Diesel κινητήρας σε D21

Post Reply
kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Diesel κινητήρας σε D21

Post by kazilis_giorgos »

Εχω βρει λοιπόν αυτοκίνητο D21 diesel με χτυπημένο κινητήρα για να βάλω πανω την QD32 μου..... Είχαμε κάνει αναφορά σε προηγούμενο θέμα πως επάνω στο d21 μπαίνει κατευθείαν αυτός ο κινητήρας...(κανονικά φοράει τον TD25)....Το πίσω μέρος της QD32 είναι αυτο

Image

Που είναι ίδιο με της TD25 που φορούσαν όλα τα D21 και παίρνουν αυτο το σασμαν με το βοηθητικο τους....

Image

Και ο χώρος του κινητήρα με την TD25 είναι αυτός

Image

Έλα όμως που ανακάλυψα ότι τελικά το όχημα δεν είναι 94 μοντέλο όπως ισχυρίζεται ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αλλα αρκετά παλαιότερο D21 λόγω του ότι αντικρυσα αυτόν το χώρο του κινητήρα

Image

Κινητήρας SD25 φορέμενος στα προηγούμενης γενιάς φορτηγάκια και σε μερικά D21 μέχρι το 88 αν δεν κάνω λάθος.... Με αντιθέτης πλευράς τη μίζα και φυσικα άλλο σασμαν αφού είναι διαφορετικό το όπισθεν του κινητήρα....
Το σασμαν της SD25

Image

Και αυτο με τη μηχανη

Image

Υπάρχει περίπτωση με κάποιο τροπο όμως να ταιριαξει το σασμαν αυτο με τον κινητήρα που έχω στην κατοχή μου (QD32).....??? γνωρίζουμε κάτι σχετικό..??
User avatar
BORULE
Posts: 29
Joined: Fri Jan 28, 2011 14:12
Location: ΔΡΑΜΑ

Re: Diesel κινητήρας σε D21

Post by BORULE »

αν γνωριζεις αγγλικα τα παλικαρια τα ξερουν απο εξω και ανακατωτα τα παντα για τα νισσαν
http://forums.nicoclub.com/nissan-trucks-forum.html

η εδω
http://www.clubfrontier.org/


εγω απο εκει εμαθα παρα πολλα
LIVE TO BUILT & BUILT TO LIVE!!!
kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Re: Diesel κινητήρας σε D21

Post by kazilis_giorgos »

Θέλει λίγο να κάθησω να τα μελέτησω τα forum
Το πιο απλό θα μου πείτε και λογικό είναι άλλαξε κατευθείαν σασμαν και βάλε επάνω τη μηχανη σου...ταιριαζει αραγε να αλλαξω το σασμαν και να καθησει στις υπαρχον βασεις.....??? Αλλα αν είναι να ξεκινήσω να αλλάζω συνέχεια δεν έχει και νόημα παίρνω κι ένα έτοιμο αυτοκίνητο..... Έλεγα μήπως με το σασμαν που τελικα έχει αυτο το d21 που βρήκα αν θα μπορούσα να το ταιριαξω κάπως....
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Diesel κινητήρας σε D21

Post by aggas »

Αν δεν ξέρεις τι ακριβώς μοντέλο είναι στείλε μου με πμ το πλαίσιο και θα σου πω ακριβώς τι είναι!!! Έτσι μετά θα μπορέσεις να βγάλεις πιο ξεκάθαρα άκρη.
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Re: Diesel κινητήρας σε D21

Post by kazilis_giorgos »

Σκέφτομαι κάτι άλλο..... Ουσιαστικά το σασμαν έχει τον ίδιο κορμό σε όλα τα D21 και D22 πρώτης γενιάς στα 4x4...... Στην προκειμένη περίπτωση όμως δεν μπορει να κουμπωσει κατευθείαν στη μηχανη που έχω.... Υπάρχει δυνατότητα να αλλάξω μόνο τη χελωνα μπροστά και να βάλω τη χελωνα που κάθεται ακριβώς στην TD25 καθώς και στην QD32 μου.... Για να μην αλλάζω ολόκληρο σασμαν εννοώ......
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”