Ελαστικα αναγομωσης Black Star

User avatar
Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
Posts: 101
Joined: Thu Jun 18, 2009 16:28
Location: Μαρουσι

Ελαστικα αναγομωσης Black Star

Post by Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ »

Προ ενος ετους,ισως κατι λιγοτερο,αγορασα απο τον αντιπροσωπο ενα σετ λαστιχα.Ολα καλα,μεχρι που πηγα την περασμενη εβδομαδα να αντικαταστησω τα αμορτισερ.Ειδε ο μαγαζατορας οτι τα λαστιχα ειναι αναγομωσης και μου περιεγραφε τα θετικα και τα αρνητικα τους.
Μου εδειξε λοιπον στο λαστιχο,απο την εξωτερικη τους πλευρα,στο κατοτερο σημειο,πολυ κοντα στη ζαντα,μια μικρη ρωγμη και μου εξηγησε οτι αυτη ειναι ενδειξη αποκολλησης του πελματος.Ψαχνωντας για την ενδειξη DOT και μην βρισκωντας την,πηγαμε να κοιταξουμε μηπως υπαρχει στην εσωτερικη πλευρα.Ευτυχως που πηγαμε και την πηρα χαμπαρι.ΕΝΤΟΝΗ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ σε μεγαλο μηκος!
Τα λαστιχα ειχαν κανει περιπου 18000χλμ και φυσικα τα πεταξα επι τοπου και εβαλα καινουρια.
Ηταν μια δυσαρεστη,ευτυχως μονο οικονομικη εμπειρια.Μετα απο αυτο,το σχολιο μου ειναι,αποτη συγκεκριμενη μαρκα ΜΑΚΡΥΑ!
Στον αντιπροσωπο εστειλα μειλ αλλα μεχρι στιγμης δεν μου εχει απαντησει.
Κωστας
Suzuki NGV 2.0
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Ελαστικα αναγομωσης Black Star

Post by Nicolas »

Καλημέρα Κώστα,

τα προβλήματα (όπως και τα πλεονεκτήματα) των αναγωμομένων ελαστικών είναι γνωστά.
Φυσικά και δεν αμφιβάλλω για το πρόβλημα που έχεις, ωστόσο το "18.000 χλμ" δεν είναι αρκετό...

Τα ελαστικά αυτά δεν αντέχουν σε μεγάλες θερμοκρασίες ούτε και σε μεγάλες ταχύτητες.
Συνήθως ταχύτητες μεγαλύτερες από 120χλμ τα καταστρέφουν, ιδίως αν έχει ζέστη.

Προσωπικά με τα 2500 κιλά μου, κατέτρεψα μία τετράδα fedima extreme αλλά γυρνούσα από Ήπειρο
με 35 βαθμούς και πάνω από 160 συνέχεια. Τα είχα φορεμένα για 5.000 χλμ και ήδη είχαν βγάλει πολύ σκληρές διαδρομές και ένα enduro της εκάλης.

Τα ίδια λάστιχα που κατέστρεψα, τα χρησιμοποιούμε ακόμα στο playmobil (το οποίο ούτε κατά διάνοια δεν πάει πάνω από 100) και λειτουργούν ακόμα χωρίς περαιτέρω προβλήματα εδω και 2 χρόνια και πολύ σκληρό offroad.

Μήπως δεν σε προείδοποίησαν σωστά για τις ανοχές του αναγομωμένου?
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
Posts: 101
Joined: Thu Jun 18, 2009 16:28
Location: Μαρουσι

Re: Ελαστικα αναγομωσης Black Star

Post by Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ »

Οι ταχυτητες στην εθνικη οπου και κανω τα περισσοτερα χλμ ειναι μεχρι 120,αντε 130 σε κανα προσπερασμα.Σε σκληρο πετροκολοδρομο δεν θα ειχαν κανει περισσοτερα απο εικοσι χλμ.
Κωστας
Suzuki NGV 2.0
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Ελαστικα αναγομωσης Black Star

Post by aggas »

Φίλε μέχρι στιγμής - από το 2007 που πήρα το αμάξι - έχω χρησιμοποιείσει δύο τετράδες αναγομωμένα. Το πρώτο το άλλαξα το 2009 μετά 50000χλμ, και αυτό γιατί πλέον είχαν λιώσει!!!!! Το δεύτερο σετ το έχω απ' το 2010 και ακόμα κρατάνε παρόλο που κάνουν και χιλιόμετρα άσφαλτο!!! Βέβαια τα μεταλλάζω με ασφάλτινα απ' την άνοιξη μέχρι και τα τέλη του Οκτώμβρη!!!! Και βέβαια ποτέ δεν ξεφεύγω στα χιλιόμετρα που λέει ο κατασκευαστής ότι πρέπει να πηγαίνεις!!!!! Με λίγα λόγια θέλω να σου πω ότι στα συγκεκριμμένα 1ον μπορεί να έπεσε σε ελλατωματικό ή αν τα χρησομοποιήσες με έντονες ζέστες να έγινε αυτό που έγινε!!! Πάντως μην φοβηθείς να ξαναβάλεις αναγομωμένο, αρκεί να τηρείς αυτά που θέτει ο κατασκευαστής!!!!!!
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
User avatar
Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
Posts: 101
Joined: Thu Jun 18, 2009 16:28
Location: Μαρουσι

