Nissan QD32

kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Nissan QD32

Post by kazilis_giorgos »

Παιδιά έχω μια τέτοια μηχανή... Ατμοσφαιρική 3.200cc diesel... Τι ξέρουμε γι αυτή τη μηχανη... Τι βγάζει... Άλογα ροπή κλπ... Αξίζει για μετατροπη...με ποια σασμαν κάθεται και σε τι αυτοκίνητα έμπαινε...? Ξέρουμε πως παει απο θέμα κατανάλωσης αν τη φοράει κάποιος..?? Ευχαριστω.
Mitsu3Sport
Posts: 34
Joined: Thu Jul 23, 2009 08:16

Re: Nissan QD32

Post by Mitsu3Sport »

Χωρίς να είμαι σχετικός, ο Γούγλος έβγαλε τα εξής:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_QD_engine
kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Re: Nissan QD32

Post by kazilis_giorgos »

Έχω κάνει κι εγω την αναζητηση αλλα ήθελα να δω αν έχει κάποιος αυτο το μοτέρ... Να δω αν είναι ευχαριστημένος... Απ ότι διάβασα προσαρμόζεται και πάνω στα d21-d22... Λογικα για καλο και αξιόπιστο μοτέρ το έχω... Αν κάποιος γνωρίζει ας ενημερώσει....
Φωτης ranger
Posts: 707
Joined: Thu Oct 01, 2009 20:23
Location: αμαλιαδα

Re: Nissan QD32

Post by Φωτης ranger »

τετοιο μοτερ το εχει φιλος πανω σε d21 με το δικο του σαζμαν.
το αμαξι ηταν ντιζελ.
το εχει κανα μισο χρονο ετσι.
καλη μηχανη εως τωρα.
καλη για δουλεια
μετρια καταναλωση
δεν πηγενει σαν τουρματη ντιζελ σε καμια περιπτωση!!!
για εναν μεσο οδηγο για την δουλεια του ειναι μια χαρα.
για αλη χρηση με τιποτα.
KAGOURES 4X4 CLUB

||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||
||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / TOYOTA / \ ||
||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ V6\ / \ / ||
kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Re: Nissan QD32

Post by kazilis_giorgos »

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες σου φιλαρακι... Να είσαι καλα..... Απ ότι μου λες φαίνεται αξιόπιστο δηλαδη.....
kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Re: Nissan QD32

Post by kazilis_giorgos »

Φωτης ranger wrote:τετοιο μοτερ το εχει φιλος πανω σε d21 με το δικο του σαζμαν.
το αμαξι ηταν ντιζελ.
το εχει κανα μισο χρονο ετσι.
καλη μηχανη εως τωρα.
καλη για δουλεια
μετρια καταναλωση
δεν πηγενει σαν τουρματη ντιζελ σε καμια περιπτωση!!!
για εναν μεσο οδηγο για την δουλεια του ειναι μια χαρα.
για αλη χρηση με τιποτα.
Σκέφτομαι τότε να κάνω κάτι άλλο.... Αν αξίζει να βρω κανένα όχημα που έχει πρόβλημα να τη βάλω επάνω αφού δεν κάνει για άλλη χρήση... Ήθελα να πάρω ένα αγροτικό για τις δουλειές μου... Βέβαια το d21 αρκετά παλιό μου φαίνεται.... Τι σασμαν φοράει επάνω το d21 ξέρουμε...?? σε d22 πρώτης γενιάς ή δεύτερης ξέρουμε αν μπαίνει αυτή η μηχανη.....?
kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Re: Nissan QD32

Post by kazilis_giorgos »

Δεν γνωρίζει κανεις κάτι σχετικό..??
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Nissan QD32

Post by aggas »

Σε D21 μπαίνει σίγουρα!!! Για το D22 δεν παίρνω όρκο αν και φοράγανε μεταξύ τους τις ίδιες μηχανές!!
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Re: Nissan QD32

