Πάγωμα Πετρελαίου

freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Πάγωμα Πετρελαίου

Post by freskos »

Σε πρόσφατο ταξίδι στην επαρχία έβαλα πετρέλαιο σε μικρό ορεινό χωριό από έναν μπάρμπα. Το βράδυ έκανε -3 και το πρωί έβαλα μπροστά κανονικά αλλά μετά το αμάξι έκανε διακοπές και δεν ανέβαζε στροφές πάνω από 3.000.
Στράγγιξα το φίλτρο (δεν βοήθησε και πολύ) και με τα χίλια ζόρια καβάλησα το βουνό και έπιασα την κατηφόρα. Πέρασε η ώρα και καθώς η εξωτερική θερμοκρασία ανέβαινε έπαψαν οι διακοπές σχεδόν τελείως. Μόνο σε κάτι ανηφόρες μου έκανε κάνα-δυό κοψίματα.

Προφανώς ο μπάρμπας μου έβαλε εκτός από πετρέλαιο και μπόλικο νερό και σε συνδυασμό με την χαμηλή θερμοκρασία πάγωσε (κάτι). Σκέφτομαι ότι πρέπει να αλλάξω το φίλτρο αλλά εκτός από αυτό λέω να βάλω ένα προφίλτρο-υδατοπαγίδα. Καμία πρόταση;
Επίσης ανησυχώ που ενώ το οδηγούσα για 1-2 ώρες κανονικά στις ανηφόρες έκανε πάλι μικροκοψίματα. Τι σημαίνει αυτό ; Υπάρχει κάποιο πρόσθετο που το βάζεις κατόπιν εορτής για να καθαρίσει το σύστημα τροφοδοσίας από παγωμένες παραφίνες ;
manthos
Posts: 28
Joined: Sun Jun 21, 2009 20:48

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by manthos »

υπαρχει αντιπαγοτικο καθαριστικο που το ριχνεισ στο τεποζιτο και θα το βρεισ σε αυτοσ που πουλανε λιπαντικα
sirros
Posts: 259
Joined: Wed Jun 17, 2009 07:53
Location: landroverworld

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by sirros »

φιλτρο πετρελαιου racor 500 θερμενομενο ,κοστος περιπου 300€+ στην Λ.Αθηνων.
επισεις προσθετα πετρελαιου απο γερμανια και αλλες ψυχρες χωρες οταν ξερεις οταν θα εχει τετοιες θερμοκρασιες.παντα ενα τετοιο μεσα στο αμαξι.

-3 ειναι λιγο βεβαια ,εμας μας παγωσε στους -17 με τα ιδια προβληματα.
Πιτσα - Μπαλα και Καρατε
SKARTAXJ
Posts: 7
Joined: Wed Jun 17, 2009 23:14

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by SKARTAXJ »

Εγώ όταν πρόκειται για βουνό βάζω V-Power Diesel που είναι για μέχρι -20(επίσημα από την SHELL).Πάντως πέρυσι που ήμουν Περτούλι με -4 το πρωί αμέσως χωρίς διακοπές.......
User avatar
Dimitris_TL
Posts: 174
Joined: Thu Nov 26, 2009 19:28

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by Dimitris_TL »

Image

Ισχύει το γεγονός ότι άμα προσθέσεις ορισμένη ποσότητα από φωτιστικό πετρέλαιο (πετρέλαιο για Kerosun)
λύνεται το πρόβλημα της παγοποίησης του πετρελαίου κίνησης (για την Ελλάδα) ?
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by freskos »

sirros wrote:φιλτρο πετρελαιου racor 500 θερμενομενο ,κοστος περιπου 300€+ στην Λ.Αθηνων.
επισεις προσθετα πετρελαιου απο γερμανια και αλλες ψυχρες χωρες οταν ξερεις οταν θα εχει τετοιες θερμοκρασιες.παντα ενα τετοιο μεσα στο αμαξι.

-3 ειναι λιγο βεβαια ,εμας μας παγωσε στους -17 με τα ιδια προβληματα.
Κώστα, τι έκανες μετά (τα προβλήματα) ; Εννοώ πως λύθηκαν και τι άλλο έκανες (αν έκανες) ;
User avatar
manouzz
Posts: 112
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:45
Location: Σερραι

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by manouzz »

πλεον σε συνδιασμο με το βιοντιζελ(απο περσυ 5%) το πετρελαιο παγωνει ακομα και στους 0 βαθμους.Οι λυσεις αντιπαγωτικων και φωτιστηκου πετρελαιου δινουν την λυση αλλα λογο του οτι ανεβαζουν τους βαθμους του θειαφιου σε περιπτωση ελεγχου απο κλιμακιο πας για νοθεια πετρελαιου.Το φιλτρο πετρελαιου δεν σωνει την κατασταση(εκτος απο το θερμενομενο που λεει ο κωστας),αλλα καλα θα ειναι να βαλεις ενα με νεροπαγιδα.Εγω στις κρυες νυχτες του χειμωνα σωθηκα με λιγα λιτρα βενζινα μιξ με το ντιζελ.
X.E.S.E. CLUB
kostas_e.p
Posts: 57
Joined: Wed Jun 17, 2009 19:44

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by kostas_e.p »

και ποιοσ σου ειπε βρε σταυρο οτι ντε και καλα οτι ολο αυτο ειναι απο το νερο που εχει παγωσει?
εδω με μεγαλητερες θερμοκρασιες κατω του 0 και δεν εχουμε τετοια θεματα.........
θα σου αναβε σιγουρα καποιο λαμπακι μηχανησ ή νεροπαγιδας ή κατι.......
ψαχτο παντος εμενα δεν μου φενεται πως ειναι αυτο που λες........... ;) :) :) :) :) :)
ISUZU D-MAX 184 PS
H ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ......ΛΑΣΠΗ . ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΠΕΤΡΕΣ
User avatar
Dimitris_TL
Posts: 174
Joined: Thu Nov 26, 2009 19:28

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by Dimitris_TL »

manouzz wrote:Εγω στις κρυες νυχτες του χειμωνα σωθηκα με λιγα λιτρα βενζινα μιξ με το ντιζελ.
Αν έχεις την καλοσύνη, με τι αναλογία έβαλες την βενζίνη?
Επίσης τώρα που εξομοιώθηκε ο φόρος σε όλα τα καύσιμα, ακόμα υπάρχει πρόβλημα αν ρίξεις φωτιστικό πετρέλαιο?
User avatar
manouzz
Posts: 112
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:45
Location: Σερραι

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by manouzz »

Dimitris_TL wrote:
manouzz wrote:Εγω στις κρυες νυχτες του χειμωνα σωθηκα με λιγα λιτρα βενζινα μιξ με το ντιζελ.
Αν έχεις την καλοσύνη, με τι αναλογία έβαλες την βενζίνη?
Επίσης τώρα που εξομοιώθηκε ο φόρος σε όλα τα καύσιμα, ακόμα υπάρχει πρόβλημα αν ρίξεις φωτιστικό πετρέλαιο?
5 λιτρα βενζινη στα 30 λιτρα ντιζελ

το προβλημα με το φωτιστικο(οπως και με ΟΛΑ τα προσθετα καυσημων) δεν ειναι ο φορος,αλλα το οτι ανεβαινουν οι βαθμοι του θειου πανω απο το οριο του 12% και ετσι πας για νοθεια,μετα δικαστηριο και τρεχα γυρευε να εξηγησεις!!!
X.E.S.E. CLUB
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”