Ελαστικα Στενα - Φαρδια???

Mitsu3Sport
Posts: 34
Joined: Thu Jul 23, 2009 08:16

Re: Ελαστικα Στενα - Φαρδια???

Post by Mitsu3Sport »

Η διάστασή μου είναι LT265/75R16. Όταν τα είχα στα 30psi (όπως λένε όλοι οι λαστιχάδες, άσχέτως ελαστικού, όπου είτε παπάκι τους πάς είτε νταλίκα βάζουν παντού 30!!!), είχα δύο κλαταρίσματα, ένα με αναγόμωση (τραγική εμπιρεία) και ένα με Grabber.

Αυτό με προβλημάτισε πολύ και έστειλα email στην General, όπου ο τύπος εκεί μου ζήτησε τα βάρη των αξόνων. Του τα έστειλα από το χαρτί του ΚΤΕΟ και η απάντησή του ήταν:

"Κάτω από 36,6psi με δική σου ευθύνη".

Έτσι βάζω 38 άδειος και 40 φορτωμένος. Και έβαλα σύστημα παρακολούθησης πίεσης & θερμικρασίας ελαστιχών για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Γενικά τα LT αντέχουν μεγαλύτερα βάρη, αλλά θέλουν μεγαλύτερες πιέσεις σε σχέση με τα P για το ίδιο βάρος.
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Ελαστικα Στενα - Φαρδια???

Post by freskos »

Τι μάρκα ήταν η αναγόμωση που πήρες στο χέρι :?: :?: :?:
User avatar
Α - Π ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ
Posts: 1925
Joined: Wed Jun 17, 2009 11:55
Location: ΠΡΕΒΕΖΑ-ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ

Re: Ελαστικα Στενα - Φαρδια???

Post by Α - Π ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ »

Δηλαδη για να κσταλαβω στο Νο1 site για 4χ4 δεν γραφει κανεις που στη παρεα του να εχουν cross bogger αλλα μεγαλα λαστιχα η γενικοτερα να εχει ψαχτει στο θεμα ελαστικων;;;;; Δεν ειναι για αγωνιστηκη χρηση....... δεν παμε για πρωταθλημα ενα αυτοκινητο θελω για παιχνιδι με τη παρεα θελω να φτιαξω με οσον το δυνατον λιγοτερα λαθη(για οικονομικους λογους)
Mitsu3Sport
Posts: 34
Joined: Thu Jul 23, 2009 08:16

Re: Ελαστικα Στενα - Φαρδια???

Post by Mitsu3Sport »

Το αναγομωσης που μου έσκασε ήταν Tagom Country Track, αλλά δεν λέει κάτι η μάρκα γιατί το πρόβλημα ήταν η χαμηλή πίεση.
hurris
Posts: 18
Joined: Tue Feb 16, 2010 20:57

Re: Ελαστικα Στενα - Φαρδια???

Post by hurris »

εαν έχεις καλό μετατρόχιο στενα 100%...... καλύτερο σχεδόν σε όλα και με διαφορά....... και για αυτοκίνητο με 38, 39, 40 αρια οι 2 τονοι δεν είναι και τοσο πολυ........
όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται........
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”