Post by kazilis_giorgos »

Να πω μερικά πράγματα ελπίζοντας να βρω μια άκρη... Με μια αναζητηση βρήκα ότι..
Τα D22 έχουν τον ίδιο κινητήρα YD25DDTI με τα D40
Στο D22 133hp
Στο D40 144hp mid power
Στο D40 174hp high power
Λογικα έχουν τον ίδιο κορμό αφού έχουν τον ίδιο κωδικό αλλα έχουν διαφορετικό σασμαν αφού το D22 είναι 5ταχ ενώ το D40 είναι 6ταχ.

Επίσης αναφέρει πως το D22 φορούσε τον TD27 χωρίς τουρμπο κάποια χρόνια αλλα και τους TD27TI και TD27ETI που είχαν τουρμπινα. Για να έχουν τον ίδιο κωδικο θα μοιράζονται και τον ίδιο κορμό. Άρα και το ίδιο 5ταχυτο σασμαν με το βοηθητικό του. Τον TD27 όμως χωρίς τουρμπινα αναφέρει πως τον φορούσε και το D21. Για να τον φορούσε και το D21 και το D22 πρέπει να έχουν το ίδιο 5ταχ σασμαν με το βοηθητικο του.
Τέλος αναφέρει πως το D22 φορούσε τις χρονολογιες 1997-2002 τον QD32 με 110 hp ο οποίος αντικαταστάθηκε με τον ZD30DDT με 150hp.
Όλα αυτα είναι πληροφορίες απο το Wikipedia για τους κινητήρες χωρίς να κάνει αναφορά για τα σασμαν. Διαβάζοντας αυτα όπως αναφέρεται μπαίνει κατευθείαν ο QD32 και στο D21 και στο D22......
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Nissan QD32

Post by aggas »

kazilis_giorgos wrote:Να πω μερικά πράγματα ελπίζοντας να βρω μια άκρη... Με μια αναζητηση βρήκα ότι..
Τα D22 έχουν τον ίδιο κινητήρα YD25DDTI με τα D40
Στο D22 133hp
Στο D40 144hp mid power
Στο D40 174hp high power
Λογικα έχουν τον ίδιο κορμό αφού έχουν τον ίδιο κωδικό αλλα έχουν διαφορετικό σασμαν αφού το D22 είναι 5ταχ ενώ το D40 είναι 6ταχ.- ίδιος κινητήρας, διαφέρουν στο σύστημα τροφοδοσίας. Στο D40 χρησιμοποιείται common rail!!!

Επίσης αναφέρει πως το D22 φορούσε τον TD27 χωρίς τουρμπο κάποια χρόνια αλλα και τους TD27TI και TD27ETI που είχαν τουρμπινα. Για να έχουν τον ίδιο κωδικο θα μοιράζονται και τον ίδιο κορμό. Άρα και το ίδιο 5ταχυτο σασμαν με το βοηθητικό του. Τον TD27 όμως χωρίς τουρμπινα αναφέρει πως τον φορούσε και το D21. Για να τον φορούσε και το D21 και το D22 πρέπει να έχουν το ίδιο 5ταχ σασμαν με το βοηθητικο του. - ακριβώς έτσι είναι!!!
Τέλος αναφέρει πως το D22 φορούσε τις χρονολογιες 1997-2002 τον QD32 με 110 hp ο οποίος αντικαταστάθηκε με τον ZD30DDT με 150hp. - Εδώ υπάρχει διαφορά γιατί οι δύο κινητήρες μεταξύ τους είναι εντελώς διαφορετικοί και τα σασμάν επίσης!!!!
Όλα αυτα είναι πληροφορίες απο το Wikipedia για τους κινητήρες χωρίς να κάνει αναφορά για τα σασμαν. Διαβάζοντας αυτα όπως αναφέρεται μπαίνει κατευθείαν ο QD32 και στο D21 και στο D22......
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”