συμπτωματα σπασμενου καταλυτη ;;;

hyundaigalloperx2
Posts: 51
Joined: Wed Jul 29, 2009 19:24
Location: Αθηνα Παλληνη

συμπτωματα σπασμενου καταλυτη ;;;

Post by hyundaigalloperx2 »

καλησπερα...

εδω και λιγες μερες σβηνει ο κινητηρας εν'κινησει !!!

ακουγεται ενας ηχος μεσα στη καμπινα σαν ρελες... και σχεδον ταυτοχρονα σβηνει...
αν την στιγμη που σβησει δεν βγαλω ταχυτητα μετα απο πολυ λιγο ξαναπερνει μπροστα... αν βγαλω ταχυτητα και σταματησω και παλι ξαναπερνει μπροστα αλλα οχι παντα με την πρωτη παιρνει και σβηνει αμεσως...

πρωτη σκεψη ηταν, να ειναι αποτροφοδοσια αλλαξαμε φιλτρο βενζινης και αφησα να τρεξουν και λιγο τα σωληνακια οπτικα βγηκε "σωστη" βενζινη, οποτε αποκλειουμε τεποζιτο! σωστα?

μετα την αλλαγη του φιλτρου βαζουμε μπροστα και ενω καποιος μαρσαρε εγω ημουνα απο κατω και διαπιστωσα οτι ακουγεται παραξενα ο καταλυτης συγκεκριμενα τον ακουμπησα με ενα πανι και ακουσα σαν κατι να βαραει μεσα.. σαν πετραδακια... (καπως ετσι)

τελικα αποψε λιγο μετα την αλλαγη του φιλτρου (και ενω εκανε μια βολτα το απογευμα) δεν επερνε μπροστα δηλαδη επαιρνε και εσβηνε!!
με 2-3 προσπαθειες και λιγο γκαζι πηρε..!!


τον καταλυτη πως αλλιως τον τσεκαρω? μονο αν τον βγαλω και τον κουνισω? τον χτυπησα με σβηστο το αμαξι αλλα δεν ακουγεται τιποτα..
καταρχας μπορει να ευθυνεται για τα στιγμιαι σβησιματα ο καταλυτης??

τι αλλο μπορει να φταει?

ριξτε ιδεες....!!!!

ευχαριστω!!!!
2 GALLOPER ενα 3d και ενα 5d
Φωκίων

Re: συμπτωματα σπασμενου καταλυτη ;;;

Post by Φωκίων »

οταν περπαταει το αμαξι περπαταει σωστα??? δηλ πηγαινει ή ειναι ψωφιο???

Αυτο το
ακουγεται ενας ηχος μεσα στη καμπινα σαν ρελες... και σχεδον ταυτοχρονα σβηνει...
μηπως ειναι ο ρελες της τρομπας βενζινης??
hyundaigalloperx2
Posts: 51
Joined: Wed Jul 29, 2009 19:24
Location: Αθηνα Παλληνη

Re: συμπτωματα σπασμενου καταλυτη ;;;

Post by hyundaigalloperx2 »

καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον!! :)
γενικα δεν κανει κομπιασματα ουτε τιποτα τετοιο... τραβαει μια χαρα!
αυτο με τον ρελε δεν ξερω τι μπορει να ειναι!! απλα ακουγεται οταν σβηνει εν κινησει!

αντλια βενζινης δικαιολογειται να κανει σβησιματα, σωστα??

το δυναμο πρεπει να ειναι στα τελευταια του και ψιλο ακουγονται τα ρουλεμαν του, πιθανον να θελει και καρβουνακια αυτο διακαιολογει σβησιμο του κινητηρα? λογικα απλα θα σταματαγε να δινει ρευμα και στην συνεχεια θα ξεφορτιζε την μπαταρια!! σωστα?

ακουω ιδεες!!
2 GALLOPER ενα 3d και ενα 5d
Φωκίων

Re: συμπτωματα σπασμενου καταλυτη ;;;

Post by Φωκίων »

αρα δεν ΔΕΙΧΝΕΙ να ειναι καταλυτης..

Ναι μπορει καλιστα να ειναι ο ιδιος ο ρελες προβληματικός και να μην δινει ρευμα στην τρομπα βενζινης να δουλεψει
για ξεκινα απο αυτο..

για να δικαιολογήσει το δυναμο σβησιμο κινητηρα θα ειχες μεινει προ πολλου απο μπαταρια ετσι κι αλλιως..