Re: Ελαστικα αναγομωσης Black Star

Post by Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ »

Εχεις ακουσει την παροιμια που λεει πως οποιος καει με τον χυλο,φυσαει και το γιαουρτι? Δεν ξαναβαζω ΠΟΤΕ αναγομωμενα! Και δεν εχω τη πολυτελεια να εχω αλλη τετραδα χειμωνα και αλλη για καλοκαιρι.
Κωστας
Suzuki NGV 2.0
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Ελαστικα αναγομωσης Black Star

Post by Nicolas »

Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ wrote:Εχεις ακουσει την παροιμια που λεει πως οποιος καει με τον χυλο,φυσαει και το γιαουρτι? Δεν ξαναβαζω ΠΟΤΕ αναγομωμενα! Και δεν εχω τη πολυτελεια να εχω αλλη τετραδα χειμωνα και αλλη για καλοκαιρι.

Σωστό και αυτό...
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
aggas
Posts: 2180
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:15
Location: ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ
Contact:

Re: Ελαστικα αναγομωσης Black Star

Post by aggas »

Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ wrote:Εχεις ακουσει την παροιμια που λεει πως οποιος καει με τον χυλο,φυσαει και το γιαουρτι? Δεν ξαναβαζω ΠΟΤΕ αναγομωμενα! Και δεν εχω τη πολυτελεια να εχω αλλη τετραδα χειμωνα και αλλη για καλοκαιρι.
Σεβαστό και κατανοητό!!!!!!
TERRANO II ZD30Ti(ΜΕ ΜΕΤΑΚΑΥΣΤΗΡΑ F16 )

Facebook: Agelos SpanakosSkype : aspanakos

Proud member of 4x4 KAGKOURAS CLUB
ImageImageImage

Κι αν δεν υπάρχει μονοπάτι, θα το δημιουργήσουμε.......

ΟΧΙ ΑΛΛO GREEKGLISH!!!!
Φωτης ranger
Posts: 707
Joined: Thu Oct 01, 2009 20:23
Location: αμαλιαδα

Re: Ελαστικα αναγομωσης Black Star

Post by Φωτης ranger »

σεβαστα ολα αυτα που διαβασα και εγω.

ομως θελω να προσθεσω οτι ουτε και εγω ειχα ποτε προβλημα με αναγομομενα ελαστικα.

εχω φαει αρκετες τετραδες χειμωνα καλοκαιρι επανω.

2 τονους αγροτικο με σχεδον καθημερινο φορτιο αλους 2 τονους =4 τονους.

ταχυτητες 80-100 και μεγιστη 140 για αρκετα χιλιομετρα.

αλλα οχι με μαρκα fedima.......... :roll: :roll:
KAGOURES 4X4 CLUB

||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||
||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / TOYOTA / \ ||
||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ V6\ / \ / ||
User avatar
extractor
Posts: 449
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:58
Location: Nοτια Aττικη
Contact:

Re: Ελαστικα αναγομωσης Black Star

Post by extractor »

κωστα...θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες.8 χρονια βαζω αναγομωση,και 2 φορες εχω αντιμετωπισει αυτο το προβλημα.
πρωτα σε lerma gomme,και επειτα σε black star οπως και συ.
κατα τα αλλα εχω παει με το βιταρα και με 160+ και δεν εκαναν το παραμικρο.
User avatar
Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
Posts: 101
Joined: Thu Jun 18, 2009 16:28
Location: Μαρουσι

Re: Ελαστικα αναγομωσης Black Star

Post by Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ »

Δεν θελω να σκεφτω τη στιγμη του ΜΠΑΜ στην εθνικη με 120-130! Και οπως το Suzuki ειναι γεματο πλαστικουρα σε θολους φτερα και προφυλακτηρες...Κι εδω που τα λεμε δεν κανεις και καμια μεγαλη οικονομια με δαυτα.
Ισως ειναι αριστα σε καποιες χρησεις,αλλα δεν εχουν και πολυ μεγαλη διαφορα τιμης απο τα πρωτογενη.
Κωστας
Suzuki NGV 2.0
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”