Nissan QD32

kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Re: Nissan QD32

Post by kazilis_giorgos »

Για τα πρώτα σου σχόλια όπως πίστευα βγήκαν σωστά... Για το τελευταίο σχόλιο για τον ZD30DDT δεν ήξερα κάν ότι υπήρχε ούτε ότι είχε διαφορετικό σασμαν... Αλλα στην προκειμένη περίπτωση μέχρι πριν απο αυτόν λογικα το D22 είχε όπως καταλήγουμε το ιδιο σασμαν με το D21.. Έτσι δεν είναι ..? αρα η μηχανη μου θα μπορει να καθίσει όπως λέμε και σε D21 diesel και σε D22 diesel κι αυτο......οποιαδήποτε διόρθωση ευπρόσδεκτη για να βρω μια άκρη.
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Nissan QD32

Post by aggas »

kazilis_giorgos wrote:Για τα πρώτα σου σχόλια όπως πίστευα βγήκαν σωστά... Για το τελευταίο σχόλιο για τον ZD30DDT δεν ήξερα κάν ότι υπήρχε ούτε ότι είχε διαφορετικό σασμαν... Αλλα στην προκειμένη περίπτωση μέχρι πριν απο αυτόν λογικα το D22 είχε όπως καταλήγουμε το ιδιο σασμαν με το D21.. Έτσι δεν είναι ..? αρα η μηχανη μου θα μπορει να καθίσει όπως λέμε και σε D21 diesel και σε D22 diesel κι αυτο......οποιαδήποτε διόρθωση ευπρόσδεκτη για να βρω μια άκρη.
Τον ZD30 τον φόραγε το Patrol Y61 και το Terrano απ' το 2002 και μετά και είναι τρίλιτρο. Για πιο σιγουριά για τα σασμάν μπορείς να τηλεφωνήσεις και στον Θεοχαράκη για να σου πούνε πιο σίγουρα.
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Re: Nissan QD32

Post by kazilis_giorgos »

Δεν έχεις άδικο..... Απλά είναι να πάω να δω ένα d21 με θέμα στον κινητήρα του ώστε αν το πάρω να βάλω κατευθείαν τον δικό μου QD32... Γι αυτο θέλω να είμαι σίγουρος... Θα μπει κατευθείαν πάνω χωρίς να χρειάζεται τίποτα..... Επειδή όμως το D21 μου φαίνεται λίγο πολυ παλιο λέω μήπως βρω κανένα D22 και βάλω εκει τον κινητήρα μου.... Το D21 που βρήκα είναι πετρέλαιο απο τη μάνα του και έχει λέει κινητήρα 2500cc.... Ταιριάζει σίγουρα ο δικός μου??.
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: Nissan QD32

Post by kostas_e.p »

kazilis_giorgos wrote:Το D21 που βρήκα είναι πετρέλαιο απο τη μάνα του και έχει λέει κινητήρα 2500cc.... Ταιριάζει σίγουρα ο δικός μου??.
δεν νομιζω το d 21 να ειχε βρει ποθενα σον κοσμο πετρελαιο. ο κωδικός ειναι βενζινα
το d 22 einai κωδικός πετρελαιου........ ;)
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
Φωτης ranger
Posts: 707
Joined: Thu Oct 01, 2009 20:23
Location: αμαλιαδα

Re: Nissan QD32

Post by Φωτης ranger »

kostas_e.p wrote: δεν νομιζω το d 21 να ειχε βρει ποθενα σον κοσμο πετρελαιο.
δεν νομιζεις να ειχε βγει πουθενα το d21 na ειχε βγει πετρελαιο στον κοσμο?? :?: :?: :roll: :roll:

ποσα θελεις :?: :?: :mrgreen: :mrgreen:
KAGOURES 4X4 CLUB

||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||
||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / TOYOTA / \ ||
||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ V6\ / \ / ||
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Nissan QD32

Post by aggas »

kostas_e.p wrote:
kazilis_giorgos wrote:Το D21 που βρήκα είναι πετρέλαιο απο τη μάνα του και έχει λέει κινητήρα 2500cc.... Ταιριάζει σίγουρα ο δικός μου??.
δεν νομιζω το d 21 να ειχε βρει ποθενα σον κοσμο πετρελαιο. ο κωδικός ειναι βενζινα
το d 22 einai κωδικός πετρελαιου........ ;)
Όχι ρε Κωστάκη!!!!!! Έβγαινε και πετρέλαιο, απλά δεν πολυκυκλοφόρησε Ελλάδα!!!!!
;) ;) ;) ;)
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Nissan QD32

Post by aggas »

Δες και αυτό.......
http://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_D21
και αυτό.......
http://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_Navara
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Nissan QD32

Post by aggas »

Δείτε εδώ τι κάνανε με ένα D21....... :o :o :o :o :o :o :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Re: Nissan QD32

Post by kazilis_giorgos »

μετα απο καποιες αναζητησεις βρηκα αυτα και μπερδευτικα ακομα περισσοτερο.....σας παρακαλω τη βοηθεια σας....

απο navara d22 2ης γενιας
Image

τα υπολοιτα απο τυχαιες αναζητησεις και η καθε φωτογραφια γραφει επανω το μοντελο του κινητηρα..δειχνει ομως οτι ταιριαζουν κι αλλοι κινητηρες απο αλλους κατασκευαστες...ισχυει κατι τετοιο??


Image
Image
Image
Image
Image
Image


οι 3 τελευταιες φαινεται να εχουν το ιδιο ακριβως bellhouse..την ιδια χελωνα δηλαδη


Image
Image
Image
kazilis_giorgos
Posts: 17
Joined: Thu Dec 06, 2012 17:06

Re: Nissan QD32

Post by kazilis_giorgos »

Τελικά μετα απο συνεχόμενο ψάξιμο την βρήκα την άκρη μου και νομίζω είμαι σίγουρος.. Αυτη η φωτογραφία είναι όντως απο navara d22 2ης γενιας αλλα οι κινητήρες με τα 133hp είχαν στο σασμαν τη μίζα αριστερά κάτω και το κόψιμο επάνω είναι όπως φαίνεται στη φωτογραφία
Image


Το σασμαν της επόμενης φωτογραφίας είναι απο d21 βενζίνης όμως...φαίνεται πως έχει τη μίζα ψηλά και το κόψιμο στο πάνω μέρος ανάποδα απο την προηγούμενη φωτογραφία....ούτε αυτο μου κάνει βέβαια....


Image



οι 3 τελευταιες φαινεται που εχουν το ιδιο ακριβως bellhouse..την ιδια χελωνα δηλαδη είναι ακριβώς αυτο που χρειάζομαι να έχει το αυτοκίνητο... Η μίζα είναι στο ψηλό σημείο και το επάνω κόψιμο δεν έχει κλίση αλλα είναι ευθεία.... Αυτο το σασμαν σε 4x4 και 4x2 έβγαινε σε D21 πετρέλαιο και D22 πρώτης γενιάς πάλι πετρέλαιο και είναι αυτο που κάθεται ακριβώς επάνω η QD32 μου.... Οπότε ή αγοράζω το D21 που βρήκα που είναι diesel ή ψάχνω να βρω D22 πρώτης γενιάς πάλι diesel... Ποια η γνώμη σας???


Image
Image
Image[/quote]
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”