Πάγωμα Πετρελαίου

sirros
Posts: 259
Joined: Wed Jun 17, 2009 07:53
Location: landroverworld

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by sirros »

ανοιξαμε τα καπο τον αυτοκινητων και περιμεναμε να βγει ο ηλιος.το επαθαν τα 3 απο τα 5 αυτοκινητα ,diesel ολα.

εμεις βαζαμε επισεις 6lt βενζινης/ ανα γεμισμα ρεζερβουαρ αλλα αυτο δεν χρειαστικε πολλες φορες γιατι ειχα παντα προσθετα μαζι.

Το patrol παγωνει το καυσιμο γιατι τα σωληνακια καυσιμου ειναι εξωτερικα και κατω απο το αυτοκινητο ,καθος ειναι και μεταλικα σε σχεση με τα πλαστικα του defender ,αλλη κατηγορια ειναι του G που περνανε μεσα στην καμπινα.

Η λυση σε πρωτη φαση μετα απο παρα πολυ ψαξιμο ειναι το θερμενομενο φιλτρο και μετα η θερμενομενη πλακα στο ρεζερβουαρ
Πιτσα - Μπαλα και Καρατε
User avatar
Dimitris_TL
Posts: 174
Joined: Thu Nov 26, 2009 19:28

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by Dimitris_TL »

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες...
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by freskos »

ΟΚ, ευχαριστώ πολύ :!:
vagelis
Posts: 37
Joined: Wed Jun 17, 2009 07:05

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by vagelis »

Εγω με πετρελαιο SHELL το οποιο εχει μεσα καποια προσθετα μεχρ και -10 που ειχα βρει δεν ειχα κανενα προβλημα
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by freskos »

Καλή η πληροφορία περί SHELL αλλά δεν υπάρχει πάντα η δυνατότητα επιλογής όταν κινούμαστε στην περιφέρεια :idea:
User avatar
Α - Π ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ
Posts: 1925
Joined: Wed Jun 17, 2009 11:55
Location: ΠΡΕΒΕΖΑ-ΖΑΓΟΡΟΧΩΡΙΑ

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by Α - Π ΤΣΟΥΜΑΝΗΣ »

Εγω εχω βενζιναδικο κ ολα τα αυτοκινητα ειναι Diesel!!
Οταν ειμαι μακρυα κ χρειαζετε να βαλω καυσιμα προτιμω να βαλω σε καποιο μεγαλο βενζιναδικο
σε καπως κεντρικο σημειο σιγουρα οχι σε απομακρυσμενο χωριο (για τον εξης λογο σε καποιο απομακρυσμενο χωριο δεν εχουν μεγαλη καταναλωση σε καυσιμα οποτε λογικο απο υδρατμους κ πολυκαιρια μαζευουν νερα οι δεξαμενες.... εξατμιζεται μερος της βενζινης γενικοτερα χαλαει το καυσιμο).

Τωρα οσο για τη μαρκα προτιμω EKO-BP η SHELL μπορει να εχει καλα καυσιμα κ καλο προμοσιον αλλα συχνα πουλαει το νορμαλ πετρελαιο σαν ενισχυμενο!!!Γνωμη μου απατη σαν εταιρια δεν βαζω ποτε!!! ;)

Ενα καλο αντιπαγωτικο παντα κανει δουλεια κ χρειαζεται να πηγαινουμε στο βουνο προετοιμασμενοι...... ;)
καλη επιλογη κ η ναφθαλινη..... :D :D :D :twisted: :mrgreen: :mrgreen:
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by freskos »

Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόσθετο που βάζουμε μετά το πάγωμα για να καθαρίσουν οι γραμμές από υπολείμματα παραφίνης ;
User avatar
chris lc90
Posts: 329
Joined: Fri Apr 09, 2010 13:41
Location: planet earth

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by chris lc90 »

POWER FLOW
Καθαριστικό δεξαμενών πετρελαίου και βελτιωτικό καυσίμων, που βελτιώνει την καύση, εξοικονομεί ενέργεια, διατηρεί τον καυστήρα καθαρό και τη δεξαμενή χωρίς μούργα, νερό, παραφίνη στον πυθμένα και περιορίζει την εκπομπή καυσαερίων.

http://www.sts.gr/?page_id=427

επισης το να ριχνεις κηροζινη ή βενζινη μεσα στο πετρελαιο για να μην παγωσει οταν δεν εχεις μαζι αντιπαγωτικα προσθετα δεν ενεχει καποιο κινδυνο αρκει να ειναι αυστηρα σωστες οι αναλογιες
toyota LC95,5VZ-FE,BFG 265/75/16,OME+5cm,WARN9.5xp,700watt lights,bodylift+5cm,30mm wheel spacers,SNORKEL,skid plates,rock sliders,90ltrs water tanks
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by freskos »

Να το ρίξω ρε αυτό μέσα ή θα πάρω τον κινητήρα στην μασχάλη :? :? :roll: :roll: :roll: :roll: :) :) :)
heroicentaur
Posts: 162
Joined: Tue Sep 29, 2009 14:15

Re: Πάγωμα Πετρελαίου

Post by heroicentaur »

Ριξε πρωτα στη μασχαλη να δεις τη θα γινει :lol:
Image ImageImage
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”