Πολυουρεθάνη ψεκαστή στο εσωτερικό...

Post Reply
gazolas
Posts: 3
Joined: Thu Dec 22, 2011 13:12

Πολυουρεθάνη ψεκαστή στο εσωτερικό...

Post by gazolas »

Καλησπέρα,

Μετά από αρκετό καιρό ξαναβγαίνω από την κρυψώνα μου...και ερωτώ,
έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει στην Αθήνα ταπετσέρης που να βάζει πολυουρεθάνη σαν αυτή? :
http://www.linex.com/pages/2010/bedliners/index.php

(ή δείτε το παρακάτω http://premierautosource.com/?page_id=360, που τολμώ να πω πως είναι κουκλί και ας φοράει μόνο 27άρι λάστιχο...)

Υπάρχει κανείς συνφορουμίτης που να το έχει κάνει;

Κάπου διαβάζω πως η πολυουρεθάνη δεν είναι και τόσο υγιεινή...ισχύει; (και επειδή θέλω να βάζω και το νεοαποκτηθέν μέλος

Αν αυτό δεν παίξει, καμία καλή ιδέα για την ταπετσαρία; (σε σαμουράι που θα βαφτεί μέσα-έξω)
Η ταπετσαρία που είχε είναι η γνωστή πλαστική, όχι μοκέτα. Τώρα είναι σε μάλλον τραγική κατάσταση και κατά 98% θα πεταχτεί. Οπότε πρέπει να αντικατασταθεί από κάτι.

Από την μία αν βάλεις μοκέτα, λερώνει εύκολα, καθαρίζει -στεγνώνει δύσκολα με αποτέλεσμα κρατάει υγρασία , αν βάλεις πλαστική ξεπλένεται εύκολα στεγνώνει πιο γρήγορα, αλλά δεν προσφέρει και πολύ σαν θερμομόνωση-ηχομόνωση...

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;

Σ.
FIDODIDO
Posts: 1
Joined: Fri Aug 27, 2010 18:36

Re: Πολυουρεθάνη ψεκαστή στο εσωτερικό...

Post by FIDODIDO »

Καλησπέρα

μια πολύ καλή λύση και ίσως ποιο οικονομική και ευκολη στην κατασκεύη της ειναι να κόψης χαρτόνι η κοντραπλακέ ψιλό σαν αυτό που βάζουν στο στον πάτο στα συρτάρια η πίσω απο τα ντοθλ'απια [ τα ετοιμα ] και να το ντίσης με δερματίνη.
Ετσι και δεν θα σου κρατάει υγρασία και θα καθαρίζετε εύκολα.
το έχουμε κανει σε ενα FIAT PANDA [ το παλιο ] και δούλεψε άψογα.

ελπίζω να βοήθησα.
φιλικά
FIFODIDO
gazolas
Posts: 3
Joined: Thu Dec 22, 2011 13:12

Re: Πολυουρεθάνη ψεκαστή στο εσωτερικό...

Post by gazolas »

Ευχαριστώ για την ιδέα....Αυτό θα δουλέψει καλά μόνο πίσω στο πάτωμα που είναι επίπεδο (χώρο φόρτωσης). Το υπόλοιπο που είναι ανώμαλο, δεν γίνεται....
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”