερικα χρονια να ειναι υλοποιησιμη.
Mitsu3Sport
Posts: 34
Joined: Thu Jul 23, 2009 08:16

Re: ηλεκτρικό τιμόνι

Post by Mitsu3Sport »

Αν θυμάμαι καλά οι Αμερικάνοι (π.χ. calmini) έχουν έτοιμους αντάπτορες για να μπαίνει όλο το υδραυλικό σύστημα από Βιτάρα 1,6 8β σε Σάμι.

Τυποποιημένη και αξιόπιστη λύση.
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”