αφου μπορει και περνει μπροστα λογικά φορτιζει εστω αρκετα να κραταει την μπαταρια φορτισμενη..
δειχνει οσο μπορει να κανει καποιος διαγνωση μεσω... γραπτων σαν αν μη τι αλλο ηλεκτρολογικό

Ρελλές??
Ασφαλειοθηκη??
τρομπα??
καλωδιο - φυσακι???
hyundaigalloperx2
Posts: 51
Joined: Wed Jul 29, 2009 19:24
Location: Αθηνα Παλληνη

Re: συμπτωματα σπασμενου καταλυτη ;;;

Post by hyundaigalloperx2 »

παντως και εμενα κουλο μου φαινεται, εστω οτι ειναι οκαταλυτης θα επρεπε να μπερδευται κτλ κτλ... θα πρεπε να σβηνει??? μαλλον οχι ε..??

αρα προσανατολιζεσαι και εσυ σε ηλεκτρολογικο??

αιντε να βρω πιο ρελε ειναι!!! :? :?

αν καταληξουμε να κατεβασουμε τεποζιτο για αντλια... πως την τσεκαρουμε?

το κακο ειναι οτι το προβλημα δεν το κανει μονιμα .....
2 GALLOPER ενα 3d και ενα 5d
Φωκίων

Re: συμπτωματα σπασμενου καταλυτη ;;;

Post by Φωκίων »

Το πιο ρελε ειναι ΙΣΩΣ το γραφει στο καπακι..
ή αν βρεις σερβις μανουαλ ακομα καλυτερα..

Για την τρομπα, πολλά αυτοκινητα εχουν συνηθως καπου κατω απο το πισω καθισμα ή το πορτμπαγκαζ μια θυριδα οπου την ξεβιδωνεις και βγαινεις κατευθειαν πανω απο την τρομπα χωρις να χρειαστει να κατεβασεις ρεζερβουαρ..

Τωρα που και πως μη με ρωτας δεν ξερω το αυτοκινητο..
hyundaigalloperx2
Posts: 51
Joined: Wed Jul 29, 2009 19:24
Location: Αθηνα Παλληνη

Re: συμπτωματα σπασμενου καταλυτη ;;;

Post by hyundaigalloperx2 »

απο παλιοτερα που ειχαμε αλλαξει φλοτερ (ενδειξης σταθμης) στο μακρυ Galloper, τελικα κατεβασαμε ολο το ρεζεβουαρ!
οποτε καπως ετσι θα ξαναγινει και τωρα!

το θεμα ειναι πως να την τσεκαρω?? σε ενα golf3 ενος φιλου που ειχα αλλαξει αντλια του εκανε διακοπες μεχρι που καποια στιγμη δεν επερνε καν μπροστα.. οταν την εβγαλα την δοκιμασα με 12volt και φανηκε να δουλευει, αλλα ηθελε αλλαγη!!
αρα και να την βγαλω την αντλια πως θα καταλαβω αν ολα ειναι ενταξει???

διαγραμματα και manual δεν εχω καταφερει να βρω...! θα παω ψαχνωντας και βλεπουμε..!
!!
2 GALLOPER ενα 3d και ενα 5d
Φωκίων

Re: συμπτωματα σπασμενου καταλυτη ;;;

Post by Φωκίων »

ξεκινα απο τον ρελε που ειναι φτυνός και βλεπουμε πριν πας στα "χοντρα" κουστουμια..

Απλά φιλε μου οπως σου ειπα το μονο αυτοκινητο που ξερω τα χουγια του ειναι το sportage και φοβαμαι μην σου δωσω λαθος πληροφοριες...
hyundaigalloperx2
Posts: 51
Joined: Wed Jul 29, 2009 19:24
Location: Αθηνα Παλληνη

Re: συμπτωματα σπασμενου καταλυτη ;;;

Post by hyundaigalloperx2 »

απο κει θα ξεκινησω και μετα βλεποντας!!!
μην αγχωνεσαι και γω τεχνογνωσια εχω αποκτησει μονο απο τα galloper, οσο εχω ασχοληθει!!
και μεμονομενα σε αυτοκινητα φιλων!

εσενα το αντιστοιχο ρελε της αντλιας βενζινης ξερεις που ειναι??? ή ποσσες επαφες εχει?
2 GALLOPER ενα 3d και ενα 5d
Φωκίων

Re: συμπτωματα σπασμενου καταλυτη ;;;

Post by Φωκίων »

Μωρε στο δικο μου ξερω που ειναι αχαχχαχαχ


4 εχει νομιζω.
